fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 15940 | Medlemmar: 179234

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847433 INLÄGG. JUST NU 3 INLOGGADE.
Real Madrid Namn: Mr Baloo-Gonzalez.
Sänt: 2009-04-22 21:49
Gonzalez_Barca

Målskillnaden har ingen betydelse, det är interna möte som räknas, skulle vi hamna på samma poäng i sista matchen så vinner lagen som har gjort mest mål på respektive rival.
Skulle RM vinna med 3.0 då slutar ligan med 3-2. då vinner vi! andra ligor har andra regel.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Islam_Bosna
Sänt: 2009-04-22 21:49
Gonzalez_Barca

Dessutom har vi Etoo som lär få kämpa om skytteligasegern då Villa gjort 25 mål hittils, så förhoppningsvis kan en Etoo i målform nu avgöra ligan för oss.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: true_barca_fan
Sänt: 2009-04-22 21:48
vet nån om gol tv sänder kvällens match?

tacksam för svar

Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Meessii10
Sänt: 2009-04-22 21:48
Nej det är inte 4 matcher kvar. Det är 7 matcher kvar(räkna med matchen idag) Så efter matchen idag är det 6 matcher kvar!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Vampíro
Sänt: 2009-04-22 21:46
Ämne: Eto'o,Henry och I....
Iniesta är ju helt klart bättre när han får vika in från vänsterkanten och jag tror nog Pep också vet om det så som du säger lär det bli mycket rotation.

Hoppas väldigt mycket på att Rafa och Piqué kan hålla ihop ikväll de kommer få möta två fysiskt starka anfallare i form av Fabiano och Koné. Skönt dock att Abidal är tillbaka på allvar.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: k u s h t r i m
Sänt: 2009-04-22 21:43
Jag är inte alls nervös faktiskt. Jag tror på en 2-0 vinst. Målen görs av Eto'o och Henry.

Är i alla fall väldigt säker på vinst.

Mes Que Un Club!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Okkapokka
Sänt: 2009-04-22 21:42
Eto'o,Henry och Iniesta kommer rotera flitigt på anfallet idag, så Iniesta kommer få spela på vänsterkanten också.

Messi kommer nog få ett inhopp under matchens gång också.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: lameG^
Sänt: 2009-04-22 21:42
Smogen//

Om det är 4 kvar betyder det att vi bara behöver ta minst 3p tror jag på dem 4 matcherna så är ligan avgjord eller?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Vampíro
Sänt: 2009-04-22 21:40
Lite nervös just nu, ska bli intressant och se hur Iniesta sköter sig på högerkanten för han har inte varit direkt lyckad där tidigare under säsongen. Förhoppningsvis så får vi se mycket rörelse och platsbyten i anfallet och så länge Henry och Eto'o sätter sina chanser så kan vi vara lugna.

Visca!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Smogen
Sänt: 2009-04-22 21:39
lameG^

Jag är helt övertygad om ifall Barcelona vinner de närmaste tre ligamatcherna kommer vi ha vunnit ligan.Ifall Real tar full pott fram till El Clasico kommer det då skilja 9poäng med fyra matcher kvar. Med tanke på att Barcelona även skulle vinna ligan om man hamnar på lika poäng kommer ligan i praktik vara avgjord....
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gonzalez_Barca
Sänt: 2009-04-22 21:39
Islam_Bosna

Jo, men tror inte heller att Barca börjar släppa in fem mål per match så Real går förbi på målskillnaden, så vilken regel som gick före skulle vi iallafall vinna ligan iår (om vi skulle hamna på samma poäng)
Tumme upp Citera
Namn: el capitano
Sänt: 2009-04-22 21:39
RM har inga chans att vinna mot oss även på Bernebeu med starkaste elvan! Nu utan Robben, Pepe och Sneijder chansen är minimala att RM tar poäng över Sevilla, Valencia heller. Kolla hur dom spelar, kontringsfotboll! Igår gjorde RM 3 tur mål.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rey Etoo
Sänt: 2009-04-22 21:37
Det är real som har press på sig i bernabeu för oss räcker det med oavgjort
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: DaniAlves
Sänt: 2009-04-22 21:36
skönt att Messi vilas, med tanke på att han var magsjuk den senaste träningen och att det kommer ett väldigt tungt schema nu, vi behöver en hundra procentig Messi i resten av matcherna.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: La madridista
Sänt: 2009-04-22 21:36
Villa, 25 mål!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcanist
Sänt: 2009-04-22 21:36
Meessii10

De lugnt :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: lameG^
Sänt: 2009-04-22 21:35
Gött att kanoute vilas.

Jäävligt viktig match. Vi måste ha minst 6p försprång tills el classico annars är det stor chans att vi förlorar ligan. Själv är mitt mål 9p före el classico.

Någon som vet hur mycket poäng vi måste ta minst för att vinna ligan?? Tror det var 15 eller något.
Tumme upp Citera
Namn: bateni
Sänt: 2009-04-22 21:35
Autobahn Arjen

Vet inte, Jimenez är bra på att möblera om i viktiga matcher(som betis borta tidigare under säsongen). Hans ursäkt kommer väl vara för att vila Kanouté - vilket är absurt enligt mig. En annan teori är att Jimenez ber om att få sparken.

Som om det inte vore nog; Maresca-Romaric har alltid gett dåliga resultat åt Sevilla när de spelat tillsammans... Ärligt talat; vad sysslar han med?!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Islam_Bosna
Sänt: 2009-04-22 21:34
Gonzalez_Barca

Men den regeln lär hjälpa oss denna säsongen om vi får samma poäng, såvida det inte blir totalt hjärnsläpp på Bernebeu i år och dem vinner med mer än 2-0.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Meessii10
Sänt: 2009-04-22 21:34
Barcanist//

Det e faktiskt sant! Aja får se men tack för all hjälp!!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Smogen
Sänt: 2009-04-22 21:33
Konstigt att inte Kanouté startar, någon som vet varför?
Kan det ha med Sevillas taktik att göra? Kör bara med Fabiano som ensam anfallare kanske?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gonzalez_Barca
Sänt: 2009-04-22 21:33
Barçelonista!

Jepp, inbördesmöte går före målskillnad.
Utan den konstiga regeln hade vi tagit ligan 06/07.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcanist
Sänt: 2009-04-22 21:32
Barçelonista!

När vi tappade första platsen till Real Madrid för 2 år sen så förlorade inte vi på målskillnad, det var på inbördesmöten.
Vi hade betydligt högre målskillnad än Real Madrid den säsongen, men tyvärr så räknas inbördesmöten.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gonzalez_Barca
Sänt: 2009-04-22 21:32
lameG^

Sam Ekonomi

(fler frågor, ta det via PM :P)
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: Autobahn Arjen
Sänt: 2009-04-22 21:31
bateni

Varför ska KAboute vilas?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcanist
Sänt: 2009-04-22 21:31
Meessii10

Det är ganska dyrt, som "Madrid, Cabron, Saluda Al Campeon" sa till mig här på SF.
Köper du allt för sig, d.v.s flyg, hotell och biljetterna allt för sig så sparar du ganska mycket pengar.
Men när han sa det hade jag redan bokat.
Tumme upp Citera
Namn: el capitano
Sänt: 2009-04-22 21:30
Kanouté vilas för RM matchen, najs :)
Jag tror att Sevilla räknar med förlust ikväll därför vilas Kanouté.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rey Etoo
Sänt: 2009-04-22 21:30
Ahh visste at villa skulle komma ikapp Etoo han har öst in mål frågan är om Eto'o kommer göra mål idag och matcher framöver, Vore otroligt synd om han blir av med skytteliga ledningen.
Tumme upp Citera
Namn: Barçelonista!
Sänt: 2009-04-22 21:29
Måste bara fråga, en kompis till mig sa idag att inbördes möten gäller före målskillnad i La Liga?
stämmer detta? Jag hade nämligen för mig att vi förlora ligan för några år sedan på ett ynka mål i målskillnads kolumnen, eller har jag fattat allt fel?
Tacksam för svar!
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: La madridista
Sänt: 2009-04-22 21:28
Sevillas elva:Javi Varas; Mosquera, Squillaci, Escudé, Fernando Navarro; Jesús Navas, Maresca, Romaric, Capel; Luis Fabiano y Koné.

Kanouté vilas alltså!
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid8521817
4Atlético8440816
5Real Betis9513216
6Sevilla9513116
7CD Leganés8422414
8Sociedad8413213
9Villarreal8413113
10Celta Vigo8323511
11Athletic8323111
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 8215-147
17Girona8134-66
18Las Palmas8206-116
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Givetvis en hel del Messi”
Corinthians försprång ointagligt?
”Ett lag med passion & kärlek”
Ett steg närmare Europafiasko
Hubocan flyttar till Trabzonspor
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies