fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM allsvenskanfantasy Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 82540 | Medlemmar: 183085

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Barcelona Tippa nästa match Barcelona-Inter 2018-10-24 21:00 Inter    
TOTALT 881848 INLÄGG. JUST NU 8 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2018-03-24 18:39
Barcelonistas skrev följande:
Min tid på forumet är över jag kommer låta dom som är unga ta över. Jag har alltid uppskattat alla här och det här forumet kmr för evigt finnas i mitt hjärta. Men precis som allt så har allt ett slut.


Tack för allt alla och lycka till.


Varför då, du är ju ung?
7 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: the cameroonians    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-24 18:34
På dagen för två år sedan gick Johan Cruyff bort, och nu lämnar alltså Barcelonistas les Rambles.

Två legender att minnas. #etern
32 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelonistas    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-24 18:12
Min tid på forumet är över jag kommer låta dom som är unga ta över. Jag har alltid uppskattat alla här och det här forumet kmr för evigt finnas i mitt hjärta. Men precis som allt så har allt ett slut.


Tack för allt alla och lycka till.
33 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Iniesta.70
Sänt: 2018-03-24 16:48 Ändrat: 2018-03-24 18:32:16
Hallå Kröjjffar'n!

Själv har jag bekommit en bitter gammal cule. Visdt, mina värderingar å min syn på fotboll har utvecklats å svängt hit o dit under åren men just nu så har Barca, enligt mig, gjort en wrong turn åt helt fel håll. Medan jag skriker "Höger!" , så svänger Valverde vänster. Och när jag skriker "Gasa!!" så bromsar Mister ner och sätter upp farthinder på egen planhalva. Sure, inga problem poängmässigt. Absolut inte. Kunde inte vara gladare om det var positionsmässigt man mätte "king of the Hill" barometern med. För då står vi högst upp på kullen just nu och "pissar" ner på "röset"

Men,...ja, min mening är självklart inte att förgifta forumets brunn med moralpredikningar om att min vision är bättre än nån annans eller att jag är den som har rätt. Allt jag mumlar om kommer straight from the heart från MIG. Rätt eller fel? Allt är en smaksak, just nu så får jag tyvärr en pretty bitter taste av mitt "kära" Barca.

Jag har hojtat högt och lågt om att ge Alena chansen, ja, iallafall att han ska få chansen att misslyckats, om inte annat. Visst, utan boll har han mycket att lära, helt klart, det säger jag inte emot. Men, med boll är han defenitivt än större tillgång än en bunt av mittfältarna som huserar i Blaugranas just nu.
Och, bara för att svinga vilt för La Masia kidsen ännu en gång så tänker jag vifta ÄNNU högre för unge herr Puig.
Jisses, den grabben har mer "Barcelona" i sig än hela styrelsen tilsammans.

Så, Under Luchos styre så var jag åtminstone aktiv under matcherna. Hell yeah! Frustrationen av ett uteblivet mittfält, irritterad av både det ena o andra. Men, jag studsade åtminstone upp och ner i soffan. Ja, tyvärr var det väl allt som oftast bara för att sträcka sig efter en "sexa" i vrede, men, jag brydde mig iallafall
Men....Under Valverdes styre, so far, så har min aktivitet hemma framför tv:n för det mesta, dels handlat om att rätta till soffkudden eller att hitta en skönare ställning i soffan, men, det mest sorliga är att jag allt som oftast hivar upp mobilen under matchen och sitter å fibblar med den när jag försöker att klura ut mitt nästa wordfeud-drag. Tyvärr. Sad but true..

. Nää, missförstå migi inte., Valverde är en duktig coach, absolut, men hela det cyniska tänket faller mig inte i smaken, sorry boys and girls. Just nu, med alla miljard-invisteringar som studsar omkring så letar jag bara fel, Ja, det luktar tyvärr lite för mycket "olja" för mig.

Nix, själv ( ännu en gång så poängterar jag att detta är en högst individuel, personlig önskan) så skulle jag utan att tveka, hellre förlora en CL-final med 4-3 med ett gäng "Sampers", "Alenas" och "Puigis" som viftar vilt i en offensiv "sexig" fotboll än att vinna en CL-finale efter en ifrågasatt frispark inskruvad av Messi, där vi sedan faller hem i 57:e minuten och bevakar bucklan med ett gäng "slitvargar"och "kloka" lirare som i vår skyddade verkstad vi byggt upp på mitten beskyddar den skinande pokalen vi håller så kärt.

Så, Nope igen, jag skulle hellre sitta vid "lägerelden" eller ljugarbänken nåt år senare med en Samuel Adams i handen och med både passion och inlevelse stolt överdramitesera våra Youngsters final förlust än att behöva harkla mig och försvara vår cyniska final-vinst som skulle osa av en bitter odör av maräng all-over it......

Men hey! Allt detta är ju skrivet från ett personligt fulwhiskey-perspektiv med "handen på Bibeln". Och för att youtube - junkiee generatorn ska förstå att jag"talar" sanning så slänger jag in ett "på morsans död" också...ja, endast för att understryka sanningshalten i mitt inlägg...

Inget rätt eller fel...eller?

Men min filosofi lyder mer åt de ostämda La Masia rockarna än de väl producerade miljard-inversteringarna...

Mainstream där vi zick-zackar "oss" fram till the top of the pops? Tack, men nej tack. Big in Japan? Nix. ännu en gång!

Sätt på Detroit rock city on repeat, tack...:)

8 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Kröjjff
Sänt: 2018-03-24 13:21 Ändrat: 2018-03-24 13:27:35
Jag beskrev i ett inlägg att Coutinho inte fångades av min "transfer-radar". Faktum är att jag nära nog aldrig har deltagit i spekulationer om diverse spelare, i den snabbt eskalerande värvningscirkusen. Vilket blott är ett konstaterande; d v s att jag inte i någon nämnvärd utsträckning intresserat mig för den sortens lösa spekulationer.

Kan nämligen i skrivande stund bara komma på ett par "konkreta" köpobjekt, som jag uttryckligen har tyckt borde fått chansen i FC Barcelona. Och minns jag inte helt fel så fick det vid tidpunkten skriande behovet av en nickstark, brytsäker och placeringssäker mittback, mig att fundera på Godin. Och så Griezmann som grädde på moset. Detta var för flera år sedan och den senare spelade fortfarande i Real Sociedad.

Vad jag skrev var att det varit bättre investering att till en sannolikt billigare penning än den som spenderades på Neymar JR, att i så fall istället köpa dessa båda spelare. Men nu påstås alltså en viss Griezmann enligt ryktet vara på väg till FCB "redan"den stundande sommaren. Låt vara att denne nu hunnit bli några år äldre samt åtskilligt mer kostsam sedan dess. Men dyrgripen Coutinho lär som det förefaller, fortfarande befinna sig i uppvärmningsfasen vad Valverde anbelangar. Och följs åt av Arthur.

Sedan får jag väl erkänna att jag innan dess precis som Tito Vilanova, också hade Thiago Silva i åtanke när det begav sig. Men det är så länge sedan att även mitt minne sviker. Men jag tror inte att jag i det fallet gick från tanke till handling. D v s jag skrev ingenting på forumet om denna min önskan; som dessutom skulle visa sig vara mission impossible på grund av PSG:s storstatsning. Så sammanfattningsvis får min aktivitet på transfermarknaden, jämförelsevis ses som ytterst återhållsam.

Men å andra sidan hänger jag ju mig inte åt att spela Manager heller. Vilket också måhända i viss mån förklarar fenomenet. Inte minst som eventuella talanger som huserar på/i La Masia, inte ses som en prestigefylld fyndhörna för spekulanter, med bakfickan på spenderbyxorna fullspäckade med monopolpengar;låtsasslantar m a o.
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca4life98    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-24 10:44 Ändrat: 2018-03-24 10:55:36
El Messias skrev följande:
Menade Thaigo Alcantara


Du tror inte att Eriksen hade varit ett bra alternativ? Tycker han har varit sjukt bra i år, mot bra motstånd (Juventus, Real Madrid mfl.) dessutom. Han dominerar mittfältet från en lite djupare position tillsammans med Mousa Dembele i Spurs. Bonusen är att han är väldigt löpstark och bra i presspelet också.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: El Messias    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-24 08:58
Menade Thaigo Alcantara
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Bentley King    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-24 04:48
Lionel12 skrev följande:
Har jag missat nått?
Varför står colombia upp vid båset som om det är utslagsrunda i vm?


Passion tyckte jag det såg ut som.
17 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Boti Boti Boti
Sänt: 2018-03-24 02:32
Jag är otroligt svag för Frenkie de Jong och De Ligt i Ajax.

Två supertalanger som jag tror hade passat som handen i handsken hos oss.

Idag har vi följande på mitten (antar ett system a la 4-4-2 nu):
Gomes, Iniesta, Busi, Rakitic, Paulinho, Dembele, Denis, Vidal och Coutinho

Nästa säsong:
Arthur, Rakitic, Busi, Paulinho, Dembele, Alena, de Jong och Coutinho

Då säger tar vi farväl av Iniesta (ber att han stannar men verkar vara 50/50), Gomes, Denis och Vidal. 4 ut, tre in varav en är klar och en annan en b-lagsspelare.

Jag ser Frenkie som en versitil spelare som enkelt kan vikariera för Busi men som i Ajax både haft offensivare roller och spelat en hel del som mittback.

Appropå mittbackar... De Ligt. Jävlar vilket framtidslöfte. Ser gärna att han köps men lånas ut i en säsong till. Alternativt kommer han till oss om det visar sig att Mina behöver lånas ut för att få mer erfarenhet. Säsongen efter lämnar Vermaelen och vi står kvar med Umtiti, Mina, Piqué och de Ligt. Framtid och rutin i symbios.

Säsongen efter nästa lämnar Rakitic som fyller 31 i år. Även då har vi rutin och och framtid i symbios med spelare som Busi och Paulinho kontra Alena, Arthur och Frenkie. Smällkaramellen blir Dembele och Coutinho som båda redan osar klass.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Andresito    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-24 02:16
El Messias skrev följande:
Låt oss hämta Tiago samt Arthur till sommaren.

Tiago, Rakitic, Arthur, Coutinho,Paulinho, busquets, Alena.


Ut: Gomes, D. Suarez samt Iniesta tråkigt men om vi vinner trippeln så tycker jag att Iniesta ska lämna på topp.


Tiago portugisen?
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Cúles
Sänt: 2018-03-23 23:24 Ändrat: 2018-03-24 01:51:58
Digne skadad?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Beast Puyol    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-23 23:09
Rivaldo=Gud

Precis tänkte jag också. Lewa kommer aldrig tänka på CR i första hand utan för på sig själv och hans situation. Lewa är en spelare som vill göra mål sen kan han passa vidare efter något mål i kassen.

Lewa kommer gynna Real men missgynna CR helt klart.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Lionel12    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-23 22:53
Har jag missat nått?
Varför står colombia upp vid båset som om det är utslagsrunda i vm?
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Soda Popinski    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-23 22:47
Hur sköter sig Yerry mot Frankrike?
Colombia gör 3-2 med ett par minuter kvar att spela.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: DM1982    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-23 22:46
Sjukt dålig brytning av Umtiti som leder till straff.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: IlTriplete
Sänt: 2018-03-23 22:44
Jag skulle faktiskt säga att Spanien har bäst försvar och bäst mittfält inför VM. Bara se på alternativen: Carvajal, Alba, Pique, Ramos, Thiago, Isco, Silva, Iniesta, Busquets osv.

Bäst anfall har dock Argentina. Både Tyskland och Spanien saknar en klockren, klinisk striker.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Davids3
Sänt: 2018-03-23 22:04
El Messias skrev följande:
Låt oss hämta Tiago samt Arthur till sommaren.

Tiago, Rakitic, Arthur, Coutinho,Paulinho, busquets, Alena.


Ut: Gomes, D. Suarez samt Iniesta tråkigt men om vi vinner trippeln så tycker jag att Iniesta ska lämna på topp.


Vem är Tiago?
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: S.Eto'o    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-23 21:24
Vågar påstå att Frankrike har VMs bästa mittbacklås individuellt. Sorry Tyskland/Spanien Varane-Umtiti är en fusk duo.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: El Messias    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-23 21:20
Låt oss hämta Tiago samt Arthur till sommaren.

Tiago, Rakitic, Arthur, Coutinho,Paulinho, busquets, Alena.


Ut: Gomes, D. Suarez samt Iniesta tråkigt men om vi vinner trippeln så tycker jag att Iniesta ska lämna på topp.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: DM1982    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-23 21:06
Fantastiskt spel av Spanien, mycket läckert passningsspel.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Coutinho    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-23 21:04
Tänk er Thiago istället för Rakitic??
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: DM1982    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-23 20:56
Magnifik passning av Iniesta. Räcker med en halvlek idag och inget spel alls mot Argentina.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: FCB_Messi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-23 20:54
Alltid älskat rodrigo. Han hade verkligen passat bra hos oss ! Hellre han än Griezmann .
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rivaldo=Gud
Sänt: 2018-03-23 20:46 Ändrat: 2018-03-23 20:47:46
Beast Puyol skrev följande:
Lewandowski är mkt nära Real Madrid. Han har bytt agent dels för att göra en övergång till Real lite lättare. Nu siktar FC Bayern in på Timo Werner.

Får Real in Lewandowski då blir dem jävligt farliga. Stora frågan är om Zidane har stake nog att peta sin favorit son Benzema. Perez är trött på Benzema. Bale kommer 100 bli såld där tror jag att Man.United blir hans nästa destination.



I Lewandowski får dom en anfallare som inte böjer sig framåt och tar C.Rs d*** i varje match. Utan kommer och vågar avslut själv och tänker på sig själv i första hand. Det kommer va bra för real som helhet men mindre bra för Ronaldo. Färre tap ins för den självutnämnde G.O.A.T
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Cule4life
Sänt: 2018-03-23 20:33
Bolltrillare hela högen i Spaniens elva.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Cúles
Sänt: 2018-03-23 18:34
Paulinho och Coutinho målskyttar för Brasilien.
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Jarlma    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-23 17:59
Soko skrev följande:
Suarez har gjort mål på straff . Idag spelar många andra av våra spelare. Hoppas Messi inte har problem med muskler.
Vore roligt att sänka Buffon en gång till.

ps. Enligt flera franska medier som b92 hänvisar till så har Neymar "beordrad" PSG shejken att anställa Enrique som PSG tränare.

ps. Jag vet inte hur mycket sanning det ligger i att Sampaoli ska ha sagt att han inte tänker ta med Icardi och Dybala till VM. Icardi förstår jag pga "omoraliska handlingar " men Dybala tycker jag måste med. Vad händer om Messi skadar sig? Då är Dybala en klar ersättare .


Sampaoli är inte rätt man för Argentina och borde fått foten efter kvalet.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Corazon
Sänt: 2018-03-23 17:40
Messi wont play against Italy tonight, he’ll also miss the game ?? Spain. [espn]
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca4life98    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2018-03-23 17:25
Intressant att kolla på Ryssland-Brasilien just nu. Coutinho spelar till vcm (vänster central mittfältare) i ett 4-3-3. Intressant att kolla hur han hanterar "Iniesta-rollen"
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Krabban94
Sänt: 2018-03-23 15:32
Soko skrev följande:
Suarez har gjort mål på straff . Idag spelar många andra av våra spelare. Hoppas Messi inte har problem med muskler.
Vore roligt att sänka Buffon en gång till.

ps. Enligt flera franska medier som b92 hänvisar till så har Neymar "beordrad" PSG shejken att anställa Enrique som PSG tränare.

ps. Jag vet inte hur mycket sanning det ligger i att Sampaoli ska ha sagt att han inte tänker ta med Icardi och Dybala till VM. Icardi förstår jag pga "omoraliska handlingar " men Dybala tycker jag måste med. Vad händer om Messi skadar sig? Då är Dybala en klar ersättare .


Han har väl inte sagt att de inte kommer inkluderas, utan snarare att det är annat att spela för landslaget än för klubblaget. Vilket då syftar på att de riskerar att lämnas utanför...
2 Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona95311218
2Espanyol9522617
3Alaves9522417
4Sevilla9513816
5Atlético9441516
6Valladolid9432215
7Real Madrid9423414
8Levante9414-113
9Sociedad9333112
10Getafe9333012
11Real Betis9333-212
12Eibar 9324-311
13Celta Vigo9243010
14Valencia9171-110
15Girona9243-310
16Villarreal9234-19
17Athletic8152-48
18CD Leganés9225-58
19Rayo Vallecano 8125-95
20Huesca9126-135
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US Sports | FORUM | BETTING
Det är skarpt läge i cupspelet
Oväntat jobbigt för nykomlingarna
Villa fick slita hårt i premiären
City körde över Shaktar Donetsk
Ajax behåller förstaplatsen
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies