fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 27145 | Medlemmar: 179234

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847438 INLÄGG. JUST NU 12 INLOGGADE.
Real Madrid Namn: Mesut Özil "the next one"
Sänt: 2010-11-03 23:53
Real fick 2-2 klart godkänd. Jag är nöjd och gruppsegern är vår.

Vi ha en viktig match på söndag lika bra att fokusera på det.

Förstår inte de som är upprörda av 2-2. Man ska vara nöjd.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: Chipp_Kungen_Raul
Sänt: 2010-11-03 23:52
Rambla~
Asså jag tjafsar inte jag ville bara förklara för honom att ett mål milan gjorde inte var rättvis pga detta så förkännade vi att vinna men istället säger han att dem förkännade att vinna medans resten av världen tyckte annorlunda.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Messidinho_10
Sänt: 2010-11-03 23:51
Barcelonistas

Skärp dig!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: CuléAK (F.d Robin.)
Sänt: 2010-11-03 23:51
Men då var det ju ett farligt läge?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mrfaariis
Sänt: 2010-11-03 23:51
braa artikel av TAIMAZ BALTAEV.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: Chipp_Kungen_Raul
Sänt: 2010-11-03 23:50
Barcelonistas
Då har inte du sätt samma match om du påstår att di maria eller higges lägen inte var farliga när han tex försökte runda målvakten instället för sätta ditt den.
Zlatans lägen var inte vass...hans lägen blev farlig bara för casillas tabba och sprang ut för tidigt.
Vi ägde milan case closed alla vet om det i alla forum...men det är bara synd att enögda individer som dig inte kan se det.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~
Sänt: 2010-11-03 23:46
Barcelonistas & Chipp_Kungen_Raul

Allvarligt, ta en titt på era inlägg. Vad är det egentligen ni tjafsar om? Frilägen, tur och otur hit och dit. Varför lägga ner energi? Madrid var det klart bättre laget, trots det är det svårt att vinna på San Siro. Speciellt i en CL-match.
Tumme upp Citera
Namn: Barcelonistas
Sänt: 2010-11-03 23:44
"Chip_Kungen_Raul"

Milan hade mer farliga lägen än er zlatans 2 lägen ska bara vara mål på. Och de ska ni vara glada för!

siababa

ja precis även om din jämförelse är helt galet.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Je m'appelle Samuel
Sänt: 2010-11-03 23:40
Vad sitter ni och bråkar om egentligen? Haha, fan matchen är slut.
Den slutade 2-2, lägg ner.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: Chipp_Kungen_Raul
Sänt: 2010-11-03 23:36
Barcelonistas
Så du menar att di maria inte hade frilägen då eller higge som snubblade?
Men endå tar jag inte upp dem...jag tar upp riktiga mål, och då menar jag inte mål som sker via offside eller mål pga att en viss pepe halkar och att sedan casillias gör tabbe.
Jag förstår att vi är rivaler men du behöver inte vara så enögd...dem flesta här inne till och med erkänner att vi borde vunnit varför kan inte du?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Dani Alves=The King
Sänt: 2010-11-03 23:32
RobertHansson16 //

Hehehehe och du kan jätte mycket om fotboll.
Tumme upp Citera
Namn: Barcelonistas
Sänt: 2010-11-03 23:31
"Chip_Kungen_Raul"

Nej ibra hade 2 frilägen om han hade suttit dom hade dom vunnit med 4-2 milan
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2010-11-03 23:29
Pep gjorde likadant men det är ganska stor skillnad på betydelsen som det ena målet hade jämfört med det här.
Jag orkar inte med hans beteende, men det är en smaksak. Jag gillar galna tränare men jag tycker att han visar en viss orespekt för motståndarna. Det är så jag tolkar honom och var och en tolkar samma bilder på sitt sätt.

Såg ni t ex förra matchen när Ronaldinho blev utbyt. Mourinho gick och möte honom vid mittlinjen och gav honom en jäkla lång bamse kram som om Ronnie var hans eget barn. Lägg märke till att han inte gjorde det när matchen var slut, utan när Ronnie blev utbyt vid 75.e min och var besviken på sig själv och matchen. Han gick typ och tröstade honom, trots det att Ronnie spelar i motståndarnas lag.
Det är lite arrogans tycker jag, samt lite teater och sist lite falskhet. Ronaldinho orkade inte riktigt med det och Milans tränare blev nog en aning förolämpad.
Men igen, det är min egen tolkning. Vissa andra tyckte kanske att det är positivt.

Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: Chipp_Kungen_Raul
Sänt: 2010-11-03 23:26
Khazal
Nej faktiskt inte, vinst till real 1-2 är ett välförtjänt resultat.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Khazal
Sänt: 2010-11-03 23:21
Haha vilken match!! Hur mycket jag än vill se Real förlora så är 2-2 ett välförtjänt resultat!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Je m'appelle Samuel
Sänt: 2010-11-03 23:11 Ändrat: 2010-11-03 23:20:37
Haha, jag har aldrig varit så glad över ett Real Madrid mål i hela mitt liv.
Det sista jag vill är att se Milan i slutspel, dels för att jag hatar Italiensk fotboll och vill att Zlatan ska total floppa (dvs missa slutspel för det är komedi)

Sen när Italienarna (som vanligt) började ligga kvar på planen och maska runt 90 minuten så bad jag en eller två böner till gud, snälla! Låt Madrid göra 2-2 nu speciellt eftersom Pippos 2-1 mål var offside med en halvmeter innan.

Sen när hjärnan själv Mourinho byter in Benzema och Pedro Leon och 2-2 sedan sitter brister ett enormt vrål ut på sportbaren, helt sjukt.
Trodde man inte kunde bli så här glad :D

Synd att Ajax torska men nu har ju även Auxerre chansen vilket blir spännande.

Mourinho är fan läskig, har ni sett hans effektiva byten?
Såg illa ut mot Herculés, byter sedan in Benzema och dom vinner 3-1 med 2 assist av just Benzema.
Börjar fan bli lite rädd för Mourinho, han är väldigt duktig.
Aja, nu har jag hyllat klart Madrid, nog för en månads tid.

DAGENS HÖJDPUNKT UTAN KONKURRANS: Folkets skratt (100 pers) på krogen när Christina fick en osynlig hand på näsan.

Därför måste jag avsluta med Visca el BARCA! =)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: NoGo™
Sänt: 2010-11-03 23:09
Canaletes

Hahah jag såg det, man skämdes ju själv hehe.
Tumme upp Citera
Namn: Canaletes
Sänt: 2010-11-03 23:08
HAHAHHA!!!

Såg ni mannen som intervjuade Wenger nyss?! Driver dem eller?
till och med Joel Santana pratar bättre engelska :P
Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=eT1EkIgfjYc....
Barcelona Namn: Barca-nist
Sänt: 2010-11-03 23:07
Det känns som Cristano har en sniperjägare som kollega .vid varje fall håller han sig i ansiktet och patetiskt nog går domarna på de varje gång.

Marcello är den nya apprentice ..finner inga ord för honom!
Tumme upp Citera
Namn: RobertHansson16
Sänt: 2010-11-03 23:05
Barcelonistas
Inte lika mycket tur som ett solklart offsidemål..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: TaimazBaltaev (red)
Sänt: 2010-11-03 23:05
Inzaghi, ingen kan fira ett mål som honom. En hyllning till legenden. Synd att han inte blev matchvinnare i kväll.
Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=0koLqYQ7c2Y....
Namn: RobertHansson16
Sänt: 2010-11-03 23:04
Barca4eva
Det är inte så lätt att ta det lungt när man ser inlägg från såna som inte verkar kunna ett dugg om fotboll och är extremt enögda te.x Dani Alves=The King
Tumme upp Citera
Namn: Barcelonistas
Sänt: 2010-11-03 23:04
Robert

så om man gör mål i 93 min är inte tur? herregud..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~
Sänt: 2010-11-03 23:02
Bländande fotboll? Knappast något Barca heller gör i dagsläget förutom någon enstaka match som den mot Sevila i helgen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca4eva
Sänt: 2010-11-03 23:01
Milan har tur med att få ett kryss, denna match borde Real ha vunnit faktiskt.

RobertHansson16

Förstår din frustration men snälla försök ta det lugnt =)
Tumme upp Citera
Sevilla Namn: bateni
Sänt: 2010-11-03 23:01
Rambla

Jag håller med om jämförelsen. I båda fallen borde matcherna ha dödats i ett tidigt skede. But hey, som neutral ska jag inte klaga. Galen underhållning för oss ;D
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Dani Alves=The King
Sänt: 2010-11-03 23:00
RobertHansson16 //

De klart man har flyt om man gör Mål 93, hehe är de vi som är enögda ??

Madrid har väldigt mycke flyt med sig även på bernabeu hade ni flyt. Ni pelar ju ingen bländande fotboll de ser väl du också..
Tumme upp Citera
Namn: RobertHansson16
Sänt: 2010-11-03 23:00
Barcelonistas
Men du såg tydligen inte Di Maria eller xabi Alonsos lägen? märkligt...
Tumme upp Citera
Namn: elbraco
Sänt: 2010-11-03 22:59
Hehe besätmde mig att inte kolla på Real - Milan men satan vilka resultat det blev idag. Milan lyckades hålla mot Real, Marseille spöade Zilina med 7-0, Arsenal sänks av självaste Eduardo och Ajax torskar mot Auxerre. Roma var illa ute mot Basel med, 3-2 till slut.
Det enda som är normalt är att Chelsea plöjer på och att Bayern vinner överlägset.

Kul att Chygo fick målet tillskrivet mot Arsenal :P betongfoten gör mål mot tekniska, snabba lirare.
Tumme upp Citera
Namn: Barcelonistas
Sänt: 2010-11-03 22:58 Ändrat: 2010-11-03 22:59:51
Robert

ja såg matchen milan borde haft 2-1 redan i halvtid. ibra hade 2 frilägen!!

offside? snälla prata inte om offsiden föra säsongen fick milan ett mål bortdömt mål på san siro 1-1 slutade matchen med de målet hade dom vunnit matchen och samtidigt vunnit gruppen!
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid8521817
4Atlético8440816
5Real Betis9513216
6Sevilla9513116
7CD Leganés8422414
8Sociedad8413213
9Villarreal8413113
10Celta Vigo8323511
11Athletic8323111
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 8215-147
17Girona8134-66
18Las Palmas8206-116
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Givetvis en hel del Messi”
Hubocan flyttar till Trabzonspor
”Nu är det kris i Brynäs”
Lightning utklassade Penguins
Atlético ska bryta jobbiga trenden
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies