fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 37300 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847471 INLÄGG. JUST NU 12 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Rambla~
Sänt: 2011-05-12 14:29
Hetfield

Nu är ju dessa bonusar satta under Laportas era. De som fortfarande har kontrakt gällande från den tiden har ju så klart kvar samma bonusar i sina kontrakt. Hur det ser ut med de som förnyat sina kontrakt post Rosell kan vi inte vara säkra på.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2011-05-12 14:29
Grattis till Lucho och Atletico de Madrid. Nu kan man äntligen se en Atletico som inte böjer sig och låter Real Madrid få ta 3 poäng varje gång de möter varandra.

Rätt så bisarrt eller hur. Lucho går från Real Madrid till oss, från oss så tränar han Atletico de Madrid. Två lag som ogillar Real Madrid och vice versa :P
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Figeta
Sänt: 2011-05-12 14:25
Hetfield

Han skrev på kontraktet när han var som bäst och det visade han även i VM. Sen om man ska kolla vad spelarna presterat denna säsongen så kan vi nog flytta upp Abidal i min lönelista och ta ner Puyol.

Som du skriver så är det ett skämt att Valdes tjänar så mycket medans Buffon får små pengar. Tror det är samma sak med Del Piero och det visar bara vilket hjärta dem har för klubben. Xavi och Puyol tycker jag borde gå ner i lön för att visa tacksamhet för allt klubben gjort för dem.
Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan Krkic FCB's nr. 9.
Sänt: 2011-05-12 14:24
Barcelona B coach Luis Enrique will next season become the manager of Atletico Madrid. Both parties have reached an agreement. [marca]
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2011-05-12 14:19 Ändrat: 2011-05-12 14:20:26
Rambla

Man undrar ju varför Rosell och Co tänker betala monstruösa bonusar till grabbarna vid ligatitel och CL titeln när vi har en sådan ansträngd ekonomi. Jag tycker att man ska basera vartenda euro på vad man presterar, det är fan löjligt att även dåliga spelare ska få bonusar och höga löner bara för att inte bli sårade.

Figeta

Sett till hans namn så ska David Villa tjäna mycket, men om lönerna utgår ifrån vad man presterar så ska han inte tjäna så mycket.



Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Figeta
Sänt: 2011-05-12 14:04 Ändrat: 2011-05-12 14:20:05
Hetfield

Men Villa var ju hur bra som helst i Valencia och dominerade för Spanien i VM. Han är lätt värd den summan om man kollar vad han presterat tidigare men ingen visste att han skulle prestera så dåligt som han gjort om man jämför med det han visat tidigare.

Men som jag skrivit tidigare så tror jag fortfarande på att vi kommer få se den Villa man är van vid att se honom och det kommer förhoppningsvis vara nästa säsong. Ett exempel är Henry som också behövde en säsong för att anpassa sig och vi såg alla hur det gick sen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2011-05-12 13:54 Ändrat: 2011-05-12 13:57:44
Det är helt sjukt att Valdes tjänar 7-8 miljoner euro när Buffon tjänar runt 3-4 miljoner euro.

Om man ska gå efter prestationer så ska inte David Villa tjäna så mycket heller.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Figeta
Sänt: 2011-05-12 13:50
Rambla

Ja självklart är Busquets värd en högre lön efter att ha visat hur bra han är som spelare. Startar i både landslaget och hos oss men att han ska ha en lön som är lika hög som Pique och som är strax under Xavi,Iniesta är han inte värd.

Skulle jag sätta olika löneklasser i vår trupp så skulle det se ut så här.

Klass 1 = ca 12 milj euro
Messi

Klass 2 = ca 9-10 milj euro
Xavi,Iniesta

Klass 3 = ca 7-8 milj euro
Puyol,Pique,Valdes,Villa,Alves

Klass 4 = ca 5-6 milj euro
Busquets, Pedro, Abidal

Som ni ser så är det hela vår startelva jag tagit med och jag har utgått från vilka jag tycker vi är mest beroende av i laget. Busquets och Pedro kan mycket väl i framtiden gå upp i samma prisklass om Xavi,Iniesta men just nu så är vi inte lika beroende av dem. Abidal som gjort en strålande säsong var jag lite osäker på om jag skulle sätta honom tillsammans med Pique och grabbarna.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: Sherko
Sänt: 2011-05-12 13:41
Grattis till ligasegern Cules! Helt välförtjänt! Synd dock att det avgjordes så tidigt, dåligt av Real helt enkelt.

Grattis!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~
Sänt: 2011-05-12 13:36
Busquets förnyade sitt kontrakt för inte så länge sedan. Innan dess så var hans lön väldiigt blygsam. Efter en CL och Vm-titel på sin meritlista kan man knappast fortsätta avlöna honom så blygsamt oavsett om han blev uppflyttad från canteran eller inte. Vill man behålla spelare viktiga spelare, får man se till att hålla marknadsmässiga löner, annars drar de.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Figeta
Sänt: 2011-05-12 13:31
Hetfield

De spelare du nämner får en sjukt bra lön jämfört med vad dem borde få egentligen. Om vi ska jämföra oss med Real när det gäller lönefrågan så är dem mycket bättre på att snåla och inte ge dem de minsta lilla mer än vad dem förtjänar.

Kolla Robinho som var en utav deras bästa spelare. Dem kasta ut honom med huvudet före när han ville ha mer pengar. Pepe som krävde en summa som är mindre än vad Busquets har och ändå sa Real nej. Dem förhandlade och kom tillslut överens.

Tror däremot att Rosell kommer fixa detta. Ett ekonomiskt snille är vad han är och jag ger honom mitt förtroende när det gäller allt som har med ekonomi och göra.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~
Sänt: 2011-05-12 13:29
Lönerna är inte alls så höga som alla tror eller påstår. Det är prestationsbaserade löner. När stora bonusar betalas ut, som tex under triplete-säsongen, då räknas detta in som löner. Det är därför man fått för sig att Barca har de högsta lönerna. Jag misstänker att siffrorna är tagna från de två senaste säsongerna.

Xavis konrakt går knappast ut i sommar. Aftonbladet, gör om gör rätt. :P
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10
Sänt: 2011-05-12 13:28
Skönt att ligasegern blev klar igår, även om det var en riktigt tråkig match. Man såg på spelarna att de helst av allt bara ville spela klart matchen och därför stod de och rullade boll större delen av tiden. Läste också att bollinehavet låg på 83 % efter matchen, vilket måste vara något slags rekord.

Nu måste vi blicka framåt mot de nästkommande ligamatcherna där många reserver förhoppningsvis får speltid, men framförallt mot finalen i CL mot Manchester United.

I de två sista ligamatcherna hoppas jag att b-lagsspelarna Oier, Bartra, Fontás, Muniesa, Montoya, Thiago, Sergi Roberto och JDS alla får speltid, allt från att få ett inhopp på 10 minuter till att starta båda matcherna. Sen kan Deulofeu och Rafa få speltid också, men jag tycker de övre bör stå först i kön då de är äldre ocg åtminstonde spelar i Barca B. Utöver de så ska ju också de vanliga bänksspelarna få chnasen, t.ex Maxwell, Afellay och Jeffren.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2011-05-12 13:17
elbraco

Problemet är att laget har så pass högt tak när det gäller löner att även mediokra spelare som Maxwell, Milito, Keita osv. tjänar ohyggligt mycket i lön.

Man kan ju istället vända på saken och säga att trots att vi betalar så mycket i löner så har vi fått de flesta i startelvan för 0 euro, tack vare akademin.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Messidinho_10
Sänt: 2011-05-12 13:14
Vilket skämt det sägs att ManCity vill ha Xavi också!
Tumme upp Citera Länktips: www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/a....
Namn: elbraco - Bojan Krkic FCB's nr. 9.
Sänt: 2011-05-12 13:11
Hetfield

Håller med dig. Samtidigt, om alla spelare ska få lön baserat på sina prestationer, så ska Messi t.ex. vara världens bäst betalde spelare samtidigt som typ Milito ska tjäna en varm korv i månaden.
Lönskillnaden ska vara balanserad utan några grova skillnader så istället för att ge Messi en medioker lön och Milito den lön han förtjänar så ger man Messi en hög lön och konsekvensen blir ju att Milito också ska få bra betalt...
Tror inte det är bra för gruppsammanhållningen om löneskillnaderna är allt för stora.

Jag fasthåller ändå vid att Alves förtjänar sin lön. Världens för tillfället bästa back, överlägset. Tycker han gjorde en av sina bättre säsongen i Barcatröjan denna säsongen. Gillar han skarpt!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2011-05-12 13:07
Där har ni länken.
Tumme upp Citera Länktips: www.goal.com/en/news/755/europe/2011/05/....
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2011-05-12 13:04
“Despite their vast broadcasting income, Barcelona would have breached financial fair play last year, which is why the new regime are trying to cut back. The problem is the wage bill. They also got really carried away with the Zlatan Ibrahimovic deal and the fees paid to agents. They will be fine but they need to calm down a bit and they might have to let some players go if they want to bring in expensive players.” (Andy Green, author of financial football blog AndersRed)

Om Financial fair play regeln börjar gälla så ligger vi rätt så illa till, vi betalar mest i löner. Vi betalar 219 miljoner euro i löner, det är då mer än vad Real Madrid och Man C betalar. Är det verkligen så konstigt att Rosell snålade med att ge Alves lönen?

Det är sjukt att vi betalar så mycket i lön trots att vi har en sån liten trupp med rätt så mediokra bänkspelare.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Figeta
Sänt: 2011-05-12 12:59
addeh

Jag skulle inte ha något emot att värva Forlan i sommar. Han har fortfarande något kvar att ge och han skulle nog acceptera bänken hos oss. Han gjorde dessutom mest mål i VM så helt slut är han inte. Tvärtom så tror jag han kan komma tillbaks till sin form då han kommer bli hungrigare. Han har en fysik som kan jämföras med CR och att han fortfarande håller på denna nivån tror jag på fullaste allvar.

Ett annat alternativ är Kun Aguero som gjort det strålande nu på slutet. Ser hellre att vi värvar honom än spelare som Rossi,Sanchez,Neymar. Att ni ens nämner Neymar är det roliga. Till och med Bojan skulle vara nyttigare att ha i truppen än Neymar som är för ung och aldrig spelat på denna nivån tidigare.

Skillnaden med att värva Forlan typen och Aguero typen är att spelare som Bojan,Deulofeu inte påverkas lika mycket av de. Därför tycker jag att man antingen värvar EN stor stjärna som Sanchez,Rossi,Aguero eller så värvar man en rutinerad som Forlan och en mittfältare.
Tumme upp Citera
Namn: AndreD - Salud el Campeón!
Sänt: 2011-05-12 12:55
elbraco

Haha Hampus Hagman. Han "vikarierade" på fotbollskanalen under förra sommaren. Minst 10 stavfel och 20 grammatikfel i varje "artikel". Ta inte det han skriver på allvar, han är värre än Patrik Sjögren.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2011-05-12 12:46
elbraco

Jag utesluter inte att han stannar kvar i La Liga, Málaga exempelvis har pengar att värva honom, fast chansen att han tar en startplats där är inte heller maximal.

Tack. Insåg att den formuleringen gick åt pipsvängen, skriver om det lite. :-)
Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan Krkic FCB's nr. 9.
Sänt: 2011-05-12 12:42
addeh

Det är möjligt att han lämnar för spel i en mindre klubb i sitt hemland men jag hoppas ändå att han stannar. Han är en profil i spanska ligan och med tanke på hans sjuka fysik bör han klara av minst ett år till.

Grym artikel förresten - Iniesta bara växer och växer i mina ögon, men jag vet inte om uttrycket "slagit ned ett jordskalv" är helt korrekt :P
Tumme upp Citera
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2011-05-12 12:36
elbraco

Jag är dock nästan helt säker på att Forlán kommer lämna Madrid-klubben i sommar. Om Atlético värvar Piatti & Turan ökar konkurrensen kraftigt, och Forlán vill nog hellre avsluta sin karriär på fotbollsplanen än på bänken.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: MetallicA - ¿Por qué?
Sänt: 2011-05-12 12:32
Gratulerar till ligavinsten, ni förtjänade den!
Tumme upp Citera
Namn: elbraco - Bojan Krkic FCB's nr. 9.
Sänt: 2011-05-12 12:20
På Puertan spekulerar man om Xavi kan tänkas lämna för City i sommar.
Källa? yes - Aftonbladet.

Har alltid tyckt att Real är ett lag för IQ-reserven...
Tumme upp Citera Länktips: www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/a....
Namn: elbraco - Bojan Krkic FCB's nr. 9.
Sänt: 2011-05-12 12:17
addeh

Tycker Enrique bör ta över det lag där han har störst chans att lyckas. Eftersom han har lyckats så bra med Barcelona B, som enligt FM (kanske inte den bästa källan men men) tippades att åka ur Segundan, så bör han kanske ta över ett lag som inte räknas komma bland topp 5, d.v.s. Atletico eller Sevilla eller liknande. Förhoppningsvis baserar han valet på sina styrkor och svagheter istället för lönecheck och prestige.

Atletico har ett rätt bra lag och kan bli ännu bättre om Forlan kommer igång igen.
Det hade varit riktigt spännande om han tog över efter QSF.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca4eva
Sänt: 2011-05-12 11:49
Thiago, Afellay och förhoppningvis Deulofeu kommer jag få se mer av nu, med glädje
Tumme upp Citera
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2011-05-12 11:43
el Flaco

Jag hade gärna sett Luis Enrique ta över Atlético Madrid nästa säsong. Är det någon som skall vända deras losermentalitet till det bättre är det Lucho. Lyckas man även värva alla spelare det snackas om - Sílvio från Braga, Miranda från São Paulo, Turan från Galatasaray och inte minst Piatti från Almería - tror jag det kan bli riktigt bra.

Hoppas i alla fall Luis Enrique tar över någon större klubb likt Atlético, Sevilla eller Valencia istället för Sporting Gijón, där han visserligen har sitt hjärta, eller än värst Getafe.

---

Jag hoppas Thiago & Fontás, helst som mittback, får 90 minuter i de två återstående ligamatcherna. Har lite förhoppningar om att få se Rafinha & Deulofeu A-lagsdebutera också, läget är ypperligt. Spelare som Bartra, Muniesa & Sergi Roberto bör också få lite speltid nu när ligan är avgjord.
Tumme upp Citera
Namn: barca#1
Sänt: 2011-05-12 11:38
Jo, jag saknar också Eto´o jävligt mycket. Hans vinnarskalle och killerinstinkt i boxen gjorde honom omöjlig att inte älska. En fantastisk fotbollspelare och en skön person vid sidan av planen.
Lukau är ju väldigt lovande, men har inte han sagt att han inte vill flytta just nu?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ° VISCA EL BARCA °
Sänt: 2011-05-12 11:31
Jag skulle hellre vilja se ung forward som springer snabbt i djupled kommer in till oss, en som skulle kunna vara lik Eto'o.. men det finns inte så många att välja på, den unga lukako är ett grymt val som har en otrolig talang och karriär framför sig, han skulle kunna förbättras ännu bättre om han kom till oss... Sedan skulle jag inte vilja se en ny vänsterback snarare en ny mittback och sälja milito.. jag önskar att vi kunde köpa loss Kompany, en grym tung stark mittback.. som skulle kunna spela ist för puyol då och då, puyol håller klass fortfarande men känns skönt med en backup för honom, ist för att busquets eller mancherano ska spela i den positionen då puyol är borta... Men en anfallare annars känns önskvärd att ta hem Lukako är grym även eden hazard, men rutinen saknas ´kanske... svårt som sagt, Vi behöver tillbaka vår målspruttare (SAMUEL ETO'O)!!!!!
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Bra insats men poängen uteblev
Bonuccis armbåge stoppade Milan
En väckarklocka för Liverpool?
”Givetvis en hel del Messi”
Hubocan flyttar till Trabzonspor
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies