fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 29725 | Medlemmar: 179234

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847345 INLÄGG. JUST NU 25 INLOGGADE.
Barcelona Namn: el Maestro!
Sänt: 2011-12-04 13:47
Edinson Cavani säger följande om sin framtid:

“I really like English football as well as Italian, but I am also a fan of Spanish football”. There are more spaces there and it’s great for a striker who likes to move around on the pitch. Spain is ideal for me and I’d be very happy to play there.”


Frågan är vem av Cavani eller Neymar ska Barca satsa på när Villa lämnar.
Jag röstar för Neymar som är yngre och som enligt mig har större potential än Cavani .
Jag hoppas att Rosell redan har lagt upp planer om vem som ska ersättta Villa.
1 Tumme upp Citera Länktips: www.goal.com/en/news/10/italy/2011/12/04....
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2011-12-04 13:47 Ändrat: 2011-12-04 13:47:36
3-0, Salvio.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10
Sänt: 2011-12-04 13:42
Vilken magisk match igår. Levante är inget dåligt lag men vi spelade otroligt bra och fin fotboll. 3-4-3 är inte det bästa alternativet mot tuffa bortamatcher men på Camp Nou är det perfekt, vi blir kreativare, skapar mer målchanser och gör fler mål. Vi har spelat 8-9 hemmamatcher och har runt 40-0 i målskillnad, fantastiskt facit.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Katalano
Sänt: 2011-12-04 13:30
Fantastiska mål igår, och vilka läckra framspelningar. Att Messi inte gjorde 3-4 mål är sjukt med tanke på hans målchanser.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2011-12-04 13:30
Falcao sätter dit 2-0 för Atlético. Läckert framspelad av Diego.
Tumme upp Citera
Namn: BB-Barceloneta    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-12-04 13:04
jeon

Vi hat spelat en match mer
Tumme upp Citera
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2011-12-04 13:02
B-Guden

Varken Mascherano eller Adriano finns tillgängliga mot Bate. Bara Pinto, Piqué, Fontás, Maxwell, Thiago & Pedro är de A-lagspelare som Guardiola har till sitt förfogande mot vitryssarna.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: jeon
Sänt: 2011-12-04 13:01
har vi kört lika många matcher som madrid i ligan? är det då 3p skillnad ? :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: el Raval
Sänt: 2011-12-04 13:00
Hetfield

Vad är grejen med dina bäzt-kommentarer?
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: den närkingska älgen
Sänt: 2011-12-04 12:59
B-Guden

Won't train until Tue and won't play v BATE: Valdes Alves Puyol Mascherano Abidal Busquets Keita Xavi Iniesta Cesc Alexis Messi Villa

Masken, Keita och VIlla är ju således inte tillgängliga.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.70-ligan
Sänt: 2011-12-04 12:41
Soriano är för gammal för att växla mellan A och B-lag
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: B-Guden
Sänt: 2011-12-04 12:32 Ändrat: 2011-12-04 12:33:10
jag hoppas på denna elva mot bate

Montonya Fontas Masken Adriano (om han är frisk) annars Maxwell
Thiago Santos Keita
Pedro Rafina Villa

ut ihalvtid Masken in Puyol
dom gör upp om vem som ska spela brevid pique

Thiago och keita ska inte starta el clasico, Pedro och Villa gör upp om platsen Med messi och alexis.
Just nu tycker jag pedro ska starta då villa är sämre i press spelet och bränner 99% av sina chanser
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2011-12-04 12:25
1-0 Atlético de Madrid. Gabi målskytt.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Riiio!!
Sänt: 2011-12-04 12:19
Varför får inte Soriano spela mot Bate, ej anmäld när CL började eller?

Synd i så fall.. hade varit kul o se honom. Hoppas på start mot Hospitalet för honom i så fall..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2011-12-04 12:16
Sanchez = Bäzt

Villa = Sämzt
Tumme upp Citera
Namn: Hutch
Sänt: 2011-12-04 11:29
Hoppas bara inte att Pep väljer Villa i El Clásico. Alexis har skött sig med bravur till skillnad från el Guaje som inte imponerat och bör således starta mot de vita. Jag känner som de flesta att han tillsammans med Cesc och ers Majestät Messi borde bilda anfallspar. Villa är en förutsägbar liten rackare, men han har varit helt under isen och förtjänar inte en startplats före Alexis. Sanchez är en mer explosiv spelare och känns som en kille som kan få Reals ytterbackar oroade.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: MESSI.CORLEONE
Sänt: 2011-12-04 11:10
Vilken underbar morgon!

Det första jag gjorde var att titta på highligten från igår. Shit vilken match av våra kungar. Messi kunde gjort 5 mål. Alexis har en otrolig teknik och arbetskapacitet. Xavi är koncentrerad. Fabregas är den bästa värvningen vi gjort under storhetstiden tycker jag. Iniesta var fantastiskt. Jag vet inte.vad mer jag ska skriva.

Jag är hoppfull inför klassikern o vet att vi ska vinna. Men jag hoppas Valdes inte släpper.in billiga mål som han gjorde.mot.Milan bara.
Nobody can stop us
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Bafino
Sänt: 2011-12-04 09:53
Messi, vilken gud han är.
1 Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=F2bFsQvu2ws....
Namn: Coach pep-
Sänt: 2011-12-04 03:38 Ändrat: 2011-12-04 03:42:59
Idag spelade vi äntligen på toppen av våran förmåga, något som inte kunde kommit mer lägligt. Fan vad bra känsla man har inför klassikern. Spelar vi som vi gjorde i kväll nästa lördag så kommer vi att vinna på Bernabeu igen och fortsätta trenden med att befläcka Real Madrids historiebok. Ja, jag tror på det här lagets förmåga och när vi spelar som ikväll höjs åtminstone min egen, och säkert många andra cules självsäkerhet enormt.

Jag nämnde igår att Alexis-Cesc-Messi är det ultimata anfallet mot Real Madrid och efter kvällens match verkar de flesta vara inne på samma spår. Cesc ska ta Villas plats i elvan. Men det återstår givetvis att se..

Hoppet brinner förfullt i Katalonien.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca4eva
Sänt: 2011-12-04 03:29
Dill - Busquets!!

Lycka till, hah.

Cesc on, Cesc on!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Dill - Busquets!!
Sänt: 2011-12-04 03:11
Med ungefär 2 real fans, fast har som tur är två barca fans som uppbackning.
Kommer även att finnas två zlatanister, eller "Milan-supportrar" som dom själva väljer att kalla sig....
Är extremt taggad. Ska även bli kul att se CL matchen på tisdag som uppvärmning, vill särskilt se favoriterna delofeu och rafinha få lira lite.

Min elva till måste matchen:
Alves-Pique-Puyol-Abidal
Xavi-Busquets-Iniesta
Messi-Cesc-Sanchez

Kan redan se det framför mig. Messi och Cesc väggar förbi carvalho. Oj oj oj.
3 Tumme upp Citera
Namn: Grace/Wastelands
Sänt: 2011-12-04 02:48
Såg ej matchen men fruktansvärt roligt att framförallt Sanchez får fortsätta producera. 4 mål på 6 matcher nu. Bra skit. Och Fabregas fick plocka nya poäng. Någon som har länk till målen eventuellt?
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Siempre Barça
Sänt: 2011-12-04 02:22
o jag ska kolla på matchen med mina bröder o farsan som är real fan ::::(
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca4eva
Sänt: 2011-12-04 01:57
elbraco - Bojan y Thiago

Hemma med någon jag känner.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: den närkingska älgen
Sänt: 2011-12-04 01:42
elbraco - Bojan y Thiago

Normalt sett brukar det bli hemma med farsan i tv-soffan. Det var så jag fick upp ögonen för Barca och det går inte att se matchen med folk som inte håller på Barca. Nu på lördag blir det speciellt, är i sthlm och då blir det väl någon bar, O'learys eller liknande. Känns sådär.
Tumme upp Citera
Namn: Culé - Messi y Alexis
Sänt: 2011-12-04 01:35
elbraco

Personligen så ska jag se matchen hemma med familjen och få gäster. Barca-fan de med givetvis.
Har massa Real-polare, men med dem går det inte att se matchen med. Gick ju inte bra sist.:P

Kul att vissa p12or redan har börjat tippa inne på Puertan...Sjukt vad man längtar till matchen nu!

Bona nit!
1 Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan y Thiago    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-12-04 01:31
För övrigt; Manita, udinese vinst mot Inter och jag är full. Fyfan vilken bra lördag.
2 Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan y Thiago    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-12-04 01:28
Snor frågan från Puertan; var väljer ni att se El Clasico?

Själv väljer jag hemma, ensam. Har massa Arsenalpolare och jag pallar inte med pikarna då jag blir så sur vid ev. Förlust. Brukar inte fira så mycket heller, är mest lättnad och glädje vid vinst. Dock var en av mina bästa utgångar vid förra årets CL-vinst :P
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Siempre Barça
Sänt: 2011-12-04 01:15
Pinto
Montoya - Fontas - bartra - Maxuell
Thiago - Riverola/Roberto - Dos Santos
Cuenca - Rafinha - Pedro

vad säger ni om denna elvan ??????????
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelonito / Lucho Enrique 21
Sänt: 2011-12-04 01:06
Oier
Montoya - Bartra - Fontas - Muniesa
Thiago - Dos Santos - Rafinha
Cuenca - S.Roberto - Pedro

Det här La Masia-laget hade varit roligare. Pique har haft muskelskador en hel del, bäst att vila honom mot Bate och inte riskera något. Montoya kan inte gå från att bli kallad till A-landslaget till att bli bänkad till förmån av Muniesa eller Bartra på högerkanten. Han har skrivit på nytt kontrakt, låt killen spela lite fler matcher.

Montoya är för bra för att inte få fler chanser i A-laget och kunna avlasta Alves i lättare matcher. Många lag är nog intresserade av honom ifall han inte får mer speltid.
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona87102122
2Valencia96301521
3Real Madrid8521817
4Atlético8440816
5Real Betis9513216
6Sevilla9513116
7CD Leganés8422414
8Sociedad8413213
9Villarreal8413113
10Celta Vigo8323511
11Athletic8323111
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 8215-147
17Girona8134-66
18Las Palmas8206-116
19Alaves9108-113
20Malaga8017-141
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Givetvis en hel del Messi”
Känslan som aldrig funnits
Jimmy Briand ute på hal is
Ett steg närmare Europafiasko
”Givetvis en hel del Messi”
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies