fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 20725 | Medlemmar: 179234

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847436 INLÄGG. JUST NU 5 INLOGGADE.
Barcelona Namn: ElRaval
Sänt: 2014-02-25 22:04
^^FreeYourMind*Think*Reflect*^^ skrev följande:
Jag vet inte om ni har tänkt på det. Minns ni när Messi blev ofta kritiserad i Argentina för hans loja inställning i landslagsmatcherna ?
Vid samma tid brukar han ge allt i Barcelona. Det slutade med att han gav allt han hade matcherna med Argentina och nu är alla Argentinare nöjda med honom..

Jag tror att Barca-fansen behöver höja rösten innan det blir försent och vi blir utslagna från alla medaljer.
100 miljoner frågan är, våger Barca median kritisera Mess?

Han behöver höra kritik från någon som Pep, Tata eller Puyol ute i median inför alla för att han ska ge allt för tröjan han på sig i FC Barcelona.

Många av er är nog besvikna på många olika spelare i FC Barcelona vilket jag är också. Men för mig är den största besvikelsen Messi-The Man.... Det gör inte att säga. Ja, han gör mål osv. Men jag kan inte släppa hans inställning..


Jag kan inte riktigt sätta fingret på om han är stundtals loj och "ointresserad" (känns fel att säga med tanke på att han producerar assist och mål, men nåja) eller om han spelar på direktiv av Tata.

Jag vet att Zlatan har blivit tillsagd av vet det nu var (var det Ronald Koeman?) att jobba mindre i defensiven för att på så sätt spara sig till att HELA matchen orka göra oväntade och kvicka löpningar.

Kan det vara något sånt även tata är ute efter? Att messi ska spara sina krafter till slutskedet av matcherna.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Baronen
Sänt: 2014-02-25 22:02
Barcadinho.

Exakt. En som inte suktar efter bollen, utan bara mål, mål, mål. Robert Lewandowski skulle varit den optimala. Men men.

Nu under matchen händer det flera gånger att vi kommer runt på kanter för inlägg, men då är vår centrala anfallare (Messi) i mittcirkeln och orkar inte springa de 35 meterna fram till straffområdet. Hemskt är det.

3 Tumme upp Citera
Namn: Neymar11    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 22:02
Man c - Barcelona 0-2
Arsenal - Bayern München 0-2
Olympiakos - man u 2-0


Pl den bästa ligan? Yeah right
15 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Amo0227
Sänt: 2014-02-25 22:02 Ändrat: 2014-02-25 22:03:18
4-2-3-1 är inte lösningen med vårt hållande i bollen så kommer vi inte gynnas av att spela med den formationen. Vårt största problem är enligt mig avsaknaden av en striker! Jag menar tänk o ha en som Lewandowki på topp , det gör så att mittbackarna måste ha koll på honom vilket öppnar upp mer yta centralt framför backarna som som Messi kan operera i! Jag har förespråkat ett mer back to basic system där Messi flyttas ut till högerkanten och in med en central anfallare. Låt han o Alves springa åttor runt försvararna och dyrka upp stängda försvar.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 22:01
Haha hejdå United
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Sentuary    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 21:59
Äckel United förstör min dag, sjukt att jag ens tog de, fyfan har de ett spel ens?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ^^FreeYourMind*Think*Reflect*^^
Sänt: 2014-02-25 21:59
Jag vet inte om ni har tänkt på det. Minns ni när Messi blev ofta kritiserad i Argentina för hans loja inställning i landslagsmatcherna ?
Vid samma tid brukar han ge allt i Barcelona. Det slutade med att han gav allt han hade matcherna med Argentina och nu är alla Argentinare nöjda med honom..

Jag tror att Barca-fansen behöver höja rösten innan det blir försent och vi blir utslagna från alla medaljer.
100 miljoner frågan är, våger Barca median kritisera Mess?

Han behöver höra kritik från någon som Pep, Tata eller Puyol ute i median inför alla för att han ska ge allt för tröjan han på sig i FC Barcelona.

Många av er är nog besvikna på många olika spelare i FC Barcelona vilket jag är också. Men för mig är den största besvikelsen Messi-The Man.... Det gör inte att säga. Ja, han gör mål osv. Men jag kan inte släppa hans inställning..
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2014-02-25 21:58
Man U så kallas The red devils - hmmm,
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcadinho.
Sänt: 2014-02-25 21:56
Baronen-
"4-2-3-1, där Messi spelar centralt av de tre offensiva mittfältarna, med en box-spelare framför."

Exakt vad jag har önskat mig rätt länge.
En box spelare med flera kvaliteter men fram för allt huvudspel.
Laget behöver flera dimensioner, inte bara tiki-taka hela vägen till mållinjen.
Det heter - variation !
Tumme upp Citera
Namn: Neymar11    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 21:56
Neymar är för ödmjuk nu och tar steget tillbaka. Och anpassar sig till laget för tillfället

Men inom 2 år kommer detta lag kretsas runt honom då jävlar kommer vi få se joga bonito


Men det jag stör mig mest på i Katalonien, är hur dom inte låtar brassarna vara brassar. Utan istället ska dom gnälla för att dom dansar efter ha gjort ett drömmål. Är så jävla löjligt, dom får inte ens ha kul!
6 Tumme upp Citera
Namn: Neymar11    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 21:48
Amo0227


Tittar du på matcherna så ser du oftast att dom andra spelarna inte hinner med upp. Och han själv kan inte utmana 5 pers utan tvingas vända hem


Neymar när han spelar centralt så får vi se ett helt annat Barca som man faktiskt känner igen
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Baronen
Sänt: 2014-02-25 21:47
Amo0227

Jag kanske tog i med att sälja Messi, men det var en liten poäng. Hans ovilja att ta sig in i straffområdet är också skadligt för oss.

Som det ser ut i dag tycker jag vi ska byta spelsystem för att optimera laget och Messi.
4-2-3-1, där Messi spelar centralt av de tre offensiva mittfältarna, med en box-spelare framför.
3 Tumme upp Citera
Namn: Neymar11    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 21:46
ElTriplete

Att han behöver vara fit under 90 minuter snacket köper jag faktiskt inte. Är man professionell fotbollsspelare ska du fan ha kondition för 90+ min X2 matcher i veckan

Titta på Alves,Sanchez, Pedro fan t om xavi. Utan han är helt enkelt inte intresserad, utan egoistisk och väntar bara på bollen
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Amo0227
Sänt: 2014-02-25 21:43 Ändrat: 2014-02-25 21:43:36
Baronen

Instämmer med allt du skriver! Även om han varit skadad ganska mycket denna säsongen, Men det är hans kroppsspråk jag stör mig på, går runt lunkandes ser allmänt loj ut!

Tycker man ska höja ett varningen finger för Neymar också han har verkligen inte varit den impact player som jag har velat, nör Messi inte kommit upp till standarden. Mycket sidledspassande och för lite rakt fram!
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Baronen
Sänt: 2014-02-25 21:39
Tycker Messi de senaste tre åren bara blivit latar och latare till att det nu blivit absurt.

Han är en stor del i att kontringsstarka lag spelar bort oss så otroligt enkelt. Nästan alltid måste en (eller två) av våra tre utsatta mittfältare ta vår första-press på motståndarens backlinje. Det blir enorma ytor.
Det gör mig så fruktansvärt förbannad. När vi ser en gammal Xavi ofta få lämna sin position för att springa för Messi.

Det är helt ofattbart att ingen på planen skäller ut honom. Medspelarna måste ju fullständigt koka över att ha en sådan ointresserad runt sig som vägrar hjälpa till.
Någon måste bita ifrån.

Messi är fortfarande världens bäste spelare. Men fortsätter det så här är en försäljning för mig inte helt otänkbart.
Så jävla illa är det.
8 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Blaugrana91    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 21:37
Jösses vad dåliga United är...

Får typ lättast motstånd och klar inte ens av det. Om dem skulle gå vidare hoppas jag att vi får dem i kvarten.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Amo0227
Sänt: 2014-02-25 21:36
Eltriplete

Haha med det stillastående spelet vi har idag så är det ju helt makalöst att vi släppte Zlatan !! ;) Nej han springer på tok för lite och det finns inga som helst ursäkter tycker jag.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi
Sänt: 2014-02-25 21:35
ElTriplete

Tror att det har att göra med att under Pep så spelade vi med mycket mer rörelse och det tvingade messi att att delta med. Självklart så ska han röra sig mycket mer än han gör.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ElTriplete    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 21:35
LeoMessi

Det var den riktige Ronaldo som sa det.. Inte Cristina.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ElTriplete    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 21:31
Varför springer Messi så lite? Jag vet att han inte behöver kriga ihjäl sig som de andra anfallarna då han behöver vara fit genom hela 90 minuterna då han avgöra en match på egen hand. Men det känns fortfarande som att han springer på tok för lite under Tito och Tata. Det var mer under Pep.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 21:31
Amo0227 (Barcelona)

Visserligen söks messi oftare än pedro och sanchez när det kommer till den sista tredjedelen. Men Ronaldo ska hålla käften och inte kasta klippor i glashus. Messi står inte och gråter och gestikulerar när han inte får en passning.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Danne - Culé - 26    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 21:30
Detta resultatet glädjer mig nått så in i helvete! Har så många polare som håller på United och alltid pratar skit och hatar Barca.

Nu får de käka upp de
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Amo0227
Sänt: 2014-02-25 21:28
Elraval skrev ett inlägg tidigare om ronaldos utalande. Klart han försöker "psyka" lite men ändå ganska sant att alla försöker spela för Messi! Börjar mer och mer bli lite som ronaldos situation i Real! Hur mycket än jag hatar att jag säger det så liger det lite sanning i uttalandet.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Vampíro    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 21:26
Snyggt mål av Chori Domínguez, han som fick Maradonas superkrafterför en kväll när Rubin Kazan vann mot Barça hösten 2009. En av de absolut bästa insatserna en spelare gjort mot oss i mitt tycke.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 21:25
Amo0227 (Barcelona)

Klart att han förtjänar kritik, han ska inte vara immun mot det. Hans filosofi verkar vara: "Bättre att ta en löpning för lite än en löpning för mycket".

Tur att han är så jävla bra bara haha
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Amo0227
Sänt: 2014-02-25 21:23
Baronen

Han har ju tagit ledigt fram tills VM!! Han ser så sjukt ointresserad ut så det inte är sant. Tycker han har förtjänat en smula kritik på sistone !
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Baronen
Sänt: 2014-02-25 21:12
Mkhitaryan i Dortmund hade i halvlek mot Zenit sprungit lika mycket som Messi brukar göra under en hel match.

Sjukligt.

Messi alltså.

På 80-talet kunde det funka, tänker på Maradona. Men i dagens fotboll är det förödande när man möter kvalificerat motstånd.
8 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Vampíro    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 21:06
Vad gör en spelare som Cleverley i CL, engelsk medelmåtta som är helt useless. Inte så konstigt att United är så dåliga i år, med spelare som honom och Ashley Young i startelvan blir det knappast några triumfer.
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Canaletes
Sänt: 2014-02-25 20:54
Hur tycker ni man ska definiera Neymars nya Instagram bild? hahaha
4 Tumme upp Citera Länktips: instagram.com/p/k2foMkRtjB/
Barcelona Namn: Rambla~    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-25 20:49
Då är ändå deras ultras kurva/sektion avstängd och tom till den här matchen. :D
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid8521817
4Atlético8440816
5Real Betis9513216
6Sevilla9513116
7CD Leganés8422414
8Sociedad8413213
9Villarreal8413113
10Celta Vigo8323511
11Athletic8323111
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 8215-147
17Girona8134-66
18Las Palmas8206-116
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Ett lag med passion & kärlek”
Eskilstunasonen sänkte AFC
Lightning utklassade Penguins
Barcelona slog tabelljumbon
Jimmy Briand ute på hal is
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies