fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 42110 | Medlemmar: 179240

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847521 INLÄGG. JUST NU 7 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Rambla - K9
Sänt: 2009-11-29 21:15
ihefsu

Armar och händer räknas inte in vid offside. Ibra är onside utan tvekan. Annars är det gränsfall och då kan han likaväl fria. Jag tycker annars att vi blev avblåsta tveksamt flera gånger i första halvlek.
Tumme upp Citera
Namn: Barcelonistas
Sänt: 2009-11-29 21:15
repeterar vi har 3 raka mot real haha :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: kev
Sänt: 2009-11-29 21:15
Hur stod ball posession? Någon som vet. Har letat men hittar inte.
Tumme upp Citera
Namn: The Nerazzurri
Sänt: 2009-11-29 21:15
Ämne: Namn: Alle #8 / For....
Stora nollor jag tror det är ni som ligger på 3:e plats? Inte vunnit ligan på några år nu.. Kan inte ens vinna mot bottenlag de lagen kallas nollor.
4-1 senast i Milano derbyt,påminner det om något? Svider va? Jag vet det måste suga att vara 2:a i Milano ;)

Förövrigt grattis Barca Messi är fenomenal och Zlatan är Zlatan..
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: Fusion
Sänt: 2009-11-29 21:15
Ämne: haha alla ni madridi....
Det är nog snarare du som borde läsa reglerna.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ★Barca★
Sänt: 2009-11-29 21:14
Dagens Iniesta yschade Ronaldo:D hahaha
Tumme upp Citera
Namn: Barcelonistas
Sänt: 2009-11-29 21:14
haha alla ni madridistas om armbågen är offside så blir det aldrig offside snälla läs reglerna herre jesus
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: H.Alavi - Triangulo Magico! -
Sänt: 2009-11-29 21:14
Herregud lugna ner er nu, ser knappt vad ni skriver längre, eller är det bara jag som har det problemet just nu?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Lokmaniinhoo
Sänt: 2009-11-29 21:13
V.Valdes (MQUC3)

aa det e sant! nu ska man glömma det och reta alla real fan!!!
som sa att ronaldo kommer göra 2 mål! kaka 1! osv!!
Tumme upp Citera
Namn: schlattan
Sänt: 2009-11-29 21:13
Det var verkligen INTE offside. Benen var i linje, det som räknas.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla - K9
Sänt: 2009-11-29 21:13
Barcelomannen

Fotbollskanalen pålitliga? Say what?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Maestro-V
Sänt: 2009-11-29 21:12
"...Snacka om att ha lite för höga krav på Barca.",
Hehe, jag kan tänka mig att många fjortisar i Puertan är rätt så nöjd med resulteten.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ihefsu
Sänt: 2009-11-29 21:12 Ändrat: 2009-11-29 21:16:51
Läser lite på Puertan, och jag är glad att se att det i majoritet är sansade kommentarer!

Roligt är det dock att se att de tycker att det är offside och sen säger att det är armbågen - är det någon som kan reglerna för offside? Offside är det om huvudet eller fot/ben är för långt fram i banan, armarna räknas in(här ska två bokstäver till stå: te)... Så var det sist jag kollade i FIFAs regelverk iaf...
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Pedrito
Sänt: 2009-11-29 21:12
Alla tidningar kommer skriva om ibra imorron speciellt de svenska... Men puyol ska ha störst utrymme!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla - K9
Sänt: 2009-11-29 21:12
Ibracadabra

Jag har fått det bevisat nu till slut. Ramos är otroligt överskattad när det kommer till defensiven. Speciellt som ytterback. Hans positionsspel är ibland skrattretande.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: NoGo™ - Gracias por todo, Samuel Eto’o
Sänt: 2009-11-29 21:11
Fan snacka om att det var nervöst efter Sergios röda kort.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: joninho__90
Sänt: 2009-11-29 21:11
Toooooooooot el camp!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Kung Yaya Touré
Sänt: 2009-11-29 21:11
Ämne: Vad hände med alla s....
H.Alavi - Triangulo Magico!//

Det är nog mer i cl folk här inne är lite oroliga över att han inte kan avgöra. Stormatcher har han dock avgjort förut. bla några gånger mot juve och milan tsm med inter. Och mot Italien med landslaget. Det är i cl som han fortfarande inte har glänst. Dock så är det inte så konstigt då han inte hade slagit igenom på riktigt när han spela i juve och i Inter så spela han utan understöd i ett lag som altid går dåligt i europa. Etóo kommer inte heller kunna göra ett skit i cl i det laget.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: alexho
Sänt: 2009-11-29 21:11
*Läktips*
Ibras mål med franska kommentatorer
Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=w-AXVNfW5oE....
Barcelona Namn: Pedrito
Sänt: 2009-11-29 21:10
Puyol vår kapten var den som ledde oss till seger idag! Men helt grymt vilken skillnad på spelet det blev så fort Ibra kom in. Bara vetskapen av att han var där fick xavi o iniesta att spela så mycket säkrare.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelomannen
Sänt: 2009-11-29 21:10
gillar inte detta med relationen mellan Zlatan o Messi som inte verkar så bra enligt fotbollskanalen. Jag tycker dom är pålitliga och man kan lita på dom någorlunda. Var tveksam mot köpet av Zlatan då just relationen mellan stjärnorna kan försämras. Spelet blir då heller lika bra. Men det som talade för Zlatan såg jag som att han kan avgöra dom här jämna matcherna där vi spelar, spelar men får inte in bollen. Ett typ exempel på en sådan match var semifinalen i CL mot Chelsea. Den här matchen tycker jag också var en sådan och nu avgör Zlatan
för övrigt riktigt GÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖTTTTTTTTTT med El clazico seger
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Sentuary
Sänt: 2009-11-29 21:10
Skönast var nog Iniesta, hyschade mot h*ran Ronaldo som den han är.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla - K9
Sänt: 2009-11-29 21:09
Med tanke på Barcas överkörning i våras så måste Barca göra om samma sak, annars kommer det från madridhåll och från neutralt håll heta att Madrid var bättre. Snacka om att ha lite för höga krav på Barca.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ibracadabra!
Sänt: 2009-11-29 21:09
Tack sergio ramos för din usla markering!
Grabben som darrar när det blir match på riktigt!
Minns att han tappade henry två gånger ;)
Konstigt att dom inte tar upp det i puertan!

FAN VA SKÖNT!!!!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Andreas (Aris/Brasilien Red.)
Sänt: 2009-11-29 21:09
Fyfan va skönt med seger. Onödig utvisning av Busquets och det kändes nästan som den låg lite i luften efter att han fått gult kort, men det löste sig till slut ändå.

Jag ser ett gäng vita maränger i backspegeln, undrar vilka Casillas ser :P
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelona10Messi
Sänt: 2009-11-29 21:09
Seriöst, Valdes fy fan återigen visar han att han är en riktigt bra målvakt :D
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: VAMOS BARCAA!!!
Sänt: 2009-11-29 21:08
PUYOL vilken kung han är!!! Hoppas aldrig att någon skriver att han inte platsar i Barcas startelva igen !!!!!
Tumme upp Citera
Namn: Andreas-
Sänt: 2009-11-29 21:08 Ändrat: 2009-11-29 21:09:28
C. Ronaldo kan iaf vara glad. Innan denna match var hans bästa prestation mot just Barca en straff slagen upp på tredje etaget. Nu träffa han, fri, mål iaf. Grattis!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca4eva
Sänt: 2009-11-29 21:08
Viscaaaaaaa el Bacceeelonnnnna

Fan va sköööööööööönt!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: H.Alavi - Triangulo Magico! -
Sänt: 2009-11-29 21:08
Rambla - K9

Håller med, han gjorde faktiskt en bra match.
Han stod för fina nummer och sköna passningar, kan inte begära mer från honom. Han gjorde allt han kunde och det räckte, Zlatan var pusselbiten som saknades i första halvlek.
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad9423214
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Espanyol9243-410
14Getafe923419
15Girona9234-59
16Deportivo9225-88
17Eibar 9216-177
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Oakland vann viktiga mötet
Hubocan flyttar till Trabzonspor
Hertha Berlin bärgade en poäng
”Njöt av att sätta dit Man United”
Motalas premiär närmar sig
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies