fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 28820 | Medlemmar: 179235

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847478 INLÄGG. JUST NU 13 INLOGGADE.
Barcelona Namn: grande jw
Sänt: 2013-05-04 19:58
Känslosamt mellan Bayern och Dortmund. Underhållande match. Kan bli en grym CL-final :-) Lewandowski missar straff. Rafinha drar en armbåge i huvudet på Blaczykowski och får rött kort. Bråk på planen. Klopp och Sammer står och skriker varandra rätt i ansiktet. Hahaha
11 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gabriel
Sänt: 2013-05-04 19:58 Ändrat: 2013-05-04 19:59:12
Det hettar till rejält mellan Dortmund och Bayern just nu. Lite "tråkig" och ointressant match på förhand med tanke på att den inte betyder något och att många startspelare är bänkade, men det blev nyss jävligt mycket mer intressant.

Rafinha, helt rättvist, utvisad efter en smutsig armbåge spårar totalt ut mot både domaren och flertalet Dortmund spelare. På väg ut passar han på att säga något till Blaszczykowski och provocerande petar honom i ansiktet. Där brinner Klopp till och säger några ord till Rafinha, samtidigt som någon i Bayern staffen blir sne på Klopp och börjar växla ord med honom.

Haha, denna klopp e bara för skön. Går därifrån med ett sånt där skönt flin på ansiktet. Han har ett sånt karismatiskt "Laporta"-flin när hon ler.
13 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Canaletes
Sänt: 2013-05-04 19:43
Shit!! Barca B släppte vad som såg ut o vara en säker vinst!!! Så ovanligt!!! :O
7 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Pluxen
Sänt: 2013-05-04 19:39
Har Luis Enrique nån roll inom barcelona?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca o Mort!
Sänt: 2013-05-04 19:34
Haha min reaktion angående Titos burn till Pique. Gillade den faktiskt.
12 Tumme upp Citera Länktips: 1.bp.blogspot.com/-PrvQzCwG63k/T2Z9fpQ-O....
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10
Sänt: 2013-05-04 19:16
Mojito

Det var verkligen en usel deal. Vi får tillbaka Bojan som ärligt talat knappast ska vara proffessionell fotbollsspelare. Vad har han gjort förutom en grym debutsäsong där hela laget sög och det var rätt lätt för en ungdom att på ren entuasiasm göra några mål och bli den nya stjärnan helt plötsligt. 09/10 bänkade han visserligen Zlatan men det var väl ärligt talat mest för att Zlatan var helt under isen den perioden, Bojan gjorde några mål men dominerade knappast. Säsongen efter det gjorde han ingenting, och i Roma och Milan har han inte gjort någonting heller.

Vi betalde alltså två miljoner euro över två år för att kanske få tillbaka en bättre spelare. Och hade vi fått tillbaka en bättre spelare hade ändå Roma eller Milan nu då utnyttjat det. Vilken kass deal.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Jonas - tots units fem força
Sänt: 2013-05-04 19:08
Min kommentar om Hummels.
4 Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?feature=player_det....
Barcelona Namn: 1.60 ligan    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-04 19:07
Lam

Bra inlägg. Neymar kommer bli en enorm flopp.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: L.A.M Nr 10
Sänt: 2013-05-04 19:06
Jag är som jag tidigare förklarat mer intresserad av en renodlad striker än en ytter. Individuellt så är Sánchez väldigt duktig, det är bara att hans roll i Barca inte tillåter honom att visa det på samma sätt. Problemet som jag ser det är att vi behöver en annan tung anfallspjäs än Messi, och jag tror inte Neymar hade löst det. Neymar och Alexis är liknande spelare. Förutom att Alexis jobbar hårdare och man kan spela på olika sätt med honom. Dessutom skulle Neymar behöva vara stjärnan medan Alexis kan agera i bakrunden.

Nä, en toppforward hade varit bättre. En stark spelare man kan sätta in bollar i boxen men även rätt rörlig och teknisk. Stark i luften, bra målskytt. Min favorit är Lewandowski. Behovet av att Alexis ska göra mål blir inte lika stort med polacken på planen, då blir han mer än renodlad ytter, och där passar han bättre då han kan springa mycket på kanten, erbjuda stöd i defensiven, erbjuda ett brett alternativ i anfallen men även vid rätt tillfälle vika in och gå på eget avslut. Tror att en sådan uppställning hade slutat väldigt bra och gett oss flera olika möjligheter att anfalla på. Med två snabba och ettriga yttrar som Pedro och Alexis samtidigt som vi har två ytterbackar som gärna går på offensiven så får vi ett helt annat hot på kanterna, ni kanske tror det kommer se likadant ut som nu men glöm inte att vi nu har två centrala spelare nära eller i straffområdet och att yttrarna får fokusera mer på kantspelet. Via snabba kombinationer därute kan vi antingen komma till inlägg eller ta oss in till mitten för att komma till avslut. Med Lewandowski så hotar vi alltid i straffområdet och med Messi som tia hotar vi alltid även framför backlinjen. Motståndarna kan inte markera Messi lika bra med en nia på planen och Messi kan antingen utmana eller spela i djupet, eller ut på kanterna.

Problemet med det här tror jag faktiskt blir på mittfältet. Vi har många olika typer av mittfältare och det gäller att veta vilka som ska användas för att få ut full potential av det här systemet. Busquets är given, och Iniesta borde vara det men det blir problem med den här formationen. Iniesta hade då fått ta en lite mer speluppläggarroll istället för offensiv playmaker, vilket Messi tar över mer och mer medan Lewandowski tar över en del av Messis roll. Frågan är om Iniesta klarar av att bli som Xavi? Eller behöver han friheten?

Jag tycker hursomhelst det är en intressant tanke. Det viktigaste är fortfarande att få in fart i anfallsspelet, både på kanterna och på topp, och det tror jag vi får genom ett mer "vanligt" anfallsspel, dvs två snabba yttrar och en renodlad forward. Tycker det blivit för invecklat med tiki-takan, eller rättare sagt, med Pep blev det aldrig det för att han sökte nya vägar att spela och nya dimensioner till att inte ändra taktik, utan förbättra tiki taka-systemet. Med Tito går inte det, han har inte det där lilla extra som tränare. Jag tror vi måste byta taktik, inte system, men taktik. Vi kommer fortfarande vara bollförande men vi måste få in snabbhet i anfallet, framförallt måste vi spela rakare när tillfällena kommer. Som kontringar tex.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mojito - Culé (un estilo de vida)
Sänt: 2013-05-04 19:00
el Gaucho skrev följande:
@barcastuff: note on bojan: bought by roma, on loan at milan, barcelona have to buy him back, roma can stop buy-back by paying 40M, milan have buy option Haha what? Köpa tillbaka vår spelare ?


Japp, stämmer. Så här är det;

Roma köpte Bojan för €10 miljoner med en garanti att Barcelona skulle köpa tillbaka honom efter 2 år för 12 miljoner. Roma kunde dock stoppa återköpet (om Bojan nu blommade ut och var outstanding) om klubben betalade ytterligare 30 miljoner.

Milan tog över Bojan från Roma på ungefär samma premisser, men de är såklart inte intresserade av att betala idiotpris för en Bojan som inte presterat jack shit sedan säsongen 09/10. De kan dock tänka sig att fortsätta låna honom, eller få honom typ gratis (eftersom det är Milan).

Så nu återvänder han till Barcelona, men lär lånas ut eller säljas innan han hinner sätta foten på träningscentrat.

Så för att sammanfatta: Barcelona lånade ut Bojan i två år, men för detta var de tvungen att betala €2 miljoner. Bra deal? Njae.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: *hjärta* Valdes flint
Sänt: 2013-05-04 18:54
Ni får tänka er detta ur Hummels perspektiv. CL final väntar, knappast så att man vill prata transfers innan detta och tror Tito o co "restecperar" det. Patience, padawans
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: true_barca_fan
Sänt: 2013-05-04 18:50
Barcastuff: Vilanova: "It's very difficult to find players who fit in. You see them at another team and you think they could, but here it's different."

Tumme upp Citera Tippar: Athletic-Barcelona 0-1
Barcelona Namn: el Gaucho    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-04 18:42
@barcastuff: note on bojan: bought by roma, on loan at milan, barcelona have to buy him back, roma can stop buy-back by paying 40M, milan have buy option

Haha what? Köpa tillbaka vår spelare ?
1 Tumme upp Citera
Namn: Fais
Sänt: 2013-05-04 18:27
Gabriel------Tack!

Det enda vettiga de 2 har sagt nånsin!

Fick jag bestämma skulle jag skeppa iväg båda två tillsammans med Cesc,Alexis,och Villa. Varför inte Adriano också.. Han spelar bara 5 matcher i säsongen.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: MVP - 2011
Sänt: 2013-05-04 18:22
Bilden på Hummels och Barca-tröjan på väggen säger ju fan allt. Finns ingen chans att han tar bilden omedvetet, mer självklart än så här blir det inte! Han vill ju hit. AGERA förfan och få affären gjord. Man blir ju förbannad.
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gabriel
Sänt: 2013-05-04 18:18 Ändrat: 2013-05-04 18:19:29
Fais

Piqué hade sagt efter förlusten hemma mot Bayern att det behövs göras vissa förändringar nästa säsong. TIto sa till det här att "den spelaren som sa att det behövs göras förändringar tänker inte på att han kan komma att bli en".

Personligen har jag sönder kritiserat Piqué på sistone, men just mot Bayern var han en av få som gjorde en bra match och verkligen visade upp vilja. Han tom tröttnade och sprang upp i anfallet för att försöka skapa något kreativt. Dessutom har han totalt rätt, vare sig hans senaste form, att det behövs göras förändringar. Dåligt av Tito att gå ut offentligt och såga Piqué sådär. Visst, att Piqué förtjänat kritik, men det är inget en tränare ska gå ut och göra på en presskonferens. Sånt sköter man bakom stängda dörrar.

Tito -20!
10 Tumme upp Citera
Namn: Fais
Sänt: 2013-05-04 18:14
Sang Blaugrana

Va sa Tito till Pique?? Hur kritiserade han Pique??
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: NoGo™
Sänt: 2013-05-04 18:05
Gabriel

Word!!
+1
5 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gabriel    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-04 17:59
Jag är extremt irriterad på Tito. Allt från hans agerande vid sidlinjen till hans uttalanden i presskonferensen. Laget ligger totalt under en semifinal med 7-0 och Tito rör inte på en fena. Vad i helvete! Hade det varit Pep, Conte eller Klopp eller vem fan som helst hade de stått och skrikit sig röda vid sidlinjen. Vad gör Tito? Sitter på bänken och ser bara allmänt ointresserad ut, ingen vilja, ingen passion, inget driv. Okej, avancemanget är uteslutet men vår heder då, vårat rykte då? Har du tänkt på det, Tito? Tänker du på de fansen som tog sig tid till att köpa biljetter till matchen, enbart för att få se sitt lag bli sönderkörda och totalt förnedrade? Laget behövde en ledare vid sidlinjen, någon som fick spelarna att inse att det här inte är okej. Snarare gör han tvärtom. Titos passivitet smittar av sig på spelarna, no fire!

Att skylla bort förlusten mot Bayern på skador och Bayerns form är det en förlorare gör, en fegis gör så. Det är absolut ingen sån tränare vi ska ha i klubben. En vinnare hade sagt som det är, han hade sänt ut helt andra signaler. Han hade ingjutit hopp hos fansen, han hade fått oss att tro på honom och att han inser och vet att det här inte är okej. Tito bara letar orsaker han kan skylla ifrån sig på. Not okay!

Tänk på Pep när han inför finalen i Rom satte på en dvd till spelarna som motivation. Kan ni tänka er hur Tito motiverar spelarna? Vågar knappast tro på hur det låter.

- "Ehm, grabbar. Ge bollen till Messi, vamos!"

Att gå ut och påstå i hans PK att det inte behövs så många nya värvningar är att leva i förnekelse. Som Culé vill man se någon indikation på självrannsakan och självkritik, Tito gör det totalt motsatta. Man vill inte höra att det inte behövs nya spelare och att det inte finns spelare som kan förbättra laget. Vad är det för jävla vrickad verklighetsuppfattning? Vadå svårt att hitta spelare som kan förbättra oss? Jag kan hitta minst 20 spelare som hade gjort oss till ett bättre lag. Snacka om att leva i sin egna lilla bubbla. Desto mer jag hör, ser och får reda på om Tito blir jag bara mer och mer övertygad om att han inte är rätt för oss. Han verkar totalt blåst. Hummels för 25 men han tackar nej. Tillåt mig skratta, får lust att ge han en fet lavett alltså.
25 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.60 ligan    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-04 17:54
Snälla inte Neymar. Om det inte funkar med Sanchez varför ska det fungera med Neymar? Deras överstegsfinter passar inte in i Barcelona!! Så länge Messi är från start så kan dom inte få friheten dom behöver. Hade Neymar stått och dansat där vid bollen så hade Messi örfilat honom direkt.

Bra känga utav Tito där. Pique som har varit usel sen två år tillbaka och därför tror jag inte att det bara räcker med Hummels i laget. Någon måste ersätta Pique.

Dock är det riktigt bra pris i Hummels. jag litar inte på ledningen i alla fall så ska inte ropa hej än.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Sang Blaugrana
Sänt: 2013-05-04 17:38
Gillar kängan Tito gav Pique! Klockrent.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Kricko
Sänt: 2013-05-04 17:38
Tröjan i bakgrunden!

9 Tumme upp Citera Länktips: estaticos.sport.es/resources/jpg/8/8/136....
Barcelona Namn: Barca King -    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-04 17:37
Jag känner bara obehag inför sillyseason vi kan få få in neymar men det känns som att några dåliga värvningar kommer ändå att göras. Därför kommer jag inte vara extatisk över en eventuell värvning av Neymar.

Tito låter som en looser och om klubben på allvar vill köpa Thiago eller vänta nu lite...................... Jag tror inte det finns något som kan överraska mig längre. Chygrinski, Hleb, keirrison och song.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: The Reporter
Sänt: 2013-05-04 17:30
Saker och ting va lättare med Laporta, man fick vad man önskade kändes det som ;) Nästan så att han kollade in SPORT och EMDs omröstningar av vilka fansen vill värva, så bara fixade han in dem ! :D

Nä men, det känns verkligen inte som om denna ledningen kan överraska eller ge fansen en boost. Blir inte förvånad om vi köper någon mittback ifrån ligan, ifrån typ Getafe eller Zaragoza.

Hoppas bara inte att Neymar blir mittback vid en eventuell värvning.

Visca Barca y Visca Laporta ;)
11 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.70-ligan - Remontada épica de Abidal    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2013-05-04 17:29
Att Tito är lite försiktig i sina uttalanden mitt under pågående säsong är dock förståeligt. Innan den är till ända är han tränare och har ett ansvar gentemot den befintliga truppen. Vi kan inget annat göra än att vänta och se hur mycket förändringar det blir i slutändan
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: NoGo™
Sänt: 2013-05-04 17:28
Barcelona, Santos and Neymar are finalizing the transfer of the Brazilian. There are verbal deals, the paperwork is being dealt with [sport]

Wiiee
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: elbraco - CP5
Sänt: 2013-05-04 17:27
Jag är förvånad över att det inte har ryktats mer om Julio Cesar till Barca. Brassens QPR har blivit nedflyttad och han lär vara både billig och sugen på att hitta en ny klubb. Sen talar han portugisiska och förståelig spanska skulle jag gissa.

Klassmålvakt i sina bästa stunder även om han vore ett trist köp för våran del.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Mojito - Culé (un estilo de vida)
Sänt: 2013-05-04 17:26
Om en halvtimme är det dags för Barca B att möta Lugo på hemmaplan.

Startelvan;
Masip - Balliu, Lombán, Planas, Edgar Ié - S. Roberto, Ilie, Espinosa - Kiko, Rafinha, Araujo

Bänken: Bañuz, Sergi Gómez, Luis Alberto, Patric, Lobato, Gus Ledes och Joan Román

Ingen Deulofeu, vilket kan innebära att han kommer vara med i A-lagstruppen!

Stream i länktips
1 Tumme upp Citera Länktips: www.rojadirecta.me/goto/visiondigitaltv.....
Barcelona Namn: NoGo™
Sänt: 2013-05-04 17:21
Snacka om att man är trött på Tito... Snubben verkar tycka helt tvärt emot ALLA culés och ser inte uppenbara problem med laget. Sorgligt...
7 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Bàckis
Sänt: 2013-05-04 17:12
Mojito

Ja men okey, tack för informationen! Skönt att vi har en målvakt på gång!
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad8413213
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Cavani räddade poäng på övertid
New York, ligaspel och frysboxar
Två mål av Robinho vände derbyt
”Nu är det kris i Brynäs”
Bonuccis armbåge stoppade Milan
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies