fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM allsvenskanfantasy Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 81650 | Medlemmar: 183085

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Barcelona Tippa nästa match Barcelona-Inter 2018-10-24 21:00 Inter    
TOTALT 881848 INLÄGG. JUST NU 9 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Mike79    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-18 17:40
Haha touché
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: FBKröjjf
Sänt: 2018-08-18 17:35
Mike79

Tja, uppenbarligen inte lika starka och halogena grejer som du. Men alla är barn i början...
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mike79    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-18 17:14
Man är ingen riktig supporter om man inte idoliserar Barca-legendaren Neymar.. obviously! Så vad röker du kröjjff
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: S.Eto'o    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-18 17:13
Förstår verkligen inte vad serri gör i fullham, hans kvalite och spelstil är klass högre än fullham.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ribohn Fan
Sänt: 2018-08-18 16:49 Ändrat: 2018-08-18 17:57:53
Marcelo börjar bli för gammal och Coutinho VM bästa mittfältare så länge Brasilien var kvar i turneringen.

Allt spel gick genom våran vänsterkant så länge Neymar spelade, så det var bara den kanten som fungerade.
Högerkanten lämnade Messi till ytterbacken och så länge Alves var kvar fungerade, men när Alves lämnade rasade hela högerkanten.
Så....???
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Katalano
Sänt: 2018-08-18 16:48
FBKröjjf

Hehe, är jag inte ute och cyklar började TV4 sända La liga 2006 eller 2007. Tv4 plus och Sport-expressen vill jag minnas att de flesta matcherna visades på.
Det är roligt hur vi som följt Barca så länge och som i många fall är som mest kritiska till nuvarande ledning och hur Barca sköts och hur värderingarna blir trampade på, blir uppläxade av nyare skribenter och fans om att vi måste acceptera det nya Barca och nuvarande ledning. Alltid så hänvisar de till åren med Pep som tränare trots att vi följt Barca i så många år mer än så. Barca kommer jag fortsätta att följa, men jag kommer fortsätta vara kritisk så länge jag inte känner igen "mitt Barca" och jag kommer aldrig att acceptera nuvarande ledning, hur laget och klubben sköts oavsett hur ofta folk skriver det här inne.

Det är just för att jag älskar klubben så mycket som jag är så kritisk. Varför jag följer vad som sker bakom kulisserna också och inte bara det som händer på planen och vilka spelare som finns till förfogande.
7 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: FBKröjjf
Sänt: 2018-08-18 16:47
Om "vi" ska rannsaka oss själva som supportrar, så tycker jag att alla de som på mer eller mindre kontinuerlig basis sågat de flesta av FC Barcelonas spelare i en strid ström av smutskastning, ska krypa till korset först och göra avbön. Vem vill börja? Botgöring borde innebära att inga injektiv kommer till uttryck ikväll. Ska vi säga så?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Puyi el capitan    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-18 16:41
Att Serri hamna i Fulham är ett skämt! Alldeles för bra!
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mido    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-18 16:19
Till er som följde och följer endast om barça spelar som under pep, vet inte vad FC Barcelona betyder då.. Ett råd, följ ett annat lag, som man city kanske...
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: FBKröjjf
Sänt: 2018-08-18 16:16 Ändrat: 2018-08-18 16:27:34
messiooooxavii

Jag har följt Barca kontinuerligt sedan TV 4 började sända La Liga och fram till förra säsongen. Och hade gjort så även då, om matcherna fortfarande visats i "fyran" som förr . Jag såg därtill större delen av vårsäsongen 2018, när jag väl släppt den sista skepsismen mot streaming. Så med detta konstaterande kan du kanske formulera om frågan? Som den ställdes i ditt inlägg känner jag mig inte särskilt träffad. I alla fall inte mer än våra moderatorer och den forumansvarige; som skrivit om sin förlorade lust.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Passa_Bollen    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-18 15:49
Har läst här kontinuerligt sen 2012. Kommerihåg att köiff skrev långa inlägg varför han slutade kolla ett litet tag och det var väl när när ledningen hade skämt ut sig totalt bland snabbt dom han skrev inlägg on det men du kommer det kommer nog en bra förklaring från huvudmannen själv alldeles strax ;)
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: messiooooxavii    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-18 14:27
FBKröjjf skrev följande:
Ribohn Fan

Tvärtom faktiskt. Jag hade abonnemang fram tills dess Valverde tog över. Så om du försöker insuniera att jag inte sett Neymar spela i någon nämnvärd utsräckning, så har du helt fel. Såg faktiskt i stort sett samtliga matcher med Neymar JR i FC Barcelona. Missade förvisso flera förra säsongen i brassens frånvaro. Men förlitade mig på vissa skribenter som ansåg att framförallt Alba men även Iniesta, kom mer till sin rätt i anknytning till att din evigt ungdomlige idol på gamla da´r, försvann till PSG.

Men luften gick ur Barcas fotboll redan under Luis Enriques tid som tränare, när Neymar var som mest i ropet och ställdes i centrum vid sidan om Leo Messi. Och eftersom jag trodde mig veta åt vilket håll det lutade när Valverde tog vid, avstod jag från att förnya mitt Viasat - abonnemang i avvaktan på hur mina mer eller mindre "säkra källor" på forumet beskrev fortsättningen; blev aldrig nå´t nytt Viasat-"avtal".


Så du följer bara på Barcelona om dom spelar som dom gjorde 3 år under pep annars får det vara?
Minns du ens hur vi spelade fotboll tiden innan Pep Xavi Iniesta eran?
anledningen till att Spanien första gången och förmodlugen enda gången vann titlar på landslagsnivå stavas Xavi Iniesta Busquets mittfält. Ett mittfält som kommer fram var 100 år. Vi hade det och vi kommer inte få det igen då det inte finns Spelare som dessa.
Du får gärna sluta följa barca och vänta in en ny Xavi Iniesta Busqueys era eller så får du acceptera att just nu ser det annorlunda ut och vi får göra det bästa av det som finns tillgängligt.
7 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Stefansito
Sänt: 2018-08-18 14:11
Det är många här inne som ogillar valverdes fotboll, taktik och laguttagningar.

Är det någon som har koll på hur han tänker och som känner till hans filosofi?
Jag vet faktiskt inte, det är därför jag frågar. Jag vet att han anses vara en kunnig manager i Spanien, med ett väldigt bra rykte. Det var anledningen tror jag till att ledningen värvade just han. Men är det någon som vet mer kring vad han egentligen vill göra med laget? Vad är hans långsiktiga plan? Hur vill han egentligen spela? Skulle vara schysst om någon med rätt bra koll på honom kunde ge en beskrivning med trovärdiga uppgifter förstås. :)

Trots den kritik som ges mot honom här inne så tycker jag någonstans att han ändå verkar vara rätt så cool och ändå jävligt duktig. Men jag kanske har helt fel. Jag vet inte.


Tumme upp Citera
Barcelona Namn: || #5 sergiobusquets    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-18 13:44
Det är ju bara att titta på hur begränsade marcelo och coutinho blev under VM.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: FBKröjjf
Sänt: 2018-08-18 13:42 Ändrat: 2018-08-18 13:46:30
Ribohn Fan skrev följande:
När Neymar spelade i Barca, måste ha varit den perioden du vägrade köpa Viasat kanalerna.


Ribohn Fan

Tvärtom faktiskt. Jag hade abonnemang fram tills dess Valverde tog över. Så om du försöker insuniera att jag inte sett Neymar spela i någon nämnvärd utsräckning, så har du helt fel. Såg faktiskt i stort sett samtliga matcher med Neymar JR i FC Barcelona. Missade förvisso flera förra säsongen i brassens frånvaro. Men förlitade mig på vissa skribenter som ansåg att framförallt Alba men även Iniesta, kom mer till sin rätt i anknytning till att din evigt ungdomlige idol på gamla da´r, försvann till PSG.

Men luften gick ur Barcas fotboll redan under Luis Enriques tid som tränare, när Neymar var som mest i ropet och ställdes i centrum vid sidan om Leo Messi. Och eftersom jag trodde mig veta åt vilket håll det lutade när Valverde tog vid, avstod jag från att förnya mitt Viasat - abonnemang i avvaktan på hur mina mer eller mindre "säkra källor" på forumet beskrev fortsättningen; blev aldrig nå´t nytt Viasat-"avtal".
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: FBKröjjf
Sänt: 2018-08-18 13:33 Ändrat: 2018-08-18 13:53:58
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Stefansito
Sänt: 2018-08-18 13:32
Jag såg precis en video som visade Puigs kvalitéer i försäsongsmatcherna det här året. Den killen måste ju få en möjlighet att bli en framtida startspelare hos oss. Han är ju en ren Barca-spelare, från samma kvarter som Xavi också. Helt galet. Snälla släng inte bort den potentialen. Han står för klubbens identitet också.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Davids3
Sänt: 2018-08-18 13:18
Barça are one goal away from 6000. Leo Messi, who scored the 5000th goal in 2009, could it repeat 9 years later. He also scored the 5100th, 5300th, 5400th and 5900th goals for the Catalans. [Diario Sport]


Skulle vara obeskrivligt mäktigt för Barcas historia.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ribohn Fan
Sänt: 2018-08-18 12:22
När Neymar spelade i Barca, måste ha varit den perioden du vägrade köpa Viasat kanalerna.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: FBKröjjf
Sänt: 2018-08-18 12:08
Neymar, nu igen?! Han som fick hela övriga vänsterkanten att underprestera. Nej tack.
10 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ribohn Fan
Sänt: 2018-08-18 11:27
Känns verkligen hoppfullt att vi ska spela 4-3-3 och med en offensiv svängd triangel på mittfältet ikväll.
Valverde har fått Messi att utgå från en högerytter possition är verkligen positivt.
Jag måste skriva att jag är possivtiv till denna säsong, gällande underhållning och förhoppningar resultatmässigt.
Lite orolig bara att vi har 3 stycken balansspelare(Busquets, Rakitic, Arthur), som konkurrerar om en plats, kan påverka utformningen av laget.
Annars tror jag att Coutinho kommer bli våran viktigaste och nyttigaste playmaker denna säsong. Jag tror att första formationen på mittfältet kommer att bli Busquets balans och Coutinho, Vidal i offensiva triangel.
Hoppas Busquets ska komma upp i tempo denna säsong.
För min del skulle jag vilja se Roberto i den rollen, men så kommer det inte bli.
Lite orolig också för vänsterytter positionen också. Är rädd att Dembele och Malcom inte är redo än i dem stora matcherna.
Vilket lag vi hade haft om Neymar hade varit kvar på vänsterkanten, helt oslagbara.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Canaletes
Sänt: 2018-08-18 10:14
Passa_Bollen skrev följande:
Ni som har Instagram, gå in och kolla på umtittis story, alltså pigue?

30 slak
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Andresito    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-18 09:09
The Octopus of Badia skrev följande:
Andresito

Huruvida spetsen är tilräcklig kommer att bero på hur utvecklingen av dem unga/semi-unga spelarna ser ut under säsongen. Arthur, Dembélé, Malcom, Semedo, Lenglet, Aleñá etc.


Har svårt att se spelare som Arthur, Malcom, Lenglet och Aleña bidra med någon spets i år. Talangen och potentialen finns där helt klart, det kommer dock ta mer än en säsong att uppnå den till fullo.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Passa_Bollen    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-18 04:16
Ni som har Instagram, gå in och kolla på umtittis story, alltså pigue?
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Criff
Sänt: 2018-08-18 02:00
Inte för att vara den jobbiga, men något man lärt sig genom tiderna med streamingtjänster av fotboll är att det kan vara rätt instabilt.
Så att hoppa på något som släpptes för några dagar sen, och sen klaga på att det krånglar låter lite dumt.
De kommer säkert få bättre styr på det efter en tid, men precis som med allt annat i app/spel världen ska man oftast inte försöka vara den betalande beta testaren.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: oocbgb    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-18 00:43
Koeman!! skrev följande:
Strive funkar inte alls för mig på firefox.


Jag köpte ett helt år igår, och testade la liga preview-klippet. Nu testade jag logga in, allting är låst. T.o.m. ovan nämna klipp är låst, och ligger under "Continue watching".

Går bra för Strive..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Infinit8Don    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-18 00:08
Morales. Vilken spelare.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Loco Lucho    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-17 23:44
Ronaldo7 stream sidan är riktigt bra! Oftast brukar de ha full HD streams via Bein och ESPN, det gäller bara att fixa fram en HDMI kabel och koppla upp till TV:n.. språk kan man välja innan man väljer stream.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Koeman!!    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-17 23:39
Strive funkar inte alls för mig på firefox.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Infinit8Don    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-08-17 23:38
Matchen spelas sent pga värmen i Spanien. Därför det inte är nån lunchmatch bland annat i helgen. Så har jag förstått det iaf.
1 Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona95311218
2Espanyol9522617
3Alaves9522417
4Sevilla9513816
5Atlético9441516
6Valladolid9432215
7Real Madrid9423414
8Levante9414-113
9Sociedad9333112
10Getafe9333012
11Real Betis9333-212
12Eibar 9324-311
13Celta Vigo9243010
14Valencia9171-110
15Girona9243-310
16Villarreal9234-19
17Athletic8152-48
18CD Leganés9225-58
19Rayo Vallecano 8125-95
20Huesca9126-135
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US Sports | FORUM | BETTING
Hur ska det gå utan Messi?
City körde över Shaktar Donetsk
Man United föll med uddamålet
Champions League:   Man United föll med uddamålet
Kvalitetsskillnad på Old Trafford
Det är skarpt läge i cupspelet
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies