fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 22455 | Medlemmar: 179234

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847433 INLÄGG. JUST NU 0 INLOGGADE.
Barcelona Namn: LeoMessi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 19:03
Capitan

Tack för att du förtydligar vad som hände. Streamen hängde sig precis när filmningen ägde rum, hörde bara ljud. Så jävla typiskt, det funkar felfritt i 10 minuter och sen när något spännande händer så hänger skiten sig så man inte ser vad som händer och ända tills dom har visat alla repriser haha
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Capitan \(^.^)/    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 19:00
LeoMessi

Straffen som Juve fick var när tillägget hade redan överskridit 1 min och Pogba filmar sig till den... när han är utanför straffområdet. Det var i klass med den som Ronaldo fixa sist, om inte värre. Serie A är död...
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 18:55
Såg inte vad som hände när andra straffen ägde rum, för när man streamar så laggar det endast när det blir mål eller avgörande domarbeslut. Men första straffen var löjlig, han skyddar ansiktet för fan! Ska han knäcka näsan för att slippa straff eller?

Sen förstår jag att gervinho slutförde anfallet när cacares sträckte sig. Det var under en löpning fan, hade det varit en tackling hade jag förstår att man är sportslig och spelar ut bollen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: IlTriplete    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 18:47
Skandal i Italien, Juventus verkar ha mutat domarna igen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Maestro Xavi
Sänt: 2014-10-05 18:46
smutsigt...
Tumme upp Citera
Namn: Visca el Barca y Visca Catalunya
Sänt: 2014-10-05 18:32
Vampíro skrev följande:
Keite ville själv flytta då Pep också lämnade samma sommar. Håller dock med om att han fortfarande håller hög klass, möjligtvis inte samma box-to-box spel i 90 min men han är definitivt en nyttig spelare.

Ok, hade varit grymt synd om ledningen inte ansträngde sig för att behålla maliern. Visserligen kan han inte matchas alltför hårt men onekligen hade Keita varit en rejäl uppgradering i dagens Barca.

1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Den vise mannen    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 18:26
Leo Messi
Jag håller med dig. Framförallt när det kommer till motståndarna Barca möter. Då tokhyllas alla lag vad duktiga de är att hålla ihop defensiven och sen råka kontra ett mål eller på ngn fast situation.

Jag blir så trött när man hör alla"experter" dra det gång efter gång. Inget snack om kreativ fotboll ska vara lönande.
Tumme upp Citera
Namn: Visca el Barca y Visca Catalunya
Sänt: 2014-10-05 18:18
Keita har börjat matchen bra, bland annat täckte han ett farligt skott från någon Juve-spelare.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: jawwa    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 18:15
Drömmen hade varit en ung pirlo på vårt mittfält, slår ständigt bollen på djupet och det med en hög precision
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Sentuary    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 18:12
Fan sålde vi Keita för? Trodde han va slut för 3 år sen när han skulle spela i Kina men han verkar aldrig ge upp
1 Tumme upp Citera
Namn: Visca el Barca y Visca Catalunya
Sänt: 2014-10-05 17:55
Keita spelar från start mot Juventus som börjar om en minut.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi
Sänt: 2014-10-05 17:34 Ändrat: 2014-10-05 17:36:40
Tyska Maskinen skrev följande:
Barcelonistas skrev följande:
Man betalade 1 miljard för Bale och vad fick man? Att han gjorde mål i cl finalen gör honom inte till en bra spelare. Mario Götze gjorde mål i VM finalen är han världens bästa bara för det?


Ja man fick mer än vad Barca fick för Neymar


Vad är poängen med att gå in på andra lags forum och dryga? Om du verkligen är intresserad av att diskutera så kan du skriva några argument om varför du tycker så. En one-liner får dig att framstå som en som är inne för att provocera.
16 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 17:19
Sen kräver offensiv fotboll också disciplin, spelarna måste vara beredda på kontringar och blir tvungna att göra maxlöpningar för att hinna täcka upp.

Kolla rakitic, trots att vi spelar en offensiv fotboll så är han tvungen att vara oerhört disciplinerad och springa som ett djur för att täcka upp för sina lagkamrater.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 17:15
Nej, det är inte lätt att spela så, inte lätt att få dyra kreativa spelare att springa runt som extra ytterbackar eller defensiva mittfältare. Alla lag skulle klara av det. Problemet är att andra lag har inte pengarna att värva så dyra stjärnor som ska göra skitjobbet på plan. Det handlar väl om att kunna ge dom tillräckligt med betalt för att de ska stå ut med att göra det skitjobbet.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 17:12
Amo.38

Tycker att den typen av fotboll är feg. För det är som att man nöjer sig med kryss och sedan hoppas på att man får in något slumpmål. Chelsea har spelarna till det, men jag tycker det är en feg taktik bara.

Det värsta är att om det blir kryss så är det laget som försvarade sig som hyllas och laget som faktiskt försökte spela fotboll som sågas. Hur många gånger hyllades inte real för sin insats när dom kryssade mot oss? Vi blev sågade för att vi inte kunde bryta ner försvaret medan dom inte ens försökte bryta ner vårt försvar.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Nemesis 10
Sänt: 2014-10-05 17:11
Skulle vi möta Chelsea skulle jag vilja se denna uppställning.

Montoya--Pique--Bartra--Mathieu
----------------------------------------
-------------Mascherano------------
----------------------------------------
---------Xavi------------Rakitic------
----------------------------------------
----Messi-----------------Neymar---
---------------Suarez-----------------

I backlinjen har vi längd och fysik för fasta situationer, väljer Xavi för Iniesta för att han är otroligt bra på att hålla i boll och lugna ner spelet när det blir lite rörigt. Suarez kan stångas mot Cahill och Terry medans Messi och Neymar luckrar upp försvaret. Och självklart Masken före Busquets just för att han är hård och kan spela tufft vilket behövs mot Chelsea. Jag tror vi hade gjort det bra!
7 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Vampíro    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 17:09
Det är knappast lätt att spela som Chelsea då hade alla lag i La liga spelat så mot Barça. Det krävs en enorm disciplin och taktisk skicklighet att klara av det under 90 min.

Sen att det är pisstråkigt att titta på är en annan femma men lätt är det absolut inte.
11 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 17:06
Den där världsanfallaren Arsenal trodde sig ha i Welbeck efter hans tre mål i veckan mot ett skämtförsvar, pfffft jävla träben.
8 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Amo.38    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 17:05
LeoMessi

Jag skriver under på det du skrev om Arsenal.

Men lätt att spela Chelseas fotboll? Nej det kräver väldigt hårt fysiskt arbete, har du sett hur briljanta Oscar och Schurrle har varit defensivt?
Det blandat med att dom då och då sticker upp rakt fram i anfall och inte duttar på bollen eller spelar sidleds gör att det blir väldigt svåra att spela emot.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 17:01
Tycker att Arsenal saknar den där individuella kvalitén stundtals. Finns många tillfällen som dom kunde ha ha lett till ett bra läge om spelaren hade bättre mottagning eller hade förmågan att slå en bättre passning.

Sen är det lätt för Chelsea att parkera bussen och kontra. Det är verkligen inte svårt.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Potosi
Sänt: 2014-10-05 16:59
Amo.38 skrev följande:
Potosi

Håller med! Men med Suarez i startelvan borde vi ändå kunna pulverisera alla försvar ute i Europa :)


Problemet är att Chelsea med Cahill, Costa, Terry, Ivanovic skulle mörda vår backlinje på fasta situationer. Ser inte fram mot ev Chelsea match.
11 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: jawwa    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 16:58
Spelar ingen roll hur bra anfallare vi har om inte iniesta o busken lär sig att slå bollar på djupet, helst innan dem tar 10tillslag och motståndarna hunnit inta försvarsposition
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Vampíro    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 16:58
Man blir frustrerad på Arsenals spel men kommer sen på att Barça knappast hade kunnat göra det bättre. Mot ett sånt här kompakt lag måste man våga spela rakt och riskera slå svåra passningar. ainte bara rulla rubt i sidled.
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 16:57
Rambla

Ja säg det till våra spelare :P. Nej men man kan inte komma ifrån hans passningsfot, den är riktigt fin.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Andresito    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 16:57
Potosi skrev följande:
Chelsea är ett riktigt stabilt lag. Vi skulle få stora stora problem med dom i CL.


Finns det något lag som skulle haft det lätt mot dem? :)
9 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Amo.38    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 16:57
Potosi

Håller med! Men med Suarez i startelvan borde vi ändå kunna pulverisera alla försvar ute i Europa :)
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 16:56
Hur svårt var det att slå den bollen? En hel planhalva att lägga den på och ingen press på Cesc.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 16:56
Där ser vi Cescs stora styrka. En av de bästa i världen på de längre passarna bakom backlinjen, vilket han även visade flera gånger i Barca. Sen att han brister i en del annat är en annan femma. Och helvete vilken start Costa fått i Chelsea.
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Potosi
Sänt: 2014-10-05 16:55
Chelsea är ett riktigt stabilt lag. Vi skulle få stora stora problem med dom i CL.
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-10-05 16:54
Haha tror ni att Costa kommer att åka på en skada nu innan landslagsuppehållet?
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid8521817
4Atlético8440816
5Real Betis9513216
6Sevilla9513116
7CD Leganés8422414
8Sociedad8413213
9Villarreal8413113
10Celta Vigo8323511
11Athletic8323111
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 8215-147
17Girona8134-66
18Las Palmas8206-116
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Givetvis en hel del Messi”
”Ett lag med passion & kärlek”
Känslan som aldrig funnits
Corinthians försprång ointagligt?
Jimmy Briand ute på hal is
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies