fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM allsvenskanfantasy Prylhornan
Besökare: 87035 | Inloggade: 162 | Antal medlemmar: 183463
  START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
  Medlem
  Kom ihåg mig
  2000-talets triumfer mot IFK
  Inför helgen tas tankarna automatiskt till derbyna på Nya Ullevi. Några av dem hamnar under luppen här.

  2000-talets triumfer mot IFK

  Inför helgens derby stannar vi upp ett slag och blickar tillbaka på det som varit. Mötena med IFK under 2000-talet har bjudit på en del besvikelser men också gränslös glädje, och det är det senare vi fokuserar på i den här artikeln.

  Låt gå för att vi träningsspelade emot dem förra året, men den matchen skedde mitt under brinnande säsong och präglades av ett lojt intresse och halvdan skärpa. Sommarkvällen på Hjällbovallen räknas inte riktigt in i våra IFK-möten, och då är det inte mindre än 1 292 dagar sedan vår senaste drabbning. Över tre år! Morgondagens match kommer därför som ett högst välkommet inslag och vi kan räkna med en intensiv match med en häftig inramning. Som uppladdning tar vi en titt på en kvartett av derbyn som vi minns med något drömskt i blicken.
   
  18 september 2006
  ÖIS – IFK Göteborg 3-2 (1-1)
  1-0 (23’) Ola Toivonen
  1-1 (31’) Marcus Berg (Niclas Alexandersson)
  2-1 (47’) Aílton Almeida (Ola Toivonen)
  3-1 (50’) Magnus Källander (Dominic Yobe)
  3-2 (64’) Marcus Berg (Andres Vasques)
   
  I vår färskaste seger mot IFK för hela sex och ett halvt år sedan var knappt 30 000 med och skapade en rätt tafatt publikkuliss. Vänta nu, tänker du. Tafatt? Ja, för med 30 000 menar jag inte åskådare – utan plaststolar. Endast 13 221 personer begav sig till det senaste derbyt på Nya Ullevi mellan oss två, men vi ÖIS:are på plats fick åtminstone rejäl valuta för entrépengen. ÖIS jagade desperat en seger i kampen för att undvika nedflyttning medan IFK kämpade i tabellens andra ände, och det skapade bra förutsättningar för en underhållande match. Vilket det också blev.
   
  En stor av underhållningen stod Ola Toivonen för som troligtvis svarade för sin bästa match i ÖIS-tröjan. I den 23:e minuten smekte Toivonen in en frispark på huvudtränare Börjesson-manér. Marcus Berg kvitterade dock kort därefter varpå IFK tog över initiativet och var även nära fler mål. Istället fick vi se några rödblå lyckominuter efter pausen då Toivonen först serverade Aílton och sedan hockeyassisterade Källander som fri i straffområdet dunkade in 3-1. IFK blåste sedan på offensivt och fick också in en reducering, återigen genom Berg. De avslutande 25 minuterna spelades med hjärtat utanpå tröjan för spelarna och i halsgropen för oss som tittade på.
   
  Att säga att avslutningen blev dramatisk är en grov underdrift. Bråk utbröt i ÖIS straffområde, Sören Börjesson blev uppvisad på läktaren och IFK fick in en kvittering – som blev bortdömt för ruff på Jonas Wallerstedt. Klockan stod då på 93:55. Knappa minuten senare blåstes matchen av, ÖIS tog första segern mot Blåvitt på drygt tre år och firade storstilat framför en euforisk klack vars hopp om Allsvenskan levde vidare ett tag till.
   
  ÖIS: Dick Last – Martin Strömberg (Ivica Skiljo 87’), Marcus Dahlin, Elias Storm, Anders Prytz – Valter Tomaz Jr – Robin Ganemyr (Alexander Mellqvist 81’), Magnus Källander, Ola Toivonen, Dominic Yobe (Henri Scheweleff 85’) – Aílton Almeida
   
  IFK: Bengt Andersson – Adam Johansson, Mattias Bjärsmyr, Alejandro Lago (Jonas Wallerstedt 53’), Hjalmar Jonsson – Niclas Alexandersson, Pontus Wernbloom, Magnus Kihlberg (Thomas Olsson 66’), Andres Vasques – Stefan Selakovic, Marcus Berg  30 september 2003
  ÖIS – IFK Göteborg 4-1 (3-0)
  1-0 (31’) Boyd Mwila (Anders Prytz)
  2-0 (33’) Afonso
  3-0 (45’) Paulinho (Boyd Mwila)
  4-0 (89’) Afonso
  4-1 (90’) Tomas Rosenkvist (Magnus Johansson)
   
  En hyperoffensiv ÖIS-uppställning med fyra anfallare, ledd av genombrottsmannen Boyd Mwila och trollkarlen Afonso, hade det jobbigt under den första halvtimmen. Därefter; inte speciellt. En nyss kontrakterad Mwila nickade (!) in en Prytz-frispark och två minuter senare visade Afonso upp sitt kunnande i frisparkslåendets ädla konst. Från en position 20 meter från målet slog han till bollen, upp över muren, en mellanlandning i ribbans underkant och sedan in i mål bakom Bengt Andersson som redan inför hade konstanta mardrömmar om Afonso.
   
  Även 3-0 inföll innan pausvilan. Mwila utnyttjade Magnus Erlingmarks tveksamhet vid en långboll och sprintade ner mot kortlinjen. Väl där spelade han fram Paulinho som inte gjorde något misstag framför målet utan gav ÖIS ett ointagligt försprång in till halvlek nummer två. IFK hade reduceringsmöjligheter men Dick Last storspelade i målet, och istället ökade Afonso på till 4-0 i slutskedet genom en frispark som seglade in i mål via försvarsmuren. Tomas Rosenkvists tröstmål var av akademisk betydelse; det här var ÖIS match trots ett visst blåvitt övertag. Effektiviteten fanns helt enkelt inte hos de randiga – den fanns hos ÖIS.  
   
  Hamréns offensiva och modiga laguttagning blev med facit i hand en lyckoträff, och den andra storsegern mot IFK på kort tid kasserades in. Till stor glädje.
   
  ÖIS: Dick Last – David Marek, Valter Tomaz Jr, Marcus Dahlin, Anders Prytz – Markus Johannesson – Robin Ganemyr, Christian Hemberg – Afonso – Boyd Mwila, Paulinho
   
  IFK: Bengt Andersson – Magnus Johansson, Mikael Antonsson, Magnus Erlingmark, Hjalmar Jonsson – Sebastian Johansson, Martin Ericsson, Håkan Mild, Mikael Sandklef – Jonas Henriksson, Patric Andersson


   
  8 maj 2002
  ÖIS – IFK Göteborg 2-1 (1-0)
  1-0 (28’) Joachim Karlsson (Jeffrey Aubynn)
  2-0 (54’) Patrik Fredholm (Magnus Källander)
  2-1 (60’) Tomas Rosenkvist
   
  Det första moderna derbyt på Nya Ullevi blev en jämn och laddad tillställning. Dick Last klev av gräsmattan med ett ansikte värdig en boxare efter en huvudsmäll som tvingade fram en hophäftning av ena ögonbrynet, men det rörde Last garanterat inte i ryggen efteråt. Inte efter millenniets första derbyseger. Det var dock IFK som var närmast mål inledningsvis då de på diverse olika sätt träffade ribban inte mindre än tre gånger. Istället tog ÖIS ledningen efter knappa halvtimmen genom kraftpaketet Joachim Karlsson som styrde in ett inlägg från Jeffrey Aubynn.
   
  IFK tryckte sedan på för en kvittering och prickade överliggare ytterligare två gånger genom Sebastian Henriksson och – Magnus Källander, faktiskt. Källas tå orsakade sånär ett 1-1-mål men ställningen stod sig halvleken ut. Källander äntrade sedan handlingen på ett trevligare sätt, när han i minut 54 drev bollen från egen planhalva till IFK:s straffområde och levererade en passning till Patrik Fredholm. Pang, boom, så var 2-0 ett faktum.
   
  IFK svarade nästan omgående genom Tomas Rosenkvist som tog hand om en retur Last släppte efter skott från Gustaf Andersson. Den sista halvtimmen blev en anstormning mot Dick Last, men utan blåvit lycka. Risp, Henriksson och Andersson försökte alla tre men gick bet och ÖIS avgick med segern.
   
  ÖIS: Dick Last – David Marek, Valter Tomaz Jr, Johan Anegrund, Robert Bengtsson-Bärkroth – Markus Johannesson – Martin Ulander, Jeffrey Aubynn – Magnus Källander – Joachim Karlsson, Patrik Fredholm
   
  IFK: Bengt Andersson – Mikael Antonsson, Magnus Erlingsson, Fredrik Risp, Jon Inge Höiland – Jonas Henriksson, Sebastian Henriksson, Martin Ericsson, Jimmy Svensson – Gustaf Andersson, Tomas Rosenkvist


   
  10 september 2002
  IFK Göteborg – ÖIS 2-5 (0-1)
  0-1 (23’) Jeffrey Aubynn (Paulinho)
  0-2 (76’) Afonso
  1-2 (78’) Tomas Rosenkvist (Jonas Henriksson)
  1-3 (84’) Afonso
  1-4 (85’) Afonso
  1-5 (90’) Morgan Nilsson (Afonso)
  2-5 (92’) Sebastian Henriksson (Martin Ericsson)
   
  Ursprungligen var min tanke att bara ta med de tre matcherna ovan men det är OMÖJLIGT att se förbi den här magiska höstkvällen oavsett hur många gånger den har avhandlats. 1998 vann vi mot IFK med 5-2. Fyra år senare upprepade sig historien. Med en tro om att precis allt var möjligt, en extra portion energi från de 42 386 på plats och en brasilianare med fäbless för Bengt Anderssons vänstra hörn sprang ÖIS ifrån sin lillebror och skapade minnen som för många tas med i graven.
   
  Det här var Afonsos kväll, men det var Jeffrey Aubynn som inledde den. Efter en inledning i rasande tempo inledde Aubynn målskyttet med ett skott från 25 meter som satte tonen för matchen. En ton som blev än vackrare den sista kvarten, då alla murar raserades och gladfotbollen släpptes lös. Afonso sköt en, två, tre gånger och gjorde ett, två, tre mål på nio minuter – alla i Bengans vänstra hörn. Rosenkvist må ha hunnit emellan med ett mål och visst reducerade Henriksson på stopptid, men vem minns väl det? Afonsos show är det som fastnade i minnet.
   
  Allsvenskans bäste spelare på 2000-talet hann också med att assistera ingen mindre än Morgan Nilsson till 5-1-målet och det var grädden på moset på löken på laxen på allting. Afonso 3, Bengan 0. ÖIS 5, IFK 2. Jag ser gärna en liknande uppvisning på lördag men accepterar likväl en krigarseger som avgörs med ett brötmål á la Petter Hansson.
   
  IFK: Bengt Andersson – Jon Inge Höiland, Fredrik Risp, Magnus Erlingmark, Mikael Sandklef – Jonas Henriksson, Martin Ericsson, Sebastian Johansson, Tomas Rosenkvist – Patric Andersson, Sebastian Henriksson
   
  ÖIS: Dick Last – David Marek, Johan Anegrund, Atli Thorarinsson, Robert Bengtsson-Bärkroth – Markus Johannesson – Martin Ulander, Jeffrey Aubynn – Magnus Källander – Afonso, Paulinho  14:00. Lördag.


  6 KOMMENTARER      7848 VISNINGAR
  ANDREAS KRISTENSSON
  andreaskristensson@live.se
  På Twitter: ankristensson
  2013-02-21 17:15:00


  Artikelkommentarer

  CROSS Artikelkommentarsfunktionen stängd

  Rude Boy:
  Ojojoj...vilken härlig promenad nerför Memory Lane.
  1 Tumme upp 2013-02-24 13:23:59
  Glenn:
  Riff-raffe. Ja den hade jag nästan glömt. Fy, fan vad härligt det var att leka ut blävitt på straffar. Rosenkvist missade för dom minns jag
  1 Tumme upp 2013-02-23 11:00:46

  Lillebror:
  Hoppas ni tar er upp i Allsvenskan snart så det blir lite riktiga derbyn igen. Det var ett par fantastiska matcher på nya ullevi...

  3 Tumme upp 2013-02-22 19:54:00
  Riff-Raffe:
  Glöm inte heller den magiska matchen när vi slog ut Blåvitt i Svenska cupens semifinal på straffar år 2000. Vilket ledde till att ÖIS senare kunde ta klubbens senaste titel efter seger mot Aik i finalen. Två mål av Allbäck under ordinarie tid och sedan straffmål av bland annat Perstedt, Johannesson och Elmander. Hemberg också om jag minns rätt. Vem var den femte? Ullander, kanske? Någon som minns?
  4 Tumme upp 2013-02-22 15:30:53

  Mogge:
  10 september 2002 var en magisk kväll
  4 Tumme upp 2013-02-22 13:36:28
  Kalmar:
  Vilka minnen, vilka minnen, ja herre jävlar vilka underbara minnen
  4 Tumme upp 2013-02-21 20:50:59

  ANNONS:

  Fler artiklar om Örgryte

  Silly Season 18/19: sammanställning
  Örgryte ÖIS 2018 var positivt på många sätt, där fjärdeplatsen i Superettan var klubbens bästa placering på nio år. Nu rustas det inför ett 2019 med hopp om ännu mer. Här sammanställer vi samtliga bekräftade övergångar, samt redaktionens Silly Season-texter.
  2018-12-10 12:20:00

  Brorsson till ÖIS – med allsvensk rutin
  Örgryte ÖIS är ett namn närmare en full trupp inför 2019. 21-årige Freddie Brorsson, närmast i Allsvenskan med Trelleborg, presenterades på fredagen.
  2018-12-07 18:22:00

  Klart: Diego Montiel lämnar Sällskapet: "Forza ÖIS"
  Örgryte Det har varit höstens stora följetång. Stannar Diego Montiel i ÖIS - eller lämnar han? Idag kom svaret: Han lämnar. – Tyvärr tackade han nej till vårt erbjudande i veckan, säger klubbchef Niklas Allbäck till ÖIS hemsida.
  2018-12-06 11:43:00

  Spelarbetyg 2018: Mittfältare & anfallare
  Örgryte Med säsongen 2018 bakom sig är det nu dags att titta tillbaka, och betygsätta. Här kommer redaktionens säsongsbetyg på Rödblåtts mittfältare och anfallare 2018.
  2018-12-04 20:00:00

  Spelarbetyg 2018: Målvakt & backar
  Örgryte Med säsongen 2018 bakom sig är det nu dags att titta tillbaka, och betygsätta. Här kommer redaktionens säsongsbetyg på Rödblåtts målvakter och försvarare 2018.
  2018-12-03 19:22:00

  ÖIS mot SM-vinnare och superettanlag i cupen
  Örgryte Tidigare idag lottades svenska cupen - det står nu klart att ÖIS får möta två superettanlag i Norrby och J-Södra, och SM-vinnande AIK.
  2018-12-03 14:47:48

  Niklas Allbäck i lång intervju: "Ynnest att jobba för den klubb jag älskar mest"
  Örgryte ÖIS säsong 2018 blev bättre än vad de flesta trodde - den resultatmässigt bästa säsongen sedan 2008. Nils Cedman träffade Niklas Allbäck och pratade om säsongen som gick och vad som väntar härnäst för ÖIS. – Jag har absolut en förhoppning om att vi ska vara med och konkurrera nästa år, säger Allbäck.
  2018-11-29 16:00:00

  Lirarbloggen: Omfamnar den lokala satsningen
  Örgryte Tankarna kring Örgrytes rivstart på transferfönstret där klubben satsar på lokala namn. En satsning som omfamnas med en positiv, och optimistiskt känsla inför framtiden.
  2018-11-23 19:00:00

  Klart: Målsprutan till ÖIS – liksom mittbacken
  Örgryte Det börjar nästan bli en vana nu. Ny dag - nya sillyrykten kring ÖIS. Sent i natt kom fotbolltransfers.com med uppgifterna om att årets stjärnskott i Göteborgsfotbollen, anfallaren Fredrik Zanjanchi, som nyligen provspelade för Häcken, ansluter till ÖIS. Även mittbacken Oliver Stanisic från Varbergs BoIS ryktas vara klar.
  2018-11-21 10:37:00

  ÖIS rensar i spelartruppen - åtta spelare lämnar
  Örgryte ÖIS storstädar i truppen inför nästa säsong. Idag blev det bekräftat att totalt åtta spelare har gjort sitt i Rödblått för den här gången.
  2018-11-19 12:54:53

  ANNONS:
  ANNONS:

  Senaste nytt om Svensk Fotboll

  ANNONS:
  ANNONS:
  Svenska Fans
  START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US Sports | FORUM | BETTING
  Reservlaget segrade mot Monaco
  När Banfield blev moraliska mästare
  Kareem Hunt veckans snackis
  Lundskog möter Lasse Granqvist
  Lekande lätt seger för Villa
  fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
  Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies