fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 34765 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847476 INLÄGG. JUST NU 13 INLOGGADE.
Namn: micke
Sänt: 2010-11-03 00:21
nickname : vad har knuffen med att göra? Om jag tex knuffar dig och en annan sparkar dig i ansiktet ska inte han ha rött kort lr?

Blir så less när domare missar så solklara saker.

Om en spelare hade kommit i den farten och missbedömde boll banan o sparkat personen i huvet så hade han fått rött kort på direkten + några matcher avstängning.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Frodo
Sänt: 2010-11-03 00:20
Abbe.

Nej, det var inget påhopp mot dig utan snarare ett påhopp mot Viasats studio. Du var bara den som drog upp diskussionen och hade lite fakta.;) Sorry om jag var otydlig.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca-nist
Sänt: 2010-11-03 00:18
Jag är totalt missnöjd med Alves insats ikväll och även Busq. Alves tappade en hel del ikväll och det räckte inte med de så sparkade han lite vårdslöst också, vilket kunde leda till rött!
Alves tappar jätte mycket bakåt och hans inlägg är nog av de sämsta.
Pep spelar nog bara med 12 spelare max per match och jag undrar hur han tänker när vissa spelare inte orkar/spelar dåligt. snälla byten skulle ha kommit vid min 75 senast.

Att skylla på domare hit och lönar sig inte varken för FCK eller FCB. FCK spelade mer fysiskt spel och de funkade alldeles utmärkt.
Det är dags för lite ändring när det låser sig i spelet Pep.

I helhet tycker jag nästan hela Barcelona spelade slarvigt. svensk media överdriver självklart nu efter Zlatans flytt och för att FCK är ett skandinaviskt klubblag.
vi får hoppas på bättre spel i nästa match.

GOD NATT
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~
Sänt: 2010-11-03 00:17
Abbe.

Japp, Pep hade redan gratulerat honom (vilket han alltid gör, så även på presskonferenser efter matcherna oavsett om Barca förlorar eller vinner). Solbakken hade säkert glömt bort det när han väl fick sitt frispel. Han var ju för fan utom kontroll och tuggade fragda.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Messidinho_10
Sänt: 2010-11-03 00:13
Ähh skit i den där dansken nu, han vill bara ha lite uppmärksamhet det räcker så.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: el Flaco
Sänt: 2010-11-03 00:13
Majoriteten av fotbollsjournalister och "experter" är och förblir amatörer.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2010-11-03 00:12
Rambla~

Precis, han gick väl vidare och sa att Pep inte ville ta honom i hand efter matchen också? Enligt Guardiola själv så gratulerade han till poängen innan norrbaggen helt plötsligt flög på honom med massa ord.

Never ending story? ;-).
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~
Sänt: 2010-11-03 00:10
Abbe

Solbakken ville ju inte ens säga vad det handlade om när vi nu vet att det handlade om vad han sa om Pinto igår på presskonferensen. Han försökte skyla över det hela i studion.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~
Sänt: 2010-11-03 00:08
Men snälla Granero.

Pep "måste ju ha förolämpat" Solbakken. Jaså, så nu antar vi igen utan att ens veta?

Kommentarer överflödiga.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2010-11-03 00:07
Att de visade ett inslag i studion där Solbakken kommenterar situationen tycker jag är bra. Det som är mindre bra är att ingen där inne förstår vad han säger. Jag antar att de visade videon för att förvandla frågetecknet till ett utropstecken, men det slutade med att frågetecknena blev allt fler då Ola x2 och Co skenade iväg en del.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: VISCA BARCAA!!!
Sänt: 2010-11-03 00:06
Guardiola kommer alltid att vara en riktig vinnare. Även om det blir utan titllar och vunna matcher. Bättre människa än honom finns inte. Den som snackar skit om honom och hans beteende är en riktig idiot.

Vissa verkar ha glömt bort en viss Mourinho som är raka motsatsen till Pep
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: "Granero y Higuain"
Sänt: 2010-11-03 00:05
Rambla~

Guardiola måste ju ha förolämpat han eller hans spelare, tycker det såg ut som att Solbakken ville ge Pep en kram medans Pep då avvisat honom och då sagt något som gjort Solbakken så förbannad, fast man får väl vänta med att döma till det offentlig gjorts vad som sades.

Snacka om att döma ut? Hade det vart Mourinho som gjort det Guardiola gjorde hade alla pekat ut honom direkt som "the bad guy", så förstår inte riktigt vad du vill få sagt där..
Tumme upp Citera
Namn: Barcelonistas
Sänt: 2010-11-03 00:05 Ändrat: 2010-11-03 00:07:42
den där solbaken är riikti ful jävel!

Och viasat studion med den där sladjan som varje cl omgång pratar skit om barca.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~
Sänt: 2010-11-03 00:05
Frodo

Störde mig också på idioterna i studion. De fick för sig att Pep skulle anmäla något till Uefa, lol. När det i själva verket handlade om Pintos avstängning och Köpenhamns överklagan efter matchen på Camp Nou.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2010-11-03 00:04
Frodo

Nu vet jag inte om du hoppade på mig i tron om att jag skyllde situationen på Guardiola eller tvärtom, men jag håller med i det du skriver. Ola valde att spekulera i att Pep hade startat allt ihop, och den där tjejen som jag inte ens kan namnet på var inte sen med att göra samma sak.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Frodo
Sänt: 2010-11-03 00:03
Rambla

Det är inne att hata Barcelona nuförtiden. Haters gonna hate...
Tumme upp Citera
Namn: nickname
Sänt: 2010-11-03 00:03
micke///

Tror att det har med knuffen på Puyol innan, hade han inte knuffat Puyol hade det varit rött som någon annan skrev här nedan
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: el Flaco
Sänt: 2010-11-03 00:02
Man kan bara konstatera att Parken fortsätter vara en jobbig arena för Guardiola. Som spelare hann han både bli skadad, i en landskamp, och utvisad på just den arenan och idag fick vi se en usel prestation från hans manskap.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2010-11-03 00:02
Rambla~

Det är skillnad på folk och folk, uppenbarligen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Frodo
Sänt: 2010-11-03 00:01
Abbe.

Idioterna i studion verkade vara snabba med att skylla incidenten på Guardiola och med bestämdhet hävda att han klagade på domaren. Hur fan kan de veta vad som sägs? Puckon!

Det visar sig att Pep var den som betedde sig korrekt vilket man förväntar sig från honom vid det här laget.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~
Sänt: 2010-11-03 00:00 Ändrat: 2010-11-03 00:03:38
Solbakken snackar skit om en barcaspelare på presskonferensen igår. Idag efter matchen tuggar han fragda när han trycker upp sitt fula aniskte mot Pep och spottar när han gapar Pep rakt i ansiktet. Pep vill inte tjafsa utan fortsätter bara att vandra ut från arenan med blicken rakt framåt.

Trots det är det Pep som är "the bad guy". Ibland undrar man hur vissa människor är funtade.

Bra gjort av Pep att försvara sina spelare (Pinto). När andra tränare försvarar sina spelare i vått och torrt kallas de för genier för att de skyddar dem (läs Mourinho). När Pep gör det samma är han pinsam. Lustig bedömingsnivå det är hos folk.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2010-11-02 23:59
Xavi ska enligt uppgifter ha avslutat matchen med smärtor. Enligt Catalunya Radio så kan han ställas utanför helgens match mot Getafe på söndag.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.70-ligan.
Sänt: 2010-11-02 23:58 Ändrat: 2010-11-02 23:58:46
Woolwich, Messidinho, Abbe

Ajdå.. men Fabregas kontrakt går ut 2015 ;)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Messidinho_10
Sänt: 2010-11-02 23:57
1.70-ligan

Han har 4år, ska ha skrivit på ett nytt kontrakt nyligen, enligt viasatstudion.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Abbe.
Sänt: 2010-11-02 23:56
"Bale played a record 24 Premier League games for Spurs without being on the winning side"

Haha, smått komiskt ändå.

1.70-ligan.

Han skrev relativt nyligen på ett nytt kontrakt med London-laget. Det går ut 2014 om jag minns rätt av det jag läst tidigare.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Frodo
Sänt: 2010-11-02 23:56
amnesia

Återigen, för mig var det ett solklart rött kort.

Men som jag uppfattade det så hade inte anfallaren riktigt koll på bollens studs och ändrade riktning efter att Valdes redan var i luften. Eftersom det inte var en frilägesutvisning och att Valdes redan var i luften när han ändrade riktning skulle man kunna tolka det annorlunda.

Jag har inte kollat in situationen närmare eller sett några stillbilder så därför kanske min bedömning är fel och det bara finns ett sätt att tolka situationen på.

Jag upprepar det igen: Jag anser det vara solklart rött!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: VISCA BARCAA!!!
Sänt: 2010-11-02 23:56
Fan va tung Busquets är som går fram och puttar bort äcklet! Hade jag varit Pep så hade jag misshandlat h**ungenSolbakken.

Men det är därför Guardiola är så fantastisk, lugn, ödmjuk och bara bäst!
Tumme upp Citera
Namn: Woolwich - 1886 ♕
Sänt: 2010-11-02 23:56
1.70-ligan //

Bale skrev på ett 4års-kontrakt i somras!
Tumme upp Citera
Namn: micke
Sänt: 2010-11-02 23:54
Kan inte förstå varför inte valdes inte blir utvisad, Farlig spel och hög spark det är bara dra upp det röda kortet.

Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.70-ligan.
Sänt: 2010-11-02 23:53 Ändrat: 2010-11-02 23:54:34
Abbe,

Ja det stämmer, han lirar på mittfätet nu. Vänsterytter.. världens bästa sådan just nu om du frågar mig. Hur många år har Bale kvar på sitt kontrakt?

och ang. Valdés ev utvisning. Det var jäkla tur att han inte åkte ut. Pinto är ju avstängd ;)
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Givetvis en hel del Messi”
Hubocan flyttar till Trabzonspor
Bra insats men poängen uteblev
Cavani räddade poäng på övertid
En väckarklocka för Liverpool?
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies