fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions league 08Fotboll CCM Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN | GRÄSPLAN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM
Medlem
Besökare: 34685 | Medlemmar: 176625

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Forumregler: Endast registrerade medlemmar tillåts skriva i detta forum. Inlägg med personangrepp, rasistiskt och/eller sexistiskt innehåll, provokationer, oseriöst beteende, skällsord, sms/msn-språk, reklam, spam, tippande, långa länkar, inklistrade artiklar, inklistrade inlägg från Puertan eller andra forum, omotiverade startelvor, drömelvor, one-liners, innehållslösa kommentarer eller icke-fotbollsrelaterade ämnen samt jublande över skador accepteras ej. Likaså inlägg utan skiljetecken. Bedöms övertrampet som grovt eller upprepas kan skribenten komma att spärras. Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

All form av provokation från Real Madridsupportrar undanbedes. Detsamma gäller Barcelonasupportar som gästar Real Madrids forum. Seriösa inlägg uppskattas, oseriösa inlägg innebär avstängning. Frågor angående modereringen tas genom pm. Moderatorer i forumet är Lion24, Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet.



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Barcelona Tippa nästa match Barcelona-Sporting Gijon 2017-03-01 19:30 Sporting Gijon    
TOTALT 815138 INLÄGG. JUST NU 18 INLOGGADE.
Namn: SoN_Un
Sänt: 2012-08-22 19:19
Alexis är en start spelare... men jag hoppas han börjar ta för sig mer den här säsongen. utnyttja hans snabbhet och dribblingar mer....har inte sett nåt av hans finter än. har följt han en längre tid nu i landslaget. ibland showar han. o det saknas lite i dagens barca, överstegsfinter ja ni fattar nåt i den stilen.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10
Sänt: 2012-08-22 19:10
Håller med addeh om Alexis och tycker samtidigt folk är lite för optimistiska när man tror att Villa ska gå in från start imorgon. Enligt mig står det då mellan Pedro och Cesc om platsen i anfallet. Fördelen med Cesc är att man får ett mer spelskickligt lag som kan tiki taka sig igenom Madridförsvaret. Nackdelen är att det riskerar att bli lite väl statiskt, förra säsongen såg det väldigt trån och segt ut ibland när vi spelade med både Cesc, Messi, Xavi och Iniesta. Med Pedro får vi bättre bredd och ett rakare anfallsspel. Men då måste Pedro förbättra väldigt mycket i sitt spel, speciellt bollbehandligen och timingen.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: El Príncipe Thiago
Sänt: 2012-08-22 18:53
Håller helt klart med dig Addeh! Alexis går enligt mig före alla andra anfallare i form (om nu inte Villa skulle hitta tillbaka till den absoluta toppformen dvs.)

Han är en av få spelare vi har i dagens trupp som verkligen kan bryta det där mönstret vi lätt kommer in i. Jag både tror och hoppas att han slår igenom ytterliggare i år och vågar utmana och göra det han är bäst på, än mer. För gör han det, så har vi fått ännu en dimension i spelet som är såå viktigt för att kunna överraska motståndaren.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ViscaBarca1899    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-08-22 18:47
Hej undrar om ni vet vart man kan köpa billiga biljetter till returen av supercupen
Tumme upp Citera
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2012-08-22 18:29
Tycker många här inne underskattar Alexis. i mina ögon är han självskriven nummer två i anfallet och den som var allra bäst i fjol tillsammans med Messi. Av anfallarna, det vill säga. Att han startar imorgon ser jag som en självklarhet.

Nu är det så klart svårt att se hur Tito ser på saker och ting, men jag tvivlar på att han inte ser det jag gör i Alexis. Förmodligen ännu mer.

Villa spelade mycket mot Sampdoria. Han får nog, i bästa fall, nöja sig med ett inhopp.
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: koeman92
Sänt: 2012-08-22 18:20
Tja!
Jag är i Barcelona nu, har precis köpt barcas hemmatröja till den här säsongen och förbereder inför min första Barca match på Camp Nou plats imorgon. :)

Jag börjar med att skriva ner elvan jag vill se imorgon:

Valdes
Alves Puyol Piqué Alba
Busquets
Xavi Iniesta
Pedro Messi Villa

Imorgon skulle jag verkligen se Villa. Har verkligen saknat killen! Den enda renodlade anfallaren vi har, har grymma precisionsskott och giftiga djupledslöpningar och brukar sätta de flesta chanserna han får. Och ja, jag vet att han har varit borta i ca 8 månader men han är inte den första storspelaren att ha en långtidsskada och sen komma tillbaka starkt. Jag är säker på att han vet hur tuff matchen kommer att vara och vad han har för krav på sig och att han kommer att göra bra ifrån sig.

Aja, nu ska jag till Ramblan (den riktiga, hehe :P) och äta middag med min familj!
Nu får man väl hoppas på det bästa imorgon! Tippar 2-0 till oss.

Bona nit!
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: påfågeln
Sänt: 2012-08-22 17:51
Real kommer nog backa hem imorgon, för att sedan försöka avgöra på Bernabeu. Givetvis försöker de kontra till sig något mål, men de kommer knappast bjuda på någon sprudlande offensiv. Fast vad vet man, förra supercupen gav ju många mål, så kanske även denna. Hoppas att de flyttar upp och försöker möta Barca med ett offensivt spel, som de spelade mot Valencia så kan jag inte se att det blir något annat än en Barcelona-seger isåfall.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.70-ligan
Sänt: 2012-08-22 17:13
Imorgon vill jag se Pique från start. Vår bäste mittback när allt stämmer och den ende med en längd värd namnet. Kan behövas mot Reals ganska storvuxna lag. Han var bra mot Sociedad och jag tycker man borde fortsätta låta honom spela sig till storformen.. att få tillbaka Pique i toppform vore G U L D värt.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ¡Barca! - Crèma Catalana    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-08-22 16:50
Iniesta kommer inte spela på kanten längre under Tito.. Så det kan du stryka
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: The Reporter
Sänt: 2012-08-22 16:28
Fyfan om Tello får starta imon, kommer nog aldrig hända men man vet aldrig när det gäller Barca.

Hoppas att Ini lirar innemitt imorgon och inte ute till kanten.

Där uppe vill jag personligen sen Cesc ihop med Alexis och Messi.

Vamos !
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10
Sänt: 2012-08-22 16:23
EL Corazon - King of Barcelona skrev följande:
L.A.M Nr 10 (Barcelona)

Enligt mig är Puyol alltid given mot madrid även när han inte är i form då han behövs med sitt ledarskap. Håller med dig om Pique/Mascherano. Svårt att avgöra vem som är bäst lämpad för imorgon. Alba och Alves givnar på respektive ytterback. Ser gärna att Adriano hoppar in i andra. Mittfältet känns också givet. Medan Pedro och Alexis känns hetast just nu. Villa borde få komma in runt 60min oavsett hur matchen utvecklar sig. Skulle också gärna se att Tello byttes in för att se om hur han klarar av den allra högsta nivån.


Det hade varit riktigt kul att se Tello, speciellt om Real måste flytta upp slutet av matchen och vi får kontringslägen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Vamos Blaugrana
Sänt: 2012-08-22 16:13
Barcelona pay Arsenal now 3.9M for the transfer of Alex Song. The same amount will be paid each six months during the coming two years.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: EL Corazon - King of Barcelona    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-08-22 16:08
L.A.M Nr 10 (Barcelona)

Enligt mig är Puyol alltid given mot madrid även när han inte är i form då han behövs med sitt ledarskap. Håller med dig om Pique/Mascherano. Svårt att avgöra vem som är bäst lämpad för imorgon. Alba och Alves givnar på respektive ytterback. Ser gärna att Adriano hoppar in i andra. Mittfältet känns också givet. Medan Pedro och Alexis känns hetast just nu. Villa borde få komma in runt 60min oavsett hur matchen utvecklar sig. Skulle också gärna se att Tello byttes in för att se om hur han klarar av den allra högsta nivån.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10
Sänt: 2012-08-22 15:56
El Clasico imorgon. Fan vad man längtar. Eftersom vi har hemmaplan finns inget annat än vinst. Vi leder ligan redan och Real har börjat knackigt.

Det finns ett par frågetecken i startelvan. I försvaret är ytterbackarna givna medan i mitten finns det tre val. Puyol är tillbaka och i form, enligt mig ska han spela. Då återstår en fråga. Mascherano eller Pique? Det är svårt, Masken har presterat oerhört bra men Pique behövs med sitt passningsspel och sin längd.
I anfallet tror jag inte Villa är redo att starta mot Madrid än. Då är frågan om vi ska ha två ena yttrar i Alexis och Pedro eller peta in Cesc någonstans. Mittfältet känns givet.

Vad tycker ni?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.70-ligan    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-08-22 14:37
Spektakulär bytesffär i Milano. Cassano till Inter och Pazzini till Milan. De rödsvarta lägger ca 7milj emellan!
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Pep, The Creator    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-08-22 14:30
Fan, då blir att streama. Finns det inte att köpa en match på TV4play? Sitter på jobbet och kan inte kolla.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: H.Alavi - Magico!    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-08-22 13:57
Men för i helvete. Då var det klart att TV4Sport Xtra sänder el Clásico-matcherna.

Streama el Clásico? Herregud.
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca - King / Xavi Dictates    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-08-22 13:20
According to the Portuguese of Valencia, Joao Pereira, Soldado's goal was legal and therefore bad annulled.

Valencia defender said he received a message from his land-Portugal-which confirmed it. "They sent me messages and even in Portugal say the goal was legal, but there is nothing to do, the party's over."

sport.es

Det är inte ens skumt längre, inga ärliga misstag längre. Alla vet att förbundet gör allt i sin makt för att madrid minimera madrids poängförluster.

Det börjar bli fuc*in irriterande. Ingen kommer hjälpa oss vi måste vinna alla matcher på egen hand.
20 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: påfågeln    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-08-22 12:50
Okej, löjligt av FIFA där också isf. Jag håller med dej, men önskar att förbundet kunde vara mera flexibelt, ibland är det faktiskt okej att blunda för sådana saker, vad jag vet fick inte ens Balotelli böter med Why always me-tröjan, fast jag har inte undersökt saken närmare, men märkte ingen artikel om det, normalt så förstoras sånt upp.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: el Flaco - Loco-Motive
Sänt: 2012-08-22 12:09
påfågeln/

Jag säger inte det var fel av förbundet att inte bötfälla Ramos för sin fina gest till Puerta. Menar bara att det är brist på konsekvens. Sen när det gäller Iniesta så kan man läsa i den artikeln jag länkade att FIFA bötfällde det spanska förbundet med 1444 euros för tröjan där han hyllade Jarque.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: påfågeln    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-08-22 11:51
Dåligt exempel med Ramos, även om det visar att förbundet iaf har någon, liten känsla. Det finns faktiskt fall där man väljer att se genom fingrarna. Vore ju som om FIFA skulle ha straffat Iniesta för Dani Jarque-tröjan...
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2012-08-22 11:39
el Flaco - Loco-Motive skrev följande:
Villa riskerar få 2000-3000 euro i böter för att ha visat den tröjan med en bild på hans fru och två döttrar efter att nätat mot Real Sociedad. Även om el Guajes personliga ekonomi inte kommer bli drabbad av den summan är det absurt att behöva betala den summan av princip skäl.

Enligt reglementet är det förbjudet att visa någon som helst av budskap och meddelanden på tröjorna, men konstigt nog bötfälldes inte Sergio Ramos när han visade upp en tröja där det stod "Puerta, broder, vila i frid, vi kommer aldrig glömma dig" i 2007. Motiveringen då var att det rörde sig om en "ärlig hyllning".

Undra vad som är kriteriet för att sitta i det spanska förbundet och tävlingskommittén och skriva de löjliga reglerna. En sak är säkert, sunt förnuft och kompetens är inte två av de.


Jag tror att det har blivit strängare instruktioner på de senaste två säsongerna.
Det tillåts inget numera till skillnad från tidigare år.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: westinho - Sergio #16
Sänt: 2012-08-22 11:10
Bàckis / f.d GerardPiqué3 skrev följande:
Vilken trupp vi har i nuläget alltså, längesen vi hade så otroligt många möjligheter i vår elva !

I backlinjen har vi Alba och Adriano ( Abidal exkluderad iom sjukdomen) som kandidater till vänsterplatsen, klart Alba går före alla dagar i veckan men att ha Adriano som backup är inte fy skam ! Centralt har vi att välja mellan Piqué, Puyol, Mascherano(Som jag ser som MB nu när Song anlänt), Bartra, Fontas samt vid behov även Song. Ser de två förstnämnda som nr 1 & 2. Högerbacksplatsen är Danis, självklart. Men en Montoya med stor potential kommer förhoppningsvis även han få chansen att visa hur bra han kan/kommer att bli !

På DCM har vi iom Song fått ett annat alternativ när Busquets inte är hel/fräsch. Ska bli spännande att se hur Sergio svarar på den nya konkurrensen, kanske blir han ännu bättre ? Song lär inte nöja sig med att sitta på bänken och vi alla vet ju att konkurrens ofta hjälper mer än det stjälper! Ifall att JDS inte blir utlånad finns han som tredje reserv, men en utlåning vore la optimalt för hans egna utveckling!

Framför dessa spelar naturligtvis Xavi och Don Andrés från start. Men med tanke på Xavis skadeproblem senaste åren känns det sjukt bra att ha Cesc, Song, Thiago samt Sergi Roberto som alternativ. Det sköna med att ha sådan backup på Puyol och Xavis positioner är att de två förhoppningsvis kan få tillgång till den mängd matcher som gör att de kan hålla sig fräscha längre och därmed kunna spela på högsta nivå några extra säsonger!


Längst fram spelar säkert Messi 90 % av matcherna från start och säkert alla minuter i dessa. Brevid honom slåss spelare som Pedro, Alexis, Villa, Afellay(?), Cuenca och Tello om speltid. Men tanke på alla matcher och det viktiga i att hålla alla fräscha och hela till de viktigaste matcherna ser jag det som ett underbart problem att ha en så stor trupp med så många klassspelare !

Avslutar med min elva för morgondagens Clasicó :

Valdes
Alba-Pique-Puyol-Alves
Xavi-Busquets-Iniesta
Pedro-Messi-Villa



Alba som högerback och Alves som vänsterback, allt för att mindfucka Mourinho? ;)
8 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Bàckis / f.d GerardPiqué3
Sänt: 2012-08-22 10:51
Vilken trupp vi har i nuläget alltså, längesen vi hade så otroligt många möjligheter i vår elva !

I backlinjen har vi Alba och Adriano ( Abidal exkluderad iom sjukdomen) som kandidater till vänsterplatsen, klart Alba går före alla dagar i veckan men att ha Adriano som backup är inte fy skam ! Centralt har vi att välja mellan Piqué, Puyol, Mascherano(Som jag ser som MB nu när Song anlänt), Bartra, Fontas samt vid behov även Song. Ser de två förstnämnda som nr 1 & 2. Högerbacksplatsen är Danis, självklart. Men en Montoya med stor potential kommer förhoppningsvis även han få chansen att visa hur bra han kan/kommer att bli !

På DCM har vi iom Song fått ett annat alternativ när Busquets inte är hel/fräsch. Ska bli spännande att se hur Sergio svarar på den nya konkurrensen, kanske blir han ännu bättre ? Song lär inte nöja sig med att sitta på bänken och vi alla vet ju att konkurrens ofta hjälper mer än det stjälper! Ifall att JDS inte blir utlånad finns han som tredje reserv, men en utlåning vore la optimalt för hans egna utveckling!

Framför dessa spelar naturligtvis Xavi och Don Andrés från start. Men med tanke på Xavis skadeproblem senaste åren känns det sjukt bra att ha Cesc, Song, Thiago samt Sergi Roberto som alternativ. Det sköna med att ha sådan backup på Puyol och Xavis positioner är att de två förhoppningsvis kan få tillgång till den mängd matcher som gör att de kan hålla sig fräscha längre och därmed kunna spela på högsta nivå några extra säsonger!


Längst fram spelar säkert Messi 90 % av matcherna från start och säkert alla minuter i dessa. Brevid honom slåss spelare som Pedro, Alexis, Villa, Afellay(?), Cuenca och Tello om speltid. Men tanke på alla matcher och det viktiga i att hålla alla fräscha och hela till de viktigaste matcherna ser jag det som ett underbart problem att ha en så stor trupp med så många klassspelare !

Avslutar med min elva för morgondagens Clasicó :

Valdes
Alba-Pique-Puyol-Alves
Xavi-Busquets-Iniesta
Pedro-Messi-Villa

1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: el Flaco - Loco-Motive
Sänt: 2012-08-22 10:10
Villa riskerar få 2000-3000 euro i böter för att ha visat den tröjan med en bild på hans fru och två döttrar efter att nätat mot Real Sociedad. Även om el Guajes personliga ekonomi inte kommer bli drabbad av den summan är det absurt att behöva betala den summan av princip skäl.

Enligt reglementet är det förbjudet att visa någon som helst av budskap och meddelanden på tröjorna, men konstigt nog bötfälldes inte Sergio Ramos när han visade upp en tröja där det stod "Puerta, broder, vila i frid, vi kommer aldrig glömma dig" i 2007. Motiveringen då var att det rörde sig om en "ärlig hyllning".

Undra vad som är kriteriet för att sitta i det spanska förbundet och tävlingskommittén och skriva de löjliga reglerna. En sak är säkert, sunt förnuft och kompetens är inte två av de.
15 Tumme upp Citera Länktips: www.mundodeportivo.mobi/slowdevice/20120....
Barcelona Namn: Deulofeu
Sänt: 2012-08-22 10:09 Ändrat: 2012-08-22 10:23:06
Mycket positiva tecken inför matchen i morgon men när det är el classico räknas aldrig form eller tabelläge.

Den som kämpar mest vinner.Det är otroligt liten skillnad mellan lagen.

I morgon är det mer än en match som står på spel även fast det bara är supercupen.Vilanovas första match mot Mourinho och Madrid.

Lyckas vi vinna är det så mycket viktigaren än en vanlig seger.Håller verkligen tummarna men tycker det ser ovanligt bra ut hos oss.

Vem minns inte förra året Messi gjorde allt själv och laget var inte förberett nu ska ordningen återställas.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: I.Cuenca
Sänt: 2012-08-22 09:50
I morgon är det äntligen dags för stormatch. Är super laddad :-)

Blir spännande att se vilken 11:a det blir
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.70-ligan    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-08-22 09:39
Både Fontas och Jonathan verkar vilja stanna till varje pris. Leder väl till att Afellay kommer lämna även fast jag tror man egentligen hellre hade behållt honom. Frågan är om klubben kan med och "köra över" någon av de två förstnämnda? Det handlar ju troligen om lån..
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Shanghai - SHOOT ME $12    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-08-22 09:20
Sanchez måste bevisa mer än sitt kämpande på plan. Han måste våga göra bort sin gubbe lite oftare när Messi har en tung kväll. Jag blev otroligt besviken förra säsongen på honom då jag hade stora förväntningar med tanke på prislappen.

Fabregas ska också spela upp sig. Han såg verkligen inte intresserad av att lira boll. Visst började han strålande, men sen gick det neråt för killen.
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Shanghai - SHOOT ME $12    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-08-22 09:13
Deulofeu (Barcelona)

Bort med Alexis från startelvan och in med Pedrito istället sen är det en perfekt startelva. Sanchez har inte alls imponerat och har ingenting att göra i elvan när man har en het Pedrito. Sen kan man även diskutera Villa. Vem ska ta hans position av ynglingarna Cuenca eller Tello.
2 Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Real Madrid2317423855
2Barcelona2416624554
3Sevilla2416441952
4Atlético2413652345
5Sociedad241428544
6Villarreal2410951439
7Eibar 241158838
8Athletic241158238
9Espanyol24987235
10Celta Vigo231049034
11Alaves24897-533
12Las Palmas247710-428
13Valencia247512-926
14Malaga246810-926
15Real Betis236611-1424
16CD Leganés245613-1921
17Deportivo234712-1319
18Sporting Gijon244515-2217
19Granada243714-3016
20Osasuna241716-3110
>> Visa hela tabellen
ANNONS:
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN | GRÄSPLAN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM
”Lottes fans tror allt är möjligt”
Den kinesiska succén fortsätter?
DeMarcus Cousins tradad till Orleans
”Vi har koll på hans planer”
Seger och drömläge inför returen
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies