fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 19920 | Medlemmar: 179234

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847434 INLÄGG. JUST NU 5 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Gud är störst!
Sänt: 2008-06-28 23:37 Ändrat: 2008-06-28 23:38:35
¨ÅHH fan vilken match Messi o Ronaldinho (som man har saknat han FYFAN) om jag inte kan se den kommer jag få damp. Vi måste hitta någon stream kom igen alla letar! :D


Förresten är det någon tidskillnad mellan Spanien och sverige?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: OkkaPokka1
Sänt: 2008-06-28 23:29
Sen skulle Arshavin konkurerra/byta med Messi och Ronaldinho. Sen Bojan med Henry.

Hoppas eto'o finns med i de laget också.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: OkkaPokka1
Sänt: 2008-06-28 23:19
Det lär väl ska stå på Barcas hemsida sen tycker jag. Det är Barcas två bästa spelare som spelar så. Sen vill man ju se Ronaldinho för fan!:)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: FC-Barcelona
Sänt: 2008-06-28 23:12
Fan oxå :(!! man vill se ifall Dinho spelar upp sig i NATT! =(
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: OkkaPokka1
Sänt: 2008-06-28 23:11
Hittar inte den på myp2p.eu heller.. :(
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: älskabarcelona
Sänt: 2008-06-28 23:05
Hittar inte den på rojadirecta.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: OkkaPokka1
Sänt: 2008-06-28 23:03 Ändrat: 2008-06-28 23:05:00
Okej:D Tror ni man kan hitta länk på rojadirecta eller?

syns inget på deras sida i alla fall..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: älskabarcelona
Sänt: 2008-06-28 23:02
Kan man se den ?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Lujàn
Sänt: 2008-06-28 23:00
Ämne: Det står att messi o....
Matchen spelas klockan 03:00.
Tumme upp Citera Länktips: translate.google.com/translate?u=http%3A....
Barcelona Namn: OkkaPokka1
Sänt: 2008-06-28 22:55
FC-Barcelona//

Vart står det att dom ska mötas? :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: FC-Barcelona
Sänt: 2008-06-28 22:48
Det står att messi och Dinho möts ikväll i ett vännskapsmatch, någon som vet vilken tid dem möts? och ifall ni har någon Länk till matchen =)??
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: r.Hyder
Sänt: 2008-06-28 22:19
Måste bara fråga. Pep spelade med två olika system med Barça B. Handlade det om 3-4-3 och 4-3-3 eller var det 3-5-2 och 4-3-3?

Kan inte ens bärga mig till säsongen drar igång!
Tumme upp Citera
Namn: Keyten
Sänt: 2008-06-28 22:16 Ändrat: 2008-06-28 22:16:41
eran 3-4-3 uppställning, som någon har skrivit längre när, ser riktigt vass ut. Både defensivt och offensivt.

Fast då kommer det likna Deportivos uppställning förra året. En 5-4-1 liknande.
Tumme upp Citera Länktips: www.netball.se.nu
Barcelona Namn: Messidinho_10
Sänt: 2008-06-28 22:04
RONALDINHO THE GOD!
Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=zZONbfxOowY&....
Barcelona Namn: Messidinho_10
Sänt: 2008-06-28 21:49
Att Ronaldinho kommer stanna är jag helt säker på efter han har pratat med PepG. Eto kommer att bli säljas förmodligen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: r.Hyder
Sänt: 2008-06-28 20:22
Criff

Jo, det är sant att spelare som Oleguer och Sylvinho kanske inte får den speltid de vill. Oleguer kommer säkert at acceptera det och Sylvinho måste förstå, trots hans goda fotbollskunskaper, att det är dags för en generationsväxling. Det är vad jag tror, men det kan mycke väl bli som du säger; att folk börjar bli gnälliga osv. Framtiden får avgöra!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Kallé
Sänt: 2008-06-28 20:04
Hoppet om att Ronaldinho stannar har återuppstått hos mig!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Criff
Sänt: 2008-06-28 19:59 Ändrat: 2008-06-28 20:05:13
tarrak & r.hyder, det jag tycker ni båda 2 glömmer är att vi har andra lirare som också måste få speltid på de platser ni nämner.

Sylvinho & Oleguer lär hamna långt från truppen om dessa ungtuppar ska få få plats på deras platser också.
De unga behöver också mer speltid för att kunna komma in i det hela.
Jag ser i alla fall inte hur Pep ska få ihop det utan att någon kommer bli gnällig.
Vi får väl se :)


Får heller inte glömma att även hur mycket man kan rotera 11or och leka med tanken i huvudet vet alla att kontinuitet är något som behövs för att ett lag ska kunna spela bra.
Om man då ska hoppa från ena matchen 3-4-3 till 4-3-3 och sen till 4-3-1-2 så lär det nog bli lite vimsigt för spelarna och speciellt om där kommer vara nya spelare på varje position också.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: joninho__90
Sänt: 2008-06-28 19:40
Ämne: joninho__90//

Hah....
kolla den här då ;)
http://www.youtube.com/watch?v=csSmqz2yi7o
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: OkkaPokka1
Sänt: 2008-06-28 19:36
joninho__90//

Haha kanske de :D

Kolla länktips, Vad fula knep man kan ha :D
Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=I4ImFGJRRoE....
Barcelona Namn: joninho__90
Sänt: 2008-06-28 19:31
Ämne: joninho__90//

Om ....
de verkar ha ändrat det isåfall för ja är säker på att de stod så :P aja whatever..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Kimmpa_fcb
Sänt: 2008-06-28 19:21
Kelkoo, jo det ser bra ut. :) Det skulle vara intressant att se en match när de ställer upp så där.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: OkkaPokka1
Sänt: 2008-06-28 19:20 Ändrat: 2008-06-28 19:22:35
joninho__90//

Om du läser mer noga så ser du att han presenteras dagen efter 1 Juli, Alltså så presenteras han den 2 Juli.

Kelkoo//

Världens bästa bänk i alla fall enligt mig. :D
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: joninho__90
Sänt: 2008-06-28 19:13
Det står på senaste Silly Season 2008 artikeln att Dani Alves kommer till Sevilla för att ta farväl av fansen den 1 juni. Antar att ni menar 1 Juli ;)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Kelkoo
Sänt: 2008-06-28 19:13
Vad tycks om denna uppställningen?

----------Valdes
----Puyol-Caceres-Abidal
----------Toure
Alves--------------Keita
----------Xavi
Messi--------------Iniesta
----------Henry

Avbytare: Pinto, Pique/Henrique, Marquez, Arshavin, Bojan, Ronaldinho, Guiza

Världens bästa trupp !!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: tarrak
Sänt: 2008-06-28 19:04
r.Hyder

Jag tycker att ditt alternativ ser väldigt spännande och trovärdigt ut, förutom att Iniesta hamnar på vänsterkanten. Ingen flyttar på Messi! :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: r.Hyder
Sänt: 2008-06-28 18:52 Ändrat: 2008-06-28 19:22:59
Tarrak

Exakt. Det finns hur många alternativ, positioner och spelmodeller som helst att välja och vraka bland. Därför tror jag att Pep har en väl uppbyggd plan att gå efter annars hade inte 3 mittbackar köpts in.

Förresten, att Keita ska/kan spela vänster mittfältare kanske betyder att ett 3-4-3 system kommer användas i åtminstone viss utsträckning. Keita och Alves på varsin kant skulle betyda på både bra defensiv kraft såväl som offensiv. Xavi och Yaya i mitten och Iniesta till höger i ett tremanna anfall med Henry och Messí kanske skulle kunna fungera. Kul att spekulera :)

Visca El Barça!

EDIT: Självklart menar jag Messí på högerkanten och Iniesta på vänsterkanten. Ingen människa i världen är kapabel till att flytta La pulga ;)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Måraldo
Sänt: 2008-06-28 18:52
Jag förstår inte hur man kan vilja sälja en spelare som etoo. Den senaste tiden har han kanske inte varit den superspelare han var under den säsong när Barca vann både CL och ligan men han har alltid presterat. Hans målsnitt i ligan denna säsong är på 0,88 mål per match. 16 mål på 18 matcher vilket är mycket högt, högst i ligan (?). (Henry har gjort 12 mål på 30 matcher i ligan). Etoo är dessutom en spelare med oerhörd vilja och vinnarinstinkt som han visat gång på gång. Något som jag tycker Henry verkar ha tappa bort totalt i Barca.

Jag förstår däremot om ledningen tycker Ronaldinho har spelat ut sin roll för klubben. Hans väg tillbaka känns lång. Men Etoo? Jag förstår inte, vill man satsa på unga talanger istället? Etoo är 27 år. Det är inte gammalt. Jag tycker att det känns som att det ligger någonting annat bakom. Om man letar efter en nummer nio som kan göra 60 mål på en säsong (se länk) och redan har etoo i truppen förstår jag inte varför man fortsätter leta. Ett komplement till honom kan jag förstå, en ung hungrig anfallare som kan konkurrera med honom. Men att han helt ska bort. Konstigt i mina ögon. Det måste pågå något bakom kulisserna som jag missat. Något han gjort eller sagt. Någon som kan kasta lite ljus över detta?
Tumme upp Citera Länktips: www.timesonline.co.uk/tol/sport/football....
Barcelona Namn: tarrak
Sänt: 2008-06-28 18:52
Ämne: Ämne: Vi ska ....
Kanske uttryckte mig lite oklart. Pep sa att han skulle spela till vänster på mittfältet. Vad det innebär är än så länge oklart, men jag är långt ifrån säker på att blir 4-3-3.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Kimmpa_fcb
Sänt: 2008-06-28 18:49
När Pep sa att Keita skulle vara vänstermittfältare så trodde jag att han menade till vänster på 3manna mittfältet.
Så här:
Yaya
Iniesta Keita
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid8521817
4Atlético8440816
5Real Betis9513216
6Sevilla9513116
7CD Leganés8422414
8Sociedad8413213
9Villarreal8413113
10Celta Vigo8323511
11Athletic8323111
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 8215-147
17Girona8134-66
18Las Palmas8206-116
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Jimmy Briand ute på hal is
Misstag kostade United poäng
Oakland vann viktiga mötet
”Givetvis en hel del Messi”
Hubocan flyttar till Trabzonspor
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies