fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 35360 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847467 INLÄGG. JUST NU 32 INLOGGADE.
Barcelona Namn: barba
Sänt: 2009-07-23 21:33
Santos låter så anonymt i truppen. Jonathan 'Dos Santos' dvs lill-Gios lillebror. Hade varit kul om de möts men Gio spelar semifinal i Copa Oro inatt.
Tumme upp Citera
Namn: swecule
Sänt: 2009-07-23 21:30
kolla...nu är det väl så officiellt det kan vara utan att vara officiellt? he, he
Tumme upp Citera Länktips: www.fcbarcelona.cat/web/castellano/notic....
Barcelona Namn: Barcelona_10_
Sänt: 2009-07-23 21:28
nu e de klart ( = Ibrahimovic har lämmnat inter i boston han är i sverige nu skriver inter.it ( = åker till barcelona imorgon skriver på ( = han kanske skriver på för Malmö ff under den tiden ( = haha
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: nylén
Sänt: 2009-07-23 21:24
Varför ska zlatan till sverige?? är det för att fixa allt med flytten eller?? skulle gärna se honom mot al alhy på söndag i allafall. lär ju inte bli spel immorgon direkt :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Smogen
Sänt: 2009-07-23 21:12
fcbtransfers.blogspot togs över av ett gäng fans till bloggen som inte ville att den skulle läggas ned. dom jobbar på bra....
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ravo
Sänt: 2009-07-23 21:09
Ligger säkert lite efter, men hade de inte stängt ner fcbtransfer bloggen? :/
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Smogen
Sänt: 2009-07-23 21:09
Drömde förresten i natt att Barcelona spelade sin första match för säsongen mot Sevilla hemma på Camp Nou. Zlatan la första målet följt av två från Messi. Kunde varit en sanndröm om det inte varit för att Hleb sen fick bollen vid mittlinjen, dribblade förbi 6-7 spelare och sköt bollen i krysset, otagbart för målvakten, det lär ju aldrig hända. :) så förmodligen bara ett tecken på att den här dealen dragit ut för länge på tiden och att jag hängt för mycket på barca sidor....
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Smogen
Sänt: 2009-07-23 21:03
Squez


Till TV4as försvar måste jag ändå säga att vänskaosmatchen var planerad att sändas för flera månader sen....eller kanske dom bestämde sig när det snackades Zlatan i början av sommaren. :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Smogen
Sänt: 2009-07-23 21:02
Fast det står att han är på väg till Sverige och inte Spanien. Men det känns ju verkligen bara som en tidsfråga nu...


Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Bernie
Sänt: 2009-07-23 21:02
Har det någonsin varit såhär mycket snack inför en värvning av en spelare? Jag tror inte det...
Zlatans storhet visas, och de vita tres amigos som värvades i Madrid hamnar plötsligt i skuggan :P
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: nylén
Sänt: 2009-07-23 21:01
Zlatan på väg till europa!

en liten bekreftelse från en annan sida.
Tumme upp Citera Länktips: fcbtransfers.blogspot.com/2009/07/ibrahi....
Barcelona Namn: Squez
Sänt: 2009-07-23 20:56
Självklart har det ingenting med Zlatans övergång att TV4 Sport visar en betydelselös vänskapsmatch mellan Spurs och Barca imorgon :) Det kommer betyda att alla CL-matcher med Barca kommer att visas på Viasat Sport dock...
Tumme upp Citera
Namn: swecule
Sänt: 2009-07-23 20:33
Zlatan på väg till Europa...det närmar sig grabbar!!!

FAN vad skönt!!!
Tumme upp Citera Länktips: www.inter.it/aas/news/reader?N=45183&....
Barcelona Namn: A.Gaudi
Sänt: 2009-07-23 20:33 Ändrat: 2009-07-23 20:41:19
jo dom där är ju inte så spec roliga, kaxigt men inte så mkt mer. Etoos citat är ju skönt galna på etoos magiska vis.

"madrid cabron, saluda campeon" är såklart den ökända klassikern.
Tumme upp Citera
Sevilla Namn: sevillakarl
Sänt: 2009-07-23 20:30
El Flaco och Dizzy//

Ja jag hade nog varit bättre att han hade blivit utlånad till ett spanska lag...Men Sevilla hade nog inte varit rätt lag...peta kanoute och fabiano knappast...men ett lag som hade varit klockrent hade varit Villarreal, nu n'r Nihat lämnat...
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelona #7
Sänt: 2009-07-23 20:30
Haha den här va tung.

- Reporter: "You´ve got some scars in your face, Zlatan. What happened?"
Zlatan: "Well, I don´t know... You´ll have to ask your wife about that."
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: el Flaco
Sänt: 2009-07-23 20:29 Ändrat: 2009-07-23 20:30:25
Okkapokka/

Personligen tar jag Eto'os citat före Zlatans.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Okkapokka
Sänt: 2009-07-23 20:26
En annan attribut som Ibra besitter är att han är en citatmaskin. Har samlat ihop lite citat från honom igenom karriären och det finns ett par som alltid får mig och dra på smilbanden;

On being humble:
"I am like (Muhammad) Ali. When he said he would knock someone out in the fourth round, he did it."

Give an answer to the question "What are you NOT going to say when you meet your teammates in Ajax for the first time?":
"I am Zlatan, who the hell are you?"

Reporter: "You´ve got some scars in your face, Zlatan. What happened?"
Zlatan: "Well, I don´t know... You´ll have to ask your wife about that."

Reporter: "Is there anything in the world that could stop you from becoming no 1 in the world?"
Zlatan: "An injury."

Sedan tar jag min favorit sist;

On the question what his girlfriend got as an engagement gift when they got engaged:
"What did she get? She got Zlatan."
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ★Dizzy★
Sänt: 2009-07-23 20:23
Nesto

Fabregas tror jag vi kan glömma. Arsenal släpper inte han. Men om 2 år tror jag han är en Barca spelare:)

En spelare jag vill se är Moutinho.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Nesto
Sänt: 2009-07-23 20:19
Vi är ute efter mittfältare sägs det och Macherano och Fabregas har de skrivits om.

Jag har inte koll på alla artiklar man kan anväda sig av engligt Fifa.. men kan, OM vi nu ska köpa Fabregas anväda sig av någon artikel som säger att Arsenal måste sänka priset?
Tyckte jag läste det här inne förut.
Hur mycket måste Arsenal sänka priset och hur lyder regeln?

Vi kanske skulle kunna övertala Fabregas om att anväda den artikeln? ;P
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: el Flaco
Sänt: 2009-07-23 20:16
sevillakarl/

Jag vet väldigt lite om den här spelaren, men jag tycker att det låter som en bra idé att man lånar ut honom till en europeisk klubb för att han på så sätt ska kunna anpassa sig till en ny, mer fysisk och snabbare spelstil än vad han är van vid. Det mesta talar för att det blir Benfica, som även kommer delta i Euro League den kommande säsongen. Förhoppningsvis får han gott om speltid så han kan återvända till Camp Nou och blomma ut här där hans idoler, Romario och Ronaldo, en gång spelade.
Tumme upp Citera Länktips: www.sport.es/default.asp?idpublicacio_PK....
Barcelona Namn: ★Dizzy★
Sänt: 2009-07-23 20:16
sevillakarl

Vi kommer låna ut Kierrison till Benfica. Men jag hade hellre sett han i ett spanskt lag som Sevilla. Tror han hade passat perfekt hos er:) Men speltid vet jag inte om han hade fått hos er?
Tumme upp Citera
Sevilla Namn: sevillakarl
Sänt: 2009-07-23 20:13
Förövrigt så är jag 100 % säker på att Kierrison kommer bli en storspelare om några år...
Tumme upp Citera
Sevilla Namn: sevillakarl
Sänt: 2009-07-23 20:11
Jaha Kierrison klar för er nu...precis som petersays nämnde igår, så är nog det bästa att han lånas ut till en annan klub, där han får mer speltid... vad säger ni?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gud är störst! - Pep el rei!
Sänt: 2009-07-23 20:11
Den vise

Varsågod säsongens 78 vackraste mål. Fyfan vilka mål alltså man kan inte sluta titta på dem!
Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=xkeU37q3q8Q....
Namn: Barca|Danne
Sänt: 2009-07-23 20:10
Tjena,

Någon här inne som kanske kan hjälpa mig.
Jag tänkte förverkliga en dröm i höst / vinter och se ett El classico.

Jag har hittat bra priser på flyg och hotell. Nu till det svåra.
Hur fixar man plåtar?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ★Dizzy★
Sänt: 2009-07-23 20:01
Grabbar Keirrison är framme i Barca:D

Tumme upp Citera Länktips: fcbtransfers.blogspot.com/2009/07/keirri....
Barcelona Namn: BlueRed
Sänt: 2009-07-23 19:51
Kul med match igen. Ännu mer kul att det finns många lovande talanger med i truppen.

Vänsterkanten ja. Personligen så hoppas jag inte vi värvar in någon, utan låter Jeffren få a-lags kontrakt. Jag tycker att han bjöd på mycket mer under förra säsongens träningsmatcher än t.ex. Pedro. Han vågar utmana, bra inlägg och härlig teknik.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Den vise
Sänt: 2009-07-23 19:50
Aldrig. Det finns bara ett fenomen.
Tumme upp Citera
Namn: Barçelonito
Sänt: 2009-07-23 19:32
K9 Kommer bli lika bra som Luiz -Den riktiga ronaldo!
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Bonuccis armbåge stoppade Milan
En väckarklocka för Liverpool?
”Kandidat till årets järnkamin”
Cavani räddade poäng på övertid
”Givetvis en hel del Messi”
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies