fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 35180 | Medlemmar: 179234

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847455 INLÄGG. JUST NU 26 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Kimmpa_fcb
Sänt: 2008-05-19 22:09
FCB_armin

Han har aldrig varit klar för oss.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Kimmpa_fcb
Sänt: 2008-05-19 22:08
RONALDINHOO!!!!

Men hahaha, du länkar till fotbollskanalen som är en ända stor blaska.

Jag litar mer på officiella hemsidan än fotbollskanalen som har tagit allt från intervjun med Laporta och överdrivit som vanligt.

Gå till officiella och se intervjun med Laporta.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: FCB_armin
Sänt: 2008-05-19 22:07
petter.l

Men hur kan han vara klar när han var klar för oss i Februari?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla
Sänt: 2008-05-19 22:06
Ja det måste ju verkligen vara dagens sanning när den eminenta Fotbollskanalen skriver om det.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: RONALDINHOO!!!!
Sänt: 2008-05-19 21:57
Kimpa_fcb//

Kolla länktipset! "Barcelona är i förändring. Pep Guardiola ersätter Frank Rijkaard som tränare. Och klubbens president är redo att låta fixstjärnorna Ronaldinho och Samuel Eto'o lämna klubben."
Tumme upp Citera Länktips: fotbollskanalen.se/1.465469/2008/05/19/l....
Barcelona Namn: Rambla
Sänt: 2008-05-19 21:56
Kimmpa:

Tja, först och främst för att Arsenal knappast vill sälja Cesc, dessutom så verkar han själv inte heller vilja lämna Arsenal.


Piqué lämnade ju faktiskt senare än Cesc, då Laporta redan var president medans Cesc drog iväg innan den nya ledningen ens hade tillträtt på riktigt. När det gäller Piqué så handlade det om något tjafs mellan Laporta och Piqués morfar som tidigare varit en styrlsemedlem inom den ledningen som föregick Laportas. Ett groll som antagligen är uträtt sen länge.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Lujàn
Sänt: 2008-05-19 21:52
Någon som har koll på hur Giovanis operation gick och när han beräknas vara tillbaka igen?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Kimmpa_fcb
Sänt: 2008-05-19 21:51
Rambla

Du kanske har någon koll på varför ledningen kan köpa tillbaks Pique men inte Cesc?
Båda lämnade ju på samma sätt.

Gaucho_10

Alltså ärligt, sluta skriv när du inte vet vad du skriver om.
Barcelona har inte sagt att de VILL sälja Eto'o, vart har du läst det?

Laporta har sagt:
“Eto’o is a player who is loyal to the colours, who sacrifices himself, who people like. The day he goes he deserves a big send-off and to leave with full honours.”

Vart i den texten står det att han VILL sälja Eto'o?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 19
Sänt: 2008-05-19 21:29 Ändrat: 2008-05-19 21:29:55
Om Giovani säljs ser jag det som ett STORT misstag. Han kan bli riktigt bra, han har bara inte fått en så bra start den första säsongen i A-laget.

Själv säger han att man Barcelona säljer honom. Så vill han inte tillbaka, senare i sin karriär.
"Om jag lämnar, blir det för alltid. Jag är en som tror att om man blir såld så ska man inte komma tillbaka".

SÄLJ INTE GIOVANI!
Tumme upp Citera Länktips: www.marca.com/edicion/marca/futbol/1a_di....
Real Madrid Namn: petter.l
Sänt: 2008-05-19 21:21
Ja, Garay är klar för Real. Txiki har för övrigt bekräftat att Thuram, Pinto, Edmilson och självklart Ezquerro lämnar klubben i sommar.
Tumme upp Citera Länktips: www.goal.com/en/Articolo.aspx?ContenutoI....
Barcelona Namn: FCB_armin
Sänt: 2008-05-19 21:06 Ändrat: 2008-05-19 21:10:17
Vet inte om jag vågar tro på detta, men det står i fotbollskanalen att Real VÄRVAR Ezequiel Garay. Jag menar, var inte han klar för oss?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla
Sänt: 2008-05-19 21:03
Ska Dani Alves helt plötsligt spela vänsterback? Det känns aningen ogenomtänkt.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: andreasbarca
Sänt: 2008-05-19 20:59
Ska man storstäda i truppen? Då kanske man skall ta bort dom som verkligen inte tillför laget något, känns dumt att ta sälja spelare "bara för att". Som att visa att "nu börjar vi på en ny era, alla halvsunkiga spelare får vara kvar, men världsstjärnorna skall bort". Att byta ut nästan hela offensiven är på förhand dömt att misslyckas, i alla fall den första säsongen. Ett lag behöver spela ihop sig för att bli riktigt bra. Men visst laporta och resten, sälj Dinho, Deco, Etoó; dom är ju verkligen för gamla och för dåliga.

Ni som följt säsongen har väll ändå märkt att spelet har vart bättre med Dinho på plan, även fast det kanske inte var bländande spel. Men han drog ändå på sig 2-3 man och öppnade ytor. Ni missade säkerligen inte heller de matcher han spelade efter sin skada, då var han topp 3 på planen varje match. Ni kanske minns bicycletan? Utan snack var han på väg mot storform.

Deco; visst han känns lite långsam ibland, men han ÄR en motor på mitten. Det är stor skillnad på spelet när han är med och när han inte är det. Hans öppnande passningar har han nästan patent på.

Och Etoó, ja kolla målsnitte så behöver ja väll inte säga nått mer om honom.

Dock, och detta är självklart. Om spelaren själv vill lämna, ska man inte hindra honom. Försök överatala visst, men inte hindra.

Jag personligen ser helst att ska man städa, ska förljande bort.

Oleguer - behöver jag säga något?

Millito, jag tycker att han inte är den superback många vill få honom att verka vara. Jag tycker han är dålig i positionsspelet, och alldeles för slarvig med boll. Säkerhetsriks enligt mig.

Abidal - visst han är bra, dock passar han inte i Barcas spelfilosofi. Han har för dåliga offensiva kvaliteér. Jag tycker Sylvinho passar mycket bättre på vänstekanten, men ser gärna att Dani Alves köps in och tar den platsen.

Ezquerro - Känns onödigt att fylla ut bänken med honom, när han inte har det som krävs för att komma in och ändra en matchbild.

Både Millito och Abidal kom ju till förra säsongen, varför jag inte tror att man skulle sälja dom redan. Dom har ju inte varit dåliga, dock ska en klubb som Barcelona kunna ha bättre spelare än "genomsnittet" på sina positioner.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: ronaldo-9
Sänt: 2008-05-19 20:45
Jag tror inte man köper in en sån spelare och lånar ut honom för att han är redo för större utmaningar. Det är alltid bra med breddtrupp speciellt i CL. Tror inte man köper honom och lånar ut honom.
Tumme upp Citera Länktips: www.goal.com/en/Articolo.aspx?ContenutoI....
Barcelona Namn: kungfurre
Sänt: 2008-05-19 20:45
Om Laporta säljer Etoó borde han ta en ordentlig funderare på om han verkligen borde sitta kvar som president, visst Ronaldinho kan man ju förstå att man vill sälja även om det svider att medge det. Men Etoó vad har han gjort dåligt iår? han har ju gjort massvis med mål trots kanpert med speltid. Utan Etoó vinns inga titlar. (Osäker källa jag vet)
Tumme upp Citera Länktips: fotbollskanalen.se/1.465469/2008/05/19/l....
Barcelona Namn: Rambla
Sänt: 2008-05-19 20:08
Ämne: Enl. Calderon, som f....
Ok, det återstår att se hur det blir med andra ord.

Hur som haver, Barça hade chansen att värva honom själva men de gjorde bedömningen att han inte var värd summan som var överenskommen och lade därför ner det hela. Skulle det visa sig i framtiden att han gör succé så får Laporta & Co helt enkelt skylla sig själva.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: petter.l
Sänt: 2008-05-19 20:02
Enl. Calderon, som för övrigt bekräftade affären på Radio Marca för någon timme sen, är det ännu inte bestämt om han kommer att lånas tillbaka. Mao. får man väl anta att det inte är en del av den ursprungliga affären, utan en senare fråga och alltså inte inkluderat i priset.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla
Sänt: 2008-05-19 19:58 Ändrat: 2008-05-19 20:00:55
petter.l:

Tja, det beror ju på hur man räknar. Är €10m billigt om han lånas ut en säsong till Racing och samtidigt står för lönen? Slipper Racing att betala "hyra" för honom så är det ju ett riktigt klipp för Racing. Vad hade de behövt hosta upp för att hitta en likvärdig spelare att värva? Allt detta, förutsatt att det blir så, gör ju att hela affären kan räknas in någonstans mellan 15-20 miljoner istället.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: petter.l
Sänt: 2008-05-19 19:53
Det kan ju också vara så att Real Madrid bedömde att han är värd 10 miljoner euro, vilket inte direkt är jättedyrt och trots allt fyra miljoner mindre än vad Barca hade att ta ställning till.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla
Sänt: 2008-05-19 19:41
Siempre Futbol:

Garay var inte tillräckligt intressant för Barça för man tyckte att priset inte motsvarade kvalitén på spelaren. Därför dog intresset från Barças sida. Hade man prioriterat honom så hade han varit värvad nu. Madrid däremot bryr sig allt som oftast inte om vad de betalar för sina värvningar.

Gustaf:

Av det jag har läst så har Samu själv sagt att han inte vill lämna, utan bara om klubben vill ha det så.


JAG:

Ville verkligen Torres till Barça? Det var väl mer så att han inte ville spela för någon annan spansk klubb just av respekt för Atlético?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ciao-V
Sänt: 2008-05-19 19:35
Ämne: Orsaken till alla ry....
Jag tror att ledningen resonerar som du säger, om Eto'o. Vill han lämna och söka sig till en ny utmaning, så vill man nog inte jävlas och ställa till för en spelare som har gett klubben så mycket.
David Villa skulle vara en bra ersättare. Han skulle nog passa så bra i Barcelonas spel. Däremot tycker jag inte att Güiza riktigt passar Barcelona.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gustaf
Sänt: 2008-05-19 17:51
Orsaken till alla rykten om en försäljning av Eto'o beror väl framförallt på hans egna uttalanden. Är det nu så att han absolut vill lämna är det ju faktiskt inte så mycket man kan göra åt saken. Nej tack till ytterligare en säsong med omotiverade världsstjärnor.

Jag tycker själv att Eto'o är det bästa realistiska alternativet som centerforwad, men som sagt det går inte att tvinga kvar honom om vi får ett vettigt bud. Förmodligen och förhoppningsvis resonerar ledningen på liknande sätt. Hur som helst hoppas jag verkligen man har koll på vad som händer med David Villa som är den ultimata ersättaren.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: JAG
Sänt: 2008-05-19 17:34 Ändrat: 2008-05-19 17:44:47
Valdés:

Viktigaste värvningen för nästa säsong var en rätt tränare. Precis som du säger så finns det
massor av talang, lovande ungdomar proppandes upp genom La Masia. Vad man behöver är vinnarmentalitet, hårdare disciplin och förhoppningsvis har man hittat rätt med Guardiola.
Vissa föds med att vara ledare och Guardiola är en.

Med Alves och Pique kunde man inte önskat bättre värvningar på försvarssidan. Dels att Alvés är världsklass samt att Pique är en lång, positionssäker, nickstark spelare, precis vad som behövs. Han har visat i Zaragoza att han är mogen för La Liga och Barca.

Vad tror du om Keita som verkar vara lite seriösare rykte?

Kan inte mer än att hålla med dig om allt du säger om önskevärvningar. De flesta är med erfarenhet från spanska ligan vilket har visat sig viktigt. Varför värvades Henry när en kille som Torres ville komma?!

Mardrömsvärvningar luktar lite värvningar à la Gaspart och känns att man ska ändra bara för att. Dem tror jag inte på och låter det va till rykten.

Ronaldinho skulle också vara kvar i min värld där han alltid ler och slår otroliga passningar så som till Guily på San Siro.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Kallé
Sänt: 2008-05-19 17:32 Ändrat: 2008-05-19 17:33:00
Diego Milito, Nej tack.
Dani Alves, Ja tack.

Ska nog mycket till att det blir så men jag skulle vilja att både Ronaldinho och Eto'o stannar men (tyvärr) blir det nog så att vi spelar med Henry, Eto'o och Messi framåt nästa säsong.
Tumme upp Citera
Namn: Siempre Futbol.
Sänt: 2008-05-19 17:28 Ändrat: 2008-05-19 17:28:58
Madrid snor återigen lirarna fcb är sugna på. Skulle vi vilja värva Allbäck skulle RMD va där innan ;)
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: tweed
Sänt: 2008-05-19 17:22
Pique var okej, om än inte helt ordinarie, i Zaragoza, i United har han varit femte, ibland fjärde, alternativet på sin position. Siffran det pratas om är 6 miljoner pund (4 från början, de återstående 2 är prestationsbaserade), vilket är 7,5 miljoner euro enligt nuvarande kurs.

Och vad har D. Alves med Garay att göra? De spelar ju inte ens på samma position.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: bearlakeyours86
Sänt: 2008-05-19 17:18
Nu köper vi Diego Milito och Daniel Alves!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gaucho_10
Sänt: 2008-05-19 17:13
Om nu ska ska "storstäda" så ska man vara smart, man tar inte bort eto'o och deco, som txiki verkar vilja få bort

Förstår mig inte på de, varför ska de sälja ronaldinho för det låga priset, är det inte smartare att behålla honom , än att sälja honom för 15-20 miljoner, seriöst?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Bojan.Messi.Etoo
Sänt: 2008-05-19 17:11
är Piqué ens bra ?

hur gammal e han ?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gaucho_10
Sänt: 2008-05-19 17:09 Ändrat: 2008-05-19 17:11:03
Alltså seriöst, man blir så sur och irriterad av barcas styrelse, vad fan är det med de, sälja eto'o???

Vi börjar bli som real madrid, säljer spelar hit och dit, eto'o har faktiskt presterat, gjort 16 mål trots skada och Afrikanska mästerskapet

Den så hyllade raul har väl gjort 18 mål...så ja, räkna ut själva

Fyfan vad sur man blir, nu när samarbetet mellan eto'o och henry börjar klicka till så ska man sälja eto'o

HOPPAS verkligen att man behåller eto'o, ronaldinh sagan är väl en helt annan femma, det verkar som om han verkligen ska bort, men eto'o måste stanna, finns ingen som kan ersätta honom , MÖJLIGEN drogba. Får jag ställa en fråga, någon som vet VARFÖR man vill sälja eto'o, kan knappast handla om själva spelet, för 16 mål är mer än ok
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid8521817
4Atlético8440816
5Villarreal9513516
6Real Betis9513216
7Sevilla9513116
8CD Leganés8422414
9Sociedad8413213
10Celta Vigo8323511
11Athletic8323111
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 8215-147
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Röda Bollens 20-årsjubileum
Bra insats men poängen uteblev
Lightning utklassade Penguins
Bonuccis armbåge stoppade Milan
Oakland vann viktiga mötet
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies