fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM allsvenskanfantasy Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 74010 | Medlemmar: 183084

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Barcelona Tippa nästa match Barcelona-Inter 2018-10-24 21:00 Inter    
TOTALT 881848 INLÄGG. JUST NU 16 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Rivaldo=Gud
Sänt: 2018-10-05 18:20
Barcelonistas skrev följande:
Spelar ingen roll vad du tycker. Man ska aldrig låta känslor påverka hur verkligheten är.


Rakitic är värdelös jag har sagt det i 3 PR nu men ingen som lyssnar.



Han är långt ifrån värdelös. Sluta överdriv. Möjligt att han inte skall vara från start i Barca längre pga det spelet vi fans vill att läget skall spela. Men han är fortfarande en av världens bästa mittfältare alla kategorier. Om.du kan räkna upp en handfull klubbar där Rakitic inte hade gått rätt in i startelvan så är du helt okunnig i fotboll.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelonistas    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-05 18:08
Spelar ingen roll vad du tycker. Man ska aldrig låta känslor påverka hur verkligheten är.


Rakitic är värdelös jag har sagt det i 3 PR nu men ingen som lyssnar.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Messi-Alba-Messiiiiii    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-05 18:04
Rakitic: “We really want to win LaLiga as we have done in three of the last four seasons and let's hope we do it again this year. I’m lucky to defend the badge. When I was young I only had a ball with the Barça badge. I live for football and I’m at the world’s best club.” [marca]

Sjukt hur mycket hat han får i det här forumet. Att säga han inte är den typen av mittfältare vi behöver är en sak men att säga han inte är klass och behandla honom som om han vore Jonathan dos Santos är respektlös imo. Bortsett från Messi, Neymar och Iniesta finns det ingen spelare i hela vår trupp som äskande att prestera i stor matcher som Rakitic!!!



8 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Erik Satie
Sänt: 2018-10-05 17:25
Bara för att man frias i en rättegång betyder det inte att man inte har gjort någonting. Det betyder endast att åklagaren inte lyckats samla tillräckligt med bevis. Man skall endast döma någon för brott om det är ställt bortom all rimligt tvivel att han begått brottet. Alltså kan en person ha begått ett brott och fått gå fri, eftersom det inte fanns tillräckliga bevis. Det är så rättssystemet fungerar. Dessutom har Ronaldo erkänt i dokumenten.
4 Tumme upp Citera Tippar: Barcelona-Inter 7-0
Barcelona Namn: Contragolpe
Sänt: 2018-10-05 16:12
Hur kan känslan av klubbtillhörighet väga över kvinnors rätt till sin egen kropp eller för den delen brytas ner till att män startar hatstorm, riktar anklagelser och grova förolämpningar mot offret i ett våldtäktsfall?

Hur kan det bli så att det är just supportrarna till klubben han spelar för som försvarar en eventuell våldtäkt? Ibland (ofta) är vi män verkligen helt ologiska och direkt dumma i hur vi beter oss i grupp.

Den enda fakta som presenterats hittills är att Ronaldo betalat för tystnad och det finns dokumenterat att han erkänt att offret sagt nej och stopp flera gånger. Ändå sitter det massa unga män och försvarar honom. Jag kan förstå de som hänvisar till den rättsliga processen och pratar ur flera perspektiv.

Men de som blint försvarar en ev väldtäktsman på förhand tack vare hans klubbtillhörighet som han dessutom får miljarder kr för, de hör hemma i 1400-talet.

Låt oss inte sjunka så lågt när den dagen kommer då en av ”våra” begår eller anklagas för ett fruktansvärt brott, mina Barcakamrater.
30 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Infinit8Don    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-05 16:09 Ändrat: 2018-10-05 16:10:04
Nu eftersom suarez inte lär spela mot Valencia. Kan man hoppas på täljande anfallsuppsättning: coutinho-Messi-dembele? Med Arthur på mittfältet. Tyvärr lär väl rakitic vara kvar i elvan.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Erik Satie
Sänt: 2018-10-05 15:56
Rivaldo=Gud skrev följande:
Erik Satie skrev följande:

Tycker båda borde petas helt klart. Men efter Rakitic mål mot Spurs tror jag att han cementerat sin startplats för all framtid. Tyvärr.

Båda? Vilka ska ersätta? Att Arthur ska in i elva är en sak. Men vem vill du mer ha i ?

Malcom
Tumme upp Citera Tippar: Barcelona-Inter 7-0
Barcelona Namn: Barca4life98    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-05 15:06
Rivaldo=Gud skrev följande:
Båda? Vilka ska ersätta? Att Arthur ska in i elva är en sak. Men vem vill du mer ha i ?


Hur tror ni att Coutinho och Arthur skulle fungera centralt med Busquets bakom? Jag tror att Coutinho kan spela på mitten, han spelade där under VM tillsammams med Paulinho. Han var väl Brasiliens bästa spelare också?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rivaldo=Gud
Sänt: 2018-10-05 13:44
Erik Satie skrev följande:
Rivaldo=Gud skrev följande:



Rakitic är den som.borde petas. Inte Dembele...

Tycker båda borde petas helt klart. Men efter Rakitic mål mot Spurs tror jag att han cementerat sin startplats för all framtid. Tyvärr.

Båda? Vilka ska ersätta? Att Arthur ska in i elva är en sak. Men vem vill du mer ha i ?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Erik Satie
Sänt: 2018-10-05 12:42
Rivaldo=Gud skrev följande:
Erik Satie skrev följande:
Såg på Twitter att Valverde verkar ha kommit till sina sinnens fulla bruk och bestämt sig för att peta Dembele (äntligen), och spela med Arthur och Coutinho i en 4-3-3 formation. Framtiden lär utvisa troheten i den tweeten.

Någon konstig känsla i mig som gör att jag inte fullt ut tror på det jag precis läste.



Rakitic är den som.borde petas. Inte Dembele...

Tycker båda borde petas helt klart. Men efter Rakitic mål mot Spurs tror jag att han cementerat sin startplats för all framtid. Tyvärr.
2 Tumme upp Citera Tippar: Barcelona-Inter 7-0
Barcelona Namn: Xavi #6
Sänt: 2018-10-05 12:31
|| #5 sergiobusquets skrev följande:
Fcb_


Hade hon haft vett innanför pannbenet så hade hon fullföljt anmälan istället för att ta emot mutpengar för att vara tyst. Så helt klok tycks hon ändå inte vara. Sen får du förbättra din läsförståelse och inse att det var en personlig hypotes som jag drar utifrån liknelsen mellan henne och ungen och inget mer. Dock så är ju tidsintervallen intressant ;)



Dock kan det inte varit lätt för henne som okänd att komma ut och anklaga en känd miljardär för våldtäkt. Kolla bara på alla i Hollywood som inte vågade anklaga män med makt men eftet me too rörelsen så ändrades allt och det är anledningen till att hon kommer ut nu.
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Infinit8Don
Sänt: 2018-10-05 12:22
Grattis leo! Andra raka player of the week award I cl. Underbart.
6 Tumme upp Citera Länktips: https://twitter.com/ChampionsLeague/stat....
Barcelona Namn: Davids3
Sänt: 2018-10-05 12:18
Jag tycker vi ska sluta prata om och spekulera i våldtäktsanklagelserna. Kvittar vem det handlar om. Jag vill läsa fotboll när jag kommer in här och inte något annat.

Inlägget längre ner av "Rivaldo=Gud" tycker jag är onödigt, borde kanske skrivas på Sportbladets kommentarsfält i facebook istället.
8 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Davids3
Sänt: 2018-10-05 12:12 Ändrat: 2018-10-05 12:14:34
På tal om Vidal.
Läste här lite tidigare att, han kan typ sticka om han inte är nöjd, han ska vara glad han är här osv.

Visst, man kommer i sådana tankar i första hand. Han bör vara glad att han får se Messi varje dag osv (alla i truppen bör vara glada iofs), men ändå så klagar han..

Men!
Vill vi inte ha sådana spelare med sådan mentalitet egentligen, som är hungriga?
Killen är ivrig att få chansen för att bevisa att han har plats i startelvan. Kan tänka mig att han ger allt på träningarna, och skapar konkurrans.

Nackdelen är om han blir alldeles för barnslig och börjar prata med media osv. Lägger upp onödiga bilder på insta. Sådant kommer inte ge honom plats i startelvan, inte så att VV går in på hans insta och tänker "Ojdå, han är sur nu, han får starta nästa".

Men i det stora hela tycker jag det är bra med hungriga spelare. Man sitter på en fet lön men vill liksom inte sitta på bänken, man vill spela!

En annan anledning till att han är sur är att han var på väg till Inter, där skulle han ha garanterad startplats, men blev lovad av Barca att han kommer ha en viktig roll.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rivaldo=Gud
Sänt: 2018-10-05 11:44
Erik Satie skrev följande:
Såg på Twitter att Valverde verkar ha kommit till sina sinnens fulla bruk och bestämt sig för att peta Dembele (äntligen), och spela med Arthur och Coutinho i en 4-3-3 formation. Framtiden lär utvisa troheten i den tweeten.

Någon konstig känsla i mig som gör att jag inte fullt ut tror på det jag precis läste.



Rakitic är den som.borde petas. Inte Dembele...
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Erik Satie
Sänt: 2018-10-05 11:35
Smogen skrev följande:
Erik Satie skrev följande:
Såg på Twitter att Valverde verkar ha kommit till sina sinnens fulla bruk och bestämt sig för att peta Dembele (äntligen), och spela med Arthur och Coutinho i en 4-3-3 formation. Framtiden lär utvisa troheten i den tweeten.

Någon konstig känsla i mig som gör att jag inte fullt ut tror på det jag precis läste.



Tja.

Coutinho - Suarez - Messi

Arthur - Busquets - Rakitic

Känns väl inte helt otrolig? Vem vet, kanske tom Malcom får chansen snart. Fast dwt får väl bli i en svår bortamatch där halva laget vilar. :)

Jo, men man vet aldrig med Valverde. Han säger en sak och gör motsatsen allt som oftast.
Tumme upp Citera Tippar: Barcelona-Inter 7-0
Barcelona Namn: || #5 sergiobusquets    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-05 11:29
Jag är inte alls lika förtjust att ha coutinho som forward, visst har dembele 2 dåliga matcher bakom sig men han har börjat bra på vänsterkanten. Han måste ta mer ansvar defensivt, vi må spela 4-3-3 men samtliga ska försvara. Han har fortfarande mycket att lära sig men vi kan ju knappast lägga poängtappen på honom.


Arthur Sergio coutinho
Messi suarez dembele

Är verkligen det bästa i mina ögon, då kan jag även leva med en försiktigare semedo som högerback.

Absolut inte för offensivt för Barcelona!!!
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Smogen
Sänt: 2018-10-05 11:26
Erik Satie skrev följande:
Såg på Twitter att Valverde verkar ha kommit till sina sinnens fulla bruk och bestämt sig för att peta Dembele (äntligen), och spela med Arthur och Coutinho i en 4-3-3 formation. Framtiden lär utvisa troheten i den tweeten.

Någon konstig känsla i mig som gör att jag inte fullt ut tror på det jag precis läste.



Tja.

Coutinho - Suarez - Messi

Arthur - Busquets - Rakitic

Känns väl inte helt otrolig? Vem vet, kanske tom Malcom får chansen snart. Fast dwt får väl bli i en svår bortamatch där halva laget vilar. :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Passa_Bollen    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-05 11:19
All PR är bra pr, tex efter att det kommit massa artiklar om anklagelserna mot Ronaldo.
Juventus vann sin match nån dag senare, Ronaldo gjorde 2 mål den matchen med.
Aftonbladet la upp en artikel som lyder:
Efter anklagelserna så svarar Ronaldo med 2 mål!
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Erik Satie
Sänt: 2018-10-05 11:15 Ändrat: 2018-10-05 11:15:39
Såg på Twitter att Valverde verkar ha kommit till sina sinnens fulla bruk och bestämt sig för att peta Dembele (äntligen), och spela med Arthur och Coutinho i en 4-3-3 formation. Framtiden lär utvisa troheten i den tweeten.

Någon konstig känsla i mig som gör att jag inte fullt ut tror på det jag precis läste.
Tumme upp Citera Tippar: Barcelona-Inter 7-0
Barcelona Namn: Rivaldo=Gud
Sänt: 2018-10-05 11:07
koeman92 skrev följande:
Nu hör inte våldtäktsanklagelsen mot Ronaldo hit, men ärligt talat är detta urvidrigt - vare sig det stämmer, eller om anklagelsen är falsk. Som juriststudent tror jag dock på principen om att man är oskyldig tills motsatsen är bevisad. Därmed är det i min mening idiotiskt och fult av Nike m.fl att ”uttala sig bekymrat” när det inte ens finns någon dom. Snacka om att de kommer att få äta upp det om han frias.



Bara för att man frias betyder det inte per automatik att man inte gjort det. Lagen är långt ifrån perfekt. Speciellt är det svårt att skippa rättvisa när det kommer till superkändisar så som Ronaldo som dessutom är miljardär. Kvinnan i fråga går en ojämn kamp för att bevisa att det hon säger är sant. Men vem dom helst med halv hjärna kan kolla på Ronaldos polis förhör.där han ju erkänner att hon inte ens ville ha sex med Honom och fatta att h@rungen våldtog henne.

Jag hade inget till övers för Ronaldo som spelare innan då.han är både gnällig filmar på plan och har spelat för våra största rivaler. Dock har man respekterat honom för det enorma arbete han lägger ner på sin son sin image och sin träning utanför planen som gjort att han nått dom höjder han gjort. Men det är som bortblåst nu. En vidrig människa på alla sätt och vis.

Han ska fängslas i minst 5 år. Våldtäkter skall straffas hårt. Hade jag fått bestämma så hade jag infört tvångssterilisering och minimum 10 års.fängelse för sådana äckliga smutsiga svin. Tvi på honom och hans föräldrar dom uppfostrat.en sådan vidrig människa
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Federer    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-05 11:05
Våldtäksmannen Ronaldo kommer föra ner Juves namn i skiten.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Meneysuarez91011    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-05 10:35
All dess PR som Ronaldos team lyckats bygga upp kring honom rivs ner lite nu. Vad jag förstått det, (i en artikel från aftonbladet, källkritik) så verkar Nike bryta avtalet med honom, bara en sån sak är en big deal. Iallafall är de oroade över situationen, vilket är helt förståndligt.

Folk skriver ”släpp ronaldo blabla” bara för att han är Real Madrids gosegris, eller var. Men detta är fortfarande en superkänd människa och en av världens bästa fotbollspelare, det är ungefär som att Messi skulle bli anklagad för samma sak och andra forum diskuterade det, det är normalt och det är ett hett ämne, INTE för att han var vår rivals bäste, utan för att han helt enkelt senaste åren varit på toppen i ranglista med Messi och Neymar.

Vad tror ni? Är han skyldig eller är det ett desperat försök från kvinnan? Juventus tweets är sjukligt konstiga dock.
4 Tumme upp Citera Länktips: https://www.aftonbladet.se/sportbladet/f....
Barcelona Namn: Infinit8Don    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-05 10:24
Man får inte heller glömma att cr 2005 blev arresterad för misstänkt våldtäkt. Ja, jag vet att det är ”misstänkt” men ändå.

Dessutom tkr jag det är skumt att hon gett sin story för flera dagar sen och Ronaldo fortfarande inte gett sin. För mig får det han att se mer o mer skyldig ut för varje dag som går.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Arthur Melon
Sänt: 2018-10-05 09:42
Det här med att Ronaldo gör målgester på träning är otroligt underhållande. (Juventus twitter)
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Yellow cake
Sänt: 2018-10-05 09:13
Första säsongen Ronaldo inte spelar med Real och dessa anklagelser kommer nu, just sayin..

Nä bara skoja, så är det inte, det var foliehattsteorien
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Den vise mannen    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-05 08:51
Här kommer min egna lilla hyllning till vår nr 10

Magical
Elegant
Supernatural
Spectacular
Incredible

Words can´t define
Cause you´re one of a kind

You can shoot, pass and dribble
On the sides and in the middle
For the opponents you’re still a riddle

If there´s chaos at the Bernabeau
The answer is simple
It´s just Leo

I wish you would play forever
There´s no question
You´re the best ever
10 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: || #5 sergiobusquets    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-05 08:23
Fcb_


Hade hon haft vett innanför pannbenet så hade hon fullföljt anmälan istället för att ta emot mutpengar för att vara tyst. Så helt klok tycks hon ändå inte vara. Sen får du förbättra din läsförståelse och inse att det var en personlig hypotes som jag drar utifrån liknelsen mellan henne och ungen och inget mer. Dock så är ju tidsintervallen intressant ;)


2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: FCB_Messi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-05 07:59
Sergiobusquets

Hade det varit den kvinnans unge så hade hon väl gått ut och sagt att hon har fött en unge. Eller att hon blev gravid veckorna efter hon ”var” med Ronaldo . Eller att hon överhuvudtaget har ett barn där dnat visar att det är Ronaldo som är pappan .
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: || #5 sergiobusquets    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-10-05 07:28
”Våldtäkten” skedde 2009, Cristiano Ronaldo jr född 2010. Just sayin
2 Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona95311218
2Espanyol9522617
3Alaves9522417
4Sevilla9513816
5Atlético9441516
6Valladolid9432215
7Real Madrid9423414
8Levante9414-113
9Sociedad9333112
10Getafe9333012
11Real Betis9333-212
12Eibar 9324-311
13Celta Vigo9243010
14Valencia9171-110
15Girona9243-310
16Villarreal9234-19
17Athletic8152-48
18CD Leganés9225-58
19Rayo Vallecano 8125-95
20Huesca9126-135
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US Sports | FORUM | BETTING
Utan Messi – vad gör Valverde?
Oväntat jobbigt för nykomlingarna
HIF kom inte upp i normal klass
Man United föll med uddamålet
Champions League:   Man United föll med uddamålet
En pinne hemma mot Sassuolo
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies