fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 47845 | Medlemmar: 179237

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847493 INLÄGG. JUST NU 18 INLOGGADE.
Namn: Barcelonistas
Sänt: 2011-08-14 22:59
Tycker vi har dominerat hela matchen, madrid kommer med sina distansskott, och omställningar. Men i ärlighetens namn skapar dom nada, tycker vi har kontroll på det hela ganska bra.
Tumme upp Citera
Namn: ,Sami
Sänt: 2011-08-14 22:59
Fabregas klar helt sjukt!! Jaaaa
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91
Sänt: 2011-08-14 22:58
WTF Cesc klar?? Haha ofta dem går ut med det i paus. Haha
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Éluc
Sänt: 2011-08-14 22:58
Står väl inte på hemsidan än?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Andreas V.V - J.Lo
Sänt: 2011-08-14 22:57
1-2 ledning i paus totalt orättvist och Cesc klar.

Tror jag fäller en tår.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: J.Guardiola- King
Sänt: 2011-08-14 22:57
Sjukt dåligt spel men Barca leder, sjuktttt skönt!!!!!!! Håll detta nu
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ride_The_Big_One(6) Thiago mot Gago = Big success!
Sänt: 2011-08-14 22:57
Jag satt precis och fundera om Barcelonas fys träning varit på dekis, men de sparar på krutet när de väl vaskas chanser. Annars har väl Madrid gameplan med att vinna boll och sätta igång anfall varit mer framträdande än Barcelonas om man jemför med normal standard, men resultatet har vi på våran sidan vilket är glädjande. Sätter Pep in Xavi för att kontrollera mitten i 2a eller forsätter han med samma mittfält?

Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Smogen
Sänt: 2011-08-14 22:57
Waow! Galet art Cesc plötsligt är klar. Helt sjukt!
Man tycker ju det borde funnits lite rykten om en sådan transfer, men här har det ju varit helt tyst!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91
Sänt: 2011-08-14 22:57
Real har spelat bra ja, dem har spelat som dem gjorde i Cupfinalen, dvs pressat oss ordentligt, dock har dem inte "spelat ut oss" som något pucko kom in och sa här. Dock har dem gjort ett stort misstag, dem pressar på som galningar och springer som halshuggna hönor, detta tar energi och blir krävande i längden.

Barca har inte spelat så värst bra, vilket kanske inte är så konstigt eftersom det lag vi spelar med inte har spelat ett dugg tillsammans knappt innan den här matchen, Real däremot har hunnit spela ihop sitt lag under försäsongen. Trots det leder vi med 2-1, det om något visar hur starka Barca är.

Tycker för övrigt Sanchez skött sig bra. :)
Tumme upp Citera
Namn: ,Sami
Sänt: 2011-08-14 22:57
Välkommen hem Fabregas!!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Dinho, Messi
Sänt: 2011-08-14 22:57
Fan vad man saknar Busquet en match som denna. Den enda av backarna och dm (Keita) som lyckats få upp några bollar har varit Abidal och det genom att löpa upp med bollen. Byt plats på Thiago och Keita i uppspelsfasen!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: II Barça II
Sänt: 2011-08-14 22:56
Välkommen hem Fabregas!
Tumme upp Citera
Namn: barcarobin
Sänt: 2011-08-14 22:56
Tja.. vad ska man säga? bra lag har tur och dåliga lag har inte turen på sin sida när det behövs ?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Canaletes
Sänt: 2011-08-14 22:56 Ändrat: 2011-08-14 22:56:53
SÅ FACKING GLAAAAD!!! fortsätt såhär Barca VAMOOOOS!!!!! :D

Visst vi har haft flyt men va inte pessimistiska snälla. Por que pessimistiska? Pooor que?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: el Maestro!
Sänt: 2011-08-14 22:56 Ändrat: 2011-08-14 22:57:53
Rambla~//

Tack för det! En ledning som man inte förtjänar och så detta. Underbart...

"Arsenal manager Arsène Wenger said: "We have been clear that we didn't want Cesc to leave and that remains the case. However, we understand Cesc's desire to move to his home town club and have now accepted an offer from Barcelona. We thank Cesc for his contribution at Arsenal and wish him future success."
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mascherano
Sänt: 2011-08-14 22:56
Fabregas klar för Barca!!
Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan y Thiago    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-08-14 22:55
Wtf? Officiellt i halvöek? Vadan detta?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~
Sänt: 2011-08-14 22:55
Tänk om Pep hade ändrat lite på sin filosofi att ibland kanske spela lite avvaktande som Madrid oftast gör. Fatta vad dödligt gifta omställningar vi skulle haft.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Zamboza
Sänt: 2011-08-14 22:55
Här svor man vid real ledning över varför Pep bänkar så många startspelare och dessutom börjar med 4 spelare som tränat i mindre än en vecka och dessutom slarvigt passningsspel över hela banan, så vänder barca till 2-1 och vilka mål dessutom, speciellt Villas. Real spelar med sjukt högt press och det finns inte en chans att dem kan hålla det i 90 minuter. Sist dem spelade så här mot oss var i cdr finalen och där orkade dem bara i 45 minuter. Ser dock andra halvlek likadan ut som första lär real peta in ett eller två mål. Skärpning i andra och gärna Xavi in tidigt så vi får kontroll på spelet för Thiago slarvar otroligt mycket.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: teps04
Sänt: 2011-08-14 22:55
Official: Cesc Fabregas will tomorrow undergo the medical tests and sign his contract #fcblive
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: comprende    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-08-14 22:55
Finns bara en som jag vill få ut och det är Dani Alves han är fortf på semester. Fy satan vad loj han är
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Antonio Puerta
Sänt: 2011-08-14 22:55
Såg att det var någon som kritisera Thiagos första halvlek, kan hålla med dig att han har vart slarvig osv och inte "mogen" nog, men det är så han blir bra vi ger våra chansen vi "låter" dem misslyckas för att lära sig sedan och bli en bättre spelare. att spela mot sånt motstånd gör dig bättre när du tänker bakåt sen. Så nej Thiago har vart bra men kan vara bättre.

Håll i det här nu !
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.70-ligan
Sänt: 2011-08-14 22:55
Jag bryr mig egentligen inte mycket om den här titeln, som sagt. Men fyfan vad sjukt! Nu slipper man iaf vara rädd för total förnedring (vilket inte hade varit så konstigt när man spelar totalt ur matchform mot världens bäst bästa lag), vinner vi titeln är det bara extra bonus och såklart förbannat gott!

Vårt passningsspel är inte igång som det brukar, spelarna är varken tillräckligt tränade eller bekväma i positionsspelet ännu - men vi har individuell kvalitét ;)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: GerardPiqué3    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-08-14 22:55
Jävla vändning, grymt tur men grymt skönt :) Sanchez ser pigg ut, men mittlåset är det som oroar. Hoppas allt blir bättre i andra, ska man va realist har vi sjukt tur som leder ;D
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: FabregasBelongsToAFC
Sänt: 2011-08-14 22:55
Sista gången jag kan skriva med detta nickname här! Grattis till årets värvning :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mascherano
Sänt: 2011-08-14 22:55
Rambla~
Fabregas klar för Barca!!!!!
Tumme upp Citera
Atlético Namn: FC Barcelona en Mi Corazón
Sänt: 2011-08-14 22:54
Yaya24

tvinga mig
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: el Maestro!
Sänt: 2011-08-14 22:54
Heheh, Barca har haft två skott på mål. Bägge gick in i mål. Det är effektivitet det!
Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan y Thiago    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2011-08-14 22:54
Riktigt orättvis ledning. Vi behöver spela fan så mycket bättre om vi ska vinna över 90 minuter. Dock är bortamålen guld värda! Grande Villa, que golazo! Messi har visat klass de (få) gånger han haft bollen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Katalano
Sänt: 2011-08-14 22:54
Varför spelar de med sorgeband idag?
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Agenterna gör mycket nytta”
”Tidernas mest framgångsrika”
Hertha Berlin bärgade en poäng
Oakland vann viktiga mötet
Två mål av Robinho vände derbyt
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies