fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 36400 | Medlemmar: 179240

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847523 INLÄGG. JUST NU 9 INLOGGADE.
Namn: Barcelonistas
Sänt: 2013-05-05 22:59
Ne men vad är det jag ser? Madridistas som försöker ta ut sin frustration på Messi efter att ens eget lag blivit överkörda i både Cl och ligan?:).

Grabbar Copa Del Rey, Hahahahaha
25 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: barca_joe
Sänt: 2013-05-05 22:58
Acrobat

Plus att Messi gjort mål i alla matcher mot Real Madrid i år. Är inte det stormatcher?

Ronaldo har presterat menar dom? Tap-in mot Dortmund och osynlig hemma då det gällde som mest? Dessutom mindre mål mot Barca än Messi mot Madrid. Tillåt mig att skratta.
18 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: RonaldinhoGaucho!
Sänt: 2013-05-05 22:58
Amo0227
vilka lag har han avgjort mot? PSG? han har alltså gjort ETT enda mål som pinto kunde ha gjort? skoja inte.. pedro med sin porrstjärna musche borde inte ens få va med i laget
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Canaletes
Sänt: 2013-05-05 22:58
FOTBOLLSANALEN EUROPA NU NU NU
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-05 22:57
Okej, tuffa matcher kvar ändå. Stor risk för förlust mot Atlético borta. Valladolid hemma bör vara minst 1p. Då fattas det 1p. Espanyol borta kan bli tufft, de förstör gärna ligafirandet. Skulle vi förlora där kan det bli nervöst i sista matchen hemma mot Malaga. Nu är detta en negativ kalkyl. Vi kan ju likväl säkra ligan mot Valladolid hemma .
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Amo0227
Sänt: 2013-05-05 22:56
Jag har hellre en Pedro på bänken som vunnit och avgjort stora matcher.
Än Sanchez som hävdar sig mot Betis, Mallorca.

Punkt!
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: enkos
Sänt: 2013-05-05 22:55
Messi har nu gjort mål i 22 raka ligamatcher..
10 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Acrobat    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-05 22:54
Till alla Real- fans som lyser av avundsjuka:

Ni påstår att Messi aldrig presterar i stormatcher. Han har avgjort två CL- finaler... och så var den diskussionen avslutad.

Grattis till finalplatsen i Kalle Anka Cup! Starkt jobbat den här säsongen gubbar! Hahaha!!!
35 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: RonaldinhoGaucho!
Sänt: 2013-05-05 22:53
Amo0227
klart som fan han är? båda har gjort 8mål denna säsongen(alla tävlingsmatcher)
men alexis har gjort 11 assister medans pedro gjort 6.. vem e mest effektivast? sanchez e verkligen inte bra men han är MKT mer effektivare än pedro.. pedro är bra till vårt defensivt då han altid springer ner. men han e fan anfallare inte släpande back.. alexis finns alltid inne i straffområdet och är ett altenativ men han lyckas inte bara..

men fortfarande mer effektiv
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: enkos
Sänt: 2013-05-05 22:52
Vi kommer fira ligaguldet på onsdag när Real tappar poäng mot Malaga
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mäktiga Messi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-05 22:52
som andra sagt jag kan inte tänka mig om vi hade en frisk Messi mot bayern
vaf som hade då hänt då ?
men som sagt de som hände var bra för barcas lärdom och ta vara på våra misstag
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: DM1982
Sänt: 2013-05-05 22:52
barasfsdg skrev följande:
Räcker inte en poäng till med tanke på att målskillnaden är bättre?


Inbördes möten räknas i Spanien och Real har bättre där, de vann en match.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Andresito
Sänt: 2013-05-05 22:51
Messi and Ronaldo both scored 3 Liga goals from direct free-kicks this season. Messi from 31 attempts, Ronaldo from 44 attempts

Jodé
16 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: enkos
Sänt: 2013-05-05 22:50
barasfsdg skrev följande:
Räcker inte en poäng till med tanke på att målskillnaden är bättre?

Vi kommer ta alla tre. Atletico kommer villa spelare inför finalen en vecka senare..
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Amo0227
Sänt: 2013-05-05 22:50
RonaldinhoGaucho

3 år sen eller inte är Sanchez är fan inte bättre hur du än vrider och vänder på det.
1 Tumme upp Citera
Namn: Barcelonistas
Sänt: 2013-05-05 22:50
Bra av Messi att vissa sådana starka känslor där, det behövs när alla i laget ser lika bleka ut som spöket Casper.
24 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca King -    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-05 22:49
Messi borde ha bombat den. Jävla chipp.


förstår dig messi!!!!!!
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Corazon
Sänt: 2013-05-05 22:49
måste säga att det avslutet inte är godkänt av messi han missar många lägen pga av sina chippar när han lätt kan rulla in dom, visst d blir sjukt snyggt men men
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Amo0227
Sänt: 2013-05-05 22:49
Gabriel

Förstår honom , han måste ju ändå känna lite frustration mot sina medspelare denna säsong eller va tror du ? =)
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: enkos
Sänt: 2013-05-05 22:49
Om Messi var lite mer seriös hade han gjort 100 mål och inte 46 :)
15 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: barasfsdg    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-05 22:48
Räcker inte en poäng till med tanke på att målskillnaden är bättre?
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: RonaldinhoGaucho!
Sänt: 2013-05-05 22:48
Amo0227

du snackar ju historia som hände för 3 år sen? de e ju det madrid fansen gör?
Pedros mål mot psg var en slump snälla, låt han göra om den så kmr de aldrig bli mål ens. han stod i rätt plats i rätt tillfälle inget annat.. Pedro har varit i Sirius nivå under 2säsonger och har inte gjort ett skiiiiit medans sanchez iallafall löper in o försöker
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gabriel
Sänt: 2013-05-05 22:48
Jävla Messi din kung. Checka sikka känslor när han inte gör mål där.

Det mest underbara jag har sett hela denna säsongen!
15 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Acrobat    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-05 22:48
Jag vill inte vara en som är den... men i halvlek sa jag att Barcelona skulle vända enkelt... att Messi skulle komma in och slutsiffrorna skulle bli 4-2 ;)
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Vampíro    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-05 22:48
@Rambla~

Japp, eller 2p. Kryss mot Atletico nästa helg och sen tar vi det!
Tumme upp Citera
Namn: ragnarök
Sänt: 2013-05-05 22:47
Messi blir förbannad när han inte gör hattrick
6 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Andreas-    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-05 22:47
Rambla: Om Real vinner sina resterande.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: zigazaga
Sänt: 2013-05-05 22:47
Rambla

2 kryss, eller aa, vinst mot Patetico, så är allt klart.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Amo0227
Sänt: 2013-05-05 22:46
RonaldinhoGaucho

Sluta snacka dynga. Jag var kritisk ända sen gruppspelet i CL. Kräver inget geni för att se uppenbara saker. Och jag skiter fullständigt i om han är bra mot betis mallorca eller vilka lag som helst i ligan. På internationell toppnivå håller han tyvärr inte.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Rambla~    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-05 22:46
En seger till krävs för ligan va?
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad9423214
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Espanyol9243-410
14Getafe923419
15Girona9234-59
16Deportivo9225-88
17Eibar 9216-177
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
”Malmö var snäppet bättre”
”Njöt av att sätta dit Man United”
Hertha Berlin bärgade en poäng
”Tidernas mest framgångsrika”
Hubocan flyttar till Trabzonspor
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies