fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 28970 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847474 INLÄGG. JUST NU 7 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2011-11-30 16:22
Två saker:

* Om Pique är så dum att han tar ett gult kort som är så tydligt och medvetet, då får han skylla sig själv om han blir straffad. Det stinker av dubbelmoral här inne, om en Real Madrid spelare hade gjort likadant så hade alla ropat på att han fuskar och ska bli ordentligt straffad.

* Comprende har en poäng. En vinst mot Rayo gör inte laget till ett formtoppat lag. Jag är imponerad av Sanchez, men Villa och Pedro har fortfarande inte kommit igång och försvaret ser inte så vasst ut. Om ett bra lag pressar försvaret, då ligger de illa till. Det är bara att inse det, istället för att hoppa på honom.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2011-11-30 16:20 Ändrat: 2011-11-30 16:21:35
J.DosSantos

Jag läste på Mundo Deportivos hemsida att händelsen skulle utredas på fredag.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: J.DosSantos
Sänt: 2011-11-30 16:18
Någon som har koll på när Pique får sin eventuella dom?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: J.DosSantos
Sänt: 2011-11-30 16:16 Ändrat: 2011-11-30 16:17:41
COMPRENDE:

Myggor är jobbiga varelser. Dom surrar och surrar, tror sig kunna sätta sig på vem som helst och lever på att suga ut människors blod och energi. Ingen vet varför dom egentligen existerar, men trots det har dom ändå alltid funnits där och irriterat. Det finns så vitt jag vet två sätt att bli kvitt dessa irriterande kryp, man kan undvika dom med myggmedel eller bara ignorera dom. Men i den stora massan blir krypen för irriterande och utgör ett stort hot för kulturens tålamod.
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Cuule * Thiago Alcantara
Sänt: 2011-11-30 15:40 Ändrat: 2011-11-30 15:47:13
Adriano borta : 5-7 dagar

oj , såg nyss att blaugrana skrev de tidigare :D
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: jeon
Sänt: 2011-11-30 15:31
kolla på länken så glada grabbarna är!
http://www.fcbarcelona.com/football/first-team/detail/image_gallery/training-session-29-11-11
Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan y Thiago    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-11-30 15:17
Folk snackar som om det är jätteaktuellt att Pique stängs av. Hade det varit SÅ stor risk hade klubben känt till det och han hade helt enkelt vilats. Tror det är rätt lugnt tbh.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.70-ligan    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-11-30 14:44
Det är verkligen helt sinnessjukt om pique stängs av, men någonstans hade det inte förvånat mig om den första domen kom just mot en barcaspelare inför en match mot madrid
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: El Soap
Sänt: 2011-11-30 14:43
Jag ser inte varför denna regel egentligen finns, då det är en del av taktiken just denna matchen att ta ett kort. Det borde ju vara tillåtet att ta kort hur man vill, annars kan det bli väldigt mycket regler om vi ska följa med fler regler om hur det är tillåtet att få kort. Jag tycker att man ska få ta kort hur man vill, även om jag tycker det ser otroligt fjantigt ut.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10
Sänt: 2011-11-30 14:18
Den här regeln suger ju. Om man får en avstägning kommer det ju som någon sa sluta med att man skadar bara för att ta ett kort. Det är verkligen skandal om Piqué får en längre avstängning, det här har hänt många gånger och aldrih har en spelare blivit avstängd ytterliggare en match.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Capitan Puyi
Sänt: 2011-11-30 14:08
Idiotiskt att ens byta in honom istället för Busquets som kunde fått speltid och dragit på sig ett kort. Nästa gång det är nödvändigt och ta en ost skiva så kanske man bör sparka iväg bollen ilsket eller något. Tackla ner någon känns dumt och den här metoden som användes nyligen var för obvious.
1 Tumme upp Citera
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2011-11-30 13:56
Fan, Adriano skadar sig verkligen jämt. Läkarna borde se över honom ordentligt och göra upp ett personligt rehabiliteringsschema för honom som han kör varje dag.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana 4ever
Sänt: 2011-11-30 13:45
Adriano, 5 to 7 days out
Tumme upp Citera Länktips: www.fcbarcelona.com/football/first-team/....
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2011-11-30 13:44
Glasliraren Adriano skadade sig lite lätt under gårdagens match och blir borta i 5-7 dagar.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Yaya24
Sänt: 2011-11-30 13:00
Jag ser gärna Pique på läktaren mot Real. Han har varit riktigt dåligt ett bra tag nu
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Andreas V.V - "Pagar"
Sänt: 2011-11-30 12:51 Ändrat: 2011-11-30 12:56:13
Det är så jävla larvig regel att det är sjukt.

Detta kommer ju bara bidra till att de som behöver en varning kommer gå ut och kapa en spelare istället = mer eventuella skador.

Fan vilka jävla nötter, trött man blir.

Edit: Dock kan man ju faktiskt göra det lite smidigare då man vet om att reglerna är upp-och-ner, tex dra i tröja eller en liten obstruktion bara.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: den närkingska älgen
Sänt: 2011-11-30 11:59
Även om det var uppenbart vad han var ute efter går det inte att bevisa. När Ramos och Arbeloa (var det han?) gjorde det mot Ajax var det tydligt när Adan sprang till Iker som viskade ut ordern till dem. Dessutom erkände de väl? Jag känner mig rätt lugn, Pique kommer nog att spela klassikern.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana80
Sänt: 2011-11-30 11:36
Aha Pique riskerar att missa El Clasico! Seriöst hur dum får man vara? Han kunde för fan tackla en spelare istället som Alonso gjorde mot A.Madrid och då hade det inte blivit något snack om det.. Är otroligt besviken på Pique.. Är helt 100 på att han kommet få en extra match..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Essienesque
Sänt: 2011-11-30 10:56
Varför svarar folk på Comprendes inlägg? Han trollar då varje inlägg är negativt laddade och alla handlar om hur hur dåligt Barcelonas spel är och hur dåliga motståndarna de möter är för att driva upp orimliga förväntningar på vad som skulle vara godkänt inför varje match.

Låt trollet trolla för sig själv.
8 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2011-11-30 10:18
Till exempel.
Tumme upp Citera Länktips: www.dawn.com/2011/06/18/uefa-to-hit-yell....
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2011-11-30 10:16
elbraco-

Jag har aldrig hört om ett sånt fall, men det kan alltid börja någon gång. Vi har ju sett många märkliga beslut av förbundet under alla år som gynnar/missgynnar olika klubbar. Tror knappt att det händer nu med Pique, men det skulle inte förvåna mig.

Uefa hade diskussioner om den här saken. Man har varit nöjd med böter men aldrig extra avstängning. Tom ett medvetet rött kort (obs rött) av Ramos o Alonso slutade förra säsongen med böter och inte andra straff.
Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan y Thiago
Sänt: 2011-11-30 08:56
har det hänt tidigare att någon har fått en extra match avstängning pga gult kort?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gio Style
Sänt: 2011-11-30 05:10
Comprende

Du verkar allt vara en bitter man!
Man får ta med sig det positiva. Vi är tillbaka på vinnarspåret och samtliga tre anfallare som spelade från minut 1 nätade. Det var otroligt viktigt.

Sen kan man inte förvänta sig att spelet går från under all kritik till fyrverkerier på 3 dagar. Det här var ett steg framåt och vi har fortfarande några matcher kvar tills El Clasico. Förhoppningsvis tar vi några kliv framåt även nästa match.
Ingen har påstått att vi efter den här vinsten är världsbäst. Tvärtom så är många fortfarande kritiska till spelet, men man får väl glädjas åt 3 poäng, 4 mål framåt och 0 insläppta.
Ta med dig det positiva också!
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91
Sänt: 2011-11-30 03:17
comprende

Jo visst det kan man tycka, men samtidigt kanske det krävdes en förlust för att spelarna skulle inse att dem måste höja sig.
Istället har vi tidigare under säsongen trots att vi spelat dåligt ändå lyckats vinna eller åtminstone fått kryss, som sagt ibland kan en förlust vara det som krävs för att ett lag ska börja prestera igen.

Förra året förlorade vi mot Hercules och efter det inledde vi en grym period, sen efter ett bra tag kom något poängtapp igen och efter det fortsatte den fantastiska formen igen, så vi får hoppas samma sak händer i år.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: comprende
Sänt: 2011-11-30 02:12
Blaugrana91

I så fall borde den här matchen kommit betydligt tidigare.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91
Sänt: 2011-11-30 02:07
comprende

Har jag sagt att den här vinsten betyder att vi är världsbäst eller?
Det enda jag sa var att den här matchen på förhand var en perfekt match att få igång spelet samt anfallarna, och nu i efterhand så lyckades man ju delvis med detta. Som sagt det är en bra början.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: comprende
Sänt: 2011-11-30 02:01
Fast skillnaden var att Alonso gjorde det mindre tydligt, där poängen ligger.

Blaugrana91

Vad det spelar för roll att vi mötte Rayo? Spelarna hade slagit dom om man hade spelat på 40 procent. Vinsten var skön men det är ingen match man ska utgå ifrån när det gäller någonting. För dåligt motstånd helt enkelt.

Hade vi inte förlorat i Lördags så hade jag kanske varit lite gladare, men tyvärr.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: II Barça II    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-11-30 01:58
Går man efter regelverket så ska även Alonso stängas av i två matcher. Han tog ett "taktiskt" kort mot A. Madrid och missar nästa match.
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91
Sänt: 2011-11-30 01:53
comprende

Vad spelar det för roll att vi mötte Rayo? Vi vann och vi vann stort och det var det viktigaste, vi behövde få igång spelet samt anfallarna och det lyckades vi hyffsat med. Det är en bra början allafall.

Seriöst du ska alltid ha något att klaga på eller?
8 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca4eva    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-11-30 01:41
comprende

Håller med.
1 Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Röda Bollens 20-årsjubileum
Cavani räddade poäng på övertid
Oakland vann viktiga mötet
Lightning utklassade Penguins
Guangzhou Evergrande mästare
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies