fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions league 08Fotboll CCM Prylhornan
Besökare: 15670 | Inloggade: 54 | Antal medlemmar: 175870
  START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN | GRÄSPLAN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM
  Medlem
  Kom ihåg mig
  2012 – en summering av världsmästaråret
  Pep lämnade under året

  2012 – en summering av världsmästaråret

  FC Barcelona klev in i 2012 som nykorade världsmästare för klubblag. Dessvärre hade David Villa skadat sig i semifinalen och el Guaje kom att bli borta från fotbollsplanen i åtta månader. Då, precis som nu, hängde även tunga orosmoln över Tito Vilanova. Andretränaren kämpade med att återhämta sig från en tumöroperation och missade därför inledningen på året med laget.

  fantv.se
  Det började dock bra. I januari fick Lionel Messi för andra året i rad åter priset som världens bäste. Som grädden på moset rodde Pep hem priset som årets tränare. I Copa del Rey besegrades Osasuna vilket ledde till kvartsfinal mot Real Madrid. Efter seger med 2-1 på Bernabéu, efter mål av Puyol & Abidal räckte 2-2 på hemmaplan för att vidare avancemang skulle säkras. I ligan skulle det gå lite trögare. Messi gjorde visserligen hattrick i bortasegern mot Malaga, men oavgjort mot både Villarreal (ligadebut för Tello) och Espanyol gjorde att Real drog ifrån i toppen. En ligasger såg redan här väldigt avlägsen ut. Under transferfönstret lämnade Maxwell för nya utmaningar i PSG, och Hlebs kontrakt revs (äntligen) på mitten.

  Februari startade omgående med semifinal mot Valencia i CdR. Oavgjort och 1-1 på bortaplan innebar ett bra utgångsläge inför returen. Väl där säkrades finalplatsen via varsitt mål av Xavi och Cesc. I ligan kom säsongens bottennapp då laget föll mot Osasuna i Pamplona. 3-2 blev det, och försvarsspelet var under all kritik. Segrar mot Valencia och Atlético Madrid vägde till viss del upp fadäsen. Mot los Che gjorde Messi fyra nya mål och stormade fram i skytteligan. I Champions League klev Alexis Sanchez fram och gjorde två mål i första åttondelsfinalen mot Bayer Leverkusen. Klubben meddelade under månaden att Muniesa, dos Santos, Bartra och Montoya skulle flyttas upp till A-truppen efter säsongen.

  Mars handlade väldigt mycket om Guardiola skulle förnya sitt kontrakt eller inte. Det gick många rykten om Pep under den perioden. Månaden började i alla fall med ytterligare en magisk uppvisning från Messi. I returmötet i CL stänkte la Pulga in hela fem mål bakom en förtvivlad Leno i bortalaget. Ett par veckor senare gjorde Messi åter ett hattrick, nu mot Granada. Därmed blev han klubbens bäste målskytt. Tyvärr hamnade allt positivt i skuggan av det faktum att Eric Abidal tvingades till en levertransplantation. Innan månaden var slut hann det första mötet i CL-kvartsfinalen gå av stapeln. En mållös tillställning borta mot Milan tog udden av allt snack om Messi vs. Zlatan som förekommit matchen.

  Årets fjärde månad började med en käftsmäll. Messi hade åkt på en skada under träning och först befarade man att han skulle vara borta resten av april. Desto bättre visade testerna att det inte var någon större fara med honom och redan i returen mot Milan några dagar senare var han på planen igen. Och med den äran. Messi gjorde två av målen i 3-1 segern och Barcelona var klart för semifinal.
  I ligan fanns det nu åter lite hopp om att nå förstaplatsen. Real hade tappat poäng medan Barcelona fortsatte segertåget mot Bilbao, Zaragoza och Getafe. Hur som helst, april började med en käftsmäll och skulle sluta med ytterligare tre. Laget slogs ut av Chelsea i CL, förlust på Stamford Bridge med 1-0 betydde att 2-2 på Camp Nou inte räckte till final. Messi missade straff och alla marginaler var emot de blåröda. När till och med Torres gjorde mål visste man vart det lutade. Emellan dubbelmötet mot ”bussen” hann vi även med en tung förlust på hemmaplan mot Real i ligan. Ett magiskt mål och en divig målgest signerat Ronaldo bidrog till en jobbig känsla. När det var som tyngst kom så det tyngsta, men ändå väntade, beskedet från Pep. Efter fyra år var det dags att gå skilja vägar med klubben i hans hjärta. I hans ställe skulle den assisterande tränaren, Tito Vilanova, ta befälet säsongen
  .
  Maj kom som en smekande sommarbris. Förlusterna månaden innan lades till handlingarn och i lagets blickfång låg nu chansen att spela hem en sista titel till Pep. Som uppvärmning vann man derbyt mot Espanyol med 4-0 och spelade 2-2 mot Betis i sista ligamatchen. Messi vann skytteligan på ofattbara 50 mål och skulle under säsongen totalt stå för 73 strutar.
  Skadorna fortsatte emellertid att förfölja laget inför den avslutande cupfinalen mot Athletic Bilbao. Både Puyol (knä)och Alves (nyckelben) kom att missa matchen. Finalen spelades i Madrid på Vicente Calderon och var över efter en halvtimme. Då ledde Barça med 3-0 efter två mål av Pedro och ett av Messi. Resultatet stod sig tiden ut och Xavi kunde som vicekapten lyfta pokalen, den 26:e i klubbens historia.
   
  EM-spelet i Polen/Ukraina gick av stapeln i juni. I Spaniens EM-trupp fanns tyvärr varken Puyol eller Villa med pga skador. Däremot fanns Valdés, Piqué, Sergio, Xavi, Iniesta, Cesc och Pedro med i la seleccion. Spanien tig sig som bekant till final där man besegrade Italien med 4-0. Det andra målet gjordes av Jordi Alba som några dagar tidigare skrivit på för Barcelona och därmed blev den första sommarvärvningen. Äntligen blev klubben också kvitt en viss brasse. Keirrison, om någon nu kommer ihåg honom, släpptes fri från sitt kontrakt.

  Sommaren fortsatte och Keita slutade. I juli tackade maliern för sig efter 4 år i klubben. Tito Vilanova spelade nu förstafiol och hade val Jordi Roura som assisterande tränare. Den första träningsmatchen spelades mot Hamburg och slutade med seger. Marc Bartra visade goda takter bredvid Mascherano (som dagarna senare förlängde sitt kontrakt till 2016), medan den andre Marc, Muniesa, drog på sig en allvarlig knäskada som han i skrivande stund ännu inte är återställd från. Innan månaden var slut han laget med att tvåla dit Raja från Marocko med 8-0. Av spelet hittills sågs inga stora skillnader mellan Tito och Pep i sättet att coacha laget.

  Augusti kom och i samband med detta också de anslutande EM-spelarna som hade haft semester. Bråda dagar, för snart väntade ligapremiär samt supercupfinalen mot Real Madrid. Innan dess skulle Barcelona ta sig till Sverige och Göteborg för träningsmatch mot Manchester United. Tyvärr för de svenska fansen blev matchen en total flopp och 0-0 är ett väl sammanfattat ord för detta. Okej, Barça vann sedan på straffar och United fick en tröstpokal…

  Säsongens andra nyförvärv presenterades. Song blev den sjunde afrikanen att representera Barcelona när han kom från Arsenal. Så var äntligen säsongen igång på riktigt. I första ligamatchen bjöd laget på en riktig femetta mot Sociedad. Messi visade att målformen var intakt och gjorde två, medan en åter, och äntligen, spelklar Villa fixade slutresultatet.
  Sen var det sedan dags för första mötet i supercupen. En bländande fotboll till trots blev det endast en uddamålsseger mot marängerna. Victor Valdés i målet fick ta på sig det sista målet då han för ett ögonblick trodde sig vara begåvad att dribbla i straffområdet. I returmötet är rollerna ombytta. Real spelar en betydligt bättre fotboll och det är Valdés som ser till att hålla liv i matchen. Tyvärr går de vita segrande ur striden och även totalt sett. Hade Vilanovas smekmånad redan tagit slut?

  Innan september tog vid hann Champions League lottas och Afellay lånas ut till Schalke 04. Celtic, Spartak Moskva och Benfica skulle komma att komplettera Barcelona i grupp G.
  Annars var det framför allt två saker som kom att känneteckna den nionde månaden. Skador på försvarare och segrar. Såväl Valencia, Getafe som Spartak och Sevilla betvingades. Tydligt var att Tito infört en riktig vinnarmentalitet, för även om inte spelet stämde hela vägen fanns det en fighting spirit hos spelarna som kunde kännas igen från trippelsäsongen 08/09. Men så var det skadorna. Puyol, Piqué, Alba och Alves hamnade i rehab. Det betydde att Mascherano och Song fick bilda mittlås flera gånger, och att Adriano kom att bli något av en nyckelspelare då han kastades in på olika positioner från match till match. Det som däremot var konsekvent var att Messi fortsatte ösa in mål.

  I oktober var det åter dags för el clásico. Skadebekymren fortsatte då Pique inte hunnit återhämta sig och Puyol gått sönder i CL-mötet mot Benfica. Tito valde att ställa upp med el Jefecito och Adriano som mittbackar samt den unge Montoya som högerback i Alves frånvaro. Ingen optimal lösning, men detta till trots gjorde laget en godkänd insats i matchen som slutade2-2. Resultatet innebar ett fortsatt 8-poängsförsprång för de los blaugranas i tabellen.

  Resten av månaden kom att handla mycket om guldbollen. Eftersom Real hade tappat mark i ligan behövde tränaren, tolken och tillika trollet Mourinho beslutat ändra fokus. Han menade att det var olagligt att ge guldbollen till Messi i stället för Ronaldo. Problemet var bara att argumenten inte levde upp till några som helst lagliga bevis utan snarare fick portugiserna att framstå som förlorare redan då och där.
  I övrigt kunde vi under oktober konstatera att Tito hittat en bättre roll för Fabregas än vad Pep mäktat med under föregående säsong. Assisten och deltagandet i spelet skvallrade om att den för ett tag förlorade sonen äntligen hittat hem.

  Under november var det emellertid två andra lirare som skulle få rubrikerna. Andrés Iniesta firade tio år i A-laget och gjorde det med den äran. Tito valde nu att spela vampyren som ytteranfallare med Cesc som mittfältare. Det började borta mot Spartak och följdes upp mot Levante. Magi på hög nivå, och Andrés skapade stora rubriker. Och så var det så klart Messi. Argentinaren passade den 2:a november på att bli pappa för första gången. Målformen kom i samband med detta av sig något i hemmamatchen mot Vigo. Men sen följde sex mål på tre matcher, och Gerd Müllers rekord på 85 mål under ett kalenderår började alltmer komma i gungning.

  Året gick mot sitt slut. I december säkrades avancemanget i CL. Ytterligare mål av Messi i matcherna mot Bilbao och Betis betydde att Müllers rekord var till ända. Trots idoga försök från Madridbaserade tidningar att avstyra rekordet, hade nu den kortväxte magikern åter skrivit historia. Det kom att bli sammanlagt 91 mål under 2012. Osannolikt och svårt att relatera till.

  Med avslutande segrar mot ligatvåan Altético Madrid och nykomlingen Valladolid, samt det faktum att Abidal nu åter börjat träna tillsammans med resten av truppen var humöret på topp när spelarna gick på välförtjänt julledighet. Den enda smolken i glädjebägaren var att Tito råkat ut för en ny tumör och tvingades till ny operation med efterföljande cellgiftsbehandling. Det ser dock bra ut och den smale taktikern väntas tillbaka redan om ett par tre veckor.

  Det är med tillförsikt och stor iver som 2013 nu nalkas. Förhoppningsvis fortsätter segertåget med samma eminenta spel och kanske kan vi åter stoltsera med nya titlar när vi summerar säsongen om si sådär fem månader. Avslutningsvis skänker vi en extra tanke till de som står ute i kylan, i kaos och i 16 minusgrader.

  Tack för ett underbart år på SF, må lyckan lysa mot er 2013. Visca el Barça!


  0 KOMMENTARER      2985 VISNINGAR
  DANIEL OLSSON
  2012-12-31 08:00:00


  ANNONS:

  Fler artiklar om Barcelona

  CA Osasuna - FC Barcelona 0-3
  Barcelona Det dröjde länge för FC Barcelona att spräcka hemmalaget CA Osasunas nolla, men ändå kunde man till slut vinna med betryggande 3-0 i La Ligas 15:e omgång. Segerorganisatören var världens bäste fotbollsspelare Lionel Messi som var inblandad i samtliga mål, varav två kom från hans mästerliga vänsterfot. Dagens vinst innebär att Barcelona fortfarande ligger på andra plats i La Liga.
  2016-12-10 18:31:00

  Inför: CA Osasuna - FC Barcelona
  Barcelona Tvåan FC Barcelona möter jumbon CA Osasuna på bortaplan på lördag i den 15:e omgången av La Liga. Barcelona har med sina mått mätt haft en sviktande form i ligaspelet den senaste månaden och har knappast råd att tappa poäng i den här matchen i jakten på ligaledaren Real Madrid. Allt annat än en seger för katalanerna vore en stor missräkning och förmodligen ödesdigert i titeljakten.
  2016-12-09 15:29:54

  Månadens spelare - november
  Barcelona Bättre sent än aldrig. Julen knackar på dörren och vi är mer än en vecka in i december, men innan vi går vidare och lämnar november bakom oss gör vi en snabb tillbakablick och analyserar vilka spelare som faktiskt presterade för FC Barcelona under denna något miserabla månad.
  2016-12-08 23:20:40

  Arda Turans hattrick sänkte Borussia Mönchengladbach
  Barcelona Barcelona avslutade gruppspelet i Champions League på bästa sätt när Borussia Mönchengladbach besegrades med 4-0 på Camp Nou. Det var förvisso en betydelselös match för båda lagen, men Barcelona bjöd på fint spel och underhållning för fansen. Arda Turan stod i fokus med en assist och ett hattrick och Barças självförtroende bör ha fått en rejäl skjuts efter kvällens dominanta spel och klara seger.
  2016-12-06 23:10:00

  Inför: FC Barcelona – Borussia Mönchengladbach
  Barcelona Barcelona har redan vunnit gruppen och är klara för åttondelsfinal i CL, men en sista gruppspelsmatch återstår innan vi går in i utslagsfasen av turneringen. I morgon kväll gästar Borussia Mönchengladbach Katalonien och för Barcelonas del lär matchen bli en chans för bänknötare och reserver att få visa upp sig.
  2016-12-05 21:50:00

  Skador och avstängningar: Bakslag för Mathieu, avstängning för Neymar
  Barcelona I denna artikel, som vi hoppas inte ska behöva uppdateras alltför ofta, finner ni information om skadade och avstängda spelare.
  2016-12-05 13:02:00

  La Setmana Blaugrana – vecka 48: Ljusglimtar
  Barcelona Formsvaga, och långt borta från ligatiteln, törstar Barça-anhängare världen över efter positiva besked och ljusa framtidsutsikter. Say no more! Nyhetssvepet har lyssnat, och väljer att betrakta glaset som halvfullt. Eventuella nyförvärv, erkännanden, lyckade debutanter – La Setmana Blaugrana kommer med goda nyheter!
  2016-12-05 13:00:00

  F.C Barcelona – Real Madrid 1-1: Delad pott i klassikern
  Barcelona Först uselt, sedan briljant, och till sist uselt igen. Ungefär så kan man sammanfatta F.C Barcelonas insats under lördagens El Clásico, som efter många om och men resulterade i ett kryss inför den katalanska hemmapubliken. I matchens sista stund såg Sergio Ramos till att avståndet till marängerna alltjämt är sex poäng.
  2016-12-03 20:40:00

  Inför: El Clásico
  Barcelona Formsvaga, och i skriande behov av poäng, söker F.C Barcelona att bryta den negativa trenden, och krympa avståndet till gästande antagonisten Real Madrid. Med sex poäng till godo befinner sig marängerna tryggt i toppen av tabellen, medan katalanerna har kniven mot strupen – piskade att visa var skåpet ska stå mot värsta rivalen. Väntan är över – El Clásico stundar.
  2016-12-02 14:40:00

  El Clásico – Matcher vi minns
  Barcelona En match, två giganter till fotbollsklubbar – och ännu fler ingångsvärden. När F.C Barcelona möter Real Madrid står det mer än poäng på spel, och rivaliteten klubbarna emellan är lika välkänd som påtaglig. Den katalanska separatismen, de ikoniska drabbningarna, de respektive klubbarnas enorma status – allt detta ligger till grund för den rivalitet som vi alla förknippar med den spanska klassikern. Låt oss ta en titt i backspegeln, och minnas några oförglömliga upplagor av El Clásico.
  2016-12-02 14:40:00

  ANNONS:
  ANNONS:

  Senaste nytt om Spansk Fotboll

  ANNONS:
  ANNONS:
  ANNONS:
  Svenska Fans
  START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN | GRÄSPLAN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM
  ”Visade ingen som helst pardon”
  Tom Brady blev historisk
  Färjestad överkört i Gavlerinken
  Hemmaplan för Toronto i finalen
  PAOK och Olympiakos vidare
  fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League Unibet U21 08Fotboll CCM Prylhörnan
  Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies