fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 54455 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847489 INLÄGG. JUST NU 15 INLOGGADE.
Barcelona Namn: DM1982
Sänt: 2011-10-15 15:02
Måste säga att det filmas rätt friskt i den här matchen. Kanske läge för anglofiler att sluta snacka om filmningar i spanska ligan, det är ju inte så mycket bättre i engelska ligan.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Der Afro
Sänt: 2011-10-15 14:54
Jag har blivit av med mitt konto på MAxxed football forums där jag brukade ladda alla Barcelonas matcher (det blev en bugg när jag bytte e-mail).

Om någon har ett konto ni ej använder köper jag det gärna av er. Skicka ett PM så fall!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2011-10-15 14:44
Salcini -

Hehe, jag kan tänka mig.
Men jag kommer faktiskt inte ihåg den där soloräden. Går inte att memorera allt i mitt huvud.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2011-10-15 14:41
Riktigt skit fotboll som ni skriver. Vad är det som har hänt med rivaliteten. Det brukar vara betydligt tuffare närkamper och förstås mer gula och röda kort (jag menar inte att jag önskar mig kort, men det är ett tecken på stark vilja).

känns mer som en snäll och gullig afton match på Henfield med lite sol o mys.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Alvés - Por Que?
Sänt: 2011-10-15 14:34
Herregud att folk säger att detta möte är världens största och bästa.. Barcelona Valencia som var för någon vecka sen var ju helt sjuk jämfört med denna, kunde blivit mål i varje anfall då. Och Valencia bjuder på match dom spelade ut oss i vissa perioder..

Idag så har Pool haft ett skot på mål av Suarez annars har de inte varit någon avslut.. ett skämt det är vad engelsk fotboll är..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: den närkingska älgen
Sänt: 2011-10-15 14:31
Ingen höjdare till match det här. Båda lagen ser ju skitnödiga ut och även om de ligger på försvar slår de ju bort på tok för mycket passningar. Inte toppklass på långa vägar.

Någon mer som noterat att Gerrard verkar skaffat sig ett klassiskt engelsk träben under sin rehabperiod? Visst, han hade ju inte världens bästa teknik innan han var skadad heller, men nu kan han ju knappt ta emot en boll. Katastrofalt.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Heywood Jablome - Por qué, Messi?
Sänt: 2011-10-15 14:30
Det är extremt svag fotboll från matchen mellan Liverpool-United. Förstår inte syftet med den typen av fotboll där man samlas på mittfältet och försöker att vinna andra bollarna.

Inte konstigt att spansk fotboll dominerar. Hade de spanska lagen fått de pengarna som finns i England hade La Liga varit en superliga utan dess like.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: DM1982
Sänt: 2011-10-15 14:27
Jämför man Liverpool-ManU med matcher mellan Real, Barcelona och Valencia så är det klasskillnad och då menar jag till Spaniens fördel. Visst kanske det är lite tuffare i England men när det gäller teknik och spelintelligens så är det verkligen skillnad. Vad man än tycker om Real, det är ett klasslag med väldigt duktiga spelare. De spelar fotboll på en väldigt hög teknisk nivå, samma sak med Barcelona och Valencia.

Intensiteten har försvunnit ganska mycket från det engelska spelet och tekniskt har de aldrig varit i närheten av Spanien. Visst är det bättre än 70-taltes brunkanivå men det är inte speciellt bra nu heller.

Jag brukar se fram emot toppmöten i engelska ligan men det är tyvärr rätt trista matcher nu för tiden. Och då ska det här vara ett "hatmöte". Inte för att jag ger mycket för den senaste tidens möte mot Real (båda lagen går för långt) men det här är ett tamt möte. Händer inte mycket.
Tumme upp Citera
Namn: BB-Barceloneta    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-10-15 14:13
elbraco

Håller helt med, värdelöst hittills
Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan y Thiago
Sänt: 2011-10-15 14:11 Ändrat: 2011-10-15 14:12:30
då kan man ju fråga sig om de båda "topplagen" har besökt engelska divion tre i veckan för dom spelar fan som en påse hundskit båda två. Att pool inte har något befintligt spel visste man sedan tidigare men jag hade iaf lite hoppp om att United kunde bjuda på något.

Ska fanimej sätta på typ Numancia - Almeria för att förmildra abstinensen av det uteblivna PASSNINGSSPELET och ANFALLSSPELET för i den här matchen verkar det inte som man kommer få se något.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Salcini
Sänt: 2011-10-15 14:11
Barcadinho:

Och utan Pinto i den matchen hade vi ju aldrig fått se en målvakt ge sig ut på en liten solo-räd med ett översteg som höjdpunkt. Fantastisk underhållning!
Tumme upp Citera
Namn: BB-Barceloneta    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-10-15 14:07
"Har Downing besökt Busquets i veckan eller?"

Haha rätt skön kommentar från Liverpool forumet :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Éluc
Sänt: 2011-10-15 14:06
Inte en enda riktigt målchans hittills heller.
Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan y Thiago
Sänt: 2011-10-15 13:58 Ändrat: 2011-10-15 14:03:00
vilken träbensmatch det är hittills. Lär man sig inte att passa medspelare som står 2 meter eller närmare i England eller vadå?

Haha, man vet att det är en ENGELSK stormatch när spelaren med bäst fotarbete på plan är en spansk målvakt (reina - inte de gea). Seriöst...
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Éluc
Sänt: 2011-10-15 13:53
Fyfan för antalet felpass i den här stormatchen. La Ligas mittenlag har fan bättre passningsspel än detta.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.70-ligan
Sänt: 2011-10-15 13:45
Guardiola: "Will Pinto [whose contract expires] stay? It's great to have him, I'd recommend the club to renew him for another year" #fcblive
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2011-10-15 13:40
Att ha spelare bara som moral spelare håller inte i längden.
Milito, Sylvinho osv. Ok en extra säsong, men sen måste man gå vidare.
i frågan om en målvakt kanske kan det dra mer på tiden. Andremålvakter brukar spela väldigt lite.
Pep var inte heller tvungen att spela Pinto i finalen mot real. Han kunde köra med Valdes. Men Pep ville köra enligt traditionen i CdR.
Jag tror inte att Valdes skulle rädda nickmålet. Det gick högt upp i nättaket. Svårt för Valdes med sådana bollar.
Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan y Thiago
Sänt: 2011-10-15 13:20
Barcadinho

såg det med ;) ibland pratar han om city på sina spelningar.
Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=aA-qIa-r6WM....
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2011-10-15 13:00 Ändrat: 2011-10-15 13:30:44
En liten kul anekdot (OT men ändå).

Noel Gallagher från Oasis var igår på Skavlan. Och ni vet kanske redan att hela deras familj är City anhängare. Han vägrade uttala namnet United på sina läppar. Han kallade United för "det andra laget" eller "det onda laget", men aldrig det riktiga namnet.
Jag tycker att det är lite små kul med sådana halvseriösa familj fotbollsfanatism.

Skönt att ligorna och Barca är igång igen. Svårt med bara landslagsfotboll, inte lika roligt.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2011-10-15 12:37
Absolut. Jag har aldrig påstått att Pinto varken är eller varit en dålig målvakt, men han är långt ifrån den nivån han höll under sin bästa period i Celta Vigo.

Pinto har en underbar personlighet och är en riktig motivationshöjare, men någon höjdarmålvakt är han inte längre.

Fast frågan är om vi skulle tjäna mer på att ha en bättre andramålvakt rent kvalitémässigt med tanke på vilken profil Pinto är i truppen.
Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan y Thiago
Sänt: 2011-10-15 12:26
sant, då var han väl typ 30 år eller något. men ändå, bevis på att han har varit en bra målvakt! ibland kan han göra sjuka reflexräddningar men tyvärr tror jag han får för lite speltid för att vara en stabil keeper.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2011-10-15 12:22
elbraco

Ungdomsdagar är väl och ta i, Pinto vann Zamoran 2005/06.
Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan y Thiago
Sänt: 2011-10-15 12:13
vann inte Pinto Zamoran med Celta Vigo i hans ungdoms dagar?
Tumme upp Citera
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2011-10-15 12:08
barcetia

Ja, jag är helt säker. Den där räddningen är enligt mig inte särskilt speciell, den ska han ta. Tycker inte Ronaldos nickmål i samma match borde vara omöjlig att ta heller.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca4eva    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-10-15 11:56
För en straffräddning, som dock var bra, gör han till en bra målvakt..mhm..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: barcetia - Asexis7
Sänt: 2011-10-15 11:46
addeh

Säker?
Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=KtXd6h01CII....
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2011-10-15 10:46
barcetia

Just det, en gång var. Pinto är inte det han en gång var, och oavsett om det beror på den ynka speltid han får eller åldern så är han ingen höjdarmålvakt.

1.70

Nej, Barça B spelar imorgon, hemma mot Guadalajara.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.70-ligan
Sänt: 2011-10-15 10:40
Btw spelar Barca B ikväll eller?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.70-ligan
Sänt: 2011-10-15 10:28 Ändrat: 2011-10-15 10:34:20
Jag sa aldrig att jag inte tycker Pinto är en bra andremålvakt för Barca. Visst har han kvalitéer! Och framförallt är det är få målisar i världen som skulle acceptera så lite speltid som han - och ändå vara en sån jäkla stämningshöjare. Han är unik i det avseendet.
Men han är fortfarande inte en optimal målvakt för Barca då han är svajig med fötterna.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10
Sänt: 2011-10-15 10:13
Jag har aldrig tyckt det är särskilt nödvändigt med en riktigt duktig andramålvakt då han ändå bara spelar 5-10 matcher per säsong. Pinto är en helt okej målvakt som höjer moralen i laget enormt och framförallt accepterar att han sitter på bänken 90 % av alla matcher på en säsong. Det sistnämnda är det inte många som gör, och därför är Pinto nästintill perfekt enligt mig.
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Hubocan flyttar till Trabzonspor
Bra insats men poängen uteblev
Spektakulär Le Classique – en svensk målvaktstavla
Pochettino överraskar igen
Två mål av Robinho vände derbyt
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies