fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 20435 | Medlemmar: 179180

Kom ihåg mig
Reaktioner på att Svarten lägger av
Två legendariska Modo nummer, #39 Per Svarvadet och #21 Peter Forsberg tillsammans i Modo Hockey.

Reaktioner på att Svarten lägger av

Reaktioner på att Svartvadet slutar med hockey.

Att Svartvadet eventuellt skulle sluta kom inte som någon stor överraskning. Alla vet att han dragits med sin sjukdom, och att den varit ett problem under lång tid. Det är ändå en stor profil som lämnat elitserien, och med Svartvadet dör även uttrycket "Kaptenernas Kapten" bland denna genarationens elitspelare. Citaten har jag hittat på twitter.

Lämna gärna din egen hyllning i kommentatorsfältet nedan.



Tråkigt att Svartvadet tvingas lägga av. En mycket respekterad och duktig motståndare som jag haft en del duster med.
Sanny Lindström, FBK


Riktigt tråkigt för Per och Modo!! Hoppas han blir helt frisk nu istället!
Mattias Ritola


Tråkigt att man aldrig fick chansen att få spela med en så stor legend som Perra!!
Janos Hari


Tack för ditt ovärderliga ledarskap Per Svartvadet utan dig hadde inte Modo varit där dom är idag!!
Per-Åge Skröder


Kung Svartvadet slutar idag. Den bästa kapten jag haft. Ikväll får du trycka en #gammeldansk för livet, för minnena för framtiden.
Petter Rönnqvist


Brister ut i ett sista VA VA VA VA DET.... SVART SVART SVARTVADET!!! sorg :-( #modose #twittpuck #världensbästakapten
Markus Ek, Expressen


Trist å se den beste captenen jeg har spilt for legger opp. Du har lært meg masse "Pærra"
Ole-Kristian Tollefsen

Fruktansvärt tråkigt att läsa att Perra tvingas lägga av. Utan tvekan en av våra största legender i Modo. Tack för allt du gjort. #legend
Viktor Hedman, Tampa Bay Lightning

Han är en av Modo Hockeys allra största spelare genom tiderna. (modohockey.se)
Markus Näslund

- Det är svårt att sätta i ord vad Per har betytt. (Örnsköldsviks Allehanda)
Näslund








3 KOMMENTARER      4789 VISNINGAR
JOHANNES FORSBERG
2011-12-22 18:01:00


Artikelkommentarer

CROSS Artikelkommentarsfunktionen stängd

LuleåfansiPiteå:
friskt, försökte jag skriva,
Tumme upp 2011-12-23 20:28:00
LuleåfansiPiteå:
Tråkigt att en profil försvinner, men huvudsaken är att han får
ett långt frikt liv.

Tumme upp 2011-12-23 20:22:00

Joppe:
LEGEND!
1 Tumme upp 2011-12-22 22:09:39
ANNONS:

Fler artiklar om Modo

Bitter förlust mot Södertälje
Modo Modo blev det första läget som tappade poäng mot Södertälje, 1-2 skrevs siffrorna
2017-10-11 23:00:16

Modo vinnare igen på hemmaplan
Modo Modo fortsätter håva in vinster hemma, den här gången besegrade man Troja/Ljungby med 5-3
2017-10-07 23:29:00

Modo utan poäng i Umeå
Modo Modo åkte på säsongens första förlust borta mot Björklöven, siffrorna skrevs 3-2 till hemmalaget
2017-10-05 11:08:41

Inför: Björklöven-Modo med Oscar Hedman
Modo Vi har snackat upp säsongens första derby med Modos Oscar Hedman
2017-10-03 21:36:03

En krönika om jävlighet
Modo Det är fortfarande för jävligt!
2017-09-29 21:45:02

Ny nolla för Hanses gav full pott
Modo Modo tog en meriterande seger borta mot Karlskoga, siffrorna skrevs till 0-4
2017-09-27 21:35:00

Modo upp i topp efter seger i hemmapremiären
Modo Modo toppar tabellen, även om det bara spelats två matcher hittills, efter seger hemma mot Västervik
2017-09-23 23:16:00

Hanses spikade igen!
Modo Det blev en riktigt bra premiär för MODO, seger på bortaplan mot Oskarshamn. Erik Hanses höll nollan och 3 poäng togs hem till Örnsköldsvik.
2017-09-21 13:13:59

Äntligen dags för premiär!
Modo Modo kliver äntligen ur försäsongslunken och in i hetluften igen
2017-09-20 12:29:23

Ny podd publicerad
Modo Modoredaktionen har spelat in en ny podd, där gästas vi av Modos lagkapten Magnus Häggström
2017-09-18 11:52:13

ANNONS:
SENASTE NYHETERNA OM MODO HOCKEY
ANNONS:
ANNONS:
SERIETABELLEN
1Timrå96121220
2Björklöven95221018
3Almtuna9522817
4Oskarshamn9432416
5IK Pantern9423316
6Vita Hästen9252216
7AIK9504215
8Modo9414714
9BIK Karlskoga9342-314
10Tingsryd9324-711
11Västervik IK9225-59
12Troja/Ljungby9225-99
13Leksand9234-119
14Södertälje9117-135
>> Visa hela tabellen
ANNONS:
Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Eastern Conference Preview
”Ett kritiskt läge för Linköping”
En bra halvlek räckte inte
Newcastle är till salu
Kungen av Milano
Italien:   Kungen av Milano
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies