fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 39005 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847482 INLÄGG. JUST NU 15 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Kamelen
Sänt: 2006-07-26 14:53
Se länktips, kanske gör en 'AIK'?

Bijelo Dugme//
Om man skriver någorlunda snabbt så är det ett vanligt slarvfel, behöver inte vara stavfel.
Tumme upp Citera Länktips: www.channel4.com/sport/football_italia/j....
Barcelona Namn: Doddadinho
Sänt: 2006-07-26 14:53
Ämne: Tja, han gjorde ju e....
Det va ett helt okej mål hehe...när spelas första matchen i La Liga för Barca?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Bijelo Dugme
Sänt: 2006-07-26 14:51 Ändrat: 2006-07-26 14:53:39
La Rambla:

Innan du kritiserar alla maränger för att dem är omogna och har stavfel överallt ska du veta att Alves heter Alves och inte Avles som du skrev innan. Respect for other people!

Alves är den enda människan som vi behöver i vårt lag men... man kan ju inte alltid få allting.

Ska dra till Bosnien imorgon förresten, så jag kommer inte skriva mer på en månad. Hoppas ni alla får det bra under tiden, vill bara säga att jag inte kommer skriva mer på 1 månad.

Vi ses när ligan startar! Visca Barca!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: La Rambla
Sänt: 2006-07-26 14:49
Tja, han gjorde ju en hyfsad pyts mot oss i våras under avslutningen av ligan. Visserligen ställde vi upp med ett B-lag då det var CL-final några dagar efter men i alla fall.


Paninho:

Ja, han får gärna stänka ditt några mål mot sitt gamla lag Real som han gjorde i CL med Monaco.
Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=kZWuUMp56dE&....
Barcelona Namn: Paninho
Sänt: 2006-07-26 14:45
Valencia har även värvat Morientes har jag för mig... kan bli riktigt farlig när han nu är tillbaka i spanien.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Doddadinho
Sänt: 2006-07-26 14:43
Har faktiskt inte sett nått direkt av Alvés när han spelar... men jag antar vell att han e bra??
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: La Rambla
Sänt: 2006-07-26 14:39
Det verkar som om Avles lär stanna i Sevilla även denna säsong. Liverpool ser ut att ha resignerat i kampen att knyta honom till sig. Eller så är det en rökridå. Kanske Milan till slut värvar honom trots allt?

Annars kanske Daniel kan tänka om inför nästa års säsong och ta över efter Belletti. :)
Tumme upp Citera Länktips: news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/teams/....
Barcelona Namn: La Rambla
Sänt: 2006-07-26 14:34
Ämne: La Rambla// Visst är....
Eller varför inte Camp Florentino? :-)~
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Kamelen
Sänt: 2006-07-26 14:27 Ändrat: 2006-07-26 14:29:19
Atletico Madrid har värvat riktigt bra men frågan är om dem hinner spela ihop sig under en så kort period, det gick ju som det gick i fjol. Lyckas dem däremot kommer dem bli riktigt farliga, dock tror jag som dem flesta här inne att Valencia blir det största hotet, dem har förändrat på en position. Vänsterbacken, dock lär dem köpa in en ny högerytter också. Varför förändra radikalt när det ändå gick bra den gågna säsongen. Real Madrid däremot är en klubb som kan vinna med 6-0 mot Levante men även förlora med 2-0 mot just Levante, får dem inga riktiga ytterbackar så kommer det fortsätta just på detta sättet. (Det beror självklart på mer än ytterbackarna)
Sen att dem flesta maränger fortfarande tror på att Robben, Kaká, Cesc & Xabi skall komma gör det ju lite roligare.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Suñol_
Sänt: 2006-07-26 14:27
La Rambla// Visst är det pittoreskt att döpa sin arena efter en gammal mördare...Nä fy fan döp om den till Fernando Hierro eller Agne Simonsson stadion!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: La Rambla
Sänt: 2006-07-26 14:20
Marcos:

De behövde inte ens betala för titlarna under Franco-åren, han var ju en hängiven merengue. Precis som en av hans officerare under inbördeskriget i Spanien som sedemera blev president i den vita klubben, Santiago Bernabeau.

Valencia har redan värvat del Horno. Tror också att Valencia blir det största hotet, även Atlético kan utmana om de får en bra start.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Tiago
Sänt: 2006-07-26 14:19
alex163 [ Ramos y Seitaridis ]

du är nog det största skämtet på svenskafans försvinn till ditt getingbo.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Doddadinho
Sänt: 2006-07-26 14:17
Tror Valencia värvade Del Horno bla..?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Sóm més que un club
Sänt: 2006-07-26 14:14
Ämne: Real Mierda kommer a....
Håller med.
Atl. Madrid känns glödheta med intelligenta värvningar och Torres stannar.
Även Valencia som också behåller Villa och jobbar på i lugn och ro och kanske har ngn värvning kvar.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: alex163 [ Ramos y Seitaridis ]
Sänt: 2006-07-26 14:11
Ämne: Real Mierda kommer a....
Haha du måste vara ett skämt, rentutsagt född till ett skämt.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Marcos
Sänt: 2006-07-26 14:07 Ändrat: 2006-07-26 14:09:04
Real Mierda kommer alltid att vara Real Mierda. De kan omöjligen vinna ligan denna säsong, en ny tränare betyder inte att de kommer att börja spela gudabenådad fotboll och vinna allt i dess väg, tror faktiskt de blir titellösa även denna säsong.

Tycker personligen att Atletico Madrid och Valencia ser betydligt farligare ut än Real Madrid, dessutom har vi en tendens att "alltid" förlora mot Atletico. Så jag tippar: FC Barcelona som ligaetta, Atletico gör en kanonsäsong och hamnar 2a, Valenica 3a och Real Madrid 4a, kanske med hjälp av domare och dyl. Jag tvivlar inte ett dugg på att de mutat och hållt på precis som Juventus har i Italien. Är nästan 100 på att Real Madrid köpt sig titlar, inte minst under Fanco tiden, något annat vore bara helt otroligt. Om Juventus är kapabel till något sådant, varför skulle inte Real Madrid vara det, speciellt med Capello i speltsen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Tiago
Sänt: 2006-07-26 14:06
haha kolla in länktipset milan e ganska arga på real:D
Tumme upp Citera Länktips: www.aftonbladet.se/vss/sport/story/0,278....
Barcelona Namn: rico
Sänt: 2006-07-26 13:53
Ämne: Ni klagar på våra re....
skillnaden mellan våra redaktioner är väl att på Barças sida så har vi faktisk inte så mycket att skriva om, man har skrivit om Thuram, Zambrotta och lite om det nya "valet".
Madrid forumet har ju haft fullt upp pga ny president, nya spelare, hur man ska bygga laget, några ZIDANE krönikor till och matchrapporter när man slår ett amatörlag med 10-1 lr om det var 10-2.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Doddadinho
Sänt: 2006-07-26 13:46
SKa passa på och be om ursäkt för att eventuellt fått vårat forum att sjunka lågt..!

Btw.. nått nytt om Vieira?
//Doddadinho.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: g.mourad
Sänt: 2006-07-26 13:44
vi kommer alldrig vinna hur många stäjnor ni än värvar
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Bijelo Dugme
Sänt: 2006-07-26 13:26
alex163:

Kommer ditt favoritlag stå upp bättre än senast mot oss? Du vet, den pinsamma 5-0 förlusten på Camp Nou.

Viasatsport sänder våran match på fredag, jag vet inte om jag är överoptimistisk, men kan detta innebära att Viasat kommer börja sända LaLiga?

Det vore skoj i sådana fall, för senast Viasat sände spanska ligan var säsongen 02/03 då vårt lag var i kaos.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Zambrotta d´Barça
Sänt: 2006-07-26 13:23
jetmir/josémariaguti/

LÄS FORUMREGLERNA angående reklam och tippande.
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: josémariaguti
Sänt: 2006-07-26 13:13
Hejsan är det någon som är intresserad av att få 75 dollar att spela Poker för utan att själv sätta in ett öre ?

Här är länken följ bara instruktionerna !
http://www.vibyif.com/forum/index.php?showtopic=369&st=0&#entry2403
Tumme upp Citera
Valencia Namn: Jetmir
Sänt: 2006-07-26 13:08
Hejsan är det någon som är intresserad av att få 75 dollar att spela Poker för utan att själv sätta in ett öre ?

Här är länken följ bara instruktionerna !
http://www.vibyif.com/forum/index.php?showtopic=369&st=0&#entry2403
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: alex163 [ Ramos y Seitaridis ]
Sänt: 2006-07-26 12:45
Ni klagar på våra redaktörer om stavfel och små skit men de gör åtminstone sitt jobb genom att skriva artiklar, rapporter osv. Vad gör era redaktörer om jag får fråga? Tar inte ens hand om forumet, skriver kanske 1 rapport i veckan m.fl.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Love Barca y Catalonia
Sänt: 2006-07-26 12:38
Real kan dröma om kaka.
Tumme upp Citera Länktips: www.tv4.se/fotbollskanalen/479230.html....
Barcelona Namn: Menos Mal
Sänt: 2006-07-26 12:25 Ändrat: 2006-07-26 12:26:04
du behöver inte be om ursäkt, np :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rickiboy
Sänt: 2006-07-26 12:20
jaha okej..ber om ursäkt har inte varit inne o läst nu senaste d var därför..men tack för informationen..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Menos Mal
Sänt: 2006-07-26 12:19
Rickiboy, många som frågat.
Rambla har svarat flera ggr nu:

Och jag har svarat flera gånger att det inte blir någon presentation innan truppen åker på turnén till Mexico och USA. Laporta och hans ledning lämnar ifrån sig sitt uppdrag i morgon, under den tiden som en tillfällig president sköter klubben under valet, så blir det ingen presentation. Möjligtvis kan det bli någon form av presentation under turnén men inget är bestämt.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Love Barca y Catalonia
Sänt: 2006-07-26 12:18
Ämne: a thuram har 21....
länk tack.
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Oakland vann viktiga mötet
En väckarklocka för Liverpool?
New York, ligaspel och frysboxar
Två mål av Robinho vände derbyt
Lightning utklassade Penguins
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies