fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 38060 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847471 INLÄGG. JUST NU 13 INLOGGADE.
Barcelona Namn: RonaldinhoKungen
Sänt: 2008-02-11 22:43
Varför skulle den vara gammal? :S
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: tarrak
Sänt: 2008-02-11 22:36
Det är många, framför allt maränger, som klagar på att de varit spärrade länge. När vi spärrar blir det permanent och sedan lämnar vi det så. Om man vill bli upplåst får man kontakta någon i redaktionen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Suñol
Sänt: 2008-02-11 22:25
barcadinho: Nja visst finns det stora matcher i dom utomeuropeisaka ligorna men knappast någon som mäter sig med kvaliteen som el clasico. Det är väl också därför den anses så vara den största.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: V ValdeS
Sänt: 2008-02-11 22:03
SNÄLLA någon som kan svara, hur kan man får Aljazeera Sport kanaler? vilkeb box eller parabol måste man ha?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Nemo - Gudjohnsen
Sänt: 2008-02-11 21:45
Grejen med Egypten är att de behåller alla spelare i inhemska ligan. Vad ger det? Ett välspelat landslag som förstår varandra. Det har det bästa laget i Afrika utan tvekan. (de visade dem också i söndags)

Är det värt det? Landet får ingen stjärnstatus. Hur mycket status har inte Svenska landslaget fått tack vare utlandsproffs?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: barcadinho
Sänt: 2008-02-11 21:41
Ämne: Shi/
Vad har public....
Jag är inte alls förvånad över Eygptens framgångar.
Egypten har i särklass och utan tvivel den bästa ligan i Afrika. De har inte stora stjärnor men de har en liga som fungerar bra och mycket bra organisation och intresse över den lokala fotbollen.
De kan vara ett bra exempel på hur man utvecklar fotbollen. Man börjar först hemifrån som man säger.
Jag har sett på tv några gånger Kairoderbyt mellan Zamalek och El-Ahly. Det är ett enormt intresse kring matchen. 100 000 åskådare.
Vi tror här i Europa att El-Classico eller Glasgowderbyt är det största som finns.
Ja, det stämmer just i Europa, men det finns andra stora matcher i andra kontineneter.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ¤ Ronaldinho ¤ 10
Sänt: 2008-02-11 21:38
Ämne: Jag har också gjort ....
Ronaldinhokungen

hehe, den va lite gammal, men min gjorde jag för jag hade ingenting för mig bara gjorde den och en snygg bild på Mourinho och la på lite bilder :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Nemo - Gudjohnsen
Sänt: 2008-02-11 21:38 Ändrat: 2008-02-11 21:43:10
Ibland önskar jag att vi går titellösa den här säsongen också. För att ibland är det viktigt att ta två steg bakåt för att ta ett fram.

Jag blev irriterad på Ronaldinho i lördags och veckan innan det också. Varför ska han slänga sig hela tiden? När han vet att han har förlorat bollen? Och varför ska han ta hand om varenda frispark? Han kan ju låta Xavi, Messi eller Marquez få skjuta någon gång.

Visst han har gjort mycket för oss det har Rijkaard också. Men eran kanske har tagit slut...

Som att inte Arsenalfansen trodde att deras värld var krossad när Henry lämnade... och jag har svårt att försvara Henry längre också. Vi köpte en skadad spelare. Arsenals lycka blev vår olycka.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: RonaldinhoKungen
Sänt: 2008-02-11 21:28
Jag har också gjort en bild. Min är inför El Clásico. Gjorde den p.g.a. ett ämne skolan. Ge feedback tack :)
Tumme upp Citera Länktips: aycu38.webshots.com/image/44637/20028918....
Barcelona Namn: ¤ Ronaldinho ¤ 10
Sänt: 2008-02-11 21:24
så här kanske
Tumme upp Citera Länktips: aycu33.webshots.com/image/44512/20004263....
Barcelona Namn: ¤ Ronaldinho ¤ 10
Sänt: 2008-02-11 21:23
Okej
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Hoshiar
Sänt: 2008-02-11 21:22
SNÄLLA

Sluta snacka skit om våran egen spelare tror ni att en Real - Fan skulle säga att ja Messi e bättren Robinho
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Myrran
Sänt: 2008-02-11 21:17
Ronaldinho 10

Googla "free image upload" och ladda upp den där istället. Nu har du bara länkat till en plats på din dator.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Zizou_nr1
Sänt: 2008-02-11 21:16
san_miguel

Precis. Spelet stannar ofta upp när Deco har bollen. Han tar sällan snabba beslut. Ibland skickar han huvudlösa passningar, bara för att han redan hade bestämt sig att passa till en viss spelare. Och ofta skjuter han i fel läge, och sällan är hans skott på mål överhuvudtaget!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: san_miguel
Sänt: 2008-02-11 21:04
Ämne: Criff//

Jag blir ....
Måste säga att jag håller med.
tycker väldigtofta att han gör att spelet stannar upp och så drar han på säg mycke onödiga kort.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ¤ Ronaldinho ¤ 10
Sänt: 2008-02-11 21:00
En bild som jag gjort :P hoppas bara den kommer på länken

(( LÄNK ))
Tumme upp Citera Länktips: C:\Documents and Settings\Administrat....
Barcelona Namn: Zizou_nr1
Sänt: 2008-02-11 20:51 Ändrat: 2008-02-11 20:52:44
Criff//

Jag blir inte förvånad att du tycker mitt uttalande var dumt, eftersom jag har märkt att du bedömer spelarna efter den tröja de har på sig.

Jag har alltid tycket att Deco är en fullständig överskattad spelare. Har aldrig gillat hans spelstil.

Hur ofta ser du att han gör mål? Hur ofta ser du avgörande passningar från honom? Hur ofta slår han inte huvudlösa passningar utan adress?

Det enda fördelen med honom är att han faller väldigt lätt!! Det blir flera friskparker för oss!

Jag håller delvis med att Guti inte är alltid så bra. Men när han är bra, så är han 10 gånger bättre och effektivare än Deco på plan!

Jag kommer ihåg när jag själv var i Barcelona och såg en match på plats, så mötte jag reaktioner från folk som inte var så stor fan av Deco.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ghazza
Sänt: 2008-02-11 20:41
Ämne: Jag vill inte starta....
Hehe vill man ha sig ett gott skratt är det bara att titta in där. Eller vad sägs om detta?

"Spelar Guti sin fulla potential hela tiden så är han världens bästa mittfältare. Han är ju såklart bättre än Kaka då iaf. "

=D
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Edwin
Sänt: 2008-02-11 20:06
Jag vill inte starta upp en debatt om en spelare är bättre än en annan spelare i landslags sammanhäng men jag måste säga att man blir chockad, när en märräng skriver att Guti är bättre än Cesc(i Madrid forumet).
Det säger väldig mycket om hur mycket man kan om fotboll. Aragones vet vad han gör.
Men man får tycka vad vill eller hur? Även fjortisar får göra det.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Saman.
Sänt: 2008-02-11 19:45
R.E.M till Sverige! Se länktips!
Tumme upp Citera Länktips: www.aftonbladet.se/nojesliv/musik/articl....
Barcelona Namn: Edwin
Sänt: 2008-02-11 19:44
Ämne: Barcelonito, jag hål....
Håller med dig helt. Inte mycket att tillägga.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: RonaldinhoKungen
Sänt: 2008-02-11 19:37
Min nya Messi video på länktipset!
Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=Nh0vAkf_iu4&....
Barcelona Namn: Rey Etoo9#
Sänt: 2008-02-11 18:49
Shi/
Vad har publiceten med prstation att göra`?. Egyptiska spelare väljer att stanna hemma och lira stället för spel i europa, Bara för att deras spelare inte är världskända som eto´o och drogba behöver det inte betydda att de är dåliga. Egypten har nog världens bästa lag kemi (enligt mig).
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rey Etoo9#
Sänt: 2008-02-11 18:49
Shi/
Vad har publiceten med prstation att göra`?. Egyptiska spelare väljer att stanna hemma och lira stället för spel i europa, Bara för att deras spelare inte är världskända som eto´o och drogba behöver det inte betydda att de är dåliga. Egypten har no världens bästa lag kemi (enligt mig).
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: En_Gång_Barca_Alltid_Barca
Sänt: 2008-02-11 18:38
är etoo och yaya med mot zaragoza
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla
Sänt: 2008-02-11 18:07
Ämne: Ten Cate känndes som....
När det gäller Chelsea så är det Mourinhos ande som fortfarande vilar över klubben, det är knappast Ten Cates förtjänst. Det är spelarna som fortfarande har kvar den vinnarmentalitet som Mourinho byggde upp. Ungefär som i Madrid där Schuster tog över ett självspelande piano där Capello lagt grunden.

Det är ju vad jag också skrev. Han är en perfekt person att jobba tillsammans med en huvudtränare i bakgrunden, som tillsammans med Rijkaard. Den nuvarande assistenten Neeskens var nog en större spelare än ett tränareämne. Rijkaard är en bra coach, kanske inte världens bästa taktiker utan mer bra på man-management. Nu har nog tiden kommit då det kanske är dags för honom att ta ett sabbatsår från fotbollen innan han tar över en annan klubb.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: Paco Buyo
Sänt: 2008-02-11 18:00 Ändrat: 2008-02-11 18:01:29
För övrigt helt enormt vilken förädlingsfabrik av spelare har blivit de senaste åren.
Ännu starkare att kombinera det med, ur klubbens perspektiv, exceptionell sportslig framgång.

EDIT: Sevilla pratar jag givetvis om.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: i Hala Madrid !
Sänt: 2008-02-11 18:00
Ungefär en vecka kvar till eran match mot Zaragoza.
Hur tror ni det går? Jag undrar också när Eto o Yaya kommer tebaka.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: Paco Buyo
Sänt: 2008-02-11 17:58
Ämne: Ämne: Visst ä....
Det är klart att han inte på allvar tror att den affären går igenom.

Respektlöst är att påstå att Rijkaard inte duger till att träna Sevilla. Att säga att en egen spelare mer värd än en spelare i ett annat lag tycker jag inte är respektlöst. Oavsett vem spelaren är.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Shi
Sänt: 2008-02-11 17:56
Ten Cate känndes som hjärnan bakom det hela, at han inte lyckades Ajax betyder inte att han är medioker, utan Ten Cate är Ajax fortfarande lika dåliga/bra som under Ten Cate. Kolla på honom nu, fått ett Chelsea som var på fall att börja vinna match efter match igen. Han är nog en person som trivs i skym undan och lämnar the fame till någon annan.
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
En väckarklocka för Liverpool?
Oakland vann viktiga mötet
”Kandidat till årets järnkamin”
”Nu är det kris i Brynäs”
Bra insats men poängen uteblev
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies