fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 101290 | Medlemmar: 184708

Kom ihåg mig
2019-04-13 20:30
Milan - Lazio

2010-talets viktigaste match
Här avgörs det.

2010-talets viktigaste match

Spänningen stiger och stormen gormar förbi lugnet. Det handlar om kampen om fjärdeplatsen och biljetten till Europas finrum. En bragd med stor betydelse för två väl omtalade klubbar och dess framtid. Här kan, och kommer, det avgöras.

Underprestationerna de senaste säsongerna är omöjliga att snacka bort. I år har det rent ut sagt inte sett märkbart bättre ut. Utgångsläget, med sju matcher kvar, är servat för en succé, men ofta har det serverats, utan att det superats. Möjligheterna har uppstått gång på gång. Detta år har högre makter varit färgade rött och svart. För att tala klarspråk, Milan ligger i god position tack vare konkurrenternas kraftiga kräftgång, snarare än briljanta insatser. Som upplagt för ett klockrent volleyskott i utkanten av straffområdet, med alla medel i världen att få den där mysiga träffen mot det bortre krysset. Denna gång får man inte misslyckas. Målsnöret är alltför nära.
 
Det vore besynnerligt, för all framtid, om inte annat. UEFA:s flåsande i nacken talar heller inte för klubbens utveckling. Det handlar här om lördagens match och två anrika klubbars universella eftervärld. En match som kan innebära vändningen för Milan och startskottet för Lazio. Milans mål inför säsongen var att kvalificera sig till Champions League och det mesta hänger på att vara här, i nuet. Betydelsen av denna kamp är odiskutabel. Den viktigaste på år och dagar. Ett underpresterande Milan kan komma tillbaka, en gång för alla. Missar man chansen ytterligare en gång kan det dröja lång tid, förutsatt att det sker. Vi hängivna fans stannar kvar, det är ett faktum, då vi ännu står här. Men frågan är om vår mäktiga ägare har samma tålamod. ”Elliott always wins”. Det går att vända påståendet: ”Elliott never lose”. För vad händer när/om de inser att Milans situation är så pass infekterad att den är bortom räddning? Sälja och inkassera den befintliga, om än minimala vinsten. Ingen förlust, ändå en vinst.
 
Om inte nu så när? Om inte Elliott så vem? Årtiondets viktigaste match, minst sagt. Ligatiteln 2010/2011 i all ära, detta är annorlunda. Kan sträckas långt och även kallas den mest vitala sedan millenniumskiftet, alla titlar till trots. Detta handlar mer eller mindre om klubbens överlevnad och framtid.  Med all respekt för Parma och deras väg tillbaka, men visst kan Milan gå samma öde, kanske till och med värre. Det som talar för överlevnaden är uppenbarligen Milans enorma historia och klubbens betydelse för italiensk fotboll. Ingenting är förutsägbart och därför kan vi inte bortse från de radikala riskerna.
 
CL-spel, riksdaler och en väg tillbaka. 60 000 förväntas vara på plats och hoppas. Det gör även jag, hemma i min kammare. Måtte det ske.
 
Milan
5 senaste i Serie-A
Chievo 1-2 Milan
Milan 2-3 Inter
Sampdoria 1-0 Milan
Milan 1-1 Udinese
Juventus 2-1 Milan
 
Den dåliga formen har hållit i under ett antal matcher nu. Hela fyra matcher utan seger och sju insläppta mål. Det obefintliga spelet och den faktiska ineffektiviteten är evidens på Milans stagnerande form. Med olägliga resultat i bagaget, visades det dock prov på positiva glimtar i den senaste matchen mot Juventus. Uteblivna straffar, andra beklämmande domslut och ett grisigt spel från Bianconero kommer med stor sannolikhet användas som tändvätska i den kommande matchen.

De sju kvarvarande matcherna, benämnda som finaler av både spelare och ledare i klubben, är här och motivationen är troligtvis större än någonsin. Goda resultat har varit frånvarande mot topplagen och förhoppningen är att Milan ska ändra på saken och göra jobbet.

Paquetá lämnade planen mot Udinese med vad som befarades vara en tung skada. Fallet var inte riktigt så illa. Brassen är på god väg i sin rehabilitering och lade nyligen upp ett videoklipp på sin Instagram, där han glatt joggar på ett löpband. Tyvärr beräknas han vara borta i ca 20 dagar, enligt Gazetta dello Sport, och missar därmed denna match. Bonaventura är som bekant borta resten av säsongen, ack så behövlig han hade varit i detta läge. Conti och Donnarumma är fortsatt skadade, men beräknas vara tillbaka väldigt snart.

Enligt uppgifter, från bl.a. Gazetta dello Sport, verkar Rino formera elvan identiskt med föregående match.

Trupp: Reina, A. Donnarumma, Soncin,
Calabria, Rodriguez, Abate, Strinic, Laxalt, Musacchio, Romagnoli, Caldara, Zapata,
Kessié, Bakayoko, Calhanoglu, Mauri, Biglia, Bertolacci
Suso, Piatek, Borini, Cutrone, Castillejo

Förmodad startelva (4-3-3)
Reina
Calabria-Musacchio-Romagnoli-Rodriguez
Kessié-Bakayoko-Calhanoglu
Suso-Piatek-Borini
 

Lazio
5 senaste i Serie-A
Fiorentina 1-1 Lazio
Lazio 4-1 Parma
Inter 0-1 Lazio
SPAL 1-0 Lazio
Lazio 2-2 Sassuolo
 
Det ljusblå laget från Rom, en av många listiga konkurrenter i striden om en CL-plats. Likt Milan har Lazio också fallit vid målsnöret, gång efter annan. 2019 är inte ett undantaget år. Man fick för några veckor sedan med sig ett fint resultat borta mot Inter och kunde på så sätt klamra sig fast vid en fin position i tabellen, för att sedan falla borta mot SPAL och kryssa hemma mot Sassuolo. Kontinuitet har varit en brist hos många av topplagen i Serie-A, Milan och Lazio inkluderade.

Vid ett flertal tillfällen denna säsong har Lazio tappat möjlighet till överläge i ligan och frågan är om de verkligen orkar hela vägen. I dagsläget ligger man på en sjunde plats i tabellen, med tre poäng bakom 4:e placerade Milan och en match tillgodo.

Simone Inzaghi måste dock berömmas. Han har fått fart på Lazio under ett par år nu och omvandlat dem till ett lag att räkna med. Till matchen får han dock klara sig utan sitt defensiva ankare, Badelj, på grund av avstängning. Vidare är Lukaku, Berisha och Marusic ej tillgängliga, då de dras med skador.

Trupp: Strakosha, Guerrieri, Proto,
Felipe, Acerbi, Bastos, Wallace, Romulo, Lulic, Patric, Durmisi,
Luis Alberto, Leiva, Milinkovic-Savic, Parolo, Cataldi,
Correa, Immobile, Caicedo, Neto

Formodad startelva (3-5-2)
Strakosha
Felipe-Acerbi-Bastos
Romulo-Luis Alberto-Leiva-Milinkovic-Savic-Lulic
Correa-Immobile
 
Håll ögonen på: Sergej Milinkovic-Savic – Förra sommarens stora snackis, som inte alls levt upp till förväntningarna denna säsong. Han har dock mycket fotboll i sig och har på senare tid visat prov på just det. Med sin tyngd och inställning lär han bli en börda på det centrala mittfältet. Mittfältaren vill gärna få in sitt namn i målprotokollet och är ofta bidragande i den sista tredjedelen. Han lär även vara extra motiverad, med tanke på ryktena som florerar om en övergång till just Milan
 
Visste du att….
  • Timothy Castagne från Atalanta ryktas till Milan i ett rakt byte mot Gasperinis påstådda kelgris Diego Laxalt. Vad tycker vi om det?
  • Milan och Liverpool spelade en välgörenhetsmatch den 23 mars. Liverpool fick med sig en seger med 3-2 och spelarna som kunde hittas i målprotokollet var följande: Fowler, Cissé, Pirlo, Pancaro och Gerrard. Snacka om legender!
  • Piatek är fyra mål ifrån Il Fenomenos rekord - flest mål som utländsk anfallare under debutsäsong i Serie-A. Vår kära Polack!
Var: Stadio San Siro, Milano
När: Lördagen den 13 april, kl 20.30
Domare: Gianluca Rocchi (Vad det nu innebär)
TV: Strive Sport, DAZN, BET365 och Bein Sport 4
 
Tips: Milan vinner – resultat oklart.

Dai Milan!


0 KOMMENTARER      1481 VISNINGAR
GABRIEL MELKE
gabriel.melke@hotmail.se
På Twitter: CalcioGabbe
2019-04-12 15:50:28


Artikelkommentarer

CROSS Artikelkommentarsfunktionen stängd

ANNONS:

Fler artiklar om Milan

Inför Parma-Milan: Lunchmatch i matmecka
Milan Parmiggiano och prosciutto di Parma i all ära, men vid påskaftons lunch är det något helt annat som ska inmundigas. Ett småkrisande Parma bör vara en munsbit för Champions League-jagande Milan om de rödsvarta har någon ambition att nå sina mål.
2019-04-19 19:25:00

Il Blog di Viaggio: Från polemik till tips och sevärdheter
Milan Rese-älskare, Calcio-fantast och/eller Milan-supporter? Den 17:e maj åker jag ned till Bergamo, Milano, för att besöka världens vackraste land och njuta av den största sporten av dem alla. Jag hälsar dig välkommen till bloggen som kommer beröra allt du behöver veta, inför och under din fotbollsresa till Italien. Vi tar oss igenom hela upplevelsen tillsammans, ni och jag. Ställ dina frågor och få dem besvarade. Tävla och vinn en exklusiv bok om fotbollsresor till Italien. Kom igen, häng med!
2019-04-18 23:58:00

2010-talets viktigaste match
Milan Spänningen stiger och stormen gormar förbi lugnet. Det handlar om kampen om fjärdeplatsen och biljetten till Europas finrum. En bragd med stor betydelse för två väl omtalade klubbar och dess framtid. Här kan, och kommer, det avgöras.
2019-04-12 15:50:28

E32: Gäller samma regler för alla lag?
Milan Detta avsnittet tar vid där förra slutade dvs bitterhet, derbyförlusten mot Inter sitter fortfarande hårt i hjärtat. Särskilt för Mikael som var på plats och såg matchen på San Siro. Frustrationen bryggar över eftersom våra resultat har gått allt annat än vår väg. Däremot är ljusglimten att våra konkurrenter även sitter fast i klådan.
2019-04-10 19:00:16

Dopopartita Juventus-Milan 2-1: Fortsatt omöjligt på Allianz
Milan Så nära, men ändå så långt bort. Milan såg ut att få med sig en seger i matchen, som på förhand ansågs vara avgjord. Juventus blev i slutändan än en gång ett nummer för stort.
2019-04-06 20:45:31

Inför Juventus-Milan: inget att förlora!
Milan För tredje gången på fem månader ställs Milan mot La Vecchia Signora, denna gång på Allianz Stadium, en arena där Milan ännu inte har lyckats vinna. En tuff avslutning på en vecka som präglats av skador, förvirrande laguppställningar och ett bedrövligt poängtapp mot Serie As andra Bianconerolag.
2019-04-05 21:30:00

VdR: ”Juventus kommer ganska lägligt”
Milan Kvällens Voce dei Rossoneri (VdR) diskuterar förlusten mot Sampdoria, gårdagens oavgjorda match mot Udinese samt kommande stormatch mot blivande mästarna.
2019-04-03 19:34:00

Inför Milan-Udinese: Svagt men lurigt motstånd när Udinese kommer på besök
Milan Donnarummas misstag mot Sampdoria är det vi kommer att minnas efter förlustmatchen mot Sampdoria. Olyckligtvis fanns fler förklaringar än så, och det är dags för Milan att plocka upp taktpinnen igen.
2019-04-01 21:03:00

Dopopartita Sampdoria-Milan 1-0: Donnarummas tabbe avgjorde
Milan Donnarummas tabbe efter 30 sekunder avgjorde matchen då Milan, trots en del byten,
2019-03-31 00:12:11

VdR: "Kessie bör vara en av byggstenarna"
Milan I den senaste upplagan av Voce dei Rossoneri diskuterar vi Kessies vara eller icke vara samt landslagsuppehållet och nyförvärvet Paquetá.
2019-03-23 22:44:19

ANNONS:
SENASTE NYHETERNA OM AC MILAN
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
ANNONS:
Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US Sports | FORUM | BETTING
Fotbollspropaganda i Lille
”Inte för att vi bryr oss speciellt mycket vad Abdennour sysslar med i Marseille”
Vad kommer hända med Hazard?
Slutspelet står för dörren
Blomberg på väg bort från Bajen?
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies