fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 50040 | Medlemmar: 179237

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847493 INLÄGG. JUST NU 17 INLOGGADE.
Barcelona Namn: EsCúle
Sänt: 2006-03-04 18:11
Jag tror att det kan bli relativt enkelt att avancera om vi får in 1-0 tidigt på Nou Camp.
Då blir det tufft för Chelsea, dom måste chansa då och det kan mycket väl rinna iväg.

Hoppas Barça är på sitt yttersta spelhumör på onsdag.
Även ikväll. :-)~

Visca el Barça!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: StREeT_STYLE
Sänt: 2006-03-04 18:06 Ändrat: 2006-03-04 18:09:25
Aj aj aj, jag tycker så synd om Real,
Arsenal vann idag med 4-0 borta mot Fulham och Henry var i en klass för sig, ( i denna match kan jag säga att han var lika bra som Ronaldinho). Det var sjukt hur fint dem spelade.
Riktig klass där.

Chelsea däremot såg ut att ha svårigheter, ( detta beroende grovt på att Lampard var borta).
En till utvisning mot Chelsea, och rätt så turliga mål.

Vi får se vad som händer på Camp Nou.

Vad tror ni?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: EsCúle
Sänt: 2006-03-04 17:37
Vem tror ni det blir som får spela istället Messi av Henke och Giuly?
Själv tror jag och hoppas på Henke, han har visat sig vara i bäst form och levererat.

Vad tror ni?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: La Rambla
Sänt: 2006-03-04 17:10 Ändrat: 2006-03-04 17:12:08
Madridinho//

Jag har inte alls fel. Verkar vara du som har synsvårigheter. Drogba slår en kross, WBA-spelaren är inte ens i bild utan jobbar hemåt och springer förbi Drogba just när hans ben har pendlat färdigt efter passningen han slog. Ja han haltade? Så klart han gjorde det, han filmade ju hela situationen, klart han haltar när han går ut.

Nej inte avstängning. Men sånt kan ge böter från FA i PL.
Tumme upp Citera
Namn: Madridinho
Sänt: 2006-03-04 17:00
aragones; "det finns ingen rasism i spansk fotboll"
Tumme upp Citera Länktips: www.as.com/articulo.html?d_date=20060304....
Namn: Madridinho
Sänt: 2006-03-04 16:58
la rambla// du har fel där, man såg tydligt att han blev kapad och haltade efteråt.

men bäst var ju när mourinho applåderade åt domarens beslut att utvisa robben. avstängning?!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: La Rambla
Sänt: 2006-03-04 16:52 Ändrat: 2006-03-04 16:54:02
Gabriel//

30 miljoner euro är sjukt mycket för en högerback, även om det är en brasse som är mycket lovande. Det denna brasse har är vad många andra av hans landsmän saknar, nämligen en riktigt bra defensiv. Sen att han är stenhård i kroppen gör ju inte saken sämre.


Dagens Oscar går till fjanten Drogba. Efter att ha slagit en krossboll råkar hans fot kollidera efter passningen med en hemspringande mostspelare. Drogba stupar som en klubbad oxe och rullar runt minst 5-6 gånger på planen i oerhörda "smärtor". Det var rent ut sagt skrattretande att skåda. Sen att han kommer in någon minut senare och ger allt i löpningar och närkamper gör det ju knappast mindre pinsamt. Skulle vara intressant att höra Mourinhos kommentar på den situationen. Tydligen är även London en riktigt kulturell stad med många teatrar. :-)~
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: SaMii^
Sänt: 2006-03-04 16:35
Madridinho

Mourinho är bra pinsam han!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: barca_dreamteam
Sänt: 2006-03-04 16:32
Jag tror och hoppas att Henke startar,för han och Etoo lär skifta position en hel del som dem gjorde mot Betis.Dessutom vet vi av erfarenhet att Giuly har svårt för att övertyga när han kommer tillbaka från skador.Låt han göra ett kort inhopp istället.

Daniel Alves är mitt drömförvärv men om Pool lägger ett bud på 30 mille så får dem gärna ta honom.Sevilla är vinnaren isåfall.Ingen högerback är värd så mycket,inte ens hälften så mycket.Men jag hoppas fortfarande på honom.
Tumme upp Citera
Namn: Madridinho
Sänt: 2006-03-04 16:31
ojojoj såg ni chelsea-wba idag?? mourinho var nära att slåss med motståndarlagets tränare och fjärdedomaren fick mota iväg honom. riktigt komiskt.

för övrigt blev robben utvisad.

Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Peder
Sänt: 2006-03-04 16:04
Ämne: Vad tycker ni om rot....
tycker det har fungerat bra. att vinna även fast man roterar på laget visar vilken bredd man har!

Jag skulle däremot vilja att han försöker spela ihop en ordinarie backlinje iallafall. inte rotera så mycket på ytterbacksplatserna.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: EsCúle
Sänt: 2006-03-04 14:50
Ronaldo?

För det första:
Jag tror han vill från Spanien,
Hur bra form är han i?
Tror ni han skulle bli populär bland fansen genom att först har varit i Barça, sen gå till real och komma tillbaka?
Är hans tid över?

1,Dålig.
2,Nej, han skulle bli utbuad.
3,Ja,hans tid är över.
Tumme upp Citera
Namn: .AssyriaN!
Sänt: 2006-03-04 14:45
Ämne: Vad tycker ni om rot....
Jag tycker det ser väldigt bra ut.. Han klarar det mycket bra...

CL hemma mot Chelsea, nästa vecka!
VIIIIIIIIIIINST
Tumme upp Citera
Namn: .AssyriaN!
Sänt: 2006-03-04 14:44
Ämne: finns det någon mer ....
Han skulle kunna passa bra in i barca tröjan men tycker att det är en risk man inte ska ta :/
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gabriel
Sänt: 2006-03-04 14:34
Kom vi inte överens om att ignorera alla madridistas här inne för ett tag sen?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: EsCúle
Sänt: 2006-03-04 14:31
Vad tycker ni om rotationen på laget i dagsläget?
Klarar Rijkaard det bra?

Jag tycker rotationen på laget har förbättrats mycket sen förra året då vi näst intill spelade med samma elva varje match, nån som tycker nått?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gabriel
Sänt: 2006-03-04 14:31
La Rambla

Äh, var lugn Gabriel. Liten risk att Dani väljer det kalla, trista England framför Camp Nou.

Ja, men så tänkte jag om Xabi Alonso också och dagen efter såg jag honom i Liverpooldressen!

Däremot tycker jag precis som dig att det vore mycket konstigt för vilket lag som helst (förutom Chelsea då, det finns inga gränser i den klubben) att punga ut så mycket pengar för en högerback.

AlexC

Gabriel, president in disguise? ;-)

Hehe bara om du listat ut ifall Laporta kan prata svenska ;)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Nr 10
Sänt: 2006-03-04 14:30
finns det någon mer än mig som skulle vilja se Ronaldo i Barca tröjan??
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ordem e Progresso
Sänt: 2006-03-04 14:26
Rambo~

Okej, då förstår jag din ilska ;)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambo~
Sänt: 2006-03-04 14:25
Ämne: Rambo~

Tycker du ....
Ja jag vet..men jag syftade på de som kom in o skrev om Luxemburgo
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ordem e Progresso
Sänt: 2006-03-04 14:20
Madridinho

Japp, det blev 3-3. Ruskigt dåligt spelat av oss den matchen då vi släppte 1-3 till 3-3. Ska inte hända ikväll !
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Nr 10
Sänt: 2006-03-04 14:19
jag är ganska säker på att Henke kommer spela från start,,han förtjännar det så många mål som han har gjort så är han värd platsen mer än Guily.
Tumme upp Citera
Namn: Madridinho
Sänt: 2006-03-04 14:18
visst blev det 3-3 i förra mötet mot depor?
det var en riktig kul match, högt tempo och snygga mål
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ordem e Progresso
Sänt: 2006-03-04 14:16
Rambo~

Tycker du ska vara mer förstående till de Realfans som faktiskt diskuterar saker gällande Barcelona här inne. Dem gör ju faktiskt inget fel, så då får dem gärna diskutera här inne, så länge det gäller Barcelona :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambo~
Sänt: 2006-03-04 14:05
Hallå! jag har en fråga till er alla Real fans: Trivs ni inte i erat eget forum? måste ni komma in hit o smutsa ner vårat?
Tumme upp Citera
Real Madrid Namn: #10 Robinho
Sänt: 2006-03-04 14:03
Jag tror att Giuly kommer att starta nu när Messi inte kommer att vara med. Dem har ju mer liknande spel stil och det skulle passa bättre i er tremana anfall.

Kommer nog att bli en väldigt spännande och högfart match.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: La Rambla
Sänt: 2006-03-04 13:32
Jontteee//
Marques är en bra spelare, självklart skulle han klara av att spela högerback om det krävdes. Kan bara inte tro att Rijkaard har sådana planer för honom.


Crespo om Messi:

"We weren't annoyed with him when Del Horno was sent off. It is the stuff of football and often happens," Crespo told the Sun.

"What is undeniable is I saw Lionel's legs in Switzerland and the bruises were still there.

"Messi was never afraid despite his youth and small physique. That is worthy of respect. I thought he was very courageous.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Jontteee
Sänt: 2006-03-04 13:05
La Rambla

Såg en match med Mexicos landslag förut o då spelade Marquez som högerback. Det gjorde han bra, då kanske han kan spela som högerback i Barcelona med =)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: La Rambla
Sänt: 2006-03-04 12:45
Nej, men däremot så har Antonio Lopez ryktats till Barça efter säsongen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Kamyar
Sänt: 2006-03-04 12:35
Är det någon som vet något mer om backarna från atletico som riijkaard tydligen visat intresse för? jag tror perea och pablo skulle bli pricken över i:et för oss. Det är där vi missar lite. Vi släpper in lite billiga mål men med en stadigare backlinje tror jag det lag vi har idag kan vinna allt som går.
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
#9: Napolis första poängtapp
”Tidernas mest framgångsrika”
”Nu är det kris i Brynäs”
Två mål av Robinho vände derbyt
Hubocan flyttar till Trabzonspor
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies