fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 35025 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847467 INLÄGG. JUST NU 32 INLOGGADE.
Namn: Coach pep.
Sänt: 2012-01-12 17:03
Sjukt om Pato försvinner från Milano. Det är en besynnerlig klubb Milan. Man jagar gamla spelare som Abidal och Keita, förlänger med gamlingarna och säger att man är en familj men skickar iväg framtidslöftena.

Långsiktig mentalitet det där :P
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Manita
Sänt: 2012-01-12 17:01
Uttalande från Pato

–Jag stannar i Milan. Det är mitt hem. Jag ville inte avbryta min karriär i Milan efter att ha vunnit mina två första titlar och jag vill fortsätta bidra till att skriva klubbens historia.
Tumme upp Citera
Namn: Coach pep.
Sänt: 2012-01-12 16:58
Xaviesta

Angående det du skrev om den sannolikt stundande cupmatchen mot Real Madrid så håller jag med. Den matchen är viktigare än vad man kan tro. Skulle Real Madrid slå ut oss kommer det innebära en moralboost som sköljer genom hela ligan som en tsunami och de kommer segla på den segervågen säsongen igenom och aldrig tappa 5 poängs försprånget. Vi kommer att drabbas av motsatsen. Om Barca förlorar en stor batalj brukar det påverka lagets resultat i nästkommande matcher som präglas av slätstrukna insatser ända tills man kommer till en brytpunkt och sätter några baljor. Det är en tunn linje mellan framgång och fall.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2012-01-12 16:55
Kommer inte förvåna mig om klubben meddelar en stor överraskning ang Abidal nu i jan. Alltså, att han försvinner också till typ PSG efter Maxwell och att Jordi kommer in.

Abidals situation kan kosta dyrare än vad Rosell önskar sig. Det finns ett extra problem här med det att Abidal kommer spela 5 säsonger för laget nu till sommaren. Det innebär att klubben kommer behöva betala mer inkomstskatt på honom, 46 procent istället för 23. Beckham regeln tar slut efter 5 säsonger.

Förmodligen kommer det lösas på nåt sätt, men återigen, jag kommer inte bli förvånad pm annat händer.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Decinho
Sänt: 2012-01-12 16:45
Xaviesta

Då tycker jag ledningen gör ett misstag. Det känns överoptimistiskt med 2 hyperoffensiva ytterbackar (Alves och Alba). Hur många gånger har inte Abidal räddat oss när han stannat hemma tillsammans med mittbackarna? Abidal måste stanna!

L.A.M Nr 10

Köper vi Jordi Alba så ser jag honom som given i startelvan, allt annat är bara slöseri med resurser! Så bra är han.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2012-01-12 16:42 Ändrat: 2012-01-12 16:45:30
Jag måste bara kommentera en sak som (jag tror att det var närkingska älgen) skrevs om att Enrique inte har gjort någon vidare succé i Roma när det pratades om Peps efterträdare. Jag kollar på varje Roma match och jag kan säga att det Enrique har gjort med Roma är helt fantastisk. Han är verkligen en bra tränare, och han kommer att bli en stortränare med mer erfarenhet. Han har lyckats att bygga ett spel som är rätt så säkert och skapat en harmoni i omklädningsrummet.

Igår lyckades Roma vinna mot Fiorentina med 3-0 utan att spela så bra, det är bevis på effektivitet och att Enrique hanterar press. Dessutom gör han gång på gång klockrena byten, igår tog han in Perrotta som lyckades bidra till att få eld i laget. Så man ska inte klassa Enrique som en "flopp" eller så.
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2012-01-12 16:38
Pato verkar alltså vara klar, vem skulle kunna tro en sån övergång för typ ett par år sen. Kommer kosta runt 30 mil euro, men det är rätt ok pris för en sån ung o begåvad spelare. PSG är också tvungna och betala lite extra för att köpa lös sådana spelare som Pato och Pastore. Annars hamnar dem nån anann stans.
Kan betyda att Tevez hamnar i milan. De kommer ha råd att jämna Inters förslag.
Det kommer kanske bli ett rätt intressant transfer fönster till slut.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10
Sänt: 2012-01-12 16:37
En av de största fördelarna med Jordi Alba är att han kan spela på många positioner. Likt Maxwell var som helst på vämsterkanten. Han skulle likt Adriano kunna användas mycket som ytter, men även om vänsterback.

Kommer Alba så är han nog inte som ordinarie, mer som en back up som spelar på många positioner och pga det ändå kommer få väldigt mycket speltid. Sådana spelare gillar Pep, vilket man kan se på bland annat Keita och Adriano.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Xaviesta
Sänt: 2012-01-12 16:32
Decinho

Köper Barca Jordi Alba så kommer de inte att förnya Abidals kontrakt. Det sätter jag 12 dollar på!
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Thiago en mi corazón!
Sänt: 2012-01-12 16:23
Mohamed Ahmed

Laguppställningen som du har skrivit på införrapporten innehåller endast 10 spelare.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Decinho
Sänt: 2012-01-12 16:17 Ändrat: 2012-01-12 16:19:16
Jag är lite orolig över Jordi Alba-ryktena. Inte för honom som spelare - jag är övertygad om att han kommer befästa sin position i spanska landslaget och bli en av världens bästa vänsterbackar - men för att vi redan har 2 vänsterbackar och dessutom 3 supertalanger på tillväxt. Vi blir tvungna att sälja någon för att ge alla möjlighet till speltid.

Om vi spelar 4-3-3 så måste man betrakta Abidal som vår ordinarie vänsterback, med Adriano som reserv. Det skulle gå att spela Abidal som mittback och därmed få plats med Alba, det skulle dock "stänga" möjligheten för Muniesa att ta steget upp till A-laget nästa säsong. Man kan inte heller flytta över Adriano till högerbacken då jag förutsätter att Montoya spelar i A-laget nästa säsong.

I ett längre perspektiv så skulle ett köp av Alba försvåra utvecklingen för de två supertalangerna Grimaldo (född 95) och Fran Alvaréz (född 96), då de i så fall skulle ha såväl Alba som Adriano och Muniesa framför sig. En lösning på problemet skulle kunna vara att flytta upp Adriano/Alba som ytterforward, men då skulle vi istället dras med för många forwards när alla blir skadefria.

Nej ska vi köpa Alba är det nog bäst att sälja Adriano, vilket hade varit synd eftersom jag gillar brassen skarpt!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2012-01-12 16:15
Pato till PSG är rätt så klockrent. Hans skadeläge gör att han inte skulle platsa i topplagen, så det är en rätt så bra början.

Han lär ju få starta regelbundet i PSG, dessutom så lär ligan inte ta liga hårt på hans kropp. Man undrar ju hur vriden marknaden är när han köps för över 30 miljoner.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Xaviesta
Sänt: 2012-01-12 16:12
Blaugrana91

Jag tänkte mig nåt liknande också. Dock satte jag Fabregas i mitten faktiskt och Xavi på bänken. Han lär behövas till viktigare underverk nästa vecka! :)

Sen vill jag att Cesc inte avvänjer sig mittfältsspelet helt, så in med honom på Xavis yta så vi får se några av hans 40 meters djupledsbollar ikväll. Om dimman tillåter vill säga.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91
Sänt: 2012-01-12 16:04
Xaviesta

Ja antagligen lär det väl bli så dessvärre...

På tal om matchen många vill se reservbetonade elvor, inget tyder på det. I princip alla elvor som jag sett ser ganska starka ut, sen vet man ju iof aldrig hur Pep tänker. :P

Här är Sports elva t.ex.:

Pinto
Montoya-Pique-Fontas-Adriano
Xavi-Mascherano-Thiago
Cuenca-Messi-Pedro

Bänken: Valdes, Cesc, Alexis, Puyol, Busquets, Abidal, Sergi Roberto.

Hyffsad bänk får man väl säga.....
Dessutom en jäkligt stark "B-betonad" elva. ;)
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: God is a five letter word - Messi
Sänt: 2012-01-12 15:55
fan vad fint! =) har potential o bli världens bästa vänsterback, samtidigt kan han spela högre upp ifall det någon gång blir problem! Underbar snabbhet har han, sköna inlägg och så blir det ännu en La Masia spelare på plan!
3 Tumme upp Citera Länktips: www.goal.com/en/news/12/spain/2012/01/12....
Barcelona Namn: Xaviesta
Sänt: 2012-01-12 15:52
Blaugrana91

Ska man förvänta sig samma matchbild som på San Mames nu då?
Kul. Då får man bita naglar i 90 min och hoppas att ingen ordinarie skadar sig.
Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan y Thiago    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-01-12 15:50
Hur tänker du nu? Det är väl upp till Reald motståndare om Real ska tappa poäng och torskar dom cupen får dom färre matcher att slitas i...
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91
Sänt: 2012-01-12 15:49
Enligt Sport så är inte matchen i fara, den lär spelas. Men rapproterar att det inte kommer bli lätt att spela på planen...
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: den närkingska älgen
Sänt: 2012-01-12 15:49
Är Pato-nyheten bekräftad? Såg bara lite uppgifter, men sådant har ju cirkulerat rätt länge nu.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10
Sänt: 2012-01-12 15:48
Så, ingen match ikväll?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10
Sänt: 2012-01-12 15:46
Pato är väl eftertraktad av de flesta storklubbarna så förstår inte varför han väljer PSG. Sådana här köpelag, jag fattar att kanske lite äldre spelare som behöver någon ny utmaning går dit, som tex City för 4-5 år sedan och PSG nu. Men när unga spelare som har mycket kvar att bevisa går dit är det riktigt tråkigt. Om PSG ska ta en plats i den europeiska toppfotbollen kommer det ändå ta flera år, och då har tex Pastore missat flera viktiga år i sin karriär. City har det faktiskt gått riktigt bra för, man trodde inte att det skulle gå så här fort att bli en riktig toppklubb, trots det så är det här fjärde säsongen med shejken och första säsongen man på allvar slåss om ligatiteln. Samtidigt räcker man fortfarande inte till i CL. Nä, PSG, Málaga med flera har en lång väg att vandra och det är ett stort misstag för unga potentiella guldbollenspelare att gå till sådana klubbar.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Xaviesta
Sänt: 2012-01-12 15:43
Näää nu såg man rapporten om dimman... :(
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Xaviesta
Sänt: 2012-01-12 15:42
Läser runt här och det verkar vara delade meningar angående bemötandet av matchen ikväll. Ingen som minns matchen mot Betis? Länktipset er tillhanda, ni som behöver friska upp minnet. Jag vill se EN ordentlig spelare i varje lagdel, så vår ryggrad är intakt för att ge ungdomarna chansen i resterande sju platser om man nu vill det.

Jag vill inte stå med facit i hand efteråt och tänka "hur kunde detta hända". Vi har ett ypperligt läge att ta oss vidare och sedan knäppa Real hårt på nosen i kvart-dubbeln. Skulle vi slå ut marängerna så kommer det att ha stor påverkan för resterande ligasäsong.

Vet inte hur jag ska sätta ord på "feelingen" jag har, men det känns som att det är upp till OSS om Real Madrid ska tappa ett antal poäng i ligan den här våren. Någon som förstår hur jag menar? Självförtroendet Madrid byggt upp borde vara en mur byggd med skumgummi eftersom det inte finns titlar att backa upp det med. Alltså finns chansen att få dem att vackla i ett par matcher därefter. Att slå ut dem ur cupen bör inte underskattas. Om Pep är någorlunda logiskt funtad är han nog medveten om detta, eftersom det är grundläggande psykologi helt enkelt.

Till Puertan: Är inte alls ute efter att provocera, texten har genomgående en allvarlig ton.

Till Rambles: Hur bör vi göra? Någon som håller med om? Dela gärna med er av era tankar, fritt fram för diskussioner, alla teorier är välkomna!

Efter Espanyol-matchen har jag längtat så jag spricker till ikväll, så nu kör vi.
1 Tumme upp Citera Länktips: www.svenskafans.com/spanien/Real-BetisFC....
Barcelona Namn: Silva
Sänt: 2012-01-12 15:36 Ändrat: 2012-01-12 15:37:14
Manita

Ja, det var troligt med tanke på Leonardo och Ancelotti och men nu när jag såg att det verkligen var sant så blev jag trots allt överraskad.

Äh, jag vet inte. Det är trots allt bra att spela i Champions League varje år och vinna Ligue 1 varje år, men ändå.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: NoGo™
Sänt: 2012-01-12 15:35
If tonight's cup game against Osasuna is suspended because of the fog, the match could be played tomorrow at 12:00 #fcblive [tv3]

Var strul med vädret förra säsongen när laget skulle till Pamplona med.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2012-01-12 15:32
Snackas om att matchen kan bli uppskjuten på grund av all dimma och regn i Pamplona. Matchen skulle i så fall potentiellt kunna spelas i morgon klockan 12.00.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Manita
Sänt: 2012-01-12 15:32
Inte direkt förvånad. Både Leonardo och Ancelotti är i PSG och han har fått nöta bänk i Milan senaste tiden.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Silva
Sänt: 2012-01-12 15:29 Ändrat: 2012-01-12 15:32:53
Pato är alltså snart en PSG-spelare. Är det bara jag som är chockad?

All respekt för PSG, men Pato ska spela i Italien, Spanien eller England. Han har potentialen trots att skadorna stoppat hans framfart men nej, han ska inte spela i Frankrike.

Det är troligt att Pastore och Pato tröttnar på Frankrike och då kommer det att bli svårt att ta sig därifrån.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Unicef
Sänt: 2012-01-12 15:15
Jag håller tummarna för att vi roterar ordentligt ikväll,
varför är inte JDS med truppen? Xavi Iniesta ska vell absolut inte spela den här typen av matcher? Herregud vi har 4-0 att gå på!!!
Pinto Montoya mascherano Fontas Adriano
Thiago JDS Roberto
Pedro Soriano Cuenca
Så borde de sett ut ikväll, vi har ju en tendens att dras med skador iår...
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Xaviesta
Sänt: 2012-01-12 14:37
Och dina anledningar är riktigt dumma, tyvärr. Det är därför jag skriver att du inte har många rätt. Jag håller med dig, vi lägger ner! Adjö.
5 Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Valencia marscherar vidare
Hubocan flyttar till Trabzonspor
Cavani räddade poäng på övertid
”Nu är det kris i Brynäs”
Bra insats men poängen uteblev
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies