fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 27350 | Medlemmar: 179234

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847438 INLÄGG. JUST NU 13 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Hetfield- Megan Fox is a dude
Sänt: 2010-11-14 17:34
Barcelonito

Pastore är en mittfältare och Higuain är en spjutanfallare, var är likheten?
Mer passande jämförelse är väl Pastore vs Cesc vs Gourcuff.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelonito / Lucho Enrique 21
Sänt: 2010-11-14 17:32
Pastore gjorde hattrick idag för Palermo. Den spelaren är så sjukt bra och lär kosta oss en hel del om man väl ska köpa honom. Han är bättre än Higuain skulle jag påstå, och då är man riktigt jäkla bra.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10
Sänt: 2010-11-14 17:30
Viva la Pepa!//

Både när Iniesta passade bollen till Messi och när Messi rullade den i sidled till Pedro var det ingen Offside. Domarna vinkade för djupledsbollen på Messi, och då visade det sig på reprisen att han var över 1 meter ONSIDE.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Sandro
Sänt: 2010-11-14 17:21 Ändrat: 2010-11-14 17:37:56
Viva la Pepa

Jo om du ska kommentera om offsidesituationer så behöver du faktiskt lära dig offsideregeln.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Viva la Pepa!
Sänt: 2010-11-14 17:00
westinho

tack för ditt upplysande svar. däremot behöver jag inte lära mig offsideregeln, jag kommer tillbaka när jag känner för det
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: westinho
Sänt: 2010-11-14 16:55 Ändrat: 2010-11-14 17:04:56
Viva la Pepa!

Du kan inte ha mer fel. De vinkar offside när Xavi slår passningen till Messi, vilket är fel. Dessutom är Messis passning till Pedro inte offside, då Pedro ligger bakom Messi när passningen slås, det kvittar om passningen slås framåt.

Lär dig offsideregeln, sen kom tillbaka! :)

Edit: Man hör hur publiken skriker ut sitt missnöje innan Messi passar Pedro, vilket bara kan betyda att assisterande domaren redan lyft flaggan.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Viva la Pepa!
Sänt: 2010-11-14 16:48
Hallå kära cules, såg matchen igår och uppfattade det bortdömda målet som helt korrekt då de vinkar för offside när MESSI passar bollen till Pedro. Alltså är det offside när Messi passar bollen snett framåt till Pedro, vilket är en helt korrekt blåsning, och inte när Iniesta passar Messi fri i djupled.

Nån som har länk till klipp på situationen så man kan se om flaggan kommer vid Iniestas passning eller om den kommer vid Messis passning?

Härligt för övrigt med vinst samt att Villa fick göra en bra match:)

Tumme upp Citera
Barcelona Namn: westinho
Sänt: 2010-11-14 16:45
Pastore har gjort hattrick för Palermo mot Catania nu...det är en spelare man inte skulle tacka nej till precis.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2010-11-14 16:22
Hetfield

Jag är helt med på din poäng, och jag hade också fördragit en mer storväxt anfallare som skulle kunna luckra upp de murar som ofta motståndarlagen bildar. Skillnaden mellan Afellay och Jeffrén, Adriano, Bojan osv är att han har en hel del rutin, speciellt från landslaget. Sedan är han helt klart en bättre kantspelare än samtliga du räknade upp.

Med tanke på att priset verkar vara så lågt har vi ingenting att förlora på Afellay. Skulle det skita sig totalt kan vi sälja honom och förmodligen få en minst lika stor summa pengar.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield- Megan Fox is a dude
Sänt: 2010-11-14 16:13
Jag sa igår och jag säger det igen, köpet av Afellay löser fortfarande inte problemen som vi har mot defensivt starka lag.

Vi har redan vindsnabba spelare som kan spela på kanten: Adriano, Jeffren, Bojan och Pedro, så vad kan Afellay erbjuda laget?
Jag hade föredragit om man hade värvat en stor centerforward istället, men sett till priset så är väl Afellay en klockren värvning. Jag ska sluta vara en partypooper :P
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Visca_Barca
Sänt: 2010-11-14 15:44
addeh

Tack min vän för beskrivningen .
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Naknooo
Sänt: 2010-11-14 15:34
Barca4eva

hehe tack så mycket:P

tack för tipset!=)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca4eva
Sänt: 2010-11-14 15:32
Naknooo

Snyggt namn =P Hur som helst, i länktips finns massor av nedladdningar.
Tumme upp Citera Länktips: forum.rojadirecta.org/showthread.php?106....
Barcelona Namn: Naknooo
Sänt: 2010-11-14 15:29
någon som vet vart man kan ladda hem matchen som spelades igår?

tacksam för svar.
Tumme upp Citera
Namn: AndreD
Sänt: 2010-11-14 15:27
Visca_Barca

Han har dessutom bra långskott/skott och bra inlägg. Något som saknas i Barca just nu.
Tumme upp Citera
Namn: Canaletes
Sänt: 2010-11-14 15:25
ElTriplete

Korrekt!! :D
Målfirandet var identiskt sen är det typ första gången man ser Alves med långärmad..
Tumme upp Citera
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2010-11-14 15:24 Ändrat: 2010-11-14 15:51:39
Visca_Barca

Vindsnabb ytter och en riktigt bra kontringsspelare. Så skulle jag kortfattat beskriva Afellay. Han är ingen målspruta, men har den här säsongen hängt in ett par baljor i alla fall. Han gjorde ju bland annat två för det holländska landslaget mot Sverige, så visst kan han göra mål, även om det inte är något som kännetecknar honom i första hand.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Visca_Barca
Sänt: 2010-11-14 14:59
Kan nån beskriva Afellay lite som spelare?

Vad har han för egenskaper?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2010-11-14 14:55
Afellay (PSV): "Did you already talk with the coach of Barcelona? Yes, I did talk with him. What are his plans with you? Too early to tell."
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield- Megan Fox is a dude
Sänt: 2010-11-14 14:52
1.70-ligan

Oroa dig inte, Afellay lär komma under vinteruppehållet. Det känns konstigt att säga det, men han är lite av en nödlösning, Barcelona hade nog aldrig köpt honom om det inte var för prislappen och behovet.

Nu till sommaren så får Cesc ta och röra sig från kalla England, han hör hemma i Barcelona.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: addeh
Sänt: 2010-11-14 14:51
Canaletes

Målgesten efter sista målet Messi gjorde igår var ju identisk med det avgörande han gjorde mot Estudiantes i vintras. Lade märke till det även igår faktiskt.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: De Goda
Sänt: 2010-11-14 14:48
Så underbar och viktig seger Barca tog igår
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ElTriplete
Sänt: 2010-11-14 14:41
Canaletes

Messi hade handen vid örat, när brukar han ha det? Det enda jag kom att tänka på var 2-0 i Bernabeu, fast då visade han klubbmärket.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: westinho
Sänt: 2010-11-14 14:38
Afellay: "If you ask all footballers what their dream club is, 99 out of 100 will say Barcelona. It can't get better than that."

"My agent is dealing with all this. I'm happy, but you can only be completely happy when it's signed. We'll see how it goes."

"For every little boy, it's a dream to play for Barcelona."

Ser inte hur han INTE ska komma till Barca i Januari. Prislappen är låg, Barca är intresserade, PSV vill sälja och Afellay vill komma hit.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ElTriplete
Sänt: 2010-11-14 14:37
Canaletes

Messi: Estudiantes? Arsenal?
Dani Alves: Långärmad tröja.
Tumme upp Citera
Namn: elbraco
Sänt: 2010-11-14 14:37
Barcarobin

Ja, men då har du något att lära av Abbe, eller hur? När du ändå är på svenskalektionen kan du väl lära dig hur man för fram ett resonemang med. Tack.
Tumme upp Citera
Namn: Canaletes
Sänt: 2010-11-14 14:33 Ändrat: 2010-11-14 14:34:21
Två saker som en riktig cule skulle märka igår, iaf jag gjorde det :P

Messi målfirande var identisk med målet han gjorde mot...?
Första halvleken spelade Dani Alves med...?
Tumme upp Citera
Namn: barcarobin
Sänt: 2010-11-14 14:28
Abbe: tänka sig det enda du har och komma med är komma tecken, pukter osv herregud
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2010-11-14 14:28
1.70-ligan.

Jag antar att det handlar om en övergång i vinter, för annars tror jag inte Afellay hade varit aktuell. Dessutom så hade man inte behövt förhandla med PSV då hans kontrakt löper ut i sommar, när det återstår ett halvår på kontraktet så är klubben fri att gå direkt till spelaren.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2010-11-14 14:26
barcarobin

Jag antar att jag besitter en försvarsmekanism för annars begriper jag inte varför jag svarar på ditt inlägg.

Okej, jag anser att en bra nivå på ett forum är när ämnena är intressanta och diskussionsbara, man skriver rent med kommatecken och punkter, och man använder ett vårdat språk. Tycker du att du bidrar med det?
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid8521817
4Atlético8440816
5Real Betis9513216
6Sevilla9513116
7CD Leganés8422414
8Sociedad8413213
9Villarreal8413113
10Celta Vigo8323511
11Athletic8323111
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 8215-147
17Girona8134-66
18Las Palmas8206-116
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Jimmy Briand ute på hal is
Var har vi Arsenal i nuläget?
”Nu är det kris i Brynäs”
Atlético ska bryta jobbiga trenden
Lightning utklassade Penguins
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies