fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 28085 | Medlemmar: 179234

Kom ihåg mig

Diskussionsforum FC Barcelona

Benvinguts till Les Rambles!

Allmänna forumregler: I Les Rambles strävar vi efter att hålla en så hög nivå som möjligt på diskussionerna. Här diskuterar vi i första hand Barcelona och i andra hand fotboll generellt. Tänk på att alltid hålla en god ton och att behandla andra så som du själv vill bli behandlad. Allas åsikter ska respekteras. Om du inte håller med någon kan du välja mellan att ignorera skribenten i fråga, eller att diskutera era meningsskiljaktigheter på ett moget, vuxet och konstruktivt sätt. Använd PM-funktionen för diskussioner som inte rör hela forumet.

Sträva alltid efter att posta inlägg som bidrar till en pågående diskussion, alternativt till en ny diskussion.

De fullständiga reglerna för forumet hittar du här.

Brott mot forumets regler leder i första hand till en varning. Om man inte tar till sig av varningen och fortsätter att bryta mot en eller flera regler leder det till en spärr från SvenskaFans. Om regelbrottet är synnerligen grovt kan skribenten komma att spärras direkt, utan någon varning innan.

Moderatorerna förbehåller sig rätten att bedöma om ett inlägg bryter mot reglerna, anses vara oseriöst eller nivåsänkande samt huruvida en spärr ska föregås av en varning eller inte.

Tips: Posta alltid webblänkar i länktips för att inte störa sidans design samt underlätta för andra användare.

Forumansvarig: Lion24

Moderatorer: Bosketts, koeman92, Katalano och Bollinnehavet



ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 847442 INLÄGG. JUST NU 24 INLOGGADE.
Barcelona Namn: Grimaldo
Sänt: 2012-09-23 16:07
Och där blev Agger skadad mot United. Och folk i forumet ville ha glasliraren...
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: koeman92
Sänt: 2012-09-23 15:58
Varför hyllade ingen Busquets igår? Han var ju grymt bra, en av matchens absolut bästa spelare om man kollade på honom! Grande Sergio
3 Tumme upp Citera
Namn: AndreD - General Pardon
Sänt: 2012-09-23 15:33
Shanghai - SHOOT ME $12

Svår jämförelse. När Real gjorde skitmatcher fick de hjälp av domarna och vann matcherna. Vi får aldrig hjälp av domarna.
20 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Shanghai - SHOOT ME $12
Sänt: 2012-09-23 15:33
Gåshud, Gerrard!
4 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Shanghai - SHOOT ME $12
Sänt: 2012-09-23 15:24 Ändrat: 2012-09-23 15:27:05
Jag gillade vinsten mot Granada igår. Det är dem matcherna som gör oss till ligavinnare. Ta Real som exempel förra säsongen. Visst hade Madrid-laget domarna med sig varje match, men i slutändan vann dem så kallade "skit matcher" och vann ligan.

1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barcelona10Messi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-09-23 15:14
Hitman blir utvisad i Liverpool. Skitkass.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Gabriel
Sänt: 2012-09-23 15:12
I slutändan är det omöjligt att prestera guldfotboll i 38 liga matcher. Vi har vunnit våra "skit matcher" och det är det som betyder något. I slutet av säsongen är det ingen som bryr sig eller kommer att minnas "hur vi vann" mot Granada så länge vi står där som ligamästare.
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Barca - King / Xavi Dictates    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-09-23 15:03
ALLA I MADRID LÄGRET ÄR SMEAGOLS OCH REAL ÄR DERAS PRRRRRRREAACIOUS!

HAHAHA
9 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Diar Iniesta Shekha
Sänt: 2012-09-23 14:48
Jag har sagt det många gånger och säger det igen. Varför tar ni åt er vad dem i Puertan skriver? Vem fan bryr sig om vad de tycker? Gå inte ens in där. För enligt de existerar bara Real Madrid på denna jord och inga mer.
8 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-09-23 14:29
Fabregas kan inte styra spelet på samma sätt som xavi. Xavi får många fler bollar att jobba med och laget litar så mycket mer på honom än på Fabregas. Det gör att Fabregas inte har riktigt samma möjlighet att styra spelet. Man märker ju hur alla söker xavi på mittfältet.

Sen så är xavi mer rutinerad, tålmodig och så har han ett kortpassningsspel Fabregas inte är i närheten av än så länge.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Cataloniaboy    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-09-23 14:26
Det positiva är ju att poängen trillar in trots lite sämre spel. Det Pep misslyckades med har Tito lyckats med, och det är sådant som är avgörande i slutet av säsongen. Man har inte råd att tappa poäng mot lag som Getafe, Osasuna mfl, vilket vi gjorde förra säsongen.
2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Éluc
Sänt: 2012-09-23 14:22
Det briljanta med Xavi är att när han kommer in så sänks det genomsnittliga tempot med något snäpp. Däremot är han så fantastiskt bra att vid rätt tillfälle välja att höja tempot och således få laget att sätta ett tryck mot straffområdet. Det blir helt enkelt mer organisation och tanke bakom våra tempohöjningar med Xavi på plan.
7 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: LeoMessi    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-09-23 14:19
Man kände verkligen hur alla blev tryggare igår när xavi kom in. Han sprider sånt lugn på planen. Som att alla vet att han drar det stora lasset på mittfältet så att dom andra kan koncentrera sig på det dom är bäst på.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Éluc
Sänt: 2012-09-23 14:08
Xavi har varit vår tveklöst bästa spelare den här säsongsinledningen, tätt före Busquets. Det finns verkligen många offensiva spelare som kan höja sig flera snäpp till sin normala nivå.
9 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: 1.70-ligan
Sänt: 2012-09-23 13:29
Det är väl bara positivt om vi har full pott i både ligan och CL trots att vi underpresterar. Tänk då hur bra det ska bli när vi hittar formen!
17 Tumme upp Citera
Namn: Barcelonistas    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-09-23 13:07
Sorry för rörig text.
Tumme upp Citera
Namn: Barcelonistas    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-09-23 13:05
Ibland förstår jag mig inte på El Pasillo i puertan. Han säger att vi har varit dåliga den här säsongen vilket är långt ifrån sanningen. Visst våra 2 senaste matcher har vi under presterat grovt men i övriga matcher så har vi varit bra.

Vad har Real Madrid presterat den här säsongen? En halv lek mot Barcelona, där man i andra halvlek blev rejält tillbaka tryckta av ett Barcelona med 10 man. Och sen City matchen där Real för första gången under säsongen gör en hel bra match.

Hade jag varit Madrid fan så hade jag varit orolig,
29 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: MVP - 2011
Sänt: 2012-09-23 12:10
Fattar inte hur Madrid-fansen har mage nog att kritisera vårt spel när deras eget lag ligger på fantastiska 14e plats i ligan, 11 poäng bakom oss och mindre mål än Messi.
31 Tumme upp Citera
Namn: BB-Barceloneta
Sänt: 2012-09-23 11:48
Det blev altså en 2-0 seger igår även om det satt långt inne, mycket på grund av en storspelande Toño i Granada målet. Ett tag var jag rädd att det var på väg att bli en ny Sevilla hemma á la 2011 där Javi Varas var ett monster i målet som det inte gick att få håll på. Monstret denna gång hette Toño, men det gick i alla fall att måla.

Vad gäller den lilla dispyten mellan Messi och Villa så tycker jag det inte är något att dra allt för stora växlar över, inga alls faktiskt. Det är två elitidrottsmän som är enormt frustrerade efter att kört fast mot ett lag som Granada (med all respekt) och då kan sådant där ske. Allt är inte "gulligull" i Barcelona hela tiden och jag tycker den där "godhetsstämpeln" blir lite överdriven emellan åt, att spelare tjafsar med varandra händer i Barcelona också. Punkt slut.

Överlag så kan man säga att vi för andra gången den här veckan gör en skitmatch men ändå kommer undan oerhört tacksamt och lindrigt, hade det velat sig illa så hade vi kunnat stå tomhänta efter dessa matcher men att vinna dem här matcherna tyder på enorm styrka. Jag vill till och med säga att det är dem här matcherna man vinner guldet på.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Diar Iniesta Shekha
Sänt: 2012-09-23 11:40
Xavi har börjat säsongen riktigt bra, han har varit bra i nästan varje match och det känns som han bara blir bättre och bättre trots åldern. Jag trodde länge att det skulle bli kryss igår, det var en sån där match där alla missade igår och ja till och med Messi. Fabregas måste ta och skärpa sig, han har varit usel den här säsongen.. Han har missat väldigt mycket.. Iniesta lär vara tillbaka nästa match så han borde gå tillbaka till bänken. Jag tycker mittfältet är bättre när Thiago spelar där än Cesc.

Adriano är en bra spelare men man blir trött på alla hans jävla skador. Jag tycker synd om honom för att han har varit riktigt bra så här långt... Men nu är Alba tillbaka så vårt kantspel kommer bli bättre.
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Messi-Barca-10
Sänt: 2012-09-23 11:40
Någon som vet vart man kan se gårdagens match?
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: Riiio!!
Sänt: 2012-09-23 11:16
Tycker vi ska spela med det vanliga mittfältet när tillfälle ges, dvs Busq-Xavi-Iniesta men sen om Fabregas ska spela så hade jag velat övergå i en lite mer 4-1-2-1-2 formation med backarna som vanligt, busq som defensiv, xavi o iniesta på mittfältet och fabregas framför dom. Precis bakom Messi och Pedro (formstarkast just nu). Lite som borta mot Real en gång under förra året.

En sak jag verkligen älskar med Fabregas är att hur dåligt det än går för honom så lever han sig verkligen in i matcherna och han blir lika glad när någon annan gör ett mål te.x
Tumme upp Citera
Barcelona Namn: ALEX SONG    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2012-09-23 09:07
Är dt bara jag som tror att Fabregas inte spelar på med Xavi bredvid sig.

Vi borde köra fabregas med Thiago eller iniesta, tror det som gör svårt för fabbe är att båda han och xavi vill ha kontroll över matchen och därför inte kan spela tillsammans
1 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: El capitano[Culee]- Faris
Sänt: 2012-09-23 05:17
Ehh det med Villa och Messi är juu inget och bry sig om. Men det som stör mig är de svenska tidningar, Liksom de verkar som om de väntar på något fel i Barca ska komma fram så att man kan skriva en hel artikel om det, Avundsjuka j*vlar. Jag skäms över att komma ifrån samma land där Aftonbladet är den största tidningen.

Men iallafall något som oroar mig väldigt mycket är juu backlinjen och speciellt masch, gång på gång gör han misstag den här säsongen, La ni märke till när Granada fick friläge på slutet, Hade Masch följt sin gubbe så hade det inte hänt. Det är ju inte första gången han är ur position något måste göras!


Men men såna segrar behövs, 15 poäng av 15 möjliga visst måste spelet förbättrats men som en viss Hamren brukar säga hellre spela dåligt och vinna än och spela snyggt och förlora! Viscaa!
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: grande jw
Sänt: 2012-09-23 03:45 Ändrat: 2012-09-23 03:53:18
Angående Neymar så tycker jag inte man ska jämföra honom med Alexis. Neymar är ett underbarn som kommer bli riktigt stor. Jaja det finns en hel som är obevisat tills han spelar i en större liga, men kollar man killens statistik och målfacit så förstår man att han är något helt extra. Han är bara 20 jävla år och ligger inne med några rätt så fina facit för sin ålder:

Senaste 50 matcherna för Santos: 42 mål
Brasilien Senior / Brasilien U23/U20: 39 matcher 26 mål.

Som 19åring (Säsong 2011/2012) spelade han 66 matcher klubblag / landslag och gjorde 41 mål / 12 assist. Som 19åring!!

Den som inte tror att Neymar kan tillföra något till dagens Barca.. Herrejösses :)

Något säger mig också att det kommer stå mellan oss och Real i kampen om honom. Så då kan man ju leka med tanken att vi skiter i Neymar, och där står Real Madrid med bankernas godkännande och ger honom ett saftigt kontrakt. Vad kul vårat försvar skulle ha mot Cristiano Di Maria Neymar.. Naaat!
4 Tumme upp Citera
Namn: Coach pep.
Sänt: 2012-09-23 03:01
Culé - Messi y Alexis skrev följande:
Helt ärligt, vad skulle Neymar tillföra? Minns ni Alexis i Udinese,han var en riktig dribbler likt Neymar. Men kolla Alexis nu, dribblar han? När han väl kommer förbi sin försvarare blir jag mållös. Så hur tror ni det skulle gå för Neymar hos oss? Inte så bra, va?

Vi kommer aldrig få en spelare som kan avlasta Messi, med målen till exempel. Finns inte många yttrar i världen idag som gör många mål. Köper vi exempelvis Falcao, tror ni Messi vill spela på högerkanten igen? Nej, tror inte det.

Alexis/Pedro - Messi - Neymar ser riktigt nice ut på pappret men hur skulle det gå, egentligen? Neymar skulle inte ens våga dribbla/finta, rädd för att bli utskälld av Messi vettu ;)

Aja, ha de.


Man kan inte jämföra Alexis med Neymar. Den sistnämnde har bollen helt fastklistrad när han springer och dribblar, medan Alexis styrka ligger i kvickheten och kroppsvändningarna snarare än bollkontrollen. Han har ingen särskilt utmärkande bollkontroll till skillnad från Neymar som är unik på den punkten.

Inte för att jag förespråkar en värvning av Neymar men han är the real deal och skulle säkerligen göra bra ifrån sig i Barca. När det gäller Alexis så har jag personligen en väldigt taskig magkänsla gällande honom som jag inte riktigt kan förklara, men jag hoppas att han motbevisar mig.
3 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: !Sergio_ Busquets!
Sänt: 2012-09-23 02:46
!Sergio_ Busquets! skrev följande:
Edit: Såg att videoklippet blev privat nu på efterhand, sorry

Försöker hålla den "oskrivna lagen" levande.

Här har ni highlights på gårdagens match med allas favoritkommentator, Ray Hudson




Edit 2: Hittade en ny länk.
3 Tumme upp Citera Länktips: www.youtube.com/watch?v=3LI7y79Vb04....
Barcelona Namn: Culé - Messi y Alexis
Sänt: 2012-09-23 02:45
Rivaldo_gudarnas gud

Neymar har inte imponerat på mig de gånger jag sett han spela i landslaget t.ex. Får se vad som händer när han kommer till Europa.

Neymar är en fantastisk fotbollsspelare å se på, men tycker också han är lite, lite överskattad.

Men varför köpa en Porsche och använda den som en Fiat? :P
Tror du helt ärligt att Neymar kommer ha den friheten i Barca som han nu har i Santos?

Men men, vi får se vad som händer.

(Kommer inte svara mer ang. denna diskussion.)

Bona nit! :)



2 Tumme upp Citera
Barcelona Namn: MESSI.CORLEONE
Sänt: 2012-09-23 02:43
!Sergio_ Busquets!

Tack så mycket för videon kamrat. Ray är bäst!!
Försök att vara aktivare här på Les Rambles. Du är en av forumets lagkaptener :)
8 Tumme upp Citera
Namn: Coach pep.
Sänt: 2012-09-23 02:41 Ändrat: 2012-09-23 02:50:20
Hade vi mött ett lite bättre lag än Granada hade vi inte tagit några 3 p ikväll. Granadas anfallsspel var väldigt uddlöst men ändock var det bedrövande att återigen se hur sårbara vi är mot kontringar, särskilt med Song och Masch. Det där kommer inte att hålla i längden. Båda är brytningssäkra men ingen av dem vet vad positionsspel betyder och därför kan jag inte begripa hur Bartra lämnas helt utanför i en sådan här match. Frågan är om Bartra inte är bättre än både Masch och Song som mittback. Dock så var det ganska coolt att se Song som agerade back, mittfältare och anfallare och allt däremellan i den här matchen, men det är en annan femma.

Senaste två matcherna har laget visat upp lite av "chill" attityden vi såg i borta matcherna förra säsongen som kostade oss ligan, men det är såklart ett styrkebesked att vi vinner tillslut igen. Det var värt 80 minuters undermålig fotboll för att uppleva Xavis sagolika träff som var ett riktigt konststycke.

Såg att vissa klagade på Messis attityd och ovilja att springa mera. Själv tycker jag det var ballt att se hans "bossiga" attityd. Trots att han är äldre än mig så har man sett honom växa upp från pojke till man. Tycker det är bra att han visar lite temperament. Anledningen till att han sen inte rör på sig lika mycket längre tror jag är för att han ska konservera så mycket energi som möjligt. Messi rör inte på sig särskilt mycket utan boll och ska ha den serverad på fötterna, så fungerar hans spelstil numera. Han har lite friare tyglar än sina anfallskollegor.
2 Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM FC BARCELONA
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

ANNONS:
SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid8521817
4Atlético8440816
5Villarreal9513516
6Real Betis9513216
7Sevilla9513116
8CD Leganés8422414
9Sociedad8413213
10Celta Vigo8323511
11Athletic8323111
12Levante9252-211
13Getafe923419
14Espanyol8233-49
15Deportivo8224-78
16Eibar 8215-147
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Corinthians försprång ointagligt?
Hertha måste hitta rätt igen
Var har vi Arsenal i nuläget?
”Nu är det kris i Brynäs”
”Givetvis en hel del Messi”
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies