fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 42170 | Medlemmar: 179240

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847521 INLÄGG. JUST NU 7 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 20:08
Alcacer is one of the club's forward options. The club sources confirms the negotiations with Valencia. [md]

Men alltså vad är detta??!
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: El Pistolero #9    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 20:04
Blaugrana91 skrev följande:
Ja eller så att en ev affärer drar ut på tiden?


I don't even know anymore. Sökandet efter den 4e strikern har bara bidragit med huvudvärk.
Tumme upp Citera
Namn: Tiki-Taka    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 20:02
not announce a new forward before the first leg of the Spanish Supercup (14th August). [MD

Hahaha
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 20:02
El Pistolero #9 skrev följande:
The club will not announce any new signings before the 1st leg of the SuperCup game. [md] #fcblive

Hejdå Alcacer?


Ja eller så att en ev affärer drar ut på tiden?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: El Pistolero #9    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 20:00
The club will not announce any new signings before the 1st leg of the SuperCup game. [md] #fcblive

Hejdå Alcacer?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gabriel    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:57
Journalister alltså, de livnär sig på att lura fansen. Man blir så trött på skiten. Det roliga är att varje tidning skriver om 15-20 olika spelare, sen när de lyckas få rätt med 1 av spelarna så drar de till med en "SPORT/MD var först för någon månad sen med att klubben öppnat förhandlingar med spelare X" och skryter om det. Svårt?
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca - Puyol    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:56
Mundo Deportivo, SPORT och RAC1 rapporterar att Barça närmar sig en värvning av Valencia-anfallaren Paco Alcácer. Enligt Gerard Romero ska även Valencias ägare Peter Lim ha setts till i Barcelona under dagen.

Övergångssumman för 22-åringen sägs skrivas till €25M, och Munir eller Sergi Samper kan eventuellt ingå i affären.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:53
Mycket konstigt att det kan komma så många olika rykten, verkar vara Superdeporte (Valenciabaserad) som förnekar.

Antar att dem har bra koll, men samtidigt har ju trovärdiga källor nära Barca sagt det motsatta

Haha galet.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: El Pistolero #9    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:53
Tiki-Taka skrev följande:
Vi blev lurade ännu en gång av Sport och MD


Gerard Romero, Rac1, vartenda journalist från katalonien....
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: El Pistolero #9    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:51
Måste va ett skämt....
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gabriel    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:50
Och nu dementeras ryktena som placerar Alcacer hos oss. Gäller att ha is i magen nu, men nog fan skulle det vara en toppen värvning.
1 Tumme upp Citera
Namn: Tiki-Taka    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:50
Vi blev lurade ännu en gång av Sport och MD
Tumme upp Citera
Namn: Tiki-Taka    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:49
Valencia will not sell Paco Alcácer. [@superdeporte_es] #fcblive

Hahaha
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: !Sergio_ Busquets!
Sänt: 2016-08-12 19:48
Paco INTE till salu

Versión confirmada con VCF: Bartomeu preguntó ayer a Lim por Paco Alcácer y Lim dijo que NO vende.
Tumme upp Citera Länktips: https://twitter.com/Generaldepie_/status....
Barcelona Namn: Gabriel    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:47
Paco Alcacer, alltså va? Haha vad är det som händer den här sommaren. Robert lurar alla gång på gång. Måste säga att jag är väldigt nöjd om den övergången går igenom.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: El Pistolero #9    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:38
New details about the Alcácer operation will be revealed at 20:30 CET [@siquerodriguez]
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: DM1982    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:37
New details about the Alcácer operation will be revealed at 20:30 CET [@SiqueRodriguez]

Spännande. Skulle vara kul att se honom i Barça.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: barcagurl
Sänt: 2016-08-12 19:33
Blaugrana91 skrev följande:
barcagurl skrev följande:
Lite fundersam på vad Valencia faktiskt håller på med..? Mustafi till Arsenal förmodligen, Andre Gomes till oss och nu även Paco(hoppas jag)!

De allra bästa lämnar, vad ska de ersätta med? Tråkigt men bra värvingar för oss!


Valencia har problem med FFP, måste alltså få in pengar.



Jaha, då förstår jag. Tack! Men att de släpper dessa spelare för runt 30-40milj euro känns ändå tamt av klubben. Som enkos sa, kaffepengar i dagens fotboll!
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:29
barcagurl skrev följande:
Lite fundersam på vad Valencia faktiskt håller på med..? Mustafi till Arsenal förmodligen, Andre Gomes till oss och nu även Paco(hoppas jag)!

De allra bästa lämnar, vad ska de ersätta med? Tråkigt men bra värvingar för oss!


Valencia har problem med FFP, måste alltså få in pengar.
2 Tumme upp Citera
Namn: Tiki-Taka    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:22
Negotiations are in advanced stages with Valencia on Paco, but nothing is done yet. Samper, Munir could be included in the deal. [sport]
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:22
*Sägs
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: enkos
Sänt: 2016-08-12 19:22
30 miljoner är kafé pengar idag. Killen är bara 22 år och har stor potential att bli stor spelare. MSN Iniesta och Busquets bla kommer definitivt att höja honom .
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:22
Haha ännu en bomb, Paco för €30M, mer än vad vi säga ha kvar men klubben har råd.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: barcagurl    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:20
Lite fundersam på vad Valencia faktiskt håller på med..? Mustafi till Arsenal förmodligen, Andre Gomes till oss och nu även Paco(hoppas jag)!

De allra bästa lämnar, vad ska de ersätta med? Tråkigt men bra värvingar för oss!
Tumme upp Citera
Namn: Tiki-Taka    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:17
The deal is done. Lim (Valencia owner) has decided to sell Alcacer for Barça for 30m euros. [cadenacope] #fcblive
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mido    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:15
Cadena Cope: Lim har bestämt sig att sälja Paco till Barcelona för 30 milj € ink bonusar!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: enkos
Sänt: 2016-08-12 19:09
Paco är också 22 år. Har alla de andra som värvats i år 22 år gamla?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: barcagurl    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-08-12 19:01
Vad är det ni säger? Paco hit? Ett skämt eller? Wow om han är påväg till världens vackraste klubb!
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Santiago Cazorla
Sänt: 2016-08-12 18:57
Barca - Puyol skrev följande:
Paco är bättre än Vietto men så bra är inte Paco. Vi hade haft större nytta av Mario Gomez pga hans längd och fysik.

Paco är bättre än Munir vilket är kanon men han kommer inte lösa våra problem.

Vi behöver en stark anfallare de är inte Paco.
Sorry för jag förstörde era glädjeminer :)


När har Barca behövt en storväxt anfallare egentligen? Tror inte Gomez hade varit lyckad alls.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barclasico
Sänt: 2016-08-12 18:55
Vill fortfarande ha Gabigol!!!
2 Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad9423214
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Espanyol9243-410
14Getafe923419
15Girona9234-59
16Deportivo9225-88
17Eibar 9216-177
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Givetvis en hel del Messi”
”Tidernas mest framgångsrika”
”Agenterna gör mycket nytta”
”Då är de kungar resten av livet”
Oakland vann viktiga mötet
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies