fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 19150 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847474 INLÄGG. JUST NU 4 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Gabriel
Sänt: 2005-12-19 20:47
Snark! Fifa galan är som alltid ett riktigt sömnpiller, antingen borde dom föra in mer fart och spänning i programmet och dumpa alla dessa balletter osv eller så borde dom helt enkelt skippa allt och bara dela ut priserna.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Lucho
Sänt: 2005-12-19 20:43
Rambo~: Den pågår sedan klockan åtta men det är mest dans och det vanliga tugget om att rädda världen osv..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mr_Dinho
Sänt: 2005-12-19 20:42
Håller också med! Och nu är det balett igen! Då kan de väl visa lite fotbollsmål istället.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambo~
Sänt: 2005-12-19 20:38
när börjar galan?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Lucho
Sänt: 2005-12-19 20:36
Håller med Der Afro. Programmet känns helt otroligt krystat. Programledarna får ju en att stänga av ljudet. Var är det egentligen med fotboll och galor? Det verkar ju vara oförenbart. Kan dom inte bara hålla käft och dela ut priserna?

För övrigt såg en av balett-dansarna ut som Messi.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Der Afro
Sänt: 2005-12-19 20:30
Du missar inget :) Fifa fattar inte att fotboll är rock och inte balett som dom visar just nu :(
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Södan9
Sänt: 2005-12-19 20:06
någon som kan ge en länk till fifa galan? har inte eurosport

TAck
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Jossä 3 Ronaldinho
Sänt: 2005-12-19 19:47
En fråga bara : vad är det för match all snackar om ... :S Är det någon mer som tycker att det är skit ifall Maxi skulle säljas/lånas ut. Força Maxi (l) Måste bara säja att Motta, Marquez, RTonaldinho och Maxi äger stort :) + alla andra i Barça
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambo~
Sänt: 2005-12-19 19:21
på http://www.fcbarcelona.com/eng/partido/partido.shtml står det att matchen spelas om 1h o 40 min :S
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mr_Dinho
Sänt: 2005-12-19 19:19
Nej, matchen spelas imorgon med avsperk 21:00.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambo~
Sänt: 2005-12-19 19:18
va ere match idag hade för ,mig att matchen skulle spelas imorgon
har någon länk?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mr_Dinho
Sänt: 2005-12-19 18:57
Härligt! Då får man se Barça i alla fall! Tv4 verkar just nu göra allt för att visa världens bästa fotbollslag!

¡Visca el Barça!
Tumme upp Citera Länktips: www.vg.no/pub/vgart.hbs?artid=299538....
Barcelona Namn: Lucho
Sänt: 2005-12-19 18:22
Messi: Det var den eventuella utlåningen jag hade i åtanke när jag skrev men man har ju inte hört något mer efter att Sport publicerade nyheten. Dom har ju å andra sidan mer än en gång tidigare gått ut och felaktigt bekräftat övergångar..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Beautiful_ Barça
Sänt: 2005-12-19 18:00
Satt och läste lite på Reals forum....

"Varför inte spela såhär?

--------Casillas
Salgado-Ramos-Woodgate-Carlos
----Gravesen--Garcia
Bex-----Baptista-----Robinho
---Soldado---Ronaldo

Det blir svårt för motståndarna att komma förbi bröderna bus i mitten.
Eventuellt byta Baptista mot Zidane, men han har varit så ojämn:S
Ge soldado en chans, när Raúl kommer tillbaks lär han ju få det svårt!

Vad tror ni?
"

Tydligen vill de nu få spela med 12 spelare på plan när de inte lyckas med 11 :D
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Messi
Sänt: 2005-12-19 17:48
Maxi Lopez försvinner till sommaren om det fortsätter så här. Kanske redan i vinter.

-

Och vi har ju ändå ett antal potentiella högerbackar i Oleguer, Belletti, Puyol, Gabri och Damia (förutsatt att denne inte lånas ut).

Det skrevs för några dagar sen om att denne skulle lånas ut till Racing Santander under våren och hela nästa säsong. Har dock inte hört så mycket efter det.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: AlexC
Sänt: 2005-12-19 16:47
Kolla på startsidan här på SF Barcelona.

Klockan 20:00 på Eurosport börjar galan.
Tumme upp Citera
Namn: El trideñte magico
Sänt: 2005-12-19 16:14
Ser så ut. Hoppas detta sk "försök" visar sig vara nått bra. när får man reda på om Ronaldinho eller Eto´o får priset?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Ordem e Progresso
Sänt: 2005-12-19 16:02
Alltså hur funkar det här på tv4.se imorgon? Måste man vara medlem eller ha något sorts program för att se matchen, eller räcker det med att gå in på sidan och titta? :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Kurdistaaaan!
Sänt: 2005-12-19 14:59
Ämne: Tjena!
Vore guld if....
kolla länk tips, där kan du se matchen live direkt från hemsidan
Tumme upp Citera Länktips: www.tv4.se
Barcelona Namn: Emperor of doom
Sänt: 2005-12-19 14:30
Den här bilden på Zidane är bara så klockren=)
Tumme upp Citera Länktips: www.vg.no/pub/vgart.hbs?artid=299538....
Barcelona Namn: Koeman!!
Sänt: 2005-12-19 14:00
Tjena!
Vore guld ifall någon har någon har en länk till matchen imorgon mot Celta.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: La Rambla
Sänt: 2005-12-19 13:33
Lucho

Det är möjligt att det blir så, själv tror jag inte det. Jag skrev bara en väldigt kort sammanfattning från artikeln. Sen så verkar det som om Maxi vet att hans tid kommer. Enligt honom själv så utvecklas han hela tiden tack vare att vara priviligierad att få träna med så bra spelare. Skulle nog säga att jag förstår honom, inget dussingäng på träningarna precis. ;)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Lucho
Sänt: 2005-12-19 13:19
La Rambla: "Han tränar hårt och har snackat med både Txiki och Rijkaard som har gett honom bra råd och uppmuntran inför framtiden."

Men man kan ju fråga sig hur uppmuntrande det är att bli inbytt så sällan trots att man ändå gör bra ifrån sig när man väl får chansen. Jag tror inte att han blir bättre av det. Fortsätter det så här kommer nog 70-miljoners-värvningen Maxi i framtiden att placeras i samma fack som Geovanni, Rochemback och dom andra Gaspart-köpen..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gabriel
Sänt: 2005-12-19 13:17
JournalistenThomas

Är du förvånad? Vi är inte längre beroende av Ronaldinho det visade vi mot exempelvis Udinese och Betis (där för övrigt även Deco inte spelade). Somos mes que un club!

Catalan

Själv brukar jag vänta på att alla datasnillen här inne ska länka fram mig till matchen så man kan se den. Nu har jag dessutom laddat ner PPLIVE, det kanske jag ska rekomendera till dig. Visst pratar dom kinesiska men what the hell, så länge jag får se matchen är jag nöjd.

Mitt sista alternativ brukar vara att beställa matchen på tv2.no, men som sagt det kostar pengar.

Visca!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: La Rambla
Sänt: 2005-12-19 12:59
Maxi har bestämt sig, han stannar i Barça. Han tränar hårt och har snackat med både Txiki och Rijkaard som har gett honom bra råd och uppmuntran inför framtiden.

Visca Maxi Lopez!
Tumme upp Citera Länktips: www.elmundodeportivo.es/20051219/NOTICIA....
Villarreal Namn: JournalistenThomas
Sänt: 2005-12-19 12:53
Kul att se att Barca kan utan Ronaldinho också. Nu var det visserligen inte världens svåraste motstånd men ändå. En del lag står och faller med en-två spelare, även om de möter ett klart sämre motstånd.

Förresten. Intressant inslag om Messi igår på TV4+.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Viking
Sänt: 2005-12-19 12:33
Beautiful_ Barça //

Menar med msn..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Beautiful_ Barça
Sänt: 2005-12-19 12:32
Jag undrar var man får tag på den där Tomaz Bradesko som brukar klippa ihop Grymma Ronaldinho och Barcelona video. Hade varit nice om han kunde göra en sådan på första halvan av säsongen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Lucho
Sänt: 2005-12-19 12:18
På tal om Daniel Alves så har han än en gång tagits med i Marcas veckouttagning. Tillsammans med Ronaldinho är han nog den som varit med där flest gånger. Hoppas verkligen att det är han som dominerar högerkanten i Barça i framtiden. Men jag ser ändå helst att han värvas först till sommaren. Att köpa in en ny spelare mitt under säsongen när laget är i otroligt bra form känns bara riskabelt. Det kan ju störa gruppen. Och vi har ju ändå ett antal potentiella högerbackar i Oleguer, Belletti, Puyol, Gabri och Damia (förutsatt att denne inte lånas ut).
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Sonde
Sänt: 2005-12-19 12:13
Catalan: Du kan nog räkna med att TV4 lagt ut tydliga instruktioner för hur det hela kommer att gå till.
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Röda Bollens 20-årsjubileum
Bra insats men poängen uteblev
Guangzhou Evergrande mästare
Lightning utklassade Penguins
En väckarklocka för Liverpool?
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies