fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 36855 | Medlemmar: 179238

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847519 INLÄGG. JUST NU 13 INLOGGADE.
Namn: elbraco - Bojan y Thiago
Sänt: 2011-11-01 21:02
tycker inte om Plzen alltså, tyckte inte om dom hemma heller. Inga avslut på mål dock men ändå så var dom ganska farliga.
detta blir ingen walk in the park.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Skippstripps
Sänt: 2011-11-01 21:02
många som frågar efter stream, hoppas ni vet att matchen går på 10:an men antar att ni vet det...
Tumme upp Citera
Namn: Thiago en mi corazón!
Sänt: 2011-11-01 21:02
Härligt Valdes!
Tumme upp Citera
Namn: AndreD - Ànims Afellay
Sänt: 2011-11-01 21:01
VAAAALDEESS!!!!!!!!!!! Världens bästa målvakt en mot en.
Tumme upp Citera
Namn: barca#1
Sänt: 2011-11-01 21:01
Tack Valdés!!!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gonzalez_Barca
Sänt: 2011-11-01 21:00
VALDES!!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ronaldinho Jr.
Sänt: 2011-11-01 20:55
Halvdan start, hoppas verkligen att Valdes får slå rekordet, med andra ord hoppas inte vi släpper in nåt i första!

Tycker ni inte att Cuena är ganska lika allas vår Oleguer. Och då menar jag inte spelstilen!! :P
Tumme upp Citera
Namn: AndreD - Ànims Afellay
Sänt: 2011-11-01 20:52
Valencia 1-0 efter en minut. Härligt!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Cuule * Thiago Alcantara
Sänt: 2011-11-01 20:49
nån stream med HD kvalite , elr ja .. grym kvalite ! :D
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca4eva
Sänt: 2011-11-01 20:48
Danne - Culé - 26

Tackar!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Narvalen
Sänt: 2011-11-01 20:46
Man tackar!

0-9, Messi gör 7.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Danne - Culé - 26
Sänt: 2011-11-01 20:45
Helt ok veetle stream, engelsk
Tumme upp Citera Länktips: www.rojadirecta.me/goto/www.cqcfutbol.eu....
Barcelona Namn: nemo
Sänt: 2011-11-01 20:43 Ändrat: 2011-11-01 20:44:06
Någon som har länk till en bra stream?

*Edit* Här kommer några streams:

http://bit.ly/nmJHDZ http://bit.ly/o5trGL http://bit.ly/uFQ7DR http://bit.ly/uoO0GW http://bit.ly/qlz4Ae
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Narvalen
Sänt: 2011-11-01 20:43
Är det någon som hittat en acceptabel stream och har lust att dela med sig?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: den närkingska älgen
Sänt: 2011-11-01 20:40
Fan. Mitt internet hemma är dött så jag har inte hängt med i något sedan i söndags. Hatar när det händer.

- Såg Ballon d'or nomineringarna. Det är fan ett skämt. Att spelare som Silva inte är med medan den där Neyamar är det. Finns andra exempel också, såklart. Saknar dessutom RvP, hans kalenderår 2011 har ju varit galet.

- Kul elva ikväll. Fan vad grymt det är när man kan vila spelare som Xavi, Iniesta och Villa och laget ändå känns riktigt bra. Härligt.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelonito / Lucho Enrique 21
Sänt: 2011-11-01 20:39
Framtidens mittfält... Alla som tyckte att Cesc skulle stoppa Thiagos utveckling. Så fel vi alla hade!

Thiago och Cesc har inte alls samma roll i Peps bygge, man blir hoppfull.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca-nist
Sänt: 2011-11-01 20:39
Roligt och se vad experter tippar om vilket lag som vinner CL i år !
Tumme upp Citera Länktips: gfx.aftonbladet-cdn.se/image/13869467/64....
Barcelona Namn: Magicman
Sänt: 2011-11-01 20:38
stream till Sopcast ?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91
Sänt: 2011-11-01 20:25
Intressant elva, härligt att äntligen ordinaire backlinje får spela.
Lite konstigt dock att Villa sitter på läktaren, dock har han spelat ganska mycket den senaste tiden, så kanske bra att han får vila lite.

För övrigt riktigt kul att Sanchez är med på bänken!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10
Sänt: 2011-11-01 20:23
Inressant elva. Det är nog bara Pep som även om han har tre anfallare borta sätter en fjärde på läktaren. Kul att ordianrie backlinjen får chansen igen, och Thiago, Busquets och Cesc får spela tillsamans på mitten. Dock kan man tycka att det är tråkigt att inte Xavi och Iniesta startar, nu har de bänkats två matcher i rad.

Men Cuenca alltså från start igen. erkligen roligt för honom.
Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan y Thiago
Sänt: 2011-11-01 20:21 Ändrat: 2011-11-01 20:22:22
Hoppas Thiago får mycket frihet idag och slipper det defensiva ansvaret. Viktoria lär inte kunna hot speciellt mycket ändå, och nu har vi ordinarie backlinje plus Busquets. hans spektakulära offensiv vore klart mer sevärd än motsatsen.

Hans patenterade sulrullningar mixat med lite brassefotboll i kombination med Fabregas magiska kontroll och spel och de bådas samspel med Messi... *ståfräs*. Lägg till en konstant löpande Adriano med superskottet på det och den potentiellt skrällande Cuenca på det. Wonderful!

comprende

RvP har gjort 30 mål på de 32 senaste. Det är inte långt ifrån vad Messi har gjort...i ett sämre lag dessutom.
Håller visserligen med dig om att Di Natale och de båda Silvas ska vara med men ändå.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: comprende
Sänt: 2011-11-01 20:19
Fan vad gött med Sanchez tillbaka !


Sen vad alla ska skrika efter RvP i top 23. Hell no, är inte Zlatan, Di natale, Silva, Thiago Silva m.fl så ska han fan inte vara där !
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: R.E.M. god bless them    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-11-01 20:19
Kolla på villas defensiva egenskaper, dom är världsklass, och som vänsterytter är han given tills dess att alexis lärt sig försvaret. Aå jäkla trött på er som klagar på keita å villa, keita va grym mot real förra året å var en av anledningarna att vårt mittfält hade tyngd å kunde stå emot komtringar, villa "avgjorde" cl finalen å var en av faktorerna varföe vi gick viadare mot arsenal, om ni e riktiga cules, stop hating, see möjligheter istället
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Éluc
Sänt: 2011-11-01 20:19 Ändrat: 2011-11-01 20:19:27
Bara för Pedro att bli kvitt sin skada så snabbt som möjligt, för sedan har vi egentligen full trupp. Afellay är visserligen långtidsskadad men Cuenca lär nog fylla den platsen ganska så bra.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.70-ligan
Sänt: 2011-11-01 20:16
Ja, att Pep vilar nyckelspelare och ger andra chansen är bara bra och visar på att han har förtroende för truppen (utom för Fontas). Tycker bara det är konstigt att Villa ställs över helt, men å andra sidan, är Alexis redo kanske han bör få några minuter istället
Tumme upp Citera
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2011-11-01 20:16
Hoppas för övrigt vi får se Alexis göra ett inhopp. Riktigt skönt att han åter finns tillgänglig.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2011-11-01 20:14
Fantastisk startelva, riktigt spännande. Kul att Cuenca får chansen från start för tredje matchen i följd, det är han onekligen värd.

Och sist, men inte minst, tack Bate!

Andreas

Håller med dig. Villa förtjänar inte att få spela ikväll, helt rätt att ställa över honom. Det får honom nog att tänka över ett och annat.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: el Maestro!
Sänt: 2011-11-01 20:13 Ändrat: 2011-11-01 20:14:52
"Frågan är varför Iniesta ständigt ska vilas?.."

Skälet är att även andra spelare ska få speltid.
Tycker du att Cesc ska förpassas på bänken? Thiago, o.s.v.
Det tycker jag inte. Alla är bra spelare som skulle kunna ta plats i vilket annat lag som helst. Pep måste rotera. Det är rätt tänkt enligt mig.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Smogen
Sänt: 2011-11-01 20:12
Tycker det är bra att Villa, Xavi o Iniesta vilas, lite förvånande, men bra. Det är ett enormt tufft matchande och vi behöver spelare som är fräscha. Hoppas vi kan vila Messi någon match snart också, även om jag hatar att inte få se honom på plan när Barca spelar.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: VizzlA-"Tots Units Fem Força"
Sänt: 2011-11-01 20:06
Frågan är varför Iniesta ständigt ska vilas?..han var ju i grym form när han fick spela och nu så har han ju inte slitigt ut sig på sistone..
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad9423214
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Espanyol9243-410
14Getafe923419
15Girona9234-59
16Deportivo9225-88
17Eibar 9216-177
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
New York, ligaspel och frysboxar
”Njöt av att sätta dit Man United”
Oakland vann viktiga mötet
Hertha Berlin bärgade en poäng
”Då är de kungar resten av livet”
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies