fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 21625 | Medlemmar: 179234

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847436 INLÄGG. JUST NU 7 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Qanii    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-06-26 18:44
Herrera dyrare än Fabregas herregud, älskar zubi...
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: B-Guden
Sänt: 2014-06-26 18:39
Är det bara jag som inte fattar varför domaren inte blåser av när han stoppar bollen och motståndarna får tag på den ? borde bli exakt samma sak som när nån skjuter ut bollen när en spelare ligger skadad dvs man ger tillbaks den
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: KarmaIsAKaranka
Sänt: 2014-06-26 18:36
Resonligt inlägg av Bank som vill att FIFA döms efter samma måttstock som Suarez. FIFA som kallas för 'hycklare' (vilket är helt korrekt) i inlägget.
3 Tumme upp Citera Länktips: www.aftonbladet.se/sportbladet/kronikore....
Barcelona Namn: ^^FreeYourMind*Think*Reflect*^^
Sänt: 2014-06-26 18:34
Alltså den där Guyan, hur m¨ånga chanser behöver han för att göra mål???
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi
Sänt: 2014-06-26 18:34
KarmaIsAKaranka

Det var inget hån mot Ghana, det var jävligt olyckligt bara. Jag såg hur domaren stod i vägen när den ghanesiska spelare försökte slå en krossboll till en löpande kantspelare.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: petersays
Sänt: 2014-06-26 18:31
Alltså ni som odlar konspirationsteorier ang Suarez straff. Av med offerkoftan, kliv ur martyrrollen, sluta hitta nåt att gnälla på överallt. Hur f*n är detta någonting som påverkar Barca negativt? Ni är ju bara djupt patetiska.
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: KarmaIsAKaranka
Sänt: 2014-06-26 18:31 Ändrat: 2014-06-26 18:31:46
LeoMessi skrev följande:
Snyggt självmål av ghana.....


Det anfallet existerar inte om det inte vore domaren som stod i vägen för en passning när Ghana var i anfall. Jävligt dåligt att håna dem för ett självmål i situationen efter. Misstaget är domarens - inte försvararens som är väldigt olycklig i det läget.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Qanii    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-06-26 18:30
hade det varit la liga hade Ronaldo fått målet.
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi
Sänt: 2014-06-26 18:29
Snyggt självmål av ghana.....
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: KarmaIsAKaranka
Sänt: 2014-06-26 18:29
Stäng av domarhelvetet i några matcher. Eller vänta. Just det! Domare är immuna. Så jävla vidrigt.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: AndreD    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-06-26 18:28
Ahahahaa domarjäveln stoppar ett farligt anfall sen gör Portugal mål :)
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: KarmaIsAKaranka
Sänt: 2014-06-26 18:28
Tacka domaren för det. JÄVLA FITTHUVUD!!!
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelonistas    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-06-26 18:26
Haha va i helvete är det där för straff? Pepe
Misshandla en spelare och för det fick han några matcher...

Klart FIFA väljer att ge Suarez ett sådant hör straff när han ryktas till Barca. FIFA tog då tillfället i akt för att förstöra för Barcelona.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: petersays
Sänt: 2014-06-26 18:24
Förstår inte varför ni ska väga det här straffet mot Pepes? Sjukt onödigt. Var istället nöjda med att psykfallet Suarez missar så många matcher som möjligt och får några månader att påbörja psykologisk utvärdering. Han kommer alltså inte spela fotboll i något sammanhang innan den 26:e oktober. Hoppas fan att han stannar i Pool då.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barclasico    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-06-26 18:21
Several English clubs have shown interest in Alex Song, but Barcelona did not yet receive a formal bid. Barcelona willing to sell. [sport]
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barclasico    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-06-26 18:20
Barcelona could have offered to include Dos Santos in deal on Valencia defender Mathieu. Dos Santos would be willing to join Valencia. [md]
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-06-26 18:02
Vampiro:

Det man stör sig på Ronaldo är hans arrogans och självdyrkan. Överlag är han nog en sjysst kille och har inget emot att hjälpa dom mer utsatta. Men det är hans uppförande på plan som är riktigt jobbig att beskåda.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: B.BOSS    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-06-26 17:58
Klockrent. Suarez hade lätt passat bättre in i Madrid. De äger spanska fotbollsförbundet. Han hade fått bita sig genom varje match utan konsekvenser.

"@RafaelH117: Real Madrid can easily convince Suárez to join, Pepe rarely gets punished and Ramos (20 red cards) campaigned for Golden Ball."
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: KarmaIsAKaranka
Sänt: 2014-06-26 17:57
Pepe sparkar sönder en spelare som vore stämplat under rubriken 'grov misshandel' med fängelsestraff som följd om en civil person hade agerat så ute på gatorna = 10 matcher

Suarez biter en spelare i axeln som hade stämplats som "ringa misshandel" om en civil person hade gjort det ute på gatorna = 9 matcher

Världen är verkligen inte rättvis. Och kom inte med argumentet att "Pepe har skärpt sig". Det har han verkligen inte gjort utan upprepat aggressivt beteende vid flera tillfällen sedan dess på väldigt olika sätt.
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~
Sänt: 2014-06-26 17:57
Helvete också. Först sades det att Suarez inte fick vara inblandad i några transfers under avstängningen. Nu får man höra motsatsen. Fan också. Nu kommer Barca fortsätta jaga honom hela sommaren om det behövs, det kan jag lova. Idiotklubb!

Enllgt mig ska hans pris sänkas med minst £30m. För hans anseende som spelare och varumärke har ju fått sig en rejäl törn. Tyvärr med den här klubben, de fattar inte sånt. De kommer gladeligen slänga upp 50m + Alexis, för de är så jävla dumma i huvudet rent ut sagt. Fattar de inte att det är världens chans att pruta hos Liverpool nu? Jag kan nästa lova att Liverpool vill bli av med honom nu.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: IlTriplete
Sänt: 2014-06-26 17:56
Fan vad irriterad man blir när man ser Goal skriva en krönika kring Ronaldo och Portugals landslag. Samtidigt sitter Puertan och gråter över hur "mediokra" och "dåliga" Portugal är med sina "träben" till spelare förutom Cristiano.

Skämtar dem eller? Portugal är lätt ett top 10 landslag i världen. Målvaktsfronten är det inte mycket att snacka om men resten ser det bra ut, trots allt.

Pereira - Pepe - Alves - Coentrao
Moutinho - Meireles - Veloso
Nani - Postiga - Ronaldo

Dem enda frågetecknena är egentligen på Veloso och Postiga, resten är bra spelare. Varför försöker man måla upp den här bilden av att det är så synd om Cristiano som spelar med såna medelmåttor? Om det är synd om någon så är det Zlatan som spelar med sopor i Sverige och missar VM på grund av dem..
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Vampíro    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-06-26 17:50
Fina bilder på Ronaldo och kidsen. Han kanske är lite av en prick på planen men det är en bra snubbe trots allt.

Edit: såg precis Pepe göra detsamma. Fuck logic.
11 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Vampíro    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-06-26 17:41
Sjukt att inte Ricardo Costa får fortsätta spela då han var Portugals i särklass bästa spelare senast.

Hm, istället kommer Pepe in och undra vad han tycker om att Suàrez snor hans spotlight. Nej det här håller inte, han kommer vara hungrig på att återta sin tron ikväll. Beast mode!
9 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: B-Guden
Sänt: 2014-06-26 17:35
Om vi inte får igång ett riktigt presspel med Neymar och Messi på plan. Så ser jag ingen annan utväg än att köra med 2 def mittfältare med tanke på våra ytterbackar.

Alves Pique Batra/ny back Alba
Busquet Song/Mash
Raktitic Iniesta
Messi Neymar

Song vore bra med tanke på vårat korta lag. Problemet är ju då att vi har 4 anfallare på bänken, Alexis Pedro Tello och Delufeou.
Jag ser det som svårt som fan att få igång ett fungerande presspel med spelare som Neymar Messi och Iniesta på plan
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Illusionista
Sänt: 2014-06-26 17:05 Ändrat: 2014-06-26 17:07:20
Vi behöver inte Suarez utifrån vad jag tycker. Jag tycker att Lucho ska få igång firma Ney, Alexis och Messi. Jag skulle mer än gärna se följande lag till nästa säsong.

MAtS
Alves, Pique, Hummels, Alba
Busq/Yaya, Iniesta, Rakitic
------- Messi ----------
Alexis ----- Neymar

Bänk: Delu, Rafinha, Mangala/Miranda, Pedro, Busq/Yaya, Adriano, Montoya, Barta, Klose eller ngn annan bra huvudspelare/måltjuv.

Alltså Messi mer som en offensiv mittfältare som slår assist efter assist till Alexis och Neymar. Messi har slagit alla målrekord och kommer göra massor med mål från den positionen också men varför inte göra honom till världens absolut bästa spelfördelare någonsin också? (Vilket han i mitt tycke inte är långt ifrån redan).. Detta i kombination med Alexis och Neymar som springer i djupled hela tiden och ytterbackar som fyller på.. det är oslagbart!

I försvarspelet skulle jag vilja se Alexis och Neymar pressa sönder deras backar ihop med Messi/Rakitic/Iniesta och köra högpress med hela laget. Vi kommer då bli lika bra som 08-09 det lovar jag!
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: B.BOSS    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-06-26 17:04
Man vet inte vad som är sant. Längtar tills Mangala blir officiell från ingenstans på Barcas hemsida. önsketänkande.
Tumme upp Citera
Namn: Jeffson
Sänt: 2014-06-26 17:03
30 miljoner + JDS så är han mer än välkommen haha. Eller ett byte rakt av mot snälla Pedro =)

Nä men seriöst. FIFA får fan ta och ge sig. Ja det är otroligt dumt, korkat, idiotiskt, svinigt, äckligt osv att bitas och dessutom göra det tre gånger. Men Pepes stämpling på Messis hand är 10 ggr värre och det var ändå långt ifrån det värsta han har gjort. Ramos nersparkning av Messi under 5-0 matchen var också värre. En rejäl satsning med dobbarna före tycker jag också är värre. Varför? Jo för att skaderisken är BETYDLIGT högre än den är om man biter någon.

Jag fattar att det ses som "sjukare" att bita någon. Men att riskera att bryta någons fotled borde väl vara värre? Att bita någon anser jag vara likvärdigt med att "markera" med sin skalle mot någon annans skalle.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Treyh
Sänt: 2014-06-26 17:00
Precis vad jag tänkte på igår. Jag tycker att Lavezzi bidrar mer med sina löpningar och att han dessutom kan bredda spelet. Augero är inte i form och ska inte spela och nu är han dessutom skadad så det spelar ingen roll.

westinho - Sergio #16 skrev följande:
NoGo™ skrev följande:
Kun ser ut att missa resten av VM, de förminskar väl Leos chanser att vinna.. Dock har man ju sett att Kun inte vart sig själv i gruppspelsmatcherna, tungt avbräck ändå!

Oliver Kay ?@OliverKayTimes 5 min
#ARG Sergio Aguero will miss the rest of the World Cup with muscle injury, according to @Clarin_com


Tror faktiskt inte det är så stor förlust som man kan tro. Lavezzi kan göra det minst lika bra, Agüero har inte visat bra form i VM. Huvudsaken för Argentina är att Messi fortsätter leverera.

Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-06-26 16:59
Enligt rapporter är både vi och Real fortfarande intresserade av att värva Suarez...
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: B.BOSS    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-06-26 16:51
Det här kommer inte hålla. Liverpool kommet överklaga och få ner straffet till 1 månad max. Det finns spelare som armbågar, sparkar, skallar men får 1-2 matcher avstängning. Suarez får 4 månaders avstängning. Om vi kan köpa honom riktigt billigt och få ner hans pris ordentligt är jag fortfarande för ett köp men att vänta fyra månader är för länge. Man vill ha alla spelare från start, från match ett.
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid8521817
4Atlético8440816
5Real Betis9513216
6Sevilla9513116
7CD Leganés8422414
8Sociedad8413213
9Villarreal8413113
10Celta Vigo8323511
11Athletic8323111
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 8215-147
17Girona8134-66
18Las Palmas8206-116
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Lightning utklassade Penguins
Röda Bollens 20-årsjubileum
”Givetvis en hel del Messi”
Ett steg närmare Europafiasko
Barcelona slog tabelljumbon
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies