fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM allsvenskanfantasy Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 72740 | Medlemmar: 183084

Kom ihåg mig
5 år sedan Europaäventyret Del 1 - Kvalet

5 år sedan Europaäventyret: Del 1 - Kvalet

Klockan stod på 115 minuter och 42 sekunder när Diego Forlan, via en Hangeland-touch, förvaltade ett Aguero-inspel och avgjorde Europa League-finalen i Hamburg, den 12:e maj 2010. Målet remade in det bittra slutet på den något bortglömda Londonklubbens sagolika Europaresa. Det här är en tillbakablick om hur vi minns Europa League, Roy Hodgson, motståndarna och de hjältar på planen som förverkligade drömmen. Det här är historien om när lilla Fulham charmade hela Europa.

Third Qualifying Round - 30rd of July & 6th of August 2009
Efter att Roy Hodgson fått en hel säsong i klubben och gått från att klara kontraktet med ett måls marginal i "The Great Escape" till en sjunde plats i Premier League, klubbens högsta ligaplacering någonsin, stod Fulham och knackade på dörren till Europa inför 2009/2010. Den 21 matcher långa resan till finalen i Hamburg inleddes med ett långt ifrån lika glamoröst kval mot litauiska FK Vetra. Den litauiska ligatrean hade ditintills besegrat CS Grevenmacher från Luxemburg och HJK Helsinki innan lotten föll på The Cottagers. 

Hodgson formerade ett starkt manskap i den inledande bortamatchen där Bobby Zamora bjöd på en insats som ett smakprov till anfallarens enormt bra säsong. Zamora satte själv ettan innan han jobbade fram straffen som Murphy gjorde 2-0 av och rundade sedan av med att spela fram Seol Ki-Hyeon till 3-0. 100-200 tillresta fans fick med sig en kassaskåpssäker seger i bagaget inför returen i London veckan därpå.

Retur i London och om Bobby Zamora gjort mer nytta i Litauen än under hela sin första säsong i klubben så var det Andy Johnson's tur på Craven Cottage. Medlemmen av Fulham's dyrklubb (inkl. Marlet, Mitroglou och McCormack) stod för två kassar av totalt tre när Fulham upprepade den gångna veckans resultat mot chanslösa Vetra. Dessförinnan hade AIK's senaste nyförvärv Dickson Etuhu hunnit ge Fulham ledningen efter att Vetra mäktat med en mållös första halvlek. Björn Helge Riise hann också att göra sin debut för klubben och i mästerskapet, med en högerfot som så småningon skulle visa sig vara mycket användbar. Det som borde klarats av gick vägen och Fulham kunde sikta in sig på den fjärde och sista kvalomgången.

Kuriosa: FK Vetra följde upp kvalspelet till Europa League med att notera sin högsta placering någonsin i den litauiska ligan, en andraplats. Säsongen blev dock också klubbens sista fullständiga bedrift då de stötte på ekonomiska problem och förlorade elitlicensen sommaren 2010.

Fourth Qualifying Round - 20th & 27th of August 2009
De fans som drömt om ett lättillgängligt resmål i fjärde kvalrundan fick leta vidare när Fulham drog ryska Amkar Perm. En professionellt fotbollsklubb närmare Sibirien är svårt att hitta, vilket medföljde att endast 20-30 fans reste till returen. Den inledande hemmamatchen var annars genrepet för den stundande Premier League-säsongen vilket innebar att Damien Duff gjorde sina första 90 minuter i sin andra SW6-klubb i ordningen. Matchen på The Cottage var till en början planenlig. Johnson hittade nätet redan efter fyra minuter och utan tryck från bortalaget kunde Fulham strosa till både 2- (Dempsey) och 3-0 (Zamora) innan ryssen vaknade. 3-1-målet lämnade returen öppen i Ryssland och att Johnson klev av med en nyckelbensskada gav Hodgson säsongens första huvudbry. Bakom spjutspetsen AJ/Zamora var anfallsuppsättningen inte mer diger än inhoppande Erik Nevland, ojämne Diomansy Kamara och totalt vilsne jänkaren Eddie Johnson. transferfönstret var fortfarande öppet men lösningen skulle dock komma från annat håll visade det sig.

Returen i Ryssland var allt annat än en "walk in the park". Fulham mottogs på flygplatsen av en syrlig hälsning från Amkar-anhängare och matchen skulle inter heller visa sig vara någon dans på rosor. Fulham mäktade endast med fyra skott, varav ett träffade mål, under 90 minuter i Perm. Även om den statistiken är återkommande för oss som följt klubben på bortaplan i ett antal säsonger så beskrevs Cottagers insats som kort och gott bedrövlig. Förutom Johnson så saknades Zamora, Konchesky och Murphy på grund av skador och trots ett Perm-mål på övertid kunde man återvända till England med en gruppspelsbiljett. Trots att Amkars segermål kom så pass sent, lyckades Zhilyaev skicka en tänkt avancemangsmål över från bara några meter. Med nöd och näppe var Fulham för första gången i ett Europa-gruppspel.
 
Kuriosa: Andy Johnson's skada satte käppar i hjulet för mycket att engelsmannen's säsong som så många andra skador gjort förut och skulle göra i fortsättningen. Summerat blev det endast 13 matcher för floppvärvningen under säsongen och målskörden stannade vid de 3 kvalmålen. Amkar Perm's uttåg ur Europa League är hittills klubbens enda framträdande i Europa. Säsongen 2013-14 slutade klubben tia i den ryska högstaligan.

Så inleddes Fulhams Europaresa, endast två månader efter att sjundeplatsen i ligan bärgats och 14 månader efter att Premier League-kontraktet mirakulöst klarats med ett ynka måls marginal. Ny blåste det nya vindar längs Themsens strand och vem kunde ana var de skulle föra klubben.


0 KOMMENTARER      2887 VISNINGAR
MATTIAS BERG
2015-01-08 15:10:00


Artikelkommentarer

CROSS Artikelkommentarsfunktionen stängd

ANNONS:

Fler artiklar om Fulham

Spelarbetyg Fulham - Watford
Fulham Efter ännu en mardrömsstart och underläge efter bara 2 minuter kunde laget till slut klara av att kvittera och få med sig en poäng hemma mot Watford. Det finns dessvärre brister i defensiven och laget slarvar alldeles för mycket i uppspelsfasen. Offensiven ser dock bättre ut med Mitrovic i fortsatt glödhet form. Här nedan finner ni spelarbetyg efter matchen.
2018-09-22 19:13:00

PL-nykomlingens målvakt tar plats i Englands landslagstrupp
Fulham Målvaktspositionen i Englands landslag var ifrågasatt inför VM i somras där beslutet till slut föll på Evertons målvakt Jordan Pickford. Insatserna i VM var också godkända enligt kritiker, men Gareth Southgate verkar ändå inte helt nöjd med målvaktsuppsättningen då han nu har kallat in Fulhams målvakt Marcus Bettinelli.
2018-09-08 21:45:49

Fulham 4-2 Burnley - En vinst värd mer än poängen
Fulham “ I’m not Santa Claus – there are no presents. The players need to fight for their places”. Uttalandet tillhör Slavisa Jokanovic och var en tydlig förvarning till spelartruppen inför Premier League-starten. Efter tre matcher kan vi cementera kommentarens allvar. Inför hemmamatchen mot Burnley gjordes ytterligare fem förändringar i startelvan jämfört med det lag som ställdes mot Tottenham på Wembley.
2018-08-30 23:39:00

Tottenham - Fulham 3-1
Fulham Senast Fulham var på Wembley slutade det i eufori och ett avancemang till högsta divisionen. Idag slutade besöket i en 3-1-förlust mot ett starkt Tottenham.
2018-08-18 22:29:00

Fulham - Crystal Palace 0-2
Fulham Återkomsten till Premier League slutade i en dyster 0-2-förlust hemma mot Crystal Palace. Trots det deppiga resultatet finns det ändå en del ljusglimtar att ta med sig ifrån gårdagens match.
2018-08-12 18:25:00

Silly season -18/19: Transferfönstret stängt - totalt tolv spelare in till ett värde av över 1 miljard
Fulham Här hittar ni all information om Fulhams transferfönster säsongen 2018/19.
2018-08-10 07:30:00

Vägen tillbaka
Fulham För 1237 dagar sedan spelades en, för många, helt vanlig ligaomgång i The Championships påtagligt skoningslösa vardag. Det var tisdag och ett tjugondeplacerat Fulham skulle möta Leeds i den 38:e omgången. Hur gick det i matchen? Jo, Fulham 0 Leeds United 3. Vi hade ofrivilligt blivit offer för en frustande liga som slukade de oförberedda. En liga som inte tog paus när vi behövde den som mest. En liga karaktäriserad av egenskaper vi där och då knappt kunde stava till.
2018-08-07 00:09:00

I fokus: Jean Michaël Seri
Fulham Med mindre än en vecka kvar till seriestart kan vi konstatera att sommarens transferfönster hittills har varit över förväntan. Känslan är att laget vill mer än att bara klara kontraktet. Spelare som Schürrle, Mitrovic, Fabricio, Mawson och Seri är indikationer på att klubben satsar stort. Den sistnämnda håller jag som den överlägset tyngsta och mest prestigefyllda värvningen denna sommar.
2018-08-05 22:12:00

Aleksandar Mitrovic till Fulham
Fulham Det har varit en följetång ända sedan Fulhams avslutande match, play off-finalen till Premier League, förra säsongen men nu är det klart. Aleksandar Mitrovic blir Fulham-spelare för de nästkommande fem åren.
2018-07-30 19:51:00

André Schürrle till Fulham
Fulham Idag gjorde Fulham klart med sitt fjärde nyförvärv för spelåret 2018/19. Den landslagsmeriterade tysken André Schürrle skriver på för de nästkommande två åren.
2018-07-26 08:58:00

ANNONS:
SENASTE NYHETERNA OM FULHAM
ANNONS:
SERIETABELLEN
1Manchester C97202323
2Liverpool97201323
3Chelsea96301321
4Arsenal97021121
5Tottenham9702921
6Bournemouth9522417
7Watford9513116
8Everton9432315
9Wolves9432115
10Manchester U9423-114
11Leicester9405012
12Brighton9324-311
13Burnley9225-78
14West Ham9216-67
15Crystal Palace9216-67
16Southampton9135-86
17Cardiff9126-115
18Fulham9126-145
19Huddersfield 9036-143
20Newcastle9027-82
>> Visa hela tabellen
ANNONS:
ANNONS:
Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US Sports | FORUM | BETTING
Man United föll med uddamålet
Det är skarpt läge i cupspelet
Makoto Asahara  om El Clasico
Tålamod bakom förvandlingen
Ajax behåller förstaplatsen
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies