fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 35085 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum Atlético Madrid

Forumregler: Endast registrerade medlemmar tillåts skriva i detta forum. Inlägg med personangrepp, rasistiskt och/eller sexistiskt innehåll, provokationer, oseriöst beteende, skällsord, sms/msn-språk, reklam, spam, tippande, långa länkar, inklistrade artiklar, omotiverade startelvor, innehållslösa kommentarer eller icke-fotbollsrelaterade ämnen samt jublande över skador undanbedes.

Bedöms övertrampet som grovt eller upprepas kan skribenten stängas av från forumet.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare. Seriösa inlägg uppskattas, oseriösa inlägg kan innebära avstängning. Sträva efter att alltid posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt en ny diskussion!

ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Atlético Tippa nästa match Atlético-Villarreal 2017-10-28 18:30 Villarreal    
TOTALT 83237 INLÄGG. JUST NU 0 INLOGGADE.

Champions Leagues gruppspel är lottat. Vilka tar sig vidare?




Just nu har 269 personer röstat.
Rostov (15%)
Bayern München (30%)
Club Atlético de Madrid (49%)
PSV (6%)
Atlético Namn: Monokel
Sänt: 2009-03-22 22:56
Suck...

Vi hade behövt dom där poängen!!!
Tumme upp Citera
Namn: Canaletes
Sänt: 2009-03-22 22:55
asså omg vad ni spelar så dåligt!! helt sjukt.

torskade 1100. tippade X2
Tumme upp Citera
Atlético Namn: henry garvis carlsson
Sänt: 2009-03-22 22:55
Straffkommendering i kvadraten. Hur svårt kan det vara att förflytta bolljäveln 2m till någon med samma tröjfärg? Att mottagningarna suger är väl chockreaktion på att en pass når fram!!!
Tumme upp Citera
Atlético Namn: paniagua
Sänt: 2009-03-22 22:53
Ämne: Det måste vara färgk....
då är vi två som tycker samma sak om maradona
Tumme upp Citera
Atlético Namn: akeesson
Sänt: 2009-03-22 22:53
ojojoj, vilket sömnpiller. Kan vara säsongens tråkigaste...

Känns som vi är tillbaka på ruta 1 nu :/.

Pablo, Leo, Caamacho godkända. Resten var INTE bra.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Eronisco
Sänt: 2009-03-22 22:51
Illa.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Monokel
Sänt: 2009-03-22 22:47
För de första går allt för långsamt o för de andra kan man inte tjonga in bollen i straffområdet när våra forwards inte är längre än 1,80.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Optimo_Kun
Sänt: 2009-03-22 22:47
Jag har aldrig förstått varför Raul Garcia i stort sett alltid spelat. Aldrig sett hans "storhet". Jag tycker att han hör hemma i ett bottenlag. Den som vill rätta mig gör det men berätta isåfall vad han gör i Atletico egentligen
Tumme upp Citera
Atlético Namn: henry garvis carlsson
Sänt: 2009-03-22 22:45
Det måste vara färgkombinationen. Messi är Gudalik att skåda och vinner min röst lätt mot den lönnfeta pajasen till exknarkare även om meriterna inte ens är i närheten. Kanske att svära i kyrkan, men nej jag är inte så förtjust i diego m.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: paniagua
Sänt: 2009-03-22 22:40
Ämne: Bröderna Brännlund p....
Ja och Antonio Lopez kan få bära en skylt runt halsen där det står "Jag var inte med" :-)
Tumme upp Citera
Atlético Namn: paniagua
Sänt: 2009-03-22 22:36
Herregud vad dåligt de spelar!! Är det verkligen samma lag som slog Barca och Villarreal och kryssade mot Real?
Tumme upp Citera
Namn: bateni
Sänt: 2009-03-22 22:35
paniagua,

Haha, jo, det är sant. Däremot så har han tagit ett apr i Argentina (de ggr Riquelme inte varit med tror jag), men de har varit ganska hyfsade...

Precis som du skrev innan, så kommer de flesta fortfarande ha kvar den romantiska uppfattningen om att Maradona var bättre än messi även om Messi skulle dominera och vinna guld i ett VM. Men jag tror att de flesta kommer ändra uppfattningen när Messi lagt av - för då minns man tillbaka och får bättre perspektiv... Det är vad jag tror dock.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: paniagua
Sänt: 2009-03-22 22:31
bateni;

Han kanske är jättebra på fasta situationer men hur ska han någonsin få bevisa det i ett lag som innehåller Henry, Xavi, Iniesta, Marquez och Eto´o som samtliga är "rätt hyfsade" frisparksskyttar och förmodligen ligger högre i den inbördes hierarkin i Barca?
Tumme upp Citera
Atlético Namn: henry garvis carlsson
Sänt: 2009-03-22 22:29
Bröderna Brännlund på topp är allt annat än bra just nu. Inför 8 byten!!! Pablo och Leo godkända idag, resten får simma och lifta hem...
Tumme upp Citera
Atlético Namn: henry garvis carlsson
Sänt: 2009-03-22 22:25
Gäääsp, 62 totalt menlösa minuter. Det krävs viss skicklighet att "spela" så här uselt.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: paniagua
Sänt: 2009-03-22 22:24
Är det bara jag eller är det inte så att Forlan väldigt ofta har väldigt hög felprocent i passningsspelet?
Tumme upp Citera
Atlético Namn: kun10aguero
Sänt: 2009-03-22 22:23
F*uck Messi, vi har Luis Garcia :D

Men en sak jag INTE fattar är hur man kan spela så mot Real, Barca och Villarreal och sen spela så här? :O :@
Tumme upp Citera
Namn: bateni
Sänt: 2009-03-22 22:11
paniagua

Yes, han har kopierat mkt av Maradona, men...det är ändå skillnad att göra ett sådant solomål i kvartsfinal, i VM, mot England (som var Argentinas politiska antagonister ungefär vid samma tid) - än mot ett spanskt mittenlag som Getafe, i spanska cupen, när man redan leder med ett par mål.:)

Men Messi är väldigt ung, och blir han bättre på fasta situationer och utvecklar mycket bättre lederegenskaper (eller vad man nu ska säga..) + de stora mästerskapen, då...

Men det är sant, Messi har lekt med fler än Malagas reserver och då är han fortfarande väldigt ung.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: rawkus
Sänt: 2009-03-22 22:10
Bobban: har en ny affarside for Humle och Dumle: Lana ut spelare och "salj" medverkandet som Jurados for 100 000 EURO :)

Lat oss se... Tex 4 utlanade spelare, 2 matcher mot oss/sasong = 800 000 EURO..?
Tumme upp Citera
Sevilla Namn: Quasi
Sänt: 2009-03-22 22:07
Otäck smäll för Heitinga. Hoppas att det inte var allvarligt. Kör på nu i andra!
Tumme upp Citera
Atlético Namn: akeesson
Sänt: 2009-03-22 22:06
okejokej. Då var det uträtt :)

Sen undrar jag också, hur i h*lvete kan man spela i högsta ligan i Spanien och ha så dålig gräsmatta ? Det ser inte klokt ut, inte konstigt att matchbilden blir därefter. Det är inte bara Mallorca jag pratar om, Atlétis ser inte mycket bättre ut (finns många andra också).
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Bobban (red)
Sänt: 2009-03-22 22:04
Angående Jurado, så har Mallis tydligen pyntat 120 000 Euro för att han ska få spela ikväll!

Än så länge har ö-laget varit bättre i allt, snacka om att gå tillbaka till hur det såg ut i januari...
Tumme upp Citera
Atlético Namn: paniagua
Sänt: 2009-03-22 22:03
Bateni;

Förvisso och visst har du rätt i mycket du säger, men han har ju inte bara gjort sådana prylar mot Malagas B-lag utan gör soloräder av detta slag mot världslag och världsbackar.
Huruvida det är schysstare tag nu än på Maradonas tid vet jag inte, det kan tacklas rätt vårdslöst i dagens fotboll och Messi blir ju nedsparkad titt som tätt.
Han har ju dessutom kopierat Maradona berömda dribblingsmål mot England -86 och mot ett lag som jag tycker är betydligt bättre än Englands landslag 1986, dvs Getafe :-)

Givetvis måste han "bevisa" sig i ett stort mästerskap som VM, men min gissning är att även om han skulle totaldominera nästa VM så kommer ändå Maradona att anses som bättre tack vare den romantiska uppfattning som folk har om vad Maradona åstadkommit under sin karriär.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Bobban (red)
Sänt: 2009-03-22 22:01
Atletis märkliga utstyrsel handlar om att Mallis har mörka strumpor och shorts! Då kan inte Atleti använda sitt ordinarie bortaställ! Men det hade onekligen sett bättre ut med röda shorts och strumpor!
Tumme upp Citera
Atlético Namn: akeesson
Sänt: 2009-03-22 21:56
Jurado blev klar sent sa dom på TV... Har ingen aning om det handlar om övergång, eller tillgänglig för matchen av Atléti. För mycket riktigt hade han spelförbud från början...

Men vad har atletico för outfit idag ?. Det måste finnas en förklaring
Tumme upp Citera
Namn: bateni
Sänt: 2009-03-22 21:45
Jag har för mig att er redaktion hade en nyhet (av otroligt många nyheter) för ca 4 månader sedan, som stod att Jurado var såldes till Mallorca? Jag kanske har fel.

paniagua

no offence, men Maradona mötte aldrig Malagas b-lag:) Dessutom, fotbollen på hans tid var mycket aggressivare och tuffare - det var mycket fula medel som var tillåtet då, ngt som spelare som C.Ronaldo, Messi m.fl. slipper idag - ja, enligt min uppfattning, behöver inte vara rätt då det här är mer en smakfråga. Kanske blev lite luddigt, men jag hoppas du förstod min poäng :)

Messi är världens bäste, men...hur mkt än han dribblar av folk o är överlägsen så återstår det att se hur Messi är i de stora mästerskapen, som VM nästa år.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Monokel
Sänt: 2009-03-22 21:44
Är det begravning på läktaren elr vad e de frågan om?
Tumme upp Citera
Atlético Namn: DeBe
Sänt: 2009-03-22 21:41
frågan är vad efterspelet ommer bli om mallorka vinner. Jurado är inte tilljänglig i truppen. den enda förklaringen är att atleti tillåtit jurado att spela ändå
Tumme upp Citera
Atlético Namn: kun10aguero
Sänt: 2009-03-22 21:18
Jo de var Jurádo som had spelförbud idag, rawkus.
Så hur kommer det sig att han spelar?

Vad hände med Lopez?
Tumme upp Citera
Atlético Namn: rawkus
Sänt: 2009-03-22 21:06
Var det ej Jurado som hade spelforbud mot just Atleti..? :/

paniagua: Messi ar sannslos och latt varldens hetaste spelare...igen.
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM ATLÉTICO MADRID
ANNONS:

Atlético Madrid-klipp från FanTV.se

ATM Insider

Supercampeones

VINSTEN MOT REAL MADRID
ATM Insider

CAMPEONES

LIGAMÄSTARE 2014!
ATM Flashback

Gabi

LAGKAPTENEN BERÄTTAR OM KARRIÄREN
ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ATM Insider

CAMPEONES

COPA DEL REY 2013
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Guangzhou Evergrande mästare
Röda Bollens 20-årsjubileum
Lightning utklassade Penguins
”Kandidat till årets järnkamin”
”Nu är det kris i Brynäs”
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies