fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 66210 | Medlemmar: 179238

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847495 INLÄGG. JUST NU 25 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Katalano
Sänt: 2017-02-04 17:20
Reymar skrev följande:
Kul att forumet är öppet och att Paco äntligen fick näta! Katalano och andra skribenter har påpekat att att Gomes är som pivote, själv håller jag absolut inte med. Visst han har passningspelet men han är ingen bollvinnare som Busquets eller Mascherano och därför blir det enkelt för Bilbao att spela sig igenom vårt mittfält.



Just idag har han inte imponerat, men det är just det som jag ville ha denna matchen till att utvärdera, då jag är besviken på honom överlag. Han har spelat bra som pivote tidigare. Lyckas han inte där heller så ser jag ingen anledning att behålla honom. Då är han dålig överallt på mittfältet. Jag hoppas jag förtydligat mig.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Andresito
Sänt: 2017-02-04 17:14
Soko

Barças officiella Twitter har redan en liverapportering. Onödigt att fylla forumet med sådana inlägg.
6 Tumme upp Citera Länktips: https://twitter.com/FCBarcelona
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-02-04 17:11
^^FreeYourMind*Think*Reflect*^^ skrev följande:
Soko skrev följande:
Free You

Vad menar du, kan du utveckla ? eller kan vi lämna det till efter matchen ?


Menar du ska kommentera varje pass och inkast.
Du var verkligen för att forumet skulle vara öppen under matcherna.

Sak samma, ville bara påminna dig. that's alla.

kommer inte kunna svara dig för jag ska iväg.
Så pma mig ditt svar annars blir det svår att hitta det..

Men förstår du att jag kommenterar inte för mig själv utan för folk som inte har möjlighet att se matchen?!
2 Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Barcelona Namn: Reymar
Sänt: 2017-02-04 17:10
Kul att forumet är öppet och att Paco äntligen fick näta! Katalano och andra skribenter har påpekat att att Gomes är som pivote, själv håller jag absolut inte med. Visst han har passningspelet men han är ingen bollvinnare som Busquets eller Mascherano och därför blir det enkelt för Bilbao att spela sig igenom vårt mittfält.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-02-04 17:09
El Trinde

Jag tror att problem vid Neymars avslut ligger i att han tänker alldeles för mycket och 9 av 10 skott är alltid samma, placerade till höger . Man önskar att han kunde variera med sina skott och gå på kraft också.
Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Barcelona Namn: BARCA-més que un club    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-02-04 17:08
Soko


Ja tycker jag också man borde och ta in Macherano istället
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: neymar JR    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-02-04 17:08
Freeyourmind


Ja men cileesen (stavningen) slår inte bara långt, utan han spelar enkelt och snabbt. Varje gång Ter stegen får bollen så håller han i den i sekunder det är ju självklart att vi blir tillbaka pressade då eller hur?

Vi behöver spela snabbare och med mindre touch där nere.


Vi måste börja ändra värvningsstrategi. Behöver vi en målvakt så ska han kunna rädda

Behöver vi en mittback så ska han kunna försvara

Behöver vi en mittfältare så ska han kunna passa.


Jag vill inte ha en målvakt som kan "spela" med fötterna men inte kan rädda.
Jag vill inte ha en mittback som gör mål ifall han inte kan försvara.
Jag vill inte ha en mittfältare som kan skjuta om han inte kan passa.

Valdes var inte den optimala målvakten pga hans fötter valdes var den optimala målvakten för Barcelona för hur han agerade med högbacklinje. Valdes var optimal för han räddade laget gång på gång då får försvararna en helt annan trygghet. Är våra försvarare trygga med Ter stegen? Hell No

Med valdes i mål hade pique gett han chansen att rädda istället för att riskera en straff där.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ^^FreeYourMind*Think*Reflect*^^
Sänt: 2017-02-04 17:08
Soko skrev följande:
Free You

Vad menar du, kan du utveckla ? eller kan vi lämna det till efter matchen ?


Menar du ska kommentera varje pass och inkast.
Du var verkligen för att forumet skulle vara öppen under matcherna.

Sak samma, ville bara påminna dig. that's alla.

kommer inte kunna svara dig för jag ska iväg.
Så pma mig ditt svar annars blir det svår att hitta det..
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Andres Iniesta Lujan
Sänt: 2017-02-04 17:08
Jag skojar inte ens när jag säger såhär, Messi är våran bästa spelare defensivt. Såklart så spelar han inte defensivt och försvarar inte lika ofta som alla andra men det är inte många som tar sig förbi honom och dessutom lyckas han många gånger "sno" bollen. Har tänkt på det länge och inte bara för han gör det idag.

Mycket hat mot Gomes här inne, tycker han gör det bra. Spelet ser mycket bättre ut idag än på länge. Mycket slarv dock, men det är mestadels våran backlinje som spelar en egen match tillsammans med Ter Stegen.

Hoppas vi fortsätter på samma spår i andra fast mycket noggrannare.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: El Tridente
Sänt: 2017-02-04 17:06

Neymar imponerar till 99% i spelet mer eller mindre alla matcher.

När de kommer till avslut så känns det som att han missar 19/20 gånger.
Hade Neymar satt iaf var 5:e målchans så hade vi vunnit oftare och avgjort matcher tidigare.
1 Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 1-3
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-02-04 17:04
BARCA-més que un club skrev följande:
Pique lever farligt med ett andra kort

Det vore bäst att ta ut honom i halvtid och få honom utvilad mot Atletico på tisdag. Mascherano in.
Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-02-04 17:02
Free You

Vad menar du, kan du utveckla ? eller kan vi lämna det till efter matchen ?
Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Barcelona Namn: BARCA-més que un club    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-02-04 17:02
Pique lever farligt med ett andra kort
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: BARCA-més que un club    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-02-04 16:59
Respekt till Neymar kämpar sliter gör det bra bäst på plan med Messi
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Felix-Forca Barca!
Sänt: 2017-02-04 16:59
Inteessant också när Messis brytningar visar mer både kvalitet och inställning än Mathieu....
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ^^FreeYourMind*Think*Reflect*^^
Sänt: 2017-02-04 16:59
neymar JR

Du missade nog att jag berömde Chillesen (stavning).
Jag föredrar honom mer än T.Stegen. Jag känner mig mer trygg med med vår cupmålvakt.

Hade jag fått bestämma skulle göra T.stegen till vår andra målvakt. Han sprider sån osäkerhet..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-02-04 16:59
Neymar är riktigt bra, bara skärpan framför mål som saknas.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Andres Iniesta Lujan
Sänt: 2017-02-04 16:58
Sjukt bra gjort av Neymar, synd att han inte får in den.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-02-04 16:58
Neymar gör allt bra men ännu en gång går avslut utanför .
Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Namn: Tiki-Taka    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-02-04 16:58
Han kan springa hur mkt han vill...han håller ändå inte Barca kvalité. Han har inte gjort en enda bra match. Seg, slö i sina steg och noll i spelvision! Madrid kunde haft honom!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ^^FreeYourMind*Think*Reflect*^^
Sänt: 2017-02-04 16:56
Soko

Du var verkligen för att forumet skulle öppnas.

Du kan inte mena att det var den här anledningen. Det du håller på med.
Visa bra exempel stället.

Bara ett litet tips.
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Katalano
Sänt: 2017-02-04 16:56
Vilken kaxig frispark av Messi! Läckert.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: neymar JR    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-02-04 16:56
Freeyourmind

Wow en självklarhet där, vi suger så vi skickar upp bollen så blir det bättre. Nej vi ska rulla boll jäveln snabbare och inte ge Ter stegen bollen. Vi har en målvakt som tror att han är lagets spelmotor, använd 2 touch och gör det enkelt.


Hur kommer det sig att vi inte fastna i atleticos press i cupen? En betydligt mer mogen målvakt som visste hur man spelar enkelt.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Felix-Forca Barca!
Sänt: 2017-02-04 16:56
I did NOT see that one coming..!! Messi, herregud..!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-02-04 16:55
Snyggt Messi!!!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-02-04 16:55
Messi 2-0 på frispark
Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Barcelona Namn: Andres Iniesta Lujan
Sänt: 2017-02-04 16:55
HAHAHAHHAHAHA VILKEN KUNG!!!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-02-04 16:54
Gomes har sprungit mest de första 35 minuter. 5 kilometer.
Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Barcelona Namn: neymar JR    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-02-04 16:53
Helt rätt av publiken att vissla ut Ter stegen, är så trött på honom.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ^^FreeYourMind*Think*Reflect*^^
Sänt: 2017-02-04 16:53
neymar JR skrev följande:
Freeyourmind

Vi behöver absolut inte slå långt, spelarna behöver spela snabbare och det gäller speciellt målvakten.

Kom igen nu,

När var det sist Barca hade en bra match då vi spelade ut sig genom all press de kom med?

Menar allvar, Det var Lucho 2015.

Du går fräscha upp mitt minne. Vi har inte spelarna på planen för att vi ska kunna spelar oss genom dessa press.

Förut backade lag när de möte oss. Nu är det standard att de pessar oss varje minut i matchen för att Barca suger..
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Agenterna gör mycket nytta”
#9: Napolis första poängtapp
Hertha Berlin bärgade en poäng
Hubocan flyttar till Trabzonspor
”Konsekvent, tydligt, utvecklande”
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies