fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 54000 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum Atlético Madrid

Forumregler: Endast registrerade medlemmar tillåts skriva i detta forum. Inlägg med personangrepp, rasistiskt och/eller sexistiskt innehåll, provokationer, oseriöst beteende, skällsord, sms/msn-språk, reklam, spam, tippande, långa länkar, inklistrade artiklar, omotiverade startelvor, innehållslösa kommentarer eller icke-fotbollsrelaterade ämnen samt jublande över skador undanbedes.

Bedöms övertrampet som grovt eller upprepas kan skribenten stängas av från forumet.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare. Seriösa inlägg uppskattas, oseriösa inlägg kan innebära avstängning. Sträva efter att alltid posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt en ny diskussion!

ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Atlético Tippa nästa match Atlético-Villarreal 2017-10-28 18:30 Villarreal    
TOTALT 83237 INLÄGG. JUST NU 4 INLOGGADE.

Champions Leagues gruppspel är lottat. Vilka tar sig vidare?




Just nu har 269 personer röstat.
Rostov (15%)
Bayern München (30%)
Club Atlético de Madrid (49%)
PSV (6%)
Atlético Namn: Lippan
Sänt: 2006-10-08 18:09
Ämne: Många från forumet s....
efter matchen?
Tumme upp Citera
Atlético Namn: senken
Sänt: 2006-10-08 17:23
Många från forumet som stod vid spelarbussen? såg ganska många atletico fans=)
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Luff
Sänt: 2006-10-08 16:59
Beer: PM..
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Beer
Sänt: 2006-10-08 16:25
Luff//Jag är jävligt intresserad, när och hur mycket kostar det?
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Lippan
Sänt: 2006-10-08 14:54
jaha, mmm det här tycker jag var tråkigt, spanien var bättre. men,men, träffade också Torres och de andra i spanien så det är rätt lugnt, spanien tar sverige nästa år
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Luff
Sänt: 2006-10-08 14:40
Hm, vann biljett till brassarnas träning imorrn på Råsunda, har dock ingen lust att gå, men om nån är intresserad så kan ni få bokningsnummret och hämta ut den på närmsta ATG-ombud... :)
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Henko
Sänt: 2006-10-08 11:21
AS skriver att Lucas kan bli en Atléticospelare nästa vecka, Atlético ska har lagt fram ett förslag och Gremio ska ha lagt ett motbud.
Hoppas de löser övergången innan någon annan klubb snor Lucas
Tumme upp Citera Länktips: www.as.com/futbol/primera/clubes/?comp=0....
Atlético Namn: Henko
Sänt: 2006-10-08 11:07
Är avis på min kompis Pata (barca suporter) som i fredags hälsade på Torres på Götgatan.
Ramos och en annan spelare Pata inte kände igen var också med.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: senken
Sänt: 2006-10-08 10:32
Ganska rolig match igår :)
Fick autograf av Chippen och tummen upp av torres efter jag visat min halsduk ;)

Stog typ en timma bredvid torres fönster och plåtade ;)

Hann med att hälsa på "el niño!" här på forumet också=) kul att ses måste jag säga :)

Kul för Petrov också att han verkligen har kommit igång även fast han alltid har spelat bra så är det skönt att han gör lite mål nu också :)

Snart bär det av hem till umeå igen så jag ska nog börja packa nu :) höres, boys
Tumme upp Citera
Atlético Namn: zoran
Sänt: 2006-10-08 10:10
Jävligt kul att Petrov fortsätter göra mål för Bulgarien även om han var besviken över att bli utbytt av Stoichkov igårkväll.

Gött att Sverige krossade Spanien, jag fattar fortfarande inte varför Capdevilla/Angulo spelade från start, samtidigt som Juanito spelade istället för Pablo? Aja, Aragones är snart historia..
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: Rεal Madrîd Lovεr
Sänt: 2006-10-08 02:05
Varning //Red
Tumme upp Citera Länktips: gratisgen.se/?ref=24515
Namn: skidrow
Sänt: 2006-10-07 23:45
fan vad skönt med vinst... tar vi island nu så ser det ju riktigt bra ut. vad tycker ni om torres? tyckte nog att han va lite farlig när han fick nåt att jobba med. fast han kan ju bättre den saken är klar...
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Luff
Sänt: 2006-10-07 22:54
Är ju bara 2st allsvenskanspelare på plan egenligen, varav en är seriens bästa spelare, och Alexanderson är... Alexanderson.

Sedan var ju Spanien inte alls bra, Puerta var en katastrof på sin kant, såg knappt han komma till ett enda inlägg, skulle bara dribbla hela tiden.

Så går det när man inte har Lopez och Pablo med.. ;)
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: DanneM
Sänt: 2006-10-07 22:46 Ändrat: 2006-10-07 22:48:03
Var på matchen. såg ingen med Atleti tröja, satt på norra nedre.

är smått förundrad över resultatet, Sverige har flera spelare i Allsvenskan så rent teoretiskt skulle vi inte ha en chans, men vann gjode vi:P

Synd att ingen Bajare spela bara.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Luff
Sänt: 2006-10-07 22:42
Torres var väl en av de bättre i Spanien vad jag såg, hade väl deras farligaste skott i halvvolleyn från dålig vinkel, Villa däremot var helt borta.

Var nån härifrån på matchen och satt på norra nedre?
Såg en kille med atletitröja där. :)
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: DanneM
Sänt: 2006-10-07 22:39 Ändrat: 2006-10-07 22:39:41
Torres blev ägd av Kung Hansson, konstigt nog.
Själv höll man såklart på Sverige.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Andero
Sänt: 2006-10-07 22:03
Vad säger ni nu då, ni som höll på Spanien? ;-)
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Elwis
Sänt: 2006-10-07 22:00 Ändrat: 2006-10-07 22:01:33
Ännu en gång så ser man resultatet av varför det är så dåligt med filmningar i La liga. Det är dåligt för spansk fotboll, det är så tragiskt att se spelare filma och tro att de får en frispark med sig, som om domaren vore lika lättlurad som La liga domarna. Om de spanska spelarna tuffade till sig lite...
Men jag vill verkligen inte klaga:)
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Atlético_
Sänt: 2006-10-07 20:49
Petrov har återigen nätat för Bulgarien, 1-0 mot Holland
Tumme upp Citera
Namn: Julia
Sänt: 2006-10-07 18:11
Nu får Spanien en ännu lättare match då Anders Svensson ska spela istället för Källström :/...
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Luff
Sänt: 2006-10-07 17:36
Så bär det av mot Råsunda, blir till att speja efter atletitröjor... ;)
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Beer
Sänt: 2006-10-07 15:07
André.//
1. Costinha är redan nu inte förstavalet

2. Lucas kommer antagligen och om han lyckas kommer Costinha vara ännu längre ner i rangordningen.

Det leder oss till frågorna:
1. Kommer Atletico vilja behålla Costinha som reserv? Svar: Möjligen

2. Kommer Costinha vilja vara kvar om han för nöta mycket bänk? Svar: Möjligen, men det finns en chans att han vill dra (tillbaka till Portugal kanske) och då tror jag inte klubben kommer ställa sig i vägen.
Tumme upp Citera
Deportivo Namn: André.
Sänt: 2006-10-07 14:35
Varför skulle Costinha dra? Han är 31 år, i slutet av sin karriär och har nyss bytt till Atlético från en klubb han allt annat än trivdes i.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Beer
Sänt: 2006-10-07 12:38
greeneyes_x//Håller med om att det är lite onödigt men jag kan tänka mig att Gabi lämnar i vinter/sommar och om Lucas anpassar sig bra kan jag även se att Costinha drar rätt snart.

Luccin/Maniche verkar definitivt vara den bästa lösningen just nu.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: greeneyes_x
Sänt: 2006-10-07 12:23 Ändrat: 2006-10-07 12:30:10
efter lite googlande på måfå så snubblade jag in på en intressant sida som har över 5000 bilder, wallpaper, screensaver och allt som går att hitta i bild väg om Atleti. Dom har massvis med kategorier i Atleti Registret, Supporterbilder.. matchbilder.. bilder på alla i ledningen.. alla spelare, Arena o.s.v .. och allting i fråga har individeualla mappar.. Massivt Atletico bildgregister!!! Klicka på länken och gotta!!
Tips:Kolla in Wallpaper mappen.. sjukt snygga Atleti wallpapers..

Tycker Lucas köpet känns lite onödigt just nu med tanke på varken Luccin, Maniche eller Costinha lär dra nånstans dom närmaste 2 åren..
Om det är en framtidssatsning och man tänkt låna ut han på en med tanke på hans ålder så är det väl ok.. man kanske inte vill gå miste om värvningen bara..
Det är ändå skönt innerst inne.. att se Atleti rusta klokt inför framtiden..
Nästa "generation" Atleti om 2-4 år ser fruktanssvärt talangfullt, tekniskt och slagkraftigt ut.. med Agüero, Lucas, Miguel, Jurado, Mario, Ze Castro o.s.v..
laget ser sjukt spännande ut och jag längtar att få se alla i dom rödvita färgerna i startelvan om några år blandat med lite rutinerade spelare.. Som då borde vara Maniche, Perea, Lopez och Torres :)

Tumme upp Citera Länktips: gallery.atleticomadrid.de/
Atlético Namn: acerci
Sänt: 2006-10-06 19:33
Blir supersoft :) Hade dock hellre sett Sverige - Spanien men det är en annan femma. Har platser på södra kortsidan högre tror jag, är inte helt hundra.

Jo det skulle nog kännas bra för han om han fick ett atlético mottagande i sverige på sin landslagsdebut. Tror ärligt att det skulle betyda mycket för han då han bara är 17 år (?).
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Beer
Sänt: 2006-10-06 18:21 Ändrat: 2006-10-06 18:24:46
acerci//Soft att du ska på matchen. Satt och tänkte på det tidigare att det vore jävligt fett med en Atleti-flagga på Råsunda för att visa Lucas. Det är ju dessutom hans landslagsdebut.
Ta absolut med dej din tröja. En flagga eller ett rödvitt-randigt lakan (kanske med Lucas skrivet på) skulle vara det optimala. Skulle bli riktigt jävla stolt!!

Vart har du plats, förresten?

Personligen tänkte jag fan nästan på o tagga till Arlanda för att välkomna Lucas till Atleti. Det skulle säkert kännas i hjärtat för honom om vi fans skulle styra upp nånting här i Sverige!
Tumme upp Citera
Atlético Namn: acerci
Sänt: 2006-10-06 17:34
Blir till att studera Lucas på tisdag då man fixat biljetter till den matchen :) kanske ska ta atlético tröjan för att locka honom ytterligare?
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: King_raul
Sänt: 2006-10-06 15:42
Respekt Luccin!
Han tycker det är helt förkastligt att Joaquin pratat illa om Spanska landslaget, detta fast han är Fransman.
"Man måste respektera sitt landslags beslut"

All heder åt Luccin!

Tumme upp Citera Länktips: www.as.com/articulo/Futbol/Luccin/critic....
Atlético Namn: wesse
Sänt: 2006-10-06 14:37
kanske en något sen tanke... men varför fick Pernia börja mot Real? Lopez hade ju varit grym! Tuff uppgift att börja karriären borta mot Real..
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM ATLÉTICO MADRID
ANNONS:

Atlético Madrid-klipp från FanTV.se

ATM Insider

Supercampeones

VINSTEN MOT REAL MADRID
ATM Insider

CAMPEONES

LIGAMÄSTARE 2014!
ATM Flashback

Gabi

LAGKAPTENEN BERÄTTAR OM KARRIÄREN
ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ATM Insider

CAMPEONES

COPA DEL REY 2013
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Hubocan flyttar till Trabzonspor
Lightning utklassade Penguins
”Nu är det kris i Brynäs”
Oakland vann viktiga mötet
Spektakulär Le Classique – en svensk målvaktstavla
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies