fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 48500 | Medlemmar: 179237

Kom ihåg mig

Diskussionsforum Atlético Madrid

Forumregler: Endast registrerade medlemmar tillåts skriva i detta forum. Inlägg med personangrepp, rasistiskt och/eller sexistiskt innehåll, provokationer, oseriöst beteende, skällsord, sms/msn-språk, reklam, spam, tippande, långa länkar, inklistrade artiklar, omotiverade startelvor, innehållslösa kommentarer eller icke-fotbollsrelaterade ämnen samt jublande över skador undanbedes.

Bedöms övertrampet som grovt eller upprepas kan skribenten stängas av från forumet.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare. Seriösa inlägg uppskattas, oseriösa inlägg kan innebära avstängning. Sträva efter att alltid posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt en ny diskussion!

ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Atlético Tippa nästa match Atlético-Villarreal 2017-10-28 18:30 Villarreal    
TOTALT 83237 INLÄGG. JUST NU 3 INLOGGADE.

Champions Leagues gruppspel är lottat. Vilka tar sig vidare?




Just nu har 269 personer röstat.
Rostov (15%)
Bayern München (30%)
Club Atlético de Madrid (49%)
PSV (6%)
Atlético Namn: garmawi_90
Sänt: 2008-08-31 19:05
Ämne: Nej hackar för mig m....
Sant sant :P
Tumme upp Citera
Namn: Kex Torsten
Sänt: 2008-08-31 19:04
ja han får ju inte bli skadad nu :S
Tumme upp Citera
Namn: Kex Torsten
Sänt: 2008-08-31 19:03
Nej hackar för mig med, men vad gör det när det är det ända alternativet i premiären ;)
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Roni40
Sänt: 2008-08-31 19:03
Tror vår maskot e full
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Toad
Sänt: 2008-08-31 19:02
Då kör vi.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: daniel77
Sänt: 2008-08-31 19:02
Bobban, du har fått mejl :)
Tumme upp Citera
Atlético Namn: offe23
Sänt: 2008-08-31 19:02
klart:)
Tumme upp Citera
Atlético Namn: avanthx
Sänt: 2008-08-31 19:01
vinst nu :)
Tumme upp Citera
Atlético Namn: garmawi_90
Sänt: 2008-08-31 19:01
Är det bara för mig som det ständigt hackar?
Tumme upp Citera
Atlético Namn: offe23
Sänt: 2008-08-31 19:00
AUPA ATLETI nu kör vi!
Tumme upp Citera
Atlético Namn: garmawi_90
Sänt: 2008-08-31 18:58 Ändrat: 2008-08-31 18:59:07
Vart håller alla hus? :)
Det är premiär snart!
Tumme upp Citera
Namn: Kex Torsten
Sänt: 2008-08-31 18:55
Ämne: tjena! är det någon ....
Köpte min tröja på Mallis för 67 euro. Så ligger väll på runt 700 spänn plus frakt då om du ska beställa en.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: garmawi_90
Sänt: 2008-08-31 18:44
Som man har längtat till det nya säsongen, tror att det bådar gott för oss alla atletico-fans runt hela världen denna säsongen. :)
Tråkigt är att matchen tyvärr inte visas i någon svensk kanal utan att man får lita sig på "dåliga" streams. Ajaj, tror vi vinner komfertabelt idag.
Ska vi säga 2 eller 3-0 idag? =)
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Orville
Sänt: 2008-08-31 18:35
Äntligen ligastart!


Till er som är intresserade så finns det stream på Rojadirecta.com
Tumme upp Citera
Atlético Namn: EHG
Sänt: 2008-08-31 18:33
Tack för svaren på min biljettfråga!

Hittade till slut att även biljettsidorna på Atleticos sida gick att få på engelska... för oss som har typ 100 spanska ord i förrådet.. =)

Och nu, åter till matchuppladdning...
Tumme upp Citera
Atlético Namn: offe23
Sänt: 2008-08-31 13:04
Ämne: Match ikväll. 2-0.
....
ja precis, va hände me den :P
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Toad
Sänt: 2008-08-31 12:22
Match ikväll. 2-0.

Vad hände med designen på sidan förresten?

Tumme upp Citera
Atlético Namn: Bobban (red)
Sänt: 2008-08-31 12:19
Ebay har en hel del tröjor till salu via auktioner eller via deras "Buy it now" funktionen där man köper till fast pris och slipper vänta tills tiden rinner ut för auktionen...
Tumme upp Citera Länktips: search.ebay.com/search/search.dll?from=R....
Atlético Namn: Roni40
Sänt: 2008-08-31 11:34
Jag köpte förra säsongens tröja för 179 på tradera (ny) fast den annonsen är borta nu köpte 2 tillomed annars är det väll runt 500-700 skulle jag tro.
Tumme upp Citera
Namn: Joel AL Atlético
Sänt: 2008-08-31 03:28
tjena! är det någon som har ett bra tips hur man kan få tag på en billig atlético tröja ? en sida där man kan beställa hem/handla på nätet exempelvis...
Tumme upp Citera
Atlético Namn: senken
Sänt: 2008-08-31 02:41
Ämne: Bokade just hotell f....
jag tror det är lugnt att fixa biljetter på plats!

jag var ner i madrid för Betis matchen förra säsongen och vi köpte biljetter på matchdagen helt utan problem, det är väl bara mot Real och Barcelona det kan vara lite svårt att fixa!
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Roni40
Sänt: 2008-08-31 01:24
Vilar Perea och lopez imorgon eller?


EHG//, jag hatar dig lite just nu :p
Tumme upp Citera
Atlético Namn: EHG
Sänt: 2008-08-30 22:44 Ändrat: 2008-08-30 22:45:55
Bokade just hotell för att åka ner till den 16:e nov och matchen mot Deportivo. Har försökt navigera runt på officiella hemsidan för att fixa plåtar utan nån direkt lycka.

Finns det ens någon (officiell) väg att köpa över nätet eller är det på plats och/eller via mindre billiga biljettsiter som gäller?

EDIT: eh, glöm frågan.... hittade på officiella sidan, går att köpa ett par matcher i förväg... kanon :)
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Spiders
Sänt: 2008-08-30 17:12
ViktorioL//

är fullt medveten om att Banega är mer deffensiv, men han är nog mer än tvåvägsspelare än en pivote.
Banega passer mer i ett rakt fyrmannamittfält i en 4-4-2 eller den centrala mittfältaren spelaren i 4-3-3, jag tror inte han passar i en diamant 4-4-2 eller den Aguirre kör, hankan nog inte spela ensam pivote eller en ledande playmaker, så jag vet inte vad Aguirre hade tänkt, men han är ju ung och går att lära upp andra postioner, så han kan lika gärna bli en offensiv playmaker med rätt träning, för kapacitet och grundkraven har han redan i sitt register, det vet alla.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Roni40
Sänt: 2008-08-30 16:47
Maniche skulle ju funka för matchen mot Schalke såg i allihoppa att han delade omkring bollen fint uppåt.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelona #7
Sänt: 2008-08-30 16:37
Assuncao och Banega spelar som mittfältare
Maxi och Simao spelar som Höger/Vänster yttermittfältare/Anfallare
Agüero och Forlan är anfallare
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelona #7
Sänt: 2008-08-30 16:36
ViktorioL

Eller så kanske dom spelar så här?

Assuncao Banega
Maxi Simao
Agüero Forlan
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: ViktorioL
Sänt: 2008-08-30 15:56
Är banega tänkatt att vara den där playmakern som ni sökte i Riquelme och Diego?
För för mig är han en spelare som Garcia, Assuncao, Camacho och maniche. Spelare som spelar lite längre bak i banan som pivotes eller centrocampistas.

Èver Banega är väl en sådan spelartyp som Fernando Gago.

Jag tycker fortfarande ni saknar den OFFENSIVA mittfältaren. Därför är jag lite förvånad över att Thiago Neves inte kom, han var ju nästan klar + att det hade varit en av de perfekta på den positionen.

Det känns för mig som att de centrala mittfältarna ni har just nu är sånna som man placerar tillsammans som pivotes.

Ex:
Raul Garcia - Maniche

Assuncao - Banega

och sen där har en riktigt offensiv spelare som Neves eller Diego eller någon sådan.

Men är Banega verkligen tänkt i den positionen? Det känns lite fel:

Assuncao

maxi - Banega/Garcia - Simao

eller är jag ute och cyklar?
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Spiders
Sänt: 2008-08-30 15:45
Bobban//

ok, tack och lov för att Henke är bort från La Liga, slipper se Barca spela massa hemmamatcher mot skitlag istället för ett hett Sevillderby, den säsongen Henke va i Barcelona var tragisk rent tv sändningsmässigt.
Jag, kommer iallafall inte sakna inte Serie A, det kan du skriva under, i rätt tid också, med Zport Zverige och Inter + att Mellberg hamnat i Juventus, så vet hur matcherna på söndagskvällarn i tv4 skulle prioriteras, precis som Italienarna kallar PL för "sparka och spring" fotboll. precis lika lite kommer jag sakna serie a och deras version av det vackra spelet, vilket är "sparka och stå still".
Jo jag kom på nu att det var samma sak början på förra säsongen också med 17.00 matcherna, det kanske är värmen som du säger då.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: offe23
Sänt: 2008-08-30 14:58
Tänkt köpa årets atleti tröja, frågan är då bara vem man ska på ryggen? har två alternativ som känns lite hetare just nu: Heitinga och Camacho, men kom gärna me andra alternativ med.

ps har redan KUN å så Torres så klart :P
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM ATLÉTICO MADRID
ANNONS:

Atlético Madrid-klipp från FanTV.se

ATM Insider

Supercampeones

VINSTEN MOT REAL MADRID
ATM Insider

CAMPEONES

LIGAMÄSTARE 2014!
ATM Flashback

Gabi

LAGKAPTENEN BERÄTTAR OM KARRIÄREN
ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ATM Insider

CAMPEONES

COPA DEL REY 2013
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Deportivo har hittat formen
Två mål av Robinho vände derbyt
#9: Napolis första poängtapp
”Nu är det kris i Brynäs”
”Konsekvent, tydligt, utvecklande”
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies