fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 20090 | Medlemmar: 179180

Kom ihåg mig
En in, två ut
Jonathan Léman lämnar Modo

En in, två ut

Under fredagen blev det klart med några truppnyheter i Modo

Modo gjorde under gårdagen klart med ett seniorkontrakt till lovande backen David Deutsch. Deutsch fick testa på A-lagsspel under den gångna säsongen och gjorde det bra. Därmed har Modo sju bäckar under kontrakt för den kommande säsongen (om man räknar Tobias Ericsson som back).

Det blev även klart att backarna Jonathan Léman (Almtuna) och Jakob Stenqvist (Frölunda) lämnar Modo.


0 KOMMENTARER      2321 VISNINGAR
PETER KEMPE
På Twitter: kempelito
2017-04-29 10:51:06
Email


ANNONS:

Fler artiklar om Modo

Bitter förlust mot Södertälje
Modo Modo blev det första läget som tappade poäng mot Södertälje, 1-2 skrevs siffrorna
2017-10-11 23:00:16

Modo vinnare igen på hemmaplan
Modo Modo fortsätter håva in vinster hemma, den här gången besegrade man Troja/Ljungby med 5-3
2017-10-07 23:29:00

Modo utan poäng i Umeå
Modo Modo åkte på säsongens första förlust borta mot Björklöven, siffrorna skrevs 3-2 till hemmalaget
2017-10-05 11:08:41

Inför: Björklöven-Modo med Oscar Hedman
Modo Vi har snackat upp säsongens första derby med Modos Oscar Hedman
2017-10-03 21:36:03

En krönika om jävlighet
Modo Det är fortfarande för jävligt!
2017-09-29 21:45:02

Ny nolla för Hanses gav full pott
Modo Modo tog en meriterande seger borta mot Karlskoga, siffrorna skrevs till 0-4
2017-09-27 21:35:00

Modo upp i topp efter seger i hemmapremiären
Modo Modo toppar tabellen, även om det bara spelats två matcher hittills, efter seger hemma mot Västervik
2017-09-23 23:16:00

Hanses spikade igen!
Modo Det blev en riktigt bra premiär för MODO, seger på bortaplan mot Oskarshamn. Erik Hanses höll nollan och 3 poäng togs hem till Örnsköldsvik.
2017-09-21 13:13:59

Äntligen dags för premiär!
Modo Modo kliver äntligen ur försäsongslunken och in i hetluften igen
2017-09-20 12:29:23

Ny podd publicerad
Modo Modoredaktionen har spelat in en ny podd, där gästas vi av Modos lagkapten Magnus Häggström
2017-09-18 11:52:13

ANNONS:
SENASTE NYHETERNA OM MODO HOCKEY
ANNONS:
ANNONS:
SERIETABELLEN
1Timrå96121220
2Björklöven95221018
3Almtuna9522817
4Oskarshamn9432416
5IK Pantern9423316
6Vita Hästen9252216
7AIK9504215
8Modo9414714
9BIK Karlskoga9342-314
10Tingsryd9324-711
11Västervik IK9225-59
12Troja/Ljungby9225-99
13Leksand9234-119
14Södertälje9117-135
>> Visa hela tabellen
ANNONS:
Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Kungen av Milano
Italien:   Kungen av Milano
Utvisning knäckte Hertha Berlin
En fin vecka för Winnipeg Jets
Namnändring på Camp Nou?
”Ett kritiskt läge för Linköping”
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies