fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 37850 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847469 INLÄGG. JUST NU 16 INLOGGADE.
Barcelona Namn: BAGNACK & DONGOU    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 18:28
Någon som vet vilka resultat som gäller för City att de ska slå ut oss förutom att de vinner med 0-3?
Vad händer om Barca gör 1-0, hur många måste City göra?
Tumme upp Citera
Namn: Corro Cnorro
Sänt: 2014-02-21 18:10
Försöker vara så opartisk som jag kan, bara för att det är Barcelona som jag diskuterar så betyder inte det att jag skall blunda för de fel som klubben gör. Vi säger att Barca eller en liknande storklubb har raggat upp två sponsorer i Ooredoo (stenrik telecomjätte i Qatar) och Qatar Airways. Dessa sponsoravtal genererar fyra miljarder per år som skall gå till spelarköp, löner samt en liten del där man betalar av skulder.

Samtidigt någon annanstans har en shejk/oligark fått upp ögonen för ett gammalt klassiskt lag i någon utav de fyra största Europeiska ligorna. Läget är ett gammalt klassiskt lag och ligger och harvar i mitten av tabellen, shejken/oligarken köper därefter klubben och börjar "rusta". Efter tre säsonger så finns det bokföringsprotokoll där man kan läsa att sedan shejken/oligarken tog över så snittar man fyra miljarder per säsong i löner, övergångssummor och skulder. Dvs denna shejk/oligark har sponsrat med lika mycket pengar som klubben innan som fick sponsorkontrakt med Ooredoo och Qatar Airways.

Så min fråga är nu vad är skillnaden på dessa "oljelag" som har en shejk/oligark som ägare jämfört med ett lag som sponsras av företag som styrs av just en shejk/oligark. Nämner man Psg så tänker många härinne på Nasser Al-Khelafi och "ni har inte med fotboll att göra dumma shejker". Nämner man Barcelona så tänker folk däremot Qatar Airways "vadå ett företag vi bär på våran tröja problem eller?" Nja egentligen inte men snubben bakom det företaget heter Akbar Al Baker och hur hans bankkonto ser ut kan ni ju bara tänka er och det är ju trots hans pengar som Barcelona använder sig av många gånger.

Blev lite långrandig kanske men ett kul ämne att diskutera helt klart, om Barcas kris skulle bli djupare varpå en shejk/oligark skulle ta över skulle Barcelona då bli en "oljeklubb" på riktigt? Eller skulle folk försvara det genom att säga "vi producerar flest talanger i Europa" då med?

2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LaPulgaNr1 * Tata Martino    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 17:38
Kolla bilden grabbar! Var e real? Hahahahahaha
16 Tumme upp Citera
Namn: Neymar11    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 16:38
Edit ca 1,5 miljarder på 4 år
1 Tumme upp Citera
Namn: Neymar11    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 16:28
Corro Cnorro

Läs vad som hände i slutet av 90-talet och i början av 2000-talet. Så får du insyn på vilka skulder jag snackar om


Att välja att ha sponsorer innebär, att man ser efter vad som är bäst för klubben. Hur kan det vara fel att sponsor? När man som klubb bara kan vinna på det? (Visst tröjan blir fulare)

Att få 4 miljarder under 5 år för att bära en logo på tröjan är guldvärt. Bara en idiot hade inte insett det.

Vi kan ju annars börja sälja klubben del för del likt Bayern gör men samtidigt har sponsorer


Men när en oljemiljardär tar över en klubb, så är det bara nästan en hobby och ett sätt att spendera pengar tills man tröttnar
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ^^FreeYourMind*Think*Reflect*^^
Sänt: 2014-02-21 16:23

Angående om de nya rubrikerna om Neymar affären!

Någon som har någon susning om vad det handlar om nu?
Jag har läst lite olika hemsidor men alla spekulerar..

Vad är det frågan om nu då??
Någon som är insatt i ämnet ?

Tack..
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Nr.9    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 16:17
Corro Cnorro

Om du verkligen är en Barcelonasupporter så ska du gå läsa om laget i hjärtat. Barcelona är den klubb som producerar flest spelare i världens största ligor. Det gör man nu och det har man alltid gjort.

Barcelona hade knappt sponsorer innan men som Neymar11 säger, för att kunna hålla sig kvar bland topplagen så behövs sponsorer nu. Madrid, Chelsea, city och psg har förstört marknaden med sina överpriser, alla lagen måste följa strömmen för att hålla sig kvar.

Du nämner Dortmund, det är ett lag som har 2-3 bra år men sedan faller dom tillbaka till ruta 1 igen, varför? Man har inte dom ekonomiska musklerna likt Barca, Real (staten), Bayern osv.

Läs på innan du uttalar dig!
Tumme upp Citera
Namn: Corro Cnorro
Sänt: 2014-02-21 16:10
Neymar11 ja som du skrev själv "för att hålla sig kvar på toppen" samt detta med skulder, skulderna kommer väl knappast för att klubben under flera decennier skött allt prickfritt? Om man nu fått så mycket intjänade pengar varför har man då skulder och varför tar man inte alla dessa intjänade pengar och betalar av skulderna först likt Dortmund? Det har varit mycket fuffens i Barcelona genom alla år men så även i andra storklubbar såklart, att Barca enbart är uppbyggda på akademin och intjänade pengar stämmer tyvärr inte heller. Hade det stämt hade jag legat och badat i en fontän nu i valfri stad.
1 Tumme upp Citera
Namn: Neymar11    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 15:50
Corro Cnorro


Skillnaden är att Barcelona byggdes upp utan arab pengar och någon som helst stor sponsring. Utan byggdes upp från grunden, via Akademin, smarta värvningar och med intjänande pengar


Arab pengarna kommer in för att betala av skulder, hålla oss kvar på toppen. Och för kunna matcha oljeklubbarnas löner, värvningsbudget. (Alla dessa orimliga priser på spelare, finns pga dom och Madrid)



Inte så att vi tog oss till toppen med hjälp av araberna likt city och psg
4 Tumme upp Citera
Namn: Corro Cnorro
Sänt: 2014-02-21 15:41
Vad trött jag blir på Neymarsoppan, sådant här kan skada klubben på sikt tyvärr. Sedan så blir det pinsamt när folk härinne snackar om oljelag osv, Barcelona hade idag inte varit mycket utan arabvärlden och alla dess pengar iom sponsring som mynnar ut i en hel del pengar till klubben. Den enda skillnaden är egentligen att det City/Psg officiellt har en shejk som ägare.

Så för att vi härinne inte skall uppfattas som oseriösa kan väl somliga läsa på lite innan man uttrycker sig iaf med all välmening :).
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: [Carles Puyol 5]    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 15:08
Z_Z (Barcelona)

Ja de finns spelare som spelar för hjärtat och finns spelare som vill dra till större klubbar och pengarna lockar fråga bara Thiago Silva hahaha. Frågan är om Courtois är en spelare som vill ha mer lön och vill ha lämna verkligen lämna för en rival. De tvivlar jag också. Hoppas han stannar i At.Madrid där han får mest speltid då hans chans att visa hans potential är stor.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Z_Z
Sänt: 2014-02-21 14:38
Carles Puyol 5:

Tror dock inte Courtois kommer gå till Real. Han känns faktiskt som en spelare som inte skulle vilja gå till en direkt rival även om det är ett steg upp. Tror han har fått för mycket känslor för Atletico för att bara kasta bort allt och göra en sådan övergång
2 Tumme upp Citera
Namn: Neymar11    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 14:37
Test
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ¡Barca! - Crèma Catalana    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 14:32
[Carles Puyol 5]

Håller med dig faktiskt
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: [Carles Puyol 5]    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 14:30
¡Barca! - Crèma Catalana (Barcelona)

I mina ögon såg är Courtios bättre "just nu" men han är mkt dyrare än Stegen.

Stegen har framtiden för sig och man vet aldrig kanske Stegen är bättre om något år då stegen spelar för oss. Allt kan hända i framtiden. Hade vi kunnat värva Courtios 150-200 mille de hade jag inte tackat nej men nu är det andra tider.

Courtios kommer kosta oss minst 300-350 mille då tycker jag att vi ska SATSA på Stegen.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ¡Barca! - Crèma Catalana    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 14:24
Courtois betydligt mer rutinerad, men Stegen är en stor talang och kan utvecklas till en av de bästa. Dessutom är han billigare och lättare att köpa in.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: [Carles Puyol 5]    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 14:24
LeoMessi (Barcelona)

Bättre att vi värvar Thomas än att ha Mashe som mittback.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi
Sänt: 2014-02-21 14:23
Ingen jäkla vermaelen, killen är sönderbänkad i arsenal och vi ska inte värva någon jäkla bänkspelare.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: [Carles Puyol 5]    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 14:22
¡Barca! - Crèma Catalana (Barcelona)

Vem är bättre i dina ögon ?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ¡Barca! - Crèma Catalana    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 14:21
Så*
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ¡Barca! - Crèma Catalana    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 14:21
Då du tycker att vi ska satsa på Courtios istället och skita i ter Stegen, blir betydligt dyrare och svårare att ta in honom
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: [Carles Puyol 5]    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 14:18
Barcelonistas (Barcelona)

För att Courtios är bättre än Stegen. Stegen är lite ojämn och Courtios har visat för alla att han är väldigt duktig.
Stegen är bra men han behöver spela i bättre lag för att visa han fulla potential. Han har mkt mer att bevisa. Courtios har bevisat tillräckligt av hans potential.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: [Carles Puyol 5]    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 14:14
Här har vi en grym mittback Thomas Vermaelen. Han kommer lämna Arsenal i sommar för han får för lite speltid. Arsene har jo sina favoriter om han säger så och Thomas är inte någon favorit hos Arsene.

Om vi inte lyckas köpa någon mittback i sommar så vet jag inte vad jag ska göra. Zubi bör avgå om han inte värvar någon mittback.

Bartra är lite för ung för att ta över mittbacks positionen.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelonistas    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 13:51
Who gives a shit?


Vi ska ändå värva Stegen förstår inte Vrf vissa blir frustrerade.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca King - Messi & Neymar run the show
Sänt: 2014-02-21 13:16
Vem bryr sig om cortouis. Om man sätter sina chanser kan man göra mål på vilken målvakt som helst. Bara kolla på hur Madrid har sprängt honom varje gång nästan.
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi
Sänt: 2014-02-21 11:54
Om vi värvar ter stegen, varför ska vi bry oss om Real värvar Courtois? Dom har Lopez och Casillas, och om dom skulle värva Courtois så hade dom fått sälja både lopez och casillas. Curte vill inte värma bänk, det vill inte lopez eller casillas, och Chelsea håller hårt i honom.
10 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: B-Guden
Sänt: 2014-02-21 11:06
Real börjar köpa alla spelare och placera dom på bänken som dom inte kan gå till en konkurrent och bli bra där.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: [Carles Puyol 5]    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 11:05
knoxxx (Barcelona)

Skulle inte bli förvånad om Real lyckas köpa honom. Real köper vilka spelare dem "nästan". Neymar ville hit så han är undantag. Skulle bli väldigt arg för om dem köper honom skulle Real bli väldigt starka i målvaktsfronten. Målvakten gör en sjuk säsong med At.Madrid. Hoppas att dem inte värvar honom.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: knoxxx
Sänt: 2014-02-21 10:57
(Carles Puyol 5)

Och vad f'n ska Real med Courtois till? Tröttsamt att de köper upp så många talanger de bara kan för att placera de på bänken.
1 Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 1-3
Barcelona Namn: [Carles Puyol 5]    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-02-21 09:59
Bad News..

Real vill köpa T. Courtois och detta är Enligt AS. Real tagit kontakt med Chelsea om en övergång för Courtois. Hoppas att inget av de här är sant.

Källa, AS
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Röda Bollens 20-årsjubileum
”Kandidat till årets järnkamin”
”Nu är det kris i Brynäs”
Hubocan flyttar till Trabzonspor
Lightning utklassade Penguins
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies