fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 41170 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847482 INLÄGG. JUST NU 11 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Okkapokka - El Triplete!
Sänt: 2009-06-04 20:25
petersays

Eller så säger han vad han tycker.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: petersays
Sänt: 2009-06-04 20:22
Finns inte en chans att cesc lämnar arsenal i år. Idiotiskt att tro det Han är lagkapten och viktigaste kuggen i lagbygget.

Kommer han tillbaka till barca blir det om 2-3 år nära xavi måste ersättas och han garanteras en startplats.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: petersays
Sänt: 2009-06-04 20:21
Ni får tro vad ni vill men om man läser mellan raderna i intervjun med laporta (se länk) så känns det absolut som att man kommer göra vissa förändringar. Självklart kommer man inte byta ut hela laget, men jag tror absolut att nån av henry och etoo kommer lämna. Och särskilt det han säger om etoo känns som att det blir han. Ska man sälja honom och få bra betalt är det här absolut sista chansen. Antingen sälja nu, eller hålla kvar honom 2-3 år till tils han vill till mallorca. Att han omnämner honom som världens bästa forward r väl bara självklart. Vad skulle han annars säga? Han måste ju hålla intresset uppe.
Tumme upp Citera Länktips: www.fcbarcelona.com/web/english/noticies....
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2009-06-04 20:19
Varför pratar ni om Cesc?

Txiki har väl sagt att han inte tänker köpa en "svikare" , så varför prata om det?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca o Mort!
Sänt: 2009-06-04 20:12
Tycker det verkar onödigt att disskutering av Cesc.

Visst om vi skulle lägga ut en summa som skulle slå klubbens rekord som dyraste värvningen någonsin för en egen produkt. Så tror ni verkligen att han skulle vilja gå från en nyckelspelare och kapten i Arsenal till en bänkroll/rotation i Barcelona?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca o Mort!
Sänt: 2009-06-04 20:11
Ronaldinhoismx3

Fast det är ju inte meningen att backupen ska vara lika bra som ordinarie. Jag skulle vilja se en värvning av en ung brasse. Typ Keirrison. Eller ett alternativ är att plocka upp något från B-laget. Dock inte Thiago. Han är bara 16 år, låt honom spela något år till i B-laget.

En till värvning som jag inte skulle ha något emot om guddy lämnar är Sissoko. Har inte så mycket motivering till den värvningen men han är grym :D
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2009-06-04 20:09
Jag tycker inte att Zlatan är så arrogant som många vill att han ska vara.

Han har ju ändrats jävligt mycket sen Juventus tiden, och jag är säker på att ödmjuka spelare som xavi osv, och en hård Pep kan få honom att bli en riktig lagspelare
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Okkapokka - El Triplete!
Sänt: 2009-06-04 20:07 Ändrat: 2009-06-04 20:08:02
Ronaldinhoismx3

Om jag frågar dig då, tror du att vi kommer värva Cesc? Och tror du att han kommer acceptera en bänkroll?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ronaldinhoismx3
Sänt: 2009-06-04 20:03
Delarocha

;)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ronaldinhoismx3
Sänt: 2009-06-04 19:59
Delarocha

jag har sagt hela tiden att OM etoo säljs vill jag ha zlatan, detta för att pep vill ha en target. Villa hade annars varit det ultimata om vi bara vill byta spelare med ungefär samma spelstil.
Tumme upp Citera
Namn: Delarocha
Sänt: 2009-06-04 19:58
Tror inte på lång väg att Thiago är redo att kunna hålla det spelet Iniesta o Xavi har tillsammans. Tyvärr. Arteta är ju en egen produkt och känns för mig väldigt intressant.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ronaldinhoismx3
Sänt: 2009-06-04 19:56
Okkapokka - El Triplete!

nej vi ska inte värva cesc! han är svikare han drog till arsenal istället för att stanna i barca.

är alla nöjda nu? kan ingen komma på en spelare på mittfältet vi kan köpa som inte kostar lika mycket, som kan sitta på bänken men även NÄSTAN bara nästan gör det jobb xavi gör/cesc skulle göra.

exempel? har läst om arteta han kan nog vara ett annat alternativ visst. men då ser jag hellre thiago ta steget upp.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: tribente_magico
Sänt: 2009-06-04 19:53
Jag vill helst inte ha zlatan i barcelona!, tänk er, hur mycke skiljer sig inte xavi, iniesta och messis personligheter mot zlatan, grymt ödmjuka, sen kommer in ett stort jävla ego i barca, allt kommer kretsa kring han och så fort han inte får den rätta passningen kommer han skälla ut den personen, iförsig är det ju mycke sällen man inte får den rätta passningen i barca. men nej, Hela han passar i real madrid.

orkar inte se han gå runt och ta åt sig hela äran när messi eller iniesta dribblat av halva laget och lagt en passning till han och han gör mål.

Hoppas etoo stannar!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2009-06-04 19:53
Jag har svårt att se att spelarna kommer att ha samma hunger, vi behöver verkligen lirare som inte har vunnit nått än (t.ex: Zlatan, Ribery, Villa) föratt få in lite hunger
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ronaldinhoismx3
Sänt: 2009-06-04 19:52
Mr Andrés-Iniesta

Om jag ska vara ärlig så tycker jag inte han är värd vad inter vill ha för honom.

visst är det mycket pengar för en 28 åring men hur mkt betalade vi inte för Henry som var äldre än vad zlatan är nu ? dessutom hade gått skadad ett år innan han kom ?

men nej zlatan är inte värd halv miljard - miljard vad inter vill ha för honom.

dock tror jag att inter tänker om när de väl får ett riktig bud på honom. den prislapp de har satt är ju för att avskräcka klubbar.

men nej zlatan kommer inte komma till barca
Tumme upp Citera
Namn: Delarocha
Sänt: 2009-06-04 19:52
Ronaldinhoismx3

Säljer vi Eto'o så visst då ska en ersättare in. Men att köpa Ribery och Fabregas dessutom när vi har Henry, Iniesta, Xavi på deras platser känns för mig overkill om inte något sker.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Okkapokka - El Triplete!
Sänt: 2009-06-04 19:52
Jag kör allra helst på Henry-Eto'o-Messi :-)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hetfield
Sänt: 2009-06-04 19:50
Ribery-Zlatan-Messi

Jävlar...bara jag som blir svimfärdig av det?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mr Andrés-Iniesta.
Sänt: 2009-06-04 19:48
Ronaldinhoismx3

Så hur mycket tycker du Zlatan är värd? Tycker du vi ska spendera så mycket pengar på en 28 åring (I oktober) ?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ronaldinhoismx3
Sänt: 2009-06-04 19:42
Delarocha

vilken tur att jag körde hela truppen då.

Jag önskar mig zlatan OM etoo sticker, jag önskar mig ribery för han lär behövas.
Jag önskar mig en spelare som kan avlasta xavi och iniesta som gör det minst lika bra, TEX Fabregas.

ÄR det köp för köpandets skull?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Okkapokka - El Triplete!
Sänt: 2009-06-04 19:41
Ronaldinhoismx3

Du kanske inte säger ordagrant "Vi ska värva Cesc", men i stort sätt alla dina inlägg syftar mer eller mindre på det.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ronaldinhoismx3
Sänt: 2009-06-04 19:39
Rambla

min vän. sa jag någonstans att vi KOMMER värva Cesc? Jag har sagt att det skulle vara bra och att han skulle vara ett tillskott hur som haver kommer det inte vara vi som står för huvudvärken nästa säsong utan pep när han ska ställa upp med den bästa elvan.

om cesc inte vill lämna fine då skippar vi honom i diskussionen och koncentrerar oss på att ta upp thiago till a-truppen.
Tumme upp Citera
Namn: Delarocha
Sänt: 2009-06-04 19:35 Ändrat: 2009-06-04 19:36:38
Ronaldinhoismx3//

Man läser det man vill. Ja hade du läst mitt senaste inlägg skriver jag klart och tydligt att jag inte vill ha hit Zlatan t.ex. Och nej, jag vill inte att vi ska köpa världsstjärnor för köpandets skull. Jag inser att det kommer skapa problem om dessa spelare inte får regelbunden speltid. Sen kan du vara lugn dessa tre spelare kommer inte hur mycket du än önskar.Möjligen en av dem, troligen Ribery. Jag tycker att vänsterkanten var ganska okej den här säsongen. Iniesta gjorde det fenomenalt och Pedro och Bojan har även dem gjort det bra men visst, en ersättare på vänsterkanten känns aktuell.

Självklart får du önska dig hur mycket spelare du vill men reglerna här ovanför säger att omotiverade startelvor ska helst undanhålles, visserligen var väl den här motiverad men den är ganska orimlig och det var något jag påpekade för dig.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mr Andrés-Iniesta.
Sänt: 2009-06-04 19:34
Ja exakt, Jag håller med. Rubriker som Zlatan gör Barcelona. Det är inga rubriker jag vill läsa på Aftonbladet.
Eller att Zlatan helt plötsligt är bäst i världen bara för han skulle spela i Barcelona.
Våra största Stjärnor är som sagt Messi, Iniesta och Xavi och kommer förbli det bra många år. : )
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ronaldinhoismx3
Sänt: 2009-06-04 19:32
Delarocha

man läser det man vill läsa. När jag skrev min trupp tog jag med llorente för han inte är lika stor stjärna som zlatan. visst skulle det vara schysst med de 3, det kan inte du förneka.

tror du kommer runka mer än mig när dessa 3 kommer till barca..om de nu skulle göra det.

man får väl vilja ha spelare till klubben? fast man inte spelar fm ?

en ärlig fråga hur många BRA alternativ har vi som vänsterytter om henry är borta? ja vi har iniesta. mer då? och om iniesta ska spela ytter vem ska spela i mitten? jo fabregas =)

annars kan man spara iniesta i mitten och spela ribery på kanten. som jag skrev borde RIBERY VARA PRIO ETT.

det är ju tur att pep och txiki sköter affärerna och inte jag, tur i alla fall att även pep vill ha fabregas. förstår inte varför folk ens säger emot för ingen hade väl sagt nej till fabregas och ribery?

Zlatan vill jag ha om vi säljer etoo för jag vet inte om du har missat våran trupp, men om etoo försvinner har vi bojan och henry som strikers och jag tror inte henry passar jätte bra in i den rollen som ensam striker.

dessutom vill pep ha en TARGET
Tumme upp Citera
Namn: Delarocha
Sänt: 2009-06-04 19:28
Mr Andrés Iniesta//

Håller med. Ingen av dem två har ju vunnit spanska ligan heller och båda är yngre och billigare. Jag är väldigt negativ till en värvning av Zlatan, dels för att jag genuint ogillar honom men framförallt för att jag hade inte klarat av svensk medias vinkling och bevakning av Barcelona.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barça! (MQUC3)
Sänt: 2009-06-04 19:27 Ändrat: 2009-06-04 19:28:19
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barça! (MQUC3)
Sänt: 2009-06-04 19:27
Seriöst.

Jag hoppas Real Madrid köper Kaka, tänk om vi köper Zlatan. Vad händer med Italienska ligan? Den tappar ju som fan om dom inte köper nåt..

Inte för att jag bryr mig men då rankas fan tyska ligan högre =P
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mr Andrés-Iniesta.
Sänt: 2009-06-04 19:24
Jag tror det inte är fel på David Villas och Karim Benzemas hunger också. De 2 har inte heller vunnit Champions leugue. Dom 2 ser jag som bättre alternativ till Samuel Etoo om han nu skulle lämna. Vilket jag verkligen inte hoppas på.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barça! (MQUC3)
Sänt: 2009-06-04 19:16
Laporta gav på morgonen en intervju där han förklarar att laget behöver hunger och stimulans.

Med Hunger så menas ju folk som är hungriga på CL - titeln och vad är då Bättre än Zlatan, hungrigare än så blir det inte;)
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Konsekvent, tydligt, utvecklande”
”Nu är det kris i Brynäs”
Bonuccis armbåge stoppade Milan
Cavani räddade poäng på övertid
”Givetvis en hel del Messi”
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies