fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 54390 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847489 INLÄGG. JUST NU 18 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Nemesis 10
Sänt: 2016-03-03 22:35
Vi är så usla på straffar att man inte ens reagerar när domaren blåser straff till oss längre. KATASTROF

Hur kan det vara så svårt när det handlar om spelare på den här nivån?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Davids3
Sänt: 2016-03-03 22:35
Såg ni den passningen från Messi som Suarez släppte? Den hade varit mål alla dagar i veckan om han hade gått på skott.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: [Carles Puyol 5]    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-03-03 22:35
Tycker Getafe är jobbigare att möta
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-03-03 22:35
[Carles Puyol 5 skrev följande:
]Vi har lätt borta match Eibar men sen är Getafe jobbiga


Getafe har vi hemma, betydligt lättare match än Eibar borta.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-03-03 22:35
H Strömblad, är han så här korkad på riktigt? Får för sig att domaren ändrar sig och byter rött kort till gult. Dekan i te vara så att han helt enkelt tog upp fel kort ur fickan?

Seriöst, tänka med logik och sunt förnuft är tydligen en bristvara nu för tiden.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: enkos
Sänt: 2016-03-03 22:34
[Carles Puyol 5 skrev följande:
]Vi har lätt borta match Eibar men sen är Getafe jobbiga

Va? Det ska vara tvärtom.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Okkapokka
Sänt: 2016-03-03 22:34
Och domaren har inte ens koll på vilka kort han drar upp ur fickan. Spanska domarkåren allesammans!

Komedi på hög nivå.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Andresito
Sänt: 2016-03-03 22:34
Haha man såg ju klart och tydligt att domaren plockade upp fel kort.

"HAN ÄNDRAR SIG" skriker Henrik Strömblad.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: DM1982    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-03-03 22:34
Blaugrana91 skrev följande:
Arda spelar fegt tycker jag.


Till och med när Rayo har två utvisade så säkrat han hela tiden. Han måste våga mycket mer.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Puyol5
Sänt: 2016-03-03 22:34
Kommentatorn har ju bra koll, han gör fel domaren och gör rätt. Han ändrar väl för fan inte beslutet som han vill få det till..
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2016-03-03 22:33
Federer skrev följande:
Barcadinho. skrev följande:
Nån som et så där snabbt hur många straffar vi har missat hittills ?


Vi har gjort 10 straffmål och missat 8 denna säsong.


Fyfan vilken dålig statistik, ca 55 procent..


Domaren suger mer är Rayos målvakt ikväll.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: [Carles Puyol 5]    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-03-03 22:33
Vi har lätt borta match Eibar men sen är Getafe jobbiga
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: enkos
Sänt: 2016-03-03 22:33
Jag har sagt redan första gången när jag såg denna domare att han är ren komedi.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Liunil Masse    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-03-03 22:33
Varför sånt hat mot Suarez från vissa? ALLTID ngn som ska kritiseras.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 100% AntiMadridista    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-03-03 22:33
Arda är sämst!! fattar inte varför vi köpte honom. Killen gör ingenting förutom att få gult kort
Tumme upp Citera
Namn: Awymard
Sänt: 2016-03-03 22:33
Rambla~ skrev följande:
Awymard

På fråga A: Jag tror de har mutat domarkåren, därav straffarna.

Fråga B: Jag gissar här, tror de medvetet missar straffar för att det ska bli lite spänning i ligan.



Jag förstår dock inte varför Barcelona ska muta domarkåren, med tanke på den historia som de har genomlidit tack vare Franco och Real Madrid. Varför göra samma sak nu? Sen undrar jag varför de vill skapa spänning i ligan, med tanke på att det vore brist på respekt mot de som betalar för att se på matchen?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Puyol5
Sänt: 2016-03-03 22:32
HAHAHAHA... så många röda kort att korten ligger i fel ficka. Eller ovana att ta kortet i fickan ;)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-03-03 22:32
[Carles Puyol 5 skrev följande:
]Neymar ta ett gult snälla


Vi möter Eibar i nästa match borta.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: [Carles Puyol 5]    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-03-03 22:31
Neymar ta ett gult snälla
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-03-03 22:31
Arda spelar fegt tycker jag.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Puyol5
Sänt: 2016-03-03 22:30
Andres Iniesta Lujan skrev följande:
Det är väl bättre om Messi går för skytteligan än suarez? För om suarez står en meter från mål och det inte är någon målvakt kvar KANSKE det blir mål. Så jävla dålig just nu. Messi däremot har höjt sig sjuuuukt! Gammal form på honom dem tre senaste matcherna!


Ser väl inte ut som laget och MSN har samma tankar va. Sen såklart vill man se Messi vinna bara för att han ska bli än större legend.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gilgamesh
Sänt: 2016-03-03 22:30
Reymar skrev följande:
Gilgamesh skrev följande:

Hur är det inte värt att satsa pengar på den antagligen svagaste positionen i laget? Som dessutom är en ganska undernärd position vad gäller briljanta spelare runt om i världen.. Pengakåt? Hur är det inte applicerbart på alla spelare av högsta kvalitet?

Om du tycker att det är okej att satsa 50M på Laporte som inte alls imponerat när vi möttes så tycker jag att du borde söka dig till närmaste vårdcentral. Vi vann nyss trippeln med Masche och Marlboro som mittbackar, inte direkt de bästa i världen men de visar att vi inte behöver slösa hela budgeten på en mittback och då har jag inte ens nämnt Vermaelen som är bättre än Laporte.



Ursäktar för sent svar, och tackar för den härliga tonen och bidraget till trevlig stämning här på forumet, känns härligt att jag gjort mig förtjänt ett sådant inkluderande och varmt bemötande. Nej jag skulle inte tycka att 50 mille vore ett rimligt pris för Laporte (stämmer den siffran?) men du besvarar fortfarande inte grundtanken i min frågeställning. Vilket är avfärdandet ett dyrt köp av mittback. Och om du anser att en åldrande (fantastisk) Mascherano samt en hyffsat ojämn Matthieu skulle vara tillräckligt för världens bästa klubb håller jag inte med dig.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: TomCarroll
Sänt: 2016-03-03 22:30
Roberto är väll knappast en bra högerback? Han är duglig mot bottenlag samt samma som DM, som CM är han helt väderlös .. kommer få svårt att få spela när Rafinha är tillbaka
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: enkos
Sänt: 2016-03-03 22:30
Messi är nu bara 6 mål efter Suarez och med 11 matcher kvar kommer Mesdi till slut att passera honom så Messi borde ändå ta straffar och inte ge bort dem hela tiden.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Lionel12    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-03-03 22:30
har för mig att det är 9 nu
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LillfingerTumme
Sänt: 2016-03-03 22:29
Puyol5 skrev följande:
LillfingerTumme skrev följande:
Suarez är överdrivet målkåt... dåligt kroppsspråk hela matchen och nu "snodde" han straffen, lite Ronaldo vibbar över Suarez idag tyvärr


Ne han snodde inte straffen, det kan jag lova! Messi gav han chansen till skytteligan för att slå Ronaldo...

Såg ut som att han gick fram själv och föreslog/frågade, därav att jag har snodde inom citationstecken
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2016-03-03 22:29
Awymard

På fråga A: Jag tror de har mutat domarkåren, därav straffarna.

Fråga B: Jag gissar här, tror de medvetet missar straffar för att det ska bli lite spänning i ligan.

Tumme upp Citera
Namn: Fuerza
Sänt: 2016-03-03 22:29
Blaugrana91 skrev följande:
Bra Messi gå själv, går ej att lita på varken Suarez eller Neymar...


Tummen upp. Han har bjudit på Neymar och Suarez på åtskilliga chanser + straffen + frisparken. Han gör helt rätt i att avsluta där.
4 Tumme upp Citera
Namn: Blaugrana83
Sänt: 2016-03-03 22:29
messi ligger 4 mål bakom Ronaldo fast han va skadad så länge. Tänk om han hade satt alla straffar han har gett bort denna säsongen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Federer
Sänt: 2016-03-03 22:28
Barcadinho. skrev följande:
Nån som et så där snabbt hur många straffar vi har missat hittills ?


Vi har gjort 10 straffmål och missat 8 denna säsong.
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Givetvis en hel del Messi”
Hubocan flyttar till Trabzonspor
Motalas premiär närmar sig
Oakland vann viktiga mötet
Två mål av Robinho vände derbyt
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies