fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 40955 | Medlemmar: 179238

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847506 INLÄGG. JUST NU 28 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Barcelonito
Sänt: 2009-02-11 16:53
Glöm det, Robben hade startat i Barca också. Hade nog petat Henry även om han har spelat mycket bra den här säsongen. Ramos som högerback hade absolut inte platsat i Barca med Alves.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca o Mort!
Sänt: 2009-02-11 16:52
Riiio!!

Jag sitter faktiskt och skrattar och dig som tycker att Henry har spelat bättre än Robben!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Club-01
Sänt: 2009-02-11 16:50
Ämne: Ligamatchen innan CL....
Det sliter på våra spelare att hålla igång både ligan, Copa del Rey och Champions League, sen kommer det dessutom spel med respektive landslag. Det kommer att bli en tuff period för Barca, men som "tur" är har man många spelare att gå runt på. Det som det är lite tunt med är nog i alla fall på målvaktssidan, vilket kan bli avgörande för att kunna ta en trippel.
Tumme upp Citera Länktips: www.barcaloneta.com
Barcelona Namn: Riiio!!
Sänt: 2009-02-11 16:49
haha ramos platsat i barca, hur kan man ha tänkt om man tänker att det är en vettig ide. Ramos har varit kanske den svagaste spelaren i real sett till vad killen kan och har visat upp tidigare!! Föresten har vi redan världens bästa högerback så ramos nej tack!

Robben tyvär också, så som henry har spelat,, så nej nej nej till robben!

Casillas är den enda som jag hade kunnat tänka mig ha i dagens barça som är realspelare. Även om valdes har varit tiktigt bra i år och räddat många poäng, (tänker främst på Bilbao matchen).

Sneijder är väl en som kan vara nyttig för alla lag när han spelar som han gjorde förra säsongen, vi har inte många som skjuter utanför straffområdet så där vore han bra men så som han (hela laget) spelar nu (defensivt som f*n) så har vi det bra som det är!!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelonito
Sänt: 2009-02-11 16:39
Ligamatchen innan CL får man faktiskt ta o vila några spelare nu när vi leder med 12 poäng. Som Riiio säger så har vi nästan vunnit ligan och CdR och får helt enkelt se till att prioritera CL nu när det närmar sig. Madrid måste vinna alla sina matcher och slå Barca med 3-0 samtidigt som Barca förlorar ytterligare 3-4 matcher för att Madrid ska ha chans på ligan. Madrid spelar med små marginaler och kommer att tappa flera poäng.

i CL ser jag egentligen bara Manchester som hot och ev. Chelsea när de har Hiddink som tränare nu. Pep satsar stort. Han vill vinna allt.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ride_The_Big_One(6)
Sänt: 2009-02-11 16:20 Ändrat: 2009-02-11 16:22:08
Madridista$_Luiz

Det var när vi hade R-E-M, klart som fan att han inte petar Dinho,Eto samt Messi.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Riiio!!
Sänt: 2009-02-11 16:14
Ämne: Skulle vilja starta ....
Jag tror att vi tar cupen och ligan,,, CL blir kanske lite svårt eftersom det är väldigt många bra lag. Se får vi inte glöma att vi redan har en titel denna säsong, Gamper trofen haha!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Dizzy
Sänt: 2009-02-11 16:12
Underbar match. Kolla in Alves helt galen:D
Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=6gyB0ngjAmk....
Barcelona Namn: el Flaco
Sänt: 2009-02-11 13:13
Keita har tränat i Barcelona idag. Han skulle egentligen spela vänskapslandskampen för sitt Mali mot Angola i Frankrike, men efter att ha pratat med förbundskaptenen fick han tillåtelse att återvända till Barcelona. Där tränade han tillsammans med Valdés, Pinto, Jorquera, Sylvinho, Víctor Sánchez, Pedro och Hleb och även cantera-spelarna Botía och Rubén Miño. Puyol tränade dock för sig själv.
Tumme upp Citera Länktips: www.fcbarcelona.cat/web/castellano/notic....
Barcelona Namn: 2HeadsOnEagle
Sänt: 2009-02-11 12:56
Skulle vilja starta en ny diskussion. Hur många titlar tror ni vi vinner i år ?

3? 2? 1? Inget är omöjligt till och med 3 titlar är hur realistiskt som helst.

FC B
Mes Que Un Club !
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ihefsu
Sänt: 2009-02-11 12:47
Ämne: El Capitano

Eto´o....
Håller med dig där. I Peps Barcelona är press-spelet både A, B, C, D, E samt början på F i försvaret. Aldrig sett något liknande, det är ju faktiskt ROLIGT att se när Barcelona till och med försvarar sig!

Fast jag är lite orolig för framtiden. Många av spelarna börjar knacka på 30 och jag hoppas att Pep inser att man måste ha en långsam generationsväxling om man vill fortsätta dominera. Annars kommer det bli som post 2006.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ihefsu
Sänt: 2009-02-11 12:45
Ämne: Ser att ni snackar o....
Mjo, kanske det. Men så har han faktiskt utvecklats en del det senaste halvåret. Inte för att jag vill se honom i Barcelona ändå.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mojito
Sänt: 2009-02-11 12:45
Joanilson

Tycker snarare du låter partisk... haha

Pepe kommer säkert bli en av de bästa mittbackarna i framtiden.

Sen är ju Barcelona bättre än Real som lag, därför är det inte värt att diskutera vem som skulle platsat av deras spelare. Snarare borde de fundera över vilka av våra spelare de behöver...
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Joanilson
Sänt: 2009-02-11 12:35
ramos och robben skulle inte platsa i startelvan, däremot på bänken. pepe är jag tveksam till, Puyol petar han inte. tycker han och Marquez är jämnbra men jag väljer Marquez p.g.a. att har bättre bollbehandling. kan låta lite opartiskt kanske men det är så jag tycker =D=D
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: el Flaco
Sänt: 2009-02-11 12:33
Hehe, kolla in reklamen som Argentina kommer ha på tröjorna i matchen mot Frankrike (länktips).
Tumme upp Citera Länktips: www.sport.es/default.asp?idpublicacio_PK....
Real Madrid Namn: Madridista$_Luiz
Sänt: 2009-02-11 12:23
Ser att ni snackar om Robinho, var det inte så att när han spelade för Madrid så platsade han inte hos er? Enligt många iaf?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ciao-V
Sänt: 2009-02-11 12:12 Ändrat: 2009-02-11 12:13:14
Ramos, Robben och någon till skulle nog kunna ta plats i Barca också. Men inte många till.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: True Culé
Sänt: 2009-02-11 11:41
casillas,pepe e dem ända som platsar i barca från real.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ciao-V
Sänt: 2009-02-11 11:39 Ändrat: 2009-02-11 11:40:00
Ämne: Oj, gjorde bort mig ....Det där kallar jag för frustration blandat med avundsjuka.
Vad sägs om att många av Madrid spelarna inte skulle platsa i dagens Barca? Det är däremot ett faktum!.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Dreamteam09
Sänt: 2009-02-11 11:39
Cl om 3 veckor också kommer bli en tajjt schema framöver.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Visca_Barca
Sänt: 2009-02-11 11:30
Dreamteam09

tackar, men herregud äre så långt bort? trodde denna vecka eller nästa vecka.

men gött att spelarna få vila ett tag
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Dreamteam09
Sänt: 2009-02-11 11:28
Onsdag vecka 10
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Visca_Barca
Sänt: 2009-02-11 11:25
nån som vet vilken dag vi möter mallorca?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Dreamteam09
Sänt: 2009-02-11 11:24
Criff

Asså Real fansen får säga vad dem vill just nu ska man ta dem som en nypa salt bara. Bara le när du diskuterar med en Real anhängare.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mojito
Sänt: 2009-02-11 11:04
El Capitano

Eto´o har kontrakt till sommaren 2010, att han inte vill prata kontraktsförlängning redan nu är kanske inte så konstigt, särsklit inte med tanke på vad som ände i somras då han var till försäljning.
Vi får avvakta och se hur det blir med andra ord.

Robinho i Barca? Nej nej, han skulle aldrig ta en meter i presspelet så han kan stanna i City.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Joanilson
Sänt: 2009-02-11 11:00
tror att robinho skulle passa bra in i Barca på vänsterkanten men samtidigt tar det ju emot att han spelat i real och därför blir jag kluven till ett köp av honom. samtidigt så kan ju robinho vara väldigt upp och ner men när han är upp så är han jävligt bra och som ni säger han har ju inget hjärta för klubben han spelar för så av dom anledningarna tror jag inte att han skulle platsa i Barca. men rent spelmässigt...
Tumme upp Citera
Namn: el capitano
Sänt: 2009-02-11 10:58
Jag läste att Eto'o inte vill förlänga sitt kontrakt med Barca!
Stämmer det verkligen? Nån som vet??
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Criff
Sänt: 2009-02-11 10:50
Oj, gjorde bort mig och tittade in på puertan.

"Busquets platsar i korpen" och "Dani Alves är överskattad".

Jo man tackar, gick ut illa kvickt.

Man kan undra hur vissa människor tänker ibland innan dem skriver sina inlägg.
Tumme upp Citera
Namn: sebbaa
Sänt: 2009-02-11 08:14
Ämne: Barca Barca//

san....
Jag hoppas du vet vad "Madrid, cabron, saluda el campeon!" betyder om du skriver sådär.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: basaric
Sänt: 2009-02-11 04:16
"Skadar jag Messi så får jag sparken" - Eric Abidal.

Helvete vad jag håller på att dö av skratt...
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad9423214
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Espanyol9243-410
14Getafe923419
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Agenterna gör mycket nytta”
”Tidernas mest framgångsrika”
Hubocan flyttar till Trabzonspor
New York, ligaspel och frysboxar
Motalas premiär närmar sig
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies