fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 39790 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847482 INLÄGG. JUST NU 15 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-06-12 19:48
Katalano

Vi behöver inte köpa 5 spelare för 5 miljarder . Vi kan köpa klass spelare för ca 400 miljoner. Som tex Nzonzi.
Samtidigt kan vi sälja lika många spelare och då är det inte så höga kostnader egentligen. plus minus .. Om ett klubb som Barcelona har inte de krafter så kan de lägga ner verksamheten.
4 Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Barcelona Namn: Meneysuarez91011    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-06-12 19:47
Anfall:
Messi, Suarez, Neymar, Munir, Paco - helt okej en säsong till.

Mittfält:
Rakitic, Iniesta, Busken, rahfina, Veratti, Gomes > ut Turan och Deniz 500m sammanlagt 450m kanske?

Backar:
Pique, Umitti, Alba, Roberto/Vidal > ut Mascherano, vad kan vi få där? 100m? Och rökarn, tror inte vi får mer än 10-15m där.

Så jag skulle vilja ha in en back på detta detta fönster, Verratti + bellerin(helst inte) eller en mittback. Lemos kanske? Laporte?

Veratti och Laporte in. 1,2miljarder ut här?

Masken, rökaren, deniz och turan ut. 550m~ in här.

Säkert glömt någon
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Port Olímpic.
Sänt: 2017-06-12 19:45
Vi säger att om Verratti inte går i lås, vilka är alternativen? Coutinho?

Barca har inte råd att chansa på denna post. I min värld handlar det om titlar vs inga titlar nästa säsong.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: VizzlA-"Tots Units Fem Força"
Sänt: 2017-06-12 19:45
In

Veratti 100milj euro (om han verkligen trycker på att lämna)

Semedo/bellerin 40milj euro.

Deulofeu 12milj euro

Marlon flyttas upp.

Samper och Munir med på försäsongen innan beslut tas

Ut:

Mathieu 5milj euro

Vermaelen 5milj euro

Tello 8milj euro

Douglas 0kr

Masip

Arda Turan 30milj euro eller behåll.

Ca 100milj euro back (vet att jag är lite optimistisk)

Bubblare försäljningar vid riktigt bra bud, Munir, Gomes, Rafinha, Denis, Rakitic, Mascherano, Digne.

Beroende på vem av ovanstående som lämnar måste man givetvis värva ersättare, Tex Rafinha ut för 30milj euro och in med Seri för 20milj euro.


1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Katalano
Sänt: 2017-06-12 19:37
Soko skrev följande:
Cule4life skrev följande:
Om Veratti kmr in så tycker jag man inte ska värva mer denna sommaren. Övriga truppen är världsklass. Låt Vidal visa sig på riktigt. Ersätt Iniesta nästa säsong (utan att sälja han) med ännu en crack så att man har mkt pengar till nästa sommar. Rensa några överflödiga som Turan Mathieu så ser det genast bra ut. Om ngn av Rakitic Denis Rafinha vill gå så kan den görs det utan att ersättas då speltiden går till Roberto och kanske ngn la masia talang och övriga truppen.

Har di inte lärt sig läxan?
Det var samma snack här inför säsongen. Men hur gick det ? Vi har inte ens slagkraftigt elva och bänkspelarna har varit kaos.
Ska vi slås på riktigt om titlarna ska vi värva minst en klass anfallare minst två klass mittfältare och minst två backar. fem spelare ska in. Vi spelar matcher var tredje dag och behöver 17-18 spelare som konkurrerar med varandra och belastar av varandra.
Bänk spelarna ska alla säljas.


Mjo, om vi säljer Messi så har vi nog råd att värva in spelarna som du vill ha. Var lite realistisk nu. Vi har inte de där pengarna denna sommar.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Nemesis 10
Sänt: 2017-06-12 19:35 Ändrat: 2017-06-12 19:36:42
PSG kommer göra allt vad som krävs för att Verratti inte ska hamna i Barcelona. Den här transfersagan kommer nog hålla på ett tag och jag vill inte att ledningen ska tappa fokus från andra spelare.

Det här kan bara gå på ett sätt, antingen lämnar Verratti in ett transferförfrågan eller så blir det ingen affär för PSG kommer köra tufft spel.
Verratti får skylla sig själv då han förlängde kontraktet direkt efter att dom vann över oss 4-0 i CL och trodde dom var vidare.


Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-06-12 19:29
Cule4life skrev följande:
Om Veratti kmr in så tycker jag man inte ska värva mer denna sommaren. Övriga truppen är världsklass. Låt Vidal visa sig på riktigt. Ersätt Iniesta nästa säsong (utan att sälja han) med ännu en crack så att man har mkt pengar till nästa sommar. Rensa några överflödiga som Turan Mathieu så ser det genast bra ut. Om ngn av Rakitic Denis Rafinha vill gå så kan den görs det utan att ersättas då speltiden går till Roberto och kanske ngn la masia talang och övriga truppen.

Har di inte lärt sig läxan?
Det var samma snack här inför säsongen. Men hur gick det ? Vi har inte ens slagkraftigt elva och bänkspelarna har varit kaos.
Ska vi slås på riktigt om titlarna ska vi värva minst en klass anfallare minst två klass mittfältare och minst två backar. fem spelare ska in. Vi spelar matcher var tredje dag och behöver 17-18 spelare som konkurrerar med varandra och belastar av varandra.
Bänk spelarna ska alla säljas.
2 Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Barcelona Namn: Soko
Sänt: 2017-06-12 19:23
Gazzetta delloSport skriver att Barcelona redan bjudit motsvarande 980 miljoner kronor för 24-årige Verratti.

Psg- president säger att Veratti har inget pris och är inte till salu. Ahh han vill bygga lager kring honom.
Ja detta snack "är inte till salu..." har man hört så många gånger förut. Tom först med andra ord. Bara taktik att driva upp priset.
Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 2-3
Barcelona Namn: El Tridente
Sänt: 2017-06-12 18:30

Verrati är inte alls fel att ta in men det behövs verkligen rustas upp i backlinjen.

En ny högerback och en klass mittback. Pique håller sisådär och finns ingen som kan täcka upp vid skador heller.

Sen kanske man ska satsa på la masia spelare? Om man kan ha Digne,Arda,Mathieu en avdankad Mascherano massa speltid då är det illa.

Ter stegen är absolut inte en målvakt Barca ska ha som förstemålvakt.

Det har sett katastrofalt ut bakåt denna säsong. Och magiskt när MSN blixtrar till.
2 Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 1-3
Barcelona Namn: Davids3
Sänt: 2017-06-12 17:23
Det blev alltså Racing Santander som Barca B kommer ställas mot. Det blir svårt!
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Cule4life
Sänt: 2017-06-12 16:43
Om Veratti kmr in så tycker jag man inte ska värva mer denna sommaren. Övriga truppen är världsklass. Låt Vidal visa sig på riktigt. Ersätt Iniesta nästa säsong (utan att sälja han) med ännu en crack så att man har mkt pengar till nästa sommar. Rensa några överflödiga som Turan Mathieu så ser det genast bra ut. Om ngn av Rakitic Denis Rafinha vill gå så kan den görs det utan att ersättas då speltiden går till Roberto och kanske ngn la masia talang och övriga truppen.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Katalano
Sänt: 2017-06-12 16:42
Ponera att vi värvar in en mittfältare som kommer att ta en startplats i Barca, Förhoppningsvis Veratti. Vid sidan om honom är främst Iniesta startman. Bakom dessa 2 ser i alla fall jag främst Sergi Roberto och Rakitic, om inte Rakitic säljs i sommar dvs. Jag håller Sergi Roberto över både André Gomes och Denis Suarez som jag ser mindre speltid för. Alena ska få spela in sig utan press som inhoppare i slutet av matcherna och starter i vissa Cdr matcher. Busquets har ingen ersättare rakt av men både Sergi Roberto och Gomes får nog alternera på den rollen också när Busquets behöver vila.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: DM1982    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-06-12 16:26
Reymar skrev följande:
Rätta mig om jag har fel men skrev inte Verratti ett nytt kontrakt i Januari och brukar göra det varje halvår. Varför då ställa till en scen för ett par ynka miljoner när deras ägare är stenrik?


När jag surfar runt på nätet så ser det ut som hand senaste kontraktsförlängning var augusti -16.

Vore sjukt kul om han kom men innan Barça lägger upp det officiellt så är det bara silly season.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Koeman!!
Sänt: 2017-06-12 16:24
Gillar inte tanken av Bellerin, Roberto/Vidal är ju ändå okej. Bättre att lägga allt krut på en grym innermittfältare.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Diar Shekha
Sänt: 2017-06-12 16:16

This morning PSG's new director Antero met with Marco Verratti's agent Donato Di Campli in Milano. The Italian midfielder wants to leave to join Barcelona, a concept that was reiterated by De Campli's in today's meeting, but PSG have no intention of selling Verratti, they want to offer him an extension instead. But financial figures weren't even discussed as the former Pescara midfielder wants new motivations, now PSG will meet with the player directly to get a sense of his state of mind. In the end today's meeting didn't go as PSG had hoped.

Källa: David Amoyal på tw. En av Gianluca Di Marzio's "klienter".

Kom igen nu Veratti!
9 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Neymar N11
Sänt: 2017-06-12 16:07
Med tanke på hur marknaden ser ut så blir det dyrt och sen har vi en amatör ledning så det skulle inte förvåna mig om vi betalar överpris för Bellerin.
Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 0-1
Barcelona Namn: Neymar N11
Sänt: 2017-06-12 16:00 Ändrat: 2017-06-12 16:08:40

Verrati 100M€
Dembele 90M€
Bellerin 70M€

Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 0-1
Barcelona Namn: Romelu Umtiti
Sänt: 2017-06-12 15:56
En sak som jag inte riktigt fatta är vad man tänkt göra med Sergi Roberto vid köp av en högerback/minst en mittfältare. Ingen verkar inkludera honom i sina "drömelvor" för den kommande säsongen. Förtjänar han att bänkas efter hans uppoffringar (spelat på fel position bland annat) och framförallt kommer han acceptera bänken?
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Reymar
Sänt: 2017-06-12 15:53
Dussel

På vilket sätt visar jag brist på kunnande av fotboll? För din information så följde jag Dembele när han spelade för Rennes och då såg man att han var en talang utöver de vanliga, han är dessutom en stor Barca supporter. Jag är medveten om att han tagit ytterligare ett kliv i sin utveckling men vi kunde köpt honom förra säsongen och lånat ut honom och sparat en förmögenhet.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelonistas    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-06-12 15:53
Kasta Bellerin herregud att han ens ryktas till oss. Det räckte med Mathieu som varit en stor parodi sen dag 1..
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Davids3
Sänt: 2017-06-12 15:51
Neymar N11 skrev följande:
Dembele + Verratti + Bellerin = 260-270M €.

Frågan är har vi råd med dessa tre samtidigt?? Vi har inga spelare som vi kan få en bra summa så man kan lägga dom pengarna på sommarens transfer budget. Jämför med real som har Morata och James som är värd tillsammans 160-170M € om dom nu blir såld till united eller psg.


Hur fick du fram den summan?
100M för Veratti och absolut max 40M för Bellerin. Visste ej Dembele kostade 120..
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Neymar N11
Sänt: 2017-06-12 15:47
Dembele + Verratti + Bellerin = 260-270M €.

Frågan är har vi råd med dessa tre samtidigt?? Vi har inga spelare som vi kan få en bra summa så man kan lägga dom pengarna på sommarens transfer budget. Jämför med real som har Morata och James som är värd tillsammans 160-170M € om dom nu blir såld till united eller psg.
1 Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 0-1
Barcelona Namn: Reymar
Sänt: 2017-06-12 15:39
DM1982 skrev följande:
Tror inte Verratti kommer till Barça, han håller på och knorrar lite för att få till ett bättre kontrakt.

Rätta mig om jag har fel men skrev inte Verratti ett nytt kontrakt i Januari och brukar göra det varje halvår. Varför då ställa till en scen för ett par ynka miljoner när deras ägare är stenrik?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Dûssel
Sänt: 2017-06-12 14:39
Reymar skrev följande:
Amo.38

Dortmund köpte ju honom för 15M förra säsongen. Han är en Barca supporter och hade säkerligen inte tackat nej istället gick vi och köpte Paco för 30M. Dybala är en annan som vi gick miste om, en spelare som gillar och drömmer om att spela med Messi. Numera kostar han miljarden men vi kunde köpt honom för samma pris som Paco. Klubbens scouting är under all kritik.

Antar att du följde dembele i rennes då? Det är ju ganska ska givet att dortmund utvecklade honom ännu mer . Som du gör nu visar bara stor brist på kunnande av fotboll.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Amo.38    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-06-12 14:31
Herrera är en medelmåtta, en Raketic light hade nog gett upp livet ifall han slutade upp hos oss. Vad ska han bidra med som Raketic inte kan? Nej all in för Veratti vi måste bara lösa honom!
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: neymar JR || Cillessen #1    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-06-12 14:29
Hade hellre köpt upp hela Arsenal än att köpa herrera, finns ingen spelare som jag stör mig mer på än honom.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-06-12 14:24
Det gör mig glad att Mourinho går ut ned att Herrera inte är till salu (behåll du din superstjärna) och att Wenger gör detsamma med Bellerin. Om nu bara polletten kunde trilla ner hos vår ledning också så kanske vi slipper de två. Vad tycker ni andra?
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Davids3
Sänt: 2017-06-12 14:21
Reymar skrev följande:
Amo.38

Dortmund köpte ju honom för 15M förra säsongen. Han är en Barca supporter och hade säkerligen inte tackat nej istället gick vi och köpte Paco för 30M. Dybala är en annan som vi gick miste om, en spelare som gillar och drömmer om att spela med Messi. Numera kostar han miljarden men vi kunde köpt honom för samma pris som Paco. Klubbens scouting är under all kritik.


Men du kan inte jämföra saker och ting riktigt på det sättet. Dembele hade inte varit samma som dagens Dembele om han hade kommit till oss istället för Paco och spelat 10 minuter hela säsongen. Hur hade du tänkt att han ska utvecklas?
Möjligtvis om vi hade köpt sedan lånat ut.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Davids3
Sänt: 2017-06-12 14:20
Är otroligt glad över att Sampaoli är den nya tränaren i Argentina.
Bara han sätter alla pusselbitar på plats så kan de vinna VM. Så Messi kan tysta alla hatare en gång för alla!
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2017-06-12 13:11
Intressant det här med Verratti, nog verkar något vara på gång.
Själva mötet mellan hans agent och PSGs sportchef verkar ju faktiskt ägt rum, då bilder postats därifrån.

Nu behöver ju inte det här betyda att Verratti faktiskt kommer, men klubben verkar ju åtminstone göra allt i sin makt.

Återstår att se vad som händer.
1 Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Bonuccis armbåge stoppade Milan
Oakland vann viktiga mötet
Lightning utklassade Penguins
Motalas premiär närmar sig
Cavani räddade poäng på övertid
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies