fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Silly Season 08Fotboll CCM allsvenskanfantasy Prylhornan
Besökare: 102345 | Inloggade: 391 | Antal medlemmar: 183766
  START  Fotboll: SILLY SEASON | SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US | FORUM | BETTING
  Medlem
  Kom ihåg mig
  2019 Året när parken blir hamnen – på riktigt
  Goodison Park, Evertons hem sedan 1892.

  2019: Året när parken blir hamnen – på riktigt

  Goodison Park har varit Evertons hem i nästan 150 år. Men nu skådas slutet. 2019 blir året då konkreta ritningar av klubbens nya ”hemmaborg” i Bramley-Moore Dock presenteras. En milstolpe för en minst sagt krokig resa.  I England har Stanley Park alltid varit känd som fotbollens park. Bara ett decennium efter öppningen av grönområdet 1870 invigdes dess första stora fotbollsscen Anfield Road. Under åtta år spelade stadens lag Everton FC på Anfield. Men när ägaren John Houlding 1892 valde att kraftigt höja hyrorna byggde Everton istället sitt eget fort Goodison Park, på andra sidan av den 45 hektar stora parken. 

  Med Houldings nybildade Liverpool FC på ena sidan och Everton på andra, har Stanley Park i över ett sekel varit den kanske mest centrala platsen i den fotbollstokiga staden. Ett brittiskt ”fotbollsmecka” dit supportrar vallfärdat helg in och helg ut för att se sitt lag spela boll, oavsett om de burit röda eller blå tröjor. 

  Anfield i all ära, men det var på Goodison Park The Peoples Club (som Liverpoolinvånarna själva kallar sitt lag) kom att rada upp triumfer. Genom åren blev Goodison Park platsen där stadens äldsta lag firade nio ligatitlar. Det var där världens bästa fotbollslag hade sin hemvist 1985. Men det var också där Merseysides blåa lag fick se sig omsprungna av John Houldings Liverpool FC.

  För hur dystert det än låter kan inget annat konstateras än att The Peoples Club sedan länge är stadens nummer två. Med lokalkonkurrenten i Champions League-final och ligatopp går nivåskillnaden mellan klubbarna knappast att bevisas på ett tydligare sätt än just nu. Liverpool FC har gjort Stanley Park till sitt. Och har dessutom hunnit rusta upp Anfield för att stanna i den klassiska parken lång tid framöver.

  I takt med att gamla fina Goodison slitits ut alltmer för varje år som gått, har det blivit lättare och lättare att inse faktum. För att ta upp kampen med stadens giganter behöver Everton blicka framåt. Redan kort efter att laget med Anders Limpar i spetsen spelat hem klubbens senaste titel i mitten av 90-talet, inleddes planeringen för en ny arena. Goodison Park har varit kärnan i Evertons framgångsrika historia. Men för att ta klubben tillbaka till toppen krävs något nytt. 

  Redan 1996 insåg alltså Evertons ledning att den anrika arenan som tjänat klubben genom nästan hela dess livstid, helt enkelt såg slutet. Att rusta upp och slicka sår var aldrig aktuellt. Liverpools mest klassiska lag är långtifrån nöjda med att vara stadens nummer två, särskilt inte på sin egen hemvist. Därför var det enda rätta att leta nya möjligheter för att ta klubben tillbaka dit både ledning och supportrar tycker den hör hemma, bland de allra bästa.

  Klubbens dåvarande ägare Peter Johnson presenterade redan 1996 en ny mäktig skapelse med plats för 60 000 åskådare. Men över 20 år senare har fortfarande inget bygge tagit fart. Efter att Johnsons planer gått i stöpet har Evertons supportrar också sett ett uppstartat bygge på Walton Lane och ett jätteprojekt i Kirkby gå i stöpet. 

  Det var lätt att tro att det traditionella livet intill den dominerande grannen i Stanley Park helt enkelt var för svårt att lämna. Everton har levt kvar i det förflutna alldeles för länge för sitt eget bästa. Fint på något sätt givetvis. Men det finns ingen som kan hävda att det varit positivt för klubbens utveckling på planen. Klassiska Goodison Park har aldrig blivit sig lik när framgångarna uteblivit. I slutändan går det inte att undvika att fotboll handlar om att vinna. Och till sist verkar klubbens yttersta ledning ha insett detta. 

  Det fanns till slut en given plats för framtidens Everton, Bramley-Moore Dock. En kulturell plats som för bara några år sedan renoverats för mångmiljonbelopp. För känslan är att det inte alls är en slump, att den historiska platsen med ett sprillans nytt utseende blir den klassiska fotbollsklubbens nya ansikte utåt. 

  2017 lyckades Everton finansiera köpet av mark för att göra drömmen till verklighet. 2018 annonserade klubben ett tydligt upplägg för processens gång. 2019 väntas bli året då The Peoples Club äntligen kommer att presentera designen för det enorma bygget. Då klubbens supportrar för första gången kommer att kunna skåda glimtar av sitt nya hem. Den där platsen de gått och väntat på i åratal. Som ska ta framtidens Everton tillbaka till fotbollens finrum.

  Efter år av väntan är en sak säker, det går inte att ta något för givet. Samtidigt har processen med att forma hjärtat av framtidens Everton tagit större kliv än någonsin. Första spadtaget är ännu inte taget. Och det återstår flera år innan den nya skapelsen kommer att växa fram. Men 2019 blir året när planerna på det nya bygget för första gången kommer kännas konkreta. Rent utsagt verkliga.

  Om en färdig ny arena är klivet in i framtiden, har klubben nu i alla fall tar tagit ett myrsteg framåt. En rörelse som inte ska underskattas. Och inger hopp om en ljus framtid. Som Everton-supporter 2019 är det viktigt att lära sig uppskatta de små stegen i rätt riktning. 


  0 KOMMENTARER      2215 VISNINGAR
  ERIK ÅBERG
  2019-01-02 09:21:00


  ANNONS:

  Fler artiklar om Everton

  Varje match är en måstematch
  Everton Everton har gått kräftgång i ligan den senaste tiden och spelet har varit en stor besvikelse med stort bollinnehav utan att kunna omsätta det i chanser. När spelarna sen gör enkla försvarsmisstag så är förlutsten ett faktum. Nu måste det vända.
  2019-01-11 20:24:14

  Manar till lugn
  Everton Evertons säsong har haft höga berg och djupa dalar, ena stunden har vi spelat bländande för att i nästa stund vara totalt ofarliga och göra enkla misstag. Den senaste tiden har kantats av misstag och total frånvaro av målchanser vilket har fått mig att sitta och skälla (läs skrika) på Silva och hans mannar.
  2019-01-11 19:39:04

  2019: Året när parken blir hamnen – på riktigt
  Everton Goodison Park har varit Evertons hem i nästan 150 år. Men nu skådas slutet. 2019 blir året då konkreta ritningar av klubbens nya ”hemmaborg” i Bramley-Moore Dock presenteras. En milstolpe för en minst sagt krokig resa.
  2019-01-02 09:21:00

  Inför Everton – Tottenham
  Everton Dan för dopparedagen innehåller en svårknäckt julnöt för Everton när serietrean Tottenham kommer på besök. Spurs fortsätter att leverera bra resultat trots att man i somras inte förstärkte laget vilket understryker det enormt starka jobb Mauricio Pochettino svarat för. När Everton dock spelar hemma är man en utmaning för alla lag. Kan Everton dra nytta av att Tottenham matchats tufft den senaste tiden eller kommer Spurs bättre kvalitet visa sig avgörande trots allt?
  2018-12-22 20:06:00

  Inför Everton-Watford. PL -15. Laddat möte – ’a winnable game’ om offensiven vässas.
  Everton Watford kommer på besök i måndagskvällens hängmatch i den 15:e omgången av PL. Mötet är laddat för Marco Silva då han ställs mot sin forna arbetsgivare - som säkert vill sätta EFC och sin tidigare tränare på plats. Dessutom finns bla Deulofeu i Watford och han vill säkert visa sin förmåga för fansen på Goodison. Förra årets motsvarighet var en rejäl holmgång där EFC vände ett 0-2 underläge till seger med 3-2 i ett mycket pressat läge nära nedflyttningsstrecket. Idag är förutsättning
  2018-12-10 16:03:06

  Inför Everton - Newcastle
  Everton Två lag med revanschlusta drabbar samman på Goodison Park under onsdagen. Rafael Benitez Newcastle United gästar Everton i en match där hemmalaget måste komma tillbaka till vinnarspåret efter den jobbiga övertidsförlusten mot Liverpool. Chansen att man gör så är goda då Newcastle allt som oftast får resa hem ”empty handed” från Liverpool. Fortsätter Evertons fina svit eller lyckas Newcastle knipa en seger för ovanlighetens skull?
  2018-12-04 15:35:00

  Kan Everton vinna ett Merseysidederby på Anfield för första gången sedan 1999?
  Everton Derby Day! Det tvåhundratrettioandra Merseysidederbyt är här. Liverpool tar emot Everton på Anfield i en drabbning mellan två formstarka lag där hemmalaget behöver en seger för att haka på Manchester City i toppen av ligan och Everton som vill förstöra lokalrivalens chanser att vinna densamma. Det är upplagt för ett hett möte med mycket prestige.
  2018-12-01 13:53:36

  Stort bollinnehav att förvänta men kan Everton utnyttja det och fortsätta sin marsch uppåt i tabellen?
  Everton Nu är det äntligen slut på landslagsuppehållet och vi kan återigen njuta av Premier League. Även om jag satt och firade Sveriges triumfer så måste jag säga att landslagsuppehållen ger mig klåda, det är ju Everton jag vill se. Innan uppehållet stängde vi till mot Chelsea och visade upp ett riktigt bra försvarsspel. Kan vi fortsätta denna fina utveckling nu när det drar igång igen?
  2018-11-23 23:56:55

  Vulkanen har börjat bubbla - nu väntar alla på det stora utbrottet
  Everton Han har sprängt osannolika barriärer för en av Europas minsta nationer. Nu ska poängmaskinen från Island spränga sig in bland Premier Leagues giganter. I den blå tröja han burit sedan barnsben.
  2018-11-18 17:54:02

  Kan Everton överraska obesegrade Chelsea
  Everton Seamus Coleman sa det bra att ska Everton ta nästa steg och utmana topplagen så behöver vi åka till Stamford Bridge för att vinna. Det kommer att bli svårt mot ett Chelsea som ännu ej förlorat och visat upp ett stabilt spel. Dock har vi till skillnad från tidigare år ett offensivt mittfält som kan skapa magi. Har de en bra dag så ligger vilket lag som helst illa till.
  2018-11-10 22:34:15

  ANNONS:
  ANNONS:

  Senaste nytt om Premier League

  ANNONS:
  ANNONS:
  Svenska Fans
  START  Fotboll: SILLY SEASON | SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US | FORUM | BETTING
  Villas segerrad är bruten
  Dyster fortsättning väntar Devils
  Vem är bäst genom tiderna?
  Spelarna med utgående kontrakt – vem förlänger och vem lämnar?
  ”Derbyt som glömts bort”
  fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Silly Season 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
  Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies