fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 55315 | Medlemmar: 179242

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847531 INLÄGG. JUST NU 15 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Jugador
Sänt: 2007-12-23 21:08
Denari

Så sjukt irreterande att du skyller på Ronaldinho när hela j-vla laget står still? Vi var inte organiserade, tog inga löpningar och gjorde massvis med felpassningar så det är knappast Dinhos fel. Förresten, gjorde Eto'o någon bättre insats än Ronaldinho?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Criff
Sänt: 2007-12-23 21:07
Realmadrid-Ronaldo9-Rawand9, medgångsfans kallas det.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Klint
Sänt: 2007-12-23 21:07
Ämne: Ämne: Bara at....
Ungefär lika i målchanser. Därav ordvalet flyt.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: BeckhamDavid
Sänt: 2007-12-23 21:07
Pepe vart matchens lirare. Dommaren gjorde dåliga beslut från båda hållan. Tack för en god och spännande match, så ses vi på Santiago :)
God Jul
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Boixos Nois 81
Sänt: 2007-12-23 21:07
Varför håller mittfältarna i bollen så länge...Dribblar man engång så ska man passa vidare o inte fortsätta springa in i motståndarna. Iniesta gjorde om o om.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: Realmadrid-Ronaldo9-Rawand9
Sänt: 2007-12-23 21:07
varför skäller ni på Ronaldinho är han ett lag eller han är en spelare i laget och i laget finns de 10 andra också som var sämre än han?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Suñol_
Sänt: 2007-12-23 21:06
Ja skit i ligan. Det ska bli intressant och läsa historierevisionisten Kviborgs analys av matchen. Då kanske man får sig ett skratt i alla fall innan julafton...
Tumme upp Citera
Namn: Lukas.RP
Sänt: 2007-12-23 21:06
Ämne: Det är bara att göra....
Så du menar att ligan är körd? Knappast, det är en lång säsong där även Real Madrid kommer åka på skador som drabbar laget hårt.

Jag saknar dig Messi!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Boixos Nois 81
Sänt: 2007-12-23 21:06
Ämne: Bara att inse. Madri....
Vet inte om man kan kalla det "flyt", De spelade teknikst väldigt bra. Backarna var väldigt stabila jämfört med Barca. Barca förlorade för många bollar på mittfältet
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: B.Krkic
Sänt: 2007-12-23 21:06
vi kan inte lägga all skuld på domaren, även om hans insats inte var helt fläckfri. Vi måste ransaka oss själva.
Jag tycker att vi saknar tyngd i anfallet och det går på tok för långsamt, man "kladdar" för mycket boll och motståndarna hinner samla sig innan vi kommer in i sista tredjedelen.
Men de gäller bara att blicka framåt och komma tillbaka pigga och starka efter uppehållet.
Visca Barca!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Messi_89
Sänt: 2007-12-23 21:06
men fattar inte hur ni kan sitta o skylla på ronaldinho..han gör ju iaf bra ifrån sig i vissa tillfällen medan etoo inte gjorde ett enda jävla rätt i den här matchen... o inte en enda spelare hade ju någon vinnar glöd o då e vi fan inte heller värdiga att vinna...spelarna sviker ju för fan oss suportrar
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla
Sänt: 2007-12-23 21:06
Ok, vi lägger ner och gnälla på enskilda spelare nu va? Hela laget underpresterar i den här matchen, så även Rijkaard. Det hjälper inte att säga den eller den borde ha startat. Vi kommer aldrig upp i normal standard och det är väl mycket tack vare Madrid som låter oss ha bollen och parkerar spelarbussen framför Casillas och spelar på kontringar. För lite rörelse på spelare i djupet. Det räcker inte med bara Eto'o som löper, då blir det en lätt match för Pepe och Cannavaro att ta bort honom.

Vi gör en blek insats som lag, det är bara att konstatera.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Klint
Sänt: 2007-12-23 21:05
Ämne: Ganska trevlig match....
Matchen var faktiskt ganska kass. Men grattis anyway.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Meley
Sänt: 2007-12-23 21:05
Vilken inställning Bojan visade när han kom in på plan, man såg verkligen hur mycket matchen betyder för honom.

Domaren, gillar inte att klaga på domare men usch vad dålig, blåser när det inte ska vara frispark och tvärtom. Avslutar med att blåsa av för tidigt. Finner inga ord!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Andrèas
Sänt: 2007-12-23 21:05
Hela jävla julen är förstörd! Dålig domare men vårat spel var fan inte bra.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Messih!
Sänt: 2007-12-23 21:05
Nu är jag helt övertygad om att Ronaldinho är helt värdelös för barcelona, han kan säkert bli en av världens bästa spelare igen, i något annat lag, men det kommer aldrig att vara i barcelona. Han har blivit som riquelma, visst är han bra, men varje gång ronaldinho får bollen, håller han den i 10 sekunder, sen slår en passning som han kunnat slå direkt.

Det är en sak att dömma skit en hel match som dommaren gör, och en HELT annan sak att blåsa av matchen en hel minut för tidigt, för ja hoppas att han iaf kan läsa av en klocka. Dömma fel gång på gång, kan bortförklaras, men att blåsa av en match för tidigt, SPECIELT en sånhär stor match, är bara nånting som inte får ske, pinsamt dåligt av dommaren, RIKTIGT pinsamt.
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Ottar
Sänt: 2007-12-23 21:05
Det är för få i Barca som tar ansvar i pressen. Många gånger ser man dessutom bara två man i boxen i anfallen. Vi lär få besked om tränarbyte inom kort.
Tumme upp Citera
Namn: nola
Sänt: 2007-12-23 21:04
Skandalöst dålig domare.. Han hade något emot Iniesta och Ronaldino?!
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: sp4rky
Sänt: 2007-12-23 21:04
Ganska trevlig match! Jag är stolt över att Real lyckades vinna mot Barcelona på Nou Camp! Jag ser redan fram emot nästa möte oavsett hur resultatet kommer att bli.

(skyll inte förlusten på domaren, det var besten som sänkte er)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcanist
Sänt: 2007-12-23 21:04
Ämne: Grabbar, även om dom....
Lätt för dig o säga ..

Han stal ju inte 3-5 straffsparkar från er, eller hur?
Komigen grabbar, vi har fortfarande en match kvar, vilken jag tror vi vinner med 2-0 på Santiago bajsbeau.

Visca barca y Bojan !
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: sm
Sänt: 2007-12-23 21:04
kuk i domarens familj önska ja kan få hans adress ja skulle knulla han och sen döda han med kniven din jävla kukdomare knulla din farsa
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: FCB :)
Sänt: 2007-12-23 21:04
surt som satan.
Tycker ändå vi skapar chanser men får inte till det. Domaren är usel, missade väldigt många klara frisparkar/straffar + att han blåser av 1 min för tidigt!! katastrof är ordet!!
De som var bra idag var Bojan, väldigt bra inhopp, även lite extra plus till Toure och Abidal.

Men som sagt, surt.
Vi borde vunnit, eller minst fått oavgjort.

Men vi kommer igen, tro mig.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: @lle
Sänt: 2007-12-23 21:04
Ämne: Domaren alltså skand....
vem vet de finns jhu en straff punkt , frispark hörna på den minuten =) !!!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Boixos Nois 81
Sänt: 2007-12-23 21:03 Ändrat: 2007-12-23 21:04:13
Både Xavi och Iniesta var dåliga. Iniesta ramlade hela tiden, det gjorde Ronaldinho också...
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: samot
Sänt: 2007-12-23 21:03
måste säga bojan fan va grymm han är..han spela inte så länge men spelar alltid så här bra hoppas på att han får mer speltid i framtiden
Tumme upp Citera
Deportivo Namn: Denari
Sänt: 2007-12-23 21:03
Sälj nu för helvete Ronaldinho! Killen är ju totalt värdelös 9 matcher av 10.

Domaren var förövrigt helt dum i skallen och Barcas anfallsspel pissdåligt.

KUUUUUUUUUUUUUUUK!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: H.C Xavier
Sänt: 2007-12-23 21:03
I dag krävs det alltså att en 17-åring ska spela på Ronaldinhos plats för att någonting skall hända. Bojan gjorde mer på de minuterna han fick en vad Ronaldinho gjorde under hela matchen och han är 17 år. Som jag sa i halvlek, kan man inte visa upp bättre inställning när man spelar el clásico så har man gjort sitt i Barca.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Messidonaa
Sänt: 2007-12-23 21:03
vi hade våra chanser om man tänker efter, men vi utnyttja inte dom så det finns inte mycket o göra.

Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Messi_89
Sänt: 2007-12-23 21:03
mm den jävla pajasen efter att man ahr suttit och skrikit åt han hela matchen så blåser han av för tidigt.. Men de e ju inte bara han som fulländar sin sämsta kväll nånsin genom att blåsa av för tidigt barca spelarna fulländar ju sin kväll med att skita o att protestera...ingen vinnaglöd för i helvete..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Klint
Sänt: 2007-12-23 21:03
Bara att inse. Madrid har det lilla flytet som vi hade forr nagot ar sedan. Darfor vinner de matdchen. Grattis Madrid och god jul pa er andra! Nu ska jag dranka sorgerna i sprit. Mycket sprit.
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad9423214
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Espanyol9243-410
14Getafe923419
15Girona9234-59
16Deportivo9225-88
17Eibar 9216-177
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Då är de kungar resten av livet”
Ronaldo bäst i världen – igen
Hubocan flyttar till Trabzonspor
Nu eller aldrig för Dalkurd
”Agenterna gör mycket nytta”
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies