fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM allsvenskanfantasy Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 68600 | Medlemmar: 183038

Kom ihåg mig
Tung förlust på hemmaplan

Tung förlust på hemmaplan

Arboledas hörnmål räckte inte för Kolejorz när Pogon vände och säkrade tre smärtsamma poäng.

Rumak valde att ändra på en sak efter nederlaget i Wroclaw. Minst sagt var det ett kontroversiellt sådant, då lagets mittfältsgeneral Hämäläinen byttes ut till förmån av Teodorczyk, som tillsammans med Slusarski nosade efter mål på lagets högsta position. Bakom dessa skulle, som de flesta Ekstraklasa lag, spelets ”viktigaste” punkt, yttrarna husera. Yttrarna Rumak plockat ut var enastående nyförvärvet Claasen, samt ”back-in-form” Gergo Lovrencsics. På det defensiva mittfältet övergavs förtroendet till lagets andra mittfältsgeneral som startat i varenda möjliga match av en anledning, Lukasz Tralka, och stortalangen Karol Linetty.

Då lagets andra stortalang Marcin Kaminski befinner sig i en skada placerades Arboleda, och Wolakiewicz som mittlås. Kedziora och Henriquez skulle treva på de defensiva aspekterna av kantspelet och brottas med illvilliga japaner. I målburen placerad inte mindre än trogne Kotorowski.

Första halvleken

Som i många fragment av tidigare säsong är det känt all Lechs största akilleshäl är i början av matchen. Det är sällan motoriken sätts igång från avspark utan laget måste stundtals acklimatisera sig till matchbilden. Självfallet är Pogon laget som tar tag i taktpinnen och det gör man genom att med fröjd trycka upp laget och komma runt kanterna. På dessa utmanar en viss Muruyama Kedziora, och tidigt kommer det ett fysiskt spel mellan denna duell.



Efter en kvarts spel har man fortfarande inte rättat till sitt spel och Hämäläinen saknas minst sagt. Spelet ser ut att vara mer invecklat och liknar det spel som man ineffektivt visade upp i det första; inte mycket att komma med i de offensiva aspekterna. Linetty dock är med bra i speluppbyggnaden och tar sig ut ur press som sätts på honom bra. Det gör att han blir lite av en dirigent i spelets tidiga skede. Dessvärre känns det som ett stelt sammarbete mellan Teodorczyk och Slusarski.

Muruyama har gått in hårt några gånger och Rumak tvingas och bocka av ännu en till på skadelistan när ”publikfavoriten” Mozdzen kliver in. Självfallet kliver han provisoriskt upp till sin original position och lämnar stor yta bakom sig. En yta som en asiat med kvicka fötter lätt kan utnyttja. Det utnyttjas med bravur och för första gången utnyttjas en av målvakterna, och det blir självfallet hemmalagets, Kotorowski.

Matchen byter sedan skede och det blir mycket fysiskt spel och listan på domarens gula kort utökas.

Efter en halvtimmes spel står det klart att hemmalaget visar framfötterna. Positionerna är omvända och nu är det Lech som trycker på motståndarnas planhalva. Motoriken är finslipad och det är mycket rörelse på den sista tredjedelen. Claasen gör markanta löpningar och bidrar enormt.



Slusarski missar sedan, som så många gånger förut, ett fint, fint läge men turligt nog går bollen ut till hörna efter att Darbrowski rättar till din försvarstabbe. Denna hörna når fram till Manuel Arboleda. Efter att ha fått sitt skott blockerat tar han ner bollen med högerfoten, och har lite flyt när 1-0 till hemmalaget verkställs.

Målet gör att de flesta är övertygande de tre poäng som det spelas om lär hamna i Lechs ägo. Man har inte haft förmågan att vända på matcher när det först trillar in ett mål bakåt, och senaste gången detta hände var under våren mot Lubin (en match som man vann med 3-1).

Tåget tuffar på och det blir fartfyllda samt gastgramande kontringar. Teodorczk får bollen vid vänsterkanten, skottfintar, letar efter skottöppning och avfyrar sedan kanonen centralt. Radoslaw tvingas göra en svettig räddning men matchtavlan visar fortfarande 1-0. Förutom det bjuder Linetty på en fantastisk pass Claasen med nöd och näppe är centimeter från att nå. Lech är definitivt inne i sitt zenit och gör en slutsport med vackra kontringar innan domaren blåser av matchens första halvlek.  



Andra halvleken

I den andra halvleken är det åter Pogon som öppnar bäst. Bollen hamnar naturligt i laget från Szczecins ägo. Det är dock inte längre lika spänt i hemmalaget och man utnyttjar emellanåt ”anstormingen” med att trycka upp laget och gå mot kontringar. De defensiva mittfältarna, Linetty samt Tralka är otroligt passningssäkra.

Det dröjer bara fem minuter innan Pogons taktiska övertag utmynnar i ett konkret läge. På tal om Slusarski, ifall det handlade om Wolakiewicz briljans, och vilja, eller Djousses otroligt dåliga kyla vill jag inte spekulera i. Självfallet tror jag att det handlar om båda delarna när Donald friställs fullständigt, och har all tid i världen att kunna smälla in bollen med bravur. Men bravur, det skänkte Djousse istället till Wolakiewicz som från en diagonal vinkel hinner ikapp och svettigt rensar undan bollen. Kotorowski dunkar handsken på en sann kämpes rygg.

Men Djousse kunde slappna av i sin roll som syndabock då det som inte får hända, händer naturligtvis. Förutom att laget åter fortsätter med fastasituations-problem, märks det att man lider av träning i de defensiva aspekterna. Arboleda når inte, trotts sin imponerade kroppsfysik bollen och istället tvingas Kotorowski, som olyckligt lämnat gigantisk yta och mindre rörlighet då han tar ett steg till höger, svettigt rädda bollen. Fraczak är först på bollen i returen och kan enkelt trycka upp den i nättaket. 1-1 och inga glada miner från vår tränare vid sidlinjen.



Andra halvlek blir mycket mer passiv då Pogons offensiva del inte besitter samma kvalité som Lechs. Rörligheten är mindre, men talang är inte alltid något som spelar roll. När man vill något förnimmas resultatet bli bättre.

Pogon Szczecin var laget som verkligen ville vinna denna afton och det gav resultat. En försvarstabbe av Arboleda gör att Robak kan hurra fritt vid hörnflaggan och 1-2 visar matchtavlan. Med all säkerhet hade spelarna och tränarna vid det här laget insett att tre poäng och de själva inte låg nära till. Självfallet reflekterades detta på ett uppgivet spel.

Rumak är passiv på sin potential på att inverka matchen. Endast ett byte utförs innan klockan tickar ut och det är Drewniak som går in istället för Teodorczyk. Frågan är vad Slusarski gjort för att få stanna kvar?

Efter matchen

Hur långt ska de gå? Det har snarare börjat handla om när. Vad ska klubben själva utstå för att ett tränarbyte blir aktuellt? Många funderar.




0 KOMMENTARER      1294 VISNINGAR
ADRIAN RUMINSKI FRIEDENSBERG
2013-09-22 13:00:00


0 personer har tyckt till om den här artikeln. Vad tycker du?

Visa resultat
Artikelkommentarer

CROSS Artikelkommentarsfunktionen stängd

ANNONS:

Fler artiklar om Lech Poznan

En evig förebild
Lech Poznan Till min älskade pappa
2015-05-23 01:35:00

Dit vinden blåser
Lech Poznan Ståendes i skuggan av sitt forna jag kunde Lech Poznan bara se luften pysa ut ur det gigantiska luftslott man tidigare kunde metaforiseras som.
2014-09-07 08:00:00

Goodbye
Lech Poznan Tretusen hoppfulla fans begav sig till nordöstra delen av det Polska riket. Tretusen fans sjöng sitt lags ramsor i det bisarra vintervädret. Tretusen människor begav sig hemifrån, åkte med tåg, tog slantar från sin egen sparkassa, bara för att kunna se vad de älskar. Samtliga tretusen fans ska ha sina pengar tillbaka.
2014-02-22 18:05:00

Inför Lech – Legia: rivalmötet är här!
Lech Poznan En av årets höjdpunkter kommer att spelas på INEA stadium i Poznan, och det blir en klassisk sådan.
2013-10-26 20:10:00

God bless Gdansk!
Lech Poznan I den förra matchen krossade Lech Poznan Gdansk, och bröt den dåliga hemmaformen. Denna gång vände man en match första gången på ett halvår!
2013-10-20 16:45:00

Lechia Gdansk – Lech Poznan: matchen som får betydelse igen
Lech Poznan Vi minns alla hur Lech behövde slipa formen mot ett mediokert Gdansk. Tillställningen i dagens match är inte alltför annorlunda.
2013-10-18 20:44:00

Inga styrkebesked inför rivalmötet
Lech Poznan Likväl så många gånger, i så många år, var det siktet det var fel på, inte Lech.
2013-10-06 20:58:00

Tung förlust på hemmaplan
Lech Poznan Arboledas hörnmål räckte inte för Kolejorz när Pogon vände och säkrade tre smärtsamma poäng.
2013-09-22 13:00:00

Notis: Lechs inledande säsong
Lech Poznan Lech Poznan har från det första ögonblicket i säsongen gått från oklarhet till oklarhet.
2013-09-19 22:25:00

KLART: Daylon Claasen anländer
Lech Poznan Utan att ens ha blivit nämnd i Silly Season anländer sydafrikanske Claasen.
2013-08-22 21:27:00

ANNONS:
SENASTE NYHETERNA OM LECH POZNAN
ANNONS:
SERIETABELL FÖR EKSTRAKLASA
1Lechia Gdansk11632721
2Legia Warszawa11632421
3Wisla Krakow116231020
4Jagiellonia Bialystok 11623420
5Piast Gliwice11623220
6Korona Kielce11542319
7Lech Poznan11524317
8Zaglebie Lubin11515016
9Arka Gdynia11353114
10MKS Pogon Szczecin11344013
11Slask Wroclaw11335112
12Miedz Legnica11335-512
13Wisla Plock11245-610
14Górnik Zabrze11164-69
15Sosnowiec11146-97
16Cracovia Krakow11146-97
>> Visa detaljerad tabell
ANNONS:
ANNONS:
Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US Sports | FORUM | BETTING
”Ingen klubb i världen betyder mer”
”Hakim Ziyech – magisk spelare”
”Weise var alltså lösningen...”
Glada nyheter för Bandy-fans
De lämnade DIF – så har det gått
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies