fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 37475 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847471 INLÄGG. JUST NU 16 INLOGGADE.
Namn: el capitano
Sänt: 2009-04-14 20:42
Saman.

Och dessutom mediakåten medina cantalejo :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: PILMÀ (Kärlek & Respekt)
Sänt: 2009-04-14 20:42
Stream gärna?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: el Flaco
Sänt: 2009-04-14 20:41
Jr. Honken/

Precis.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Saman.
Sänt: 2009-04-14 20:41
Liverpool vs Chelsea har ett spanskt domarteam! Nu ska dom få veta hur vi har det :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: a L b
Sänt: 2009-04-14 20:40
Messidinho_10

Får Messi ETT till gult kort så missar han en eventuell semi match.

PUKNT SLUT
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Jr. Honken
Sänt: 2009-04-14 20:40
el Flaco

Så om man får sitt andra gula i semifinal 2 klarar mig sig ändå, och får vara med i finalen?
Tumme upp Citera
Namn: el capitano
Sänt: 2009-04-14 20:40
Messidinho_10

Driver du med oss eller menar du allvar?
Hela forumet handlar om Messis gula kort, läs lite längre ner! hehe
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Messidinho_10
Sänt: 2009-04-14 20:38
Kan ingen svara hur det står till med Messis gula kort???
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: el Flaco
Sänt: 2009-04-14 20:37
Enda sättet man kan missa en eventuell final är om man får ett rött kort i returmötet i semifinalen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla
Sänt: 2009-04-14 20:36
Pep.G:

Nej, nytt för i år är att alla gula kort till en final stryks. Drar man på sig sin andra gula varning i sista semifinalen så stryks den om ditt lag når final.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: a L b
Sänt: 2009-04-14 20:36
Pep.G

I final så raderas alla kort.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Jr. Honken
Sänt: 2009-04-14 20:36
Pep.G

Ja, så som jag har förstått det så tror jag att det är så. Dock inte helt 100, men tror ändå att det är så.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: r.10
Sänt: 2009-04-14 20:35
Hur många gånger ska ni fråga angående messis gula kort?

NEJ!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Saman.
Sänt: 2009-04-14 20:35
pokke

Hehe jadå, gallrar bort dom nu så småning om. Tar de som är mest live samt de med bäst kvalitet. Men ska ha uppe 2-3 som visar Barca ändå ifall att någon stream skulle krascha :)
Tumme upp Citera
Namn: el capitano
Sänt: 2009-04-14 20:33
Tjat om Messis gula kort, nu har båda Rambla och jag skrev hur det ligger till! Snälla läs lite i forumet innan ni ställer samma frågor om o om! ;)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Messidinho_10
Sänt: 2009-04-14 20:33
Någon mer än jag som börjar bli nervös trots att jag har hävdat många gånger att vi är klara för semi?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: pokke
Sänt: 2009-04-14 20:33
saman

haha, samma sak här. Man måste ju vara på säkra sidan :D
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Pep.G
Sänt: 2009-04-14 20:33
Rambla

Alltså ? Är det så ? Jag som hela tiden har trott att Messi behöver två gula till. Aja, men du om han får ett gult kort i en eventuell "andra" semi-final, betyder det att han är avstängd i en eventuell final ?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Squez
Sänt: 2009-04-14 20:31
Äh, jag är inte orolig över att Messi startar. Han drar ju sällan på sig gula kort. Får hoppas på att domaren inte klantar sig bara :) ..Jag tror att han spelar främst för att Lahm inte ska kunna följa med i anfallen lika mycket, och för att han kan avgöra matchen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Messidinho_10
Sänt: 2009-04-14 20:31
Ämne: 3 gula kort i grupps....
Hur ligger Messi till då riskerar han att bli avstängd vid nästa varning???
Tumme upp Citera
Namn: el capitano
Sänt: 2009-04-14 20:31
På en hel säsong Messi får 2-3 felaktiga gula kort. jag tror inte heller att han får kort med jag är orolig att han ska gå sönder.
Han behöver verkligen vila, hoppas att vi dödar matchen tidigt så att han byts ut hel och frisk :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Jr. Honken
Sänt: 2009-04-14 20:29
Är kanske lite sent ute nu, men läste precis dem senaste 4 sidorna och såg vad Jay-Z skrev.

Ett ord: Patetiskt! Du är väldigt pinsam när du skriver såna saker som att "Henry trycker ner Bojan" eller "Att psyka sina spelare är Henrys specielitet". Har för mig att just Henry var en av Bojans stora idoler när han var liten. Sen att han psykar sina spelare? Var har du hört det, skulle jag vilja veta. Tycker mest att han peppar sina spelar.

Detta är bara min åsikt, men jag tycker inte att man kan ha två lag i hjärtat. Är man Barca-fan så är man. Är man Arsenal-fan så är man.

Hoppas inte att något fan från något annat lag läser det du skrev, för du har verkligen skämt ut Les Rambles...


Kanske lite sent ute som sagt, men tycker inte att sådana inlägg borde få stå kvar.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Saman.
Sänt: 2009-04-14 20:29
Jag har 9 potentiella streams uppe som visar Barca! Det ser rätt roligt ut på min skärm.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla
Sänt: 2009-04-14 20:29
3 gula kort i gruppspelt för avstängning. Har man ett gult kort tar man med sig det till första åttondelsfinalen och då behövs det bara 2 gula kort till för en avstängning. De spelare som ej hade några gula kort i gruppspelet behöver endast 2 gula kort för att bli avstängda under slutspelet.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Robin.C
Sänt: 2009-04-14 20:29
Jag tror jag vet varför Pep startar med honom, han vill inte underskatta Bayern. Men han kan byta ut han om vi lyckas göra första målet eller typ vid 70 minuten om det inte händer något.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Okkapokka
Sänt: 2009-04-14 20:28
Rambla

Jobbigt, men nu tror jag inte Messi blir varnad i varken denna match, eller i en eventuell semifinal.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Tan
Sänt: 2009-04-14 20:27
Hade också gärna sett Messi på bänken i denna match. Känns som en onödig risk att spela honom från start. Låt honom sitta på bänken så kan han komma in om det skulle gå illa.
Tumme upp Citera
Namn: el capitano
Sänt: 2009-04-14 20:26 Ändrat: 2009-04-14 20:27:07
Barca love

Kolla länk, står att Barca matchen sänds i Viasat fotboll, välj viasat fotboll för att se!! :)
Tumme upp Citera Länktips: www.viasat.se/tv-guide
Barcelona Namn: el Profete
Sänt: 2009-04-14 20:26 Ändrat: 2009-04-14 20:26:31
Saman.

Jag såg matchen via denna stream förra omgången och det var minsann bra kvalité. Förtillfället visas repris utav liverpool - blackburn, men det återstår endast ett par minuter.

* Kolla länktips
Tumme upp Citera Länktips: www.veetle.com/viewChannel.php?cid=49dd5....
Barcelona Namn: Messidinho_10
Sänt: 2009-04-14 20:24
Kan någon förklara för mig hur det är med Messis gula kort hur många har han nu??? Hur många krävs det för att bli avstängd?? Jätte orolig cule!!
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Lightning utklassade Penguins
Röda Bollens 20-årsjubileum
Bra insats men poängen uteblev
Guangzhou Evergrande mästare
Bonuccis armbåge stoppade Milan
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies