fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 30520 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847478 INLÄGG. JUST NU 13 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Oleguer Presas-King of Barcelona
Sänt: 2011-05-31 20:33
Mäktig video när Villa gör sitt mål :)
Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=MvPFhNXmMyc....
Barcelona Namn: Frodo
Sänt: 2011-05-31 20:24
Fernando Gago - King Of Barcelona & Hetfield

Det kommer spåra ur med marängerna bland kommentarerna. Men Xavi har helt klart gått om Raul. Frågan är om inte Iniesta också har gjort det.

Ju mindre Realspelare det är i startelvan desto bättre borde det gå. Oljetankern Xabi Alonso måste bort och egentligen spelar väl Casillas endast på grund av sin symbolik för Spanien. Med tanke på att Spanien försöker spela som Barcelona bör både Valdes och Reina gå före honom då de är mycket bättre med fötterna. Den dimensionen förlorar Spanien då Casillas bara tjongar iväg bollarna.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91
Sänt: 2011-05-31 20:14 Ändrat: 2011-05-31 20:15:48
Vi behöver inte vara oroliga, Thiago kommer inte säljas. Det finns plats för både Cesc och Thiago.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2011-05-31 20:14
Inte alls så stor chans att vi blir av med Thiago. Guardiola är inte blind, bli inte oroliga. Thiago kommer att få sin chans minst en säsong till (minst).

Men med Bojan är det ett problem. Han har fått sina säsonger i laget utan att kunna ta det stora klivet. Han kommer förmodligen försvinna nu, antigen på lån eller försäljning med option.
Man såg under festerna på CN och också när laget firade titeln på Wembley att Bojan var låg och inte helt nöjd. Jag tror att han själv insett situationen. Han måste röra på sig för att kunna spela mer. Bojan försvinner och en annna ersätter honom (kanske Rossi), är min magkänsla.
Tumme upp Citera
Namn: Fernando Gago - King Of Barcelona
Sänt: 2011-05-31 20:14
Hetfield

Nu kommer säkerligen någon säga, han måste prestera i en annan miljö.

Alternativt kommer dom säga att Raul var bättre, för han var bra så mycket längre. och då helt plötsligt är det förra argumentet utkastat genom ett fönster.
Tumme upp Citera
Namn: hlassfqwre
Sänt: 2011-05-31 20:13
Synd att direkt när man skriver i detta forum så blir man påhoppad, besviken om jag ska vara ärlig..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ride_The_Big_One(6)
Sänt: 2011-05-31 20:12
Vart får aftonbladet allt ifrån?

Borde vara olagligt att skriva sånt strunt.
Tumme upp Citera Länktips: www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/i....
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2011-05-31 20:10
FB- King of Barcelona

Hehe, du hade rätt, det har gått knappt 15 min och "Spaniens bästa spelare genom tiderna är väl att ta i. Han har ju bara dominerat sedan em 2008. "

Xavi är mycket större än Raul och är den största spanska spelaren. Han har vunnit EM och VM, något som inte Spanien gjort, och dessutom vunnit priset som EM:s bästa spelare.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: H.Alavi - Magico!
Sänt: 2011-05-31 20:09
HugoBoss

På tablån på nätet står det att matchen visas 20:45 men på digital-boxen står det 20:30. Du får väl bänka dig framför tvn vid halv. ;)
Tumme upp Citera
Namn: barca löver
Sänt: 2011-05-31 20:06
Min första film
Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=ROiyt29MYCU....
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2011-05-31 20:06
Men skärp er, Pep har sagt att han tror på Thiago. Det finns en anledning till att han ska få flyttas upp till A-laget och få vara en permanent del i det.

Skitsnack, finns ingen chans att Thiago säljs. Inte heller Bojan.
Tumme upp Citera
Namn: Fernando Gago - King Of Barcelona
Sänt: 2011-05-31 20:05
Inb4 alla madridistas som börjar skrika om det sista MOhamed skriver i artikeln "Skribenternas spelare 4". Att Xavi är Spaniens bästa spelare.

Marängerna kommer vilja nämna Raul. För han var ju så jävla bra i landslaget.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2011-05-31 20:05
Det handlar inte om Messi mot Stoke el Birmingham. Det handlar om Barca mot Stoke el Birm.
Rooney skulle inte vinna PL, om han var en lagspelare i Stoke. Han klarar sig genom PL´s "tuffa försvar", eftersom han har 10 andra spelare som hjälper honom på plan.
Och Barca mot Stoke då? Jag gissar på ungefär 85 procent bollinnehav och lätt vinst med Messi och en del reserver på plan.
Jag undrar däremot hur Stoke skulle klara trianglarna.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Oleguer Presas-King of Barcelona
Sänt: 2011-05-31 20:03
Diskutera inte med hlassfqwre. Han är ett Unitedfan som är född -95. Jävligt bitter sådan.

Han är endast här för att propagera att PL är bäst.

Citerar Sentuary

"Messi inte klara sig i Premier League? Vad gjorde han för några dagar sedan med Premier Leagues bästa back? "
Tumme upp Citera
Namn: Fernando Gago - King Of Barcelona
Sänt: 2011-05-31 20:03
Om vi gör oss av med Thiago kommer jag börja gråta. Ser större potential i honom än Fabregas i Barcelona. Dessutom är han redan på plats och 4 år yngre.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: DM1982
Sänt: 2011-05-31 20:01 Ändrat: 2011-05-31 20:03:05
Skulle vara väldigt tråkigt om Thiago måste lämna Barcelona. Jag skulle dock inte bli särskilt förvånad, det är ju inte helt ovanligt att Barcelona fuckar upp när de köper/säljer spelare. Skulle hellre inte förvåna mig om vi ger Thiago till Arsenal, plus en sjuhelsikes massa pengar för att få över Fabregas. Sedan om fyra år så köper vi tillbaka Thiago för ungefär lika mycket som vi ger för Fabregas.

Jag hoppas att Rosell är smartare än Laporta när det kommer till värvningar, nu gäller det för Barcelona att bli smarta med spelarköpen.

Och att Messi inte skulle fixa PL är bara trams. Titta bara på hur fint Silva kom in i PL, han är en viktig spelare för City och det hårda spelet bekommer inte honom särskilt mycket. Det finns en gäng med spanska spelare som klarar av den där ligan fint, varför skulle inte Messi fixa det?
Tumme upp Citera
Namn: hlassfqwre
Sänt: 2011-05-31 19:56 Ändrat: 2011-05-31 20:00:10
Det är väl inte det Rooney menar? Spelar man 38 matcher i en säsong i Premier League, jo, Messi hade säkert klarat av PL, men skönt att få alla dubbar på ditt ben varannan vecka, alltså = massor av skador = sämre o sämre.

Spelar inte Spaniens u-21 mot England idag? Isf vilken tid? Och spelar de Gea?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10 - Sergio Busquets, King of London
Sänt: 2011-05-31 19:51
Haha, Qatar hade ju i alla fall kunnat ta sig till VM med Pep:) Nej men hoppas Pep tar några års ledigt när han är klar med Barca då han verkar ta ut sig något oerhört på det här jobbet.
Tumme upp Citera
Namn: AndreD - Winning!
Sänt: 2011-05-31 19:49
Abbe.

Jag kan hjälpa dig skrika.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Abbe. - Gràcies Equip!
Sänt: 2011-05-31 19:47
"Barcelona are willing to listen to offers for Milito, Jeffren, Bojan, and Thiago, if that would be needed to fund the transfers. [rac1]"

Stämmer det sista namnet så vill jag bara skrika ut min frustration i ledningen öron. Och om Bojan och Jeffrens förväntade uttåg inte handlar om ett lån, alternativt återköpsklausul, så kan jag skrika lite till.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2011-05-31 19:45
Det har spekulerats en hel del kring ”Pep” Guardiolas framtid.
Nu skriver spanska Marca att han kommer att ta över som förbundskapten i Qatar.
Där ska han få en drömlön på 300 miljoner kronor – om året.

HAHA! Aftonbladet och Marca i en farlig kombination. Marca ska istället fokusera på att ge mål till C.Ronaldo och att manipulera bilder till Real Madrids fördel. Fyfan, dålig journalistik finns tydligen i alla länder.
Erik Niva sa det bästa: "As och Marca är ett skämt".
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2011-05-31 19:42
Vad är argumentet till att Messi INTE skulle dominera i PL? Inse fakta, använd hjärnan: Om en fysisk spelare ska kunna tackla Messi så måste den personen hinna ifatt Messi, hur många spelare får chansen att hamna i närduell med Messi?

Folk som har spelat med Messi och han fystränare säger att Messi är stenhård i kroppen, det är otroligt svårt att sega ner Messi eller att tackla ner honom.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Sentuary
Sänt: 2011-05-31 19:42
Messi inte klara sig i Premier League? Vad gjorde han för några dagar sedan med Premier Leagues bästa back?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Oleguer Presas-King of Barcelona
Sänt: 2011-05-31 19:38 Ändrat: 2011-05-31 19:38:48
Lol åt trollen inne på puertan diskuterar att Messi inte hade klarat sig i PL, inte är en av världens bästa spelare genom tiderna( jag bryr mig inte om han är det eller inte sålänge han presterar i Barca), att Ronaldo är bättre osv.

Varför måste Messi visa att han är bra i ett annat lag? Är det något måste eller? Så alla spelare som stannar kvar i sina klubbar är alltså inte bra? Tragiskt att läsa att Xavi, Iniesta, Messi, Pedro, Pique, Puyol, Valdes, Busi och andra spelare måste byta lag för att man ska veta om de är bra eller inte.

LOL åt trollen där inne verkligen. Gå och fira pichichin istället.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10 - Sergio Busquets, King of London
Sänt: 2011-05-31 19:32
Messi skulle antagligen totaldominerat PL också vilket spelare som Rooney inte fattar. Som Frodo säger så är det fysiska spelet så enormt överskattat i England, och massa små tekniska spelare är hur bra sosm helst. Helt övertygad om att Messi skulle passa i alla storlag i England och göra riktigt bra i från sig.
Tumme upp Citera
Namn: Fernando Gago - King Of Barcelona
Sänt: 2011-05-31 19:18
Spelar inte Spaniens u21 idag?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: HugoBoss
Sänt: 2011-05-31 19:12
H.Alavi

Tack så hemskt mycket för upplysningen. Var nämligen i Cypern och såg matchen och då är man väl inte så koncentrerad på spelet med lite alkohol i kroppen. :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Frodo
Sänt: 2011-05-31 19:12
elbraco - Bojan Krkic FCB's nr. 9.

"Det fysiska spelet" är jävligt överskattat i England. Zola var kung i PL för ett decennium sedan. Numera ser man lirare som David Silva, Modrid, Cesc, Nasri, Chicarito etc etc göra vad de vill i den ligan. Är man tillräckligt bra så är man. Man kan inte vara fysisk mot någon om man jagar skuggor.

Dessutom kan inget lag i PL mäta sig mot benknäckare som Pepe, Ramos, Arbeloa etc. Lag som Bilbao och Osasuna är tuffare än vilket lag som helst i PL.

Dessutom finns det något som kallas för gula och röda kort vilket Rooney verkar ha missat.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91
Sänt: 2011-05-31 18:43
"In a meeting with Barcelona representatives, no deal on Jose Angel could be found. For now, no new meeting was scheduled [el comercio]"
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: basaric - Julien Faubert - The old king of Madrid
Sänt: 2011-05-31 18:42
Det kan inte kännas bra för Real Madrid att Abidals döttrar har firat mer tittlar än deras lag dom senaste åren..
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Givetvis en hel del Messi”
Oakland vann viktiga mötet
”Många som känner sig slitna”
Bonuccis armbåge stoppade Milan
New York, ligaspel och frysboxar
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies