fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 35050 | Medlemmar: 179234

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847455 INLÄGG. JUST NU 28 INLOGGADE.
Barcelona Namn: B-D
Sänt: 2017-08-12 17:48
Blaugrana91 skrev följande:
B-D skrev följande:
Det roligaste med denna Paulinho värvning är att det kommer leda till följande:

• Seri blir helt avskriven.
• Någon av Samper, Alena eller Roberto kommer att behöva lämna.
• Vi kommer inte att ha tillräckligt med pengar till att värva både Coutinho och Dembele efter vi kastad bort 40m eur.
• Ta dyrbar speltid från våra talanger.

KATASTROF VÄRVNING RAKT IGENOM.

Paulinho har även nu börjat följa i stort sett hela Barcas lag på IG.


Vi har visst råd med både Coutinho och Dembele trots Paulinho.
Hade ju dessutom varit samma utgångsläge ekonomiskt om vi hade värvat Seri istället då han också hade kostat €40M.

Coutinho €130M
Dembele €110M
Paulinho €40M

tot :€280M

€222M från Neymar, lägg till€60M-€80M som vi hade kvar i transferbudgeten.
tot: €302M

Och vill inte klubben använda alla Neymarpengar så kan man sälja, alternativt använda delar av nästa års budget likt då vi värvade Gomes...
Men i det fallet tror jag hellre att man använder det man har.


Summorna som du skriver är inte de summor som har diskuterats. Något du även glömmer i dina spekulationer är bonusar osv till spelare och agenter.
Vi om några fans vet väl att vi är rätt duktiga på att baka in sådana till spelare.

Skillnaden här är att jag tror många hade tyckt det var helt ok om vi hade fått in Seri, Dembele/Coutinho och Semedo under ett fönster.

Nu är båda två ett måste för att fönstret inte ska va helt underkänt.

Låna av nästa års budget för att prioritera en avdankad 29 pris brasse.
Hoppas jag verkligen inte, dom pengarna lär vi behöva för att ersätta honom nästa år.


Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 17:48
Casern skrev följande:
Men iom att Barcas scouter var och kollade på Seri igår, kan det inte vara så att vi fortfarande funderar på att köpa honom också?


Inte den här sommaren isåfall, utan nästa.
Dessutom får vi in Coutinho samt att vi även har Iniesta och Rakitic som just nu är bättre än Seri så kanske det är bra att att vi väntar ett år?

Men detklart säljer vi Gomes och/eller Rafinha och även får iväg Arda (verkar bli så) så finns ju en möjlighet givetvis.

Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-08-12 17:47
Borussia Dortmund manager Peter Bosz has provided an update on Ousmane Dembele’s potential transfer to Barcelona after the player went AWOL this week.
Tumme upp Citera Länktips: metro.co.uk/2017/08/12/borussia-dortmund....
Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Barcelona Namn: A good coach is everything!    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 17:44 Ändrat: 2017-08-12 17:51:27
Paulinho är för mig är dålig för att han e det. Lite som Douglas det räcker att se dem en match för att fatta att dessa är kontakt spelare som lever på att dem är brassar och av någon konstig jävla anledning litas på.

Tog dock bara 1 år för Tottenham att förstå Pualinhos uselhet. Att säga att Paulinho är till för art stångas när stångar ligan PLs alla lag inte ville betala för hans tjänster varför ska vi göra det? Paulinho är inte bättre än Gomes styrke mässigt och Gomes är dessutom bättre på fötterna det säger en del för Gomes har inte vart bra ifjol.


Om man nu vill ha en stark kille i mitten ta in Nzozi !!!!!

Varför ta in dessa trä lirare när vi har små grabbar som behöver utvecklas?
Om man nu ska låta någon stjäla tid från Alena låt det vara någon värdig !!!

Kommer bokstavligen må bra om vilken spelare som helst kommer in som inte är Paulinho.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Casern    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 17:41
Men iom att Barcas scouter var och kollade på Seri igår, kan det inte vara så att vi fortfarande funderar på att köpa honom också?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Talangfabriken
Sänt: 2017-08-12 17:39
Maeestr0

"Rensa bollar på mitten och spela tufft sista 20". Får jag bara ödmjukt och vänligt påminna dig om att vi inte är Atletico, utan Barca. Vår taktik är inte att göra 1-0 och sedan spela snålt. Sista 20 är vår bästa period i matchen, det är då vi trycker på och sköljer över våra motståndare gång på gång. Då klarar vi oss bättre utan Paulinho.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: koeman92
Sänt: 2017-08-12 17:39
This board insisted on paying 3.5m for Asensio in installments and instead RM took him by playing full. Refused to sign Kroos, twice. Signed Alex Song instead of Modric who was offered, sold Thiago for 25m. Kept Gumbau and loaned Samper out.

It's unbelievable that the club socis still voted and elected the same board till 2021. Unbelievable.

With Pep Segura in charge of sporting affairs, who is an admirer of English football, and not the Barcelona way (can anything speak more about this board than appointing someone who doesn't appreciate Barcelona's football as the head of sporting affairs), more physical signings like Paulinho are inbound.

Hold on to your seats. [fc barcelona - blaugrana central]
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 17:36
B-D skrev följande:
Det roligaste med denna Paulinho värvning är att det kommer leda till följande:

• Seri blir helt avskriven.
• Någon av Samper, Alena eller Roberto kommer att behöva lämna.
• Vi kommer inte att ha tillräckligt med pengar till att värva både Coutinho och Dembele efter vi kastad bort 40m eur.
• Ta dyrbar speltid från våra talanger.

KATASTROF VÄRVNING RAKT IGENOM.

Paulinho har även nu börjat följa i stort sett hela Barcas lag på IG.


Vi har visst råd med både Coutinho och Dembele trots Paulinho.
Hade ju dessutom varit samma utgångsläge ekonomiskt om vi hade värvat Seri istället då han också hade kostat €40M.

Coutinho €130M
Dembele €110M
Paulinho €40M

tot :€280M

€222M från Neymar, lägg till€60M-€80M som vi hade kvar i transferbudgeten.
tot: €302M

Och vill inte klubben använda alla Neymarpengar så kan man sälja, alternativt använda delar av nästa års budget likt då vi värvade Gomes...
Men i det fallet tror jag hellre att man använder det man har.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Maeestr0
Sänt: 2017-08-12 17:36
S.Eto'o skrev följande:
Hahaha är du på riktig?? Ska vi köpa paulinho för 40 miljoner euro som ska komma in sista 20 för att rensa boll medan seri kostar mindre än det och skulle dominera vårt mittfält eller vad tycker du om att Theo hernandez och ceballos gick till Real för samma pris vi köper en spelare vars uppgift är att rensa boll. När han blev vi stoke city


Jag har skrivit att jag inte ens vill ha hit Paulinho och priset är absurd håller med dig! Men han har sina styrkor. Seri hade ju varit drömvärvningen, Han skulle förmodligen peta rakitic direkt med sina smör passningar.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Maeestr0
Sänt: 2017-08-12 17:33
100% AntiMadridista skrev följande:
Maeestr0 skrev följande:
Att Coutinho snart kommer vara klar för oss är väll 100%? Liverpool kommer inte låta han ruttna på läktaren. Vissa får för sig här inne att Paulinho är en usel spelare? Vad grundar ni detta på? För han valde pengarna i Kina? eller för han spelade i ett uselt Tottenham med soldado CO?

Han kommer inte vara en startman utan en inhoppare/rotationspelare. Han kommer säkerligen se ut som Bale som sparkar hål i luften och se allmänt klantig ut i denna briljanta liga..MEN att slänga in Paulinho sista 20 och spela tufft och rensa bollar på mitten när vi behöver är såklart det han kommer vara värvad för. Oavsett så kommer vi bli bättre med Paulinho han har sina styrkor.


Borde finnas billigare alternativ för en spelare som man ska slänga in sista 20


Absolut jag håller helt med dig, Men vissa får för sig att han är en usel spelare. Stämmer icke! Han kommer vara nyttig i många matcher.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: S.Eto'o    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 17:33 Ändrat: 2017-08-12 17:34:33
Hahaha är du på riktig?? Ska vi köpa paulinho för 40 miljoner euro som ska komma in sista 20 för att rensa boll medan seri kostar mindre än det och skulle dominera vårt mittfält eller vad tycker du om att Theo hernandez och ceballos gick till Real för samma pris vi köper en spelare vars uppgift är att rensa boll. När fan blev vi stoke city
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 100% AntiMadridista    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 17:31
Maeestr0 skrev följande:
Att Coutinho snart kommer vara klar för oss är väll 100%? Liverpool kommer inte låta han ruttna på läktaren. Vissa får för sig här inne att Paulinho är en usel spelare? Vad grundar ni detta på? För han valde pengarna i Kina? eller för han spelade i ett uselt Tottenham med soldado CO?

Han kommer inte vara en startman utan en inhoppare/rotationspelare. Han kommer säkerligen se ut som Bale som sparkar hål i luften och se allmänt klantig ut i denna briljanta liga..MEN att slänga in Paulinho sista 20 och spela tufft och rensa bollar på mitten när vi behöver är såklart det han kommer vara värvad för. Oavsett så kommer vi bli bättre med Paulinho han har sina styrkor.


Borde finnas billigare alternativ för en spelare som man ska slänga in sista 20
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Maeestr0
Sänt: 2017-08-12 17:29
Att Coutinho snart kommer vara klar för oss är väll 100%? Liverpool kommer inte låta han ruttna på läktaren. Vissa får för sig här inne att Paulinho är en usel spelare? Vad grundar ni detta på? För han valde pengarna i Kina? eller för han spelade i ett uselt Tottenham med soldado CO?

Han kommer inte vara en startman utan en inhoppare/rotationspelare. Han kommer säkerligen se ut som Bale som sparkar hål i luften och se allmänt klantig ut i denna briljanta liga..MEN att slänga in Paulinho sista 20 och spela tufft och rensa bollar på mitten när vi behöver är såklart det han kommer vara värvad för. Oavsett så kommer vi bli bättre med Paulinho han har sina styrkor.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-08-12 17:18
Jurgen Klopp verkar ha erkänt att Philippe Coutinho är inställd på att i Barcelona.
8 Tumme upp Citera Länktips: metro.co.uk/2017/08/12/liverpools-jurgen....
Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Barcelona Namn: B-D
Sänt: 2017-08-12 17:17
Det roligaste med denna Paulinho värvning är att det kommer leda till följande:

• Seri blir helt avskriven.
• Någon av Samper, Alena eller Roberto kommer att behöva lämna.
• Vi kommer inte att ha tillräckligt med pengar till att värva både Coutinho och Dembele efter vi kastad bort 40m eur.
• Ta dyrbar speltid från våra talanger.

KATASTROF VÄRVNING RAKT IGENOM.

Paulinho har även nu börjat följa i stort sett hela Barcas lag på IG.
10 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: yeezus    Postat via SvenskaFans mobilsajt
Sänt: 2017-08-12 17:14
Lite goda nyheter iaf...

Klopp on Coutinho: "I have to accept decisions from owners. That's how it is - and sometimes from players"

Bekräftar väl att han är på G!
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: VizzlA-"Tots Units Fem Força"
Sänt: 2017-08-12 17:07
Gomesvärvningen tycker inte jag att man ska vara arg över då spelaren i frågan är ung och faktiskt presterat bra i en av världens bästa ligor. De man kan ifrågasätta är om han är den typen vi behöver/behövde men jag anser att han har ettvärde spm ligger över det vibetalade för honom + att han kanske höjer sig markant denna säsongen.

Sen om han ingår i en deal för tex Coutinho eller säljs för 50milj euro sä har vi ändå gått plus på honom.

Arda, Mathieu, Vermaelen, Douglas, och ev Paulinho kan man skylla på ledningens inkompetens. (Ålder, kostnad, kunnande)
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-08-12 17:06
Bartra målskytt för Dortmund.
1 Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 17:05
messiooooxavii skrev följande:
tänk att få Coutinho och Dembele , man blir överlycklig sen så får man se att vi värvat in lorden Paulinho också , då blir man fan inte taggad oavsett att man fått in COu och Dembouz .

Tänk om vi fick Seri Coutinho och Dembele, då hade man varit i andra himlen men med Paulinho så kan man inte ens glädjas åt supervärvningar som Coutinho och Dembele


Varför skulle man inte kunna glädjas menar du? Det där är ju nonsens.

Jag håller med om att Seri samt Coutinho och Dembele hade varit det optimala, men trots Paulinho istället för Seri har vi fortfarande förstärkt laget.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Bollinnehavet
Sänt: 2017-08-12 17:04
Suarez9 skrev följande:
Bollinnehavet

Förstår tanken. Men utan reklam hade vi aldrig haft chans på att testa dessa spelare. Att ledningen är idioter är en annan femma. Men de pengarna behövs när Real och PSG pumpar dessa summor.


Att en klubb som FC Barcelona ska lägga ca 1,5 miljard på att testa spelare som Arda och Vermaelen är säkert också något som ingår i att "hänga med i den moderna fotbollen".
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: messiooooxavii
Sänt: 2017-08-12 16:59
tänk att få Coutinho och Dembele , man blir överlycklig sen så får man se att vi värvat in lorden Paulinho också , då blir man fan inte taggad oavsett att man fått in COu och Dembouz .

Tänk om vi fick Seri Coutinho och Dembele, då hade man varit i andra himlen men med Paulinho så kan man inte ens glädjas åt supervärvningar som Coutinho och Dembele
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Suarez9    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 16:59
Bollinnehavet

Förstår tanken. Men utan reklam hade vi aldrig haft chans på att testa dessa spelare. Att ledningen är idioter är en annan femma. Men de pengarna behövs när Real och PSG pumpar dessa summor.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Suarez9    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 16:58
Paulinho kommer inte. Daily Mail satte igång cirkusen. Minst pålitliga källan i England (tillsammans med The Sun). Så oroa er inte. Tidningar vill bara trenda och sälja. Sådana nyheter får er att dampa och därför skrivs de.

Calma.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Bollinnehavet
Sänt: 2017-08-12 16:57
Arda, Vermaelen+Mathieu, Paulinho, Gomes = 4 år med reklamfri tröja

Välj själva ni som tycker att tröjreklam är nödvändigt för att "hänga med i den moderna fotbollen"
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca4life98    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 16:53
Jag hoppas att det här Paulinho ryktet är på samma nivå som alla andra rykten som Rac1, Sport och MD kommit med. Det vill säga inte sanna. Var inte Paulinho typ "klar" för någon månad sen också?

Snälla snälla snälla inte Paulinho
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Vampíro    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 16:51
Lugna er, brassar är kända för att peaka efter 30-strecket. Han kommer vara supertaggad speciellt efter den stenhårda träningen i Kina.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1899 - Puyol    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 16:50
Klopp... Om klubben väljer att sälja så måste jag acceptera så är det men jag fokuserar på mitt lag.

Tydligen så har Klopp accepterat Coutinhos val. Nu ska klubbarna "bara" komma överens om en summa.

Mourinho - I have nothing to say hahaha.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 16:49
Blaugrana91 skrev följande:
Klopp on Coutinho: "I have to accept decisions from owners. That's how it is - and sometimes from players."

!!!!!!

Vet ej om detta stämmer men det var ett Liverpool fan på Twitter som citerade det.


Det verkar som att han faktiskt har sagt det där.

Trots Paulinho så kan det här bli ganska bra.

Coutinho verkar faktiskt vara på ingång och Dortmund har officiellt sagt att man kommer ha ett möte med Dembele ikväll och sedan meddela ett beslut.

Upp med hakan nu hörrni. :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: zigazaga    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 16:46
Kan ju inte vara särskilt bra för Bartomeu när Paulinho spelar på Camp Nou. Kommer vara en och annan vit näsduk.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1899 - Puyol    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-08-12 16:41
Det går bra för Chelsea....
Conte say nothing.
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid8521817
4Atlético8440816
5Villarreal9513516
6Real Betis9513216
7Sevilla9513116
8CD Leganés8422414
9Sociedad8413213
10Celta Vigo8323511
11Athletic8323111
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 8215-147
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Nu är det kris i Brynäs”
Röda Bollens 20-årsjubileum
Hubocan flyttar till Trabzonspor
Oakland vann viktiga mötet
Peking hämtade upp underläge
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies